سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن

پلی اتیلن (به لاتین : Poly Ethylene) پلیمری از خانواده پلاستیک ها با قابلیت ذوب شدن و قالب گیری است . این پلیمر از پلیمریزاسیون اتیلن که گازی بی رنگ و متشکل از دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن می باشد ، به دست می آید . مهم ترین مشخصه پلی اتیلن که در تولید محصولات پلیمری تاثیر گذار است جرم مولکولی و غلظت می باشد . جرم مولکولی پلی اتیلن وابستگی مستقیم به تعداد مونومر اتیلن موجود در ساختمان آن دارد . از این نظر پلی اتیلن به چندین دسته تقسیم می شود . پلی اتیلن سنگین دارای تعداد مونومر بیشتر در ساختمان خود می باشد و پلی اتیلن سبک تعداد مونومر کمی را در ساختمان مولکولی خود دارد .

مروری بر سپتیک تانک (به انکلیسی : Septic Tank)

همانطور که می دانید در جاهایی که فاقد شبکه فاضلاب شهری باشند و جنس زمین هم غیرقابل نفوذ باشد یا اینکه سطح آب بالا باشد برای دفع فاضلاب ساختمان های مسکونی ، مجتمع ها ادارات ، رستوران ها و … و حتی مدارس از سپتیک تانک استفاده می نماییم ، اولین سپتیک تانک اجراء شده در ایالات متحده در سال 1876 بوده  جالب است بدانید که اولین پره های جریان باتخته های درخت بلوط ساخته شده بود . بعد از گذشت یک قرن ، اکنون مجموع بزرگی از سپتیک تانک ها احداث شده است . در سال 1903 تعداد زیادی از سپتیک تانک ها با مجموع ظرفیت بیش از یک میلیون گالن در ” بندریک وساراتوگ ” ساخته شده و در سال 1920 سپتیک تانکها با یک شکل مشابه با هم ساخته می شدند . بعد از جنگ جهانی دوم سپتیک تانکها به عنوان مهمترین مجموعه جمع آوری فاضلاب مورد توجه قرارگرفته بود به گونه ای که در دفع فاضلاب منازل مسکونی بیشترین میزان استفاده را به خود اختصاص داده بود

زدودن فاضلاب از محیط زیست بشری همواره یکی از مهم ترین چالش های جوامع مختلف بوده است . به دلیل مستعد بودن فراوان این مواد در ایجاد بیماری های گوناگون ، انسان ناگزیر است تا فاضلاب ایجاد شده توسط خود را به محیطی بیرون از منطقه زندگی خود انتقال داده و با جمع آوری آن به تصفیه و دفع آن بپردازد . امروزه سیستم های انتقال فاضلاب متشکل از خطوط لوله ، منهول ها ، راکتورهای تصفیه و اجزای ریز و درشت دیگری است که فاضلاب از سرتاسر شهر درون آن ها جاری شده و به مکان مشخصی منتقل می شود . به دلیل وجود باکتری های بی هوازی در فاضلاب و فعالیت آنها ، ترکیبات خورنده و بدبویی نظیر گاز هیدروسولفور تشکیل می شود که وجود آنها لزوم یک طراحی دقیق مهندسی برای خطوط انتقال فاضلاب را موجب می شود . سپتیک تانک پلی اتیلن در شهرهای شمالی می تواند راه گریزی از مشکل پیچیده دفع فاضلاب های مسکونی باشد و به همین دلیل با پیشرفت این سیستم می توانیم به شهری سالم تر و امروزی تر بی اندیشیم . در این سایت به انواع سپتیک تانک و مزایای این سیستم و نحوه دفع فاضلاب و ساختار و اجزاء … این سیستم خواهم پرداخت . از دستگاه های سپتیک تانک پلی اتیلن در پروژه های مختلف جهت تصفیه فاضلاب آپارتمان ها و ساختمان های مسکونی ، ویلایی ، هتل ها ، مراکز درمانی ، بیمارستان ها ، کارخانجات ، فاضلاب های شهری و روستایی ، مراکز آموزشی ، پادگان ها ، پایانه های باربری و مسافربری و . . . می توان استفاده نمود .

سپتیک تانک پلی اتیلن

ویژگی های سپتیک تانک پلی اتیلن باعث کاربرد گسترده آن ها در بخشهای مختلف خانگی ، بهداشتی و صنعتی شده است . برخی از اصلی ترین موارد کاربرد سپتیک تانک پلی اتیلن عبارت اند از :

↚ پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری، هتل ها و رستوران ها به دلیل قوانین آب و فاضلاب و سازمان حفاظت محیط زیست

↚ حذف ذرات قابل ته نشینی، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین

↚ متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک| تعیین ظرفیت سپتیک تانک

بمنظور محاسبه ظرفیت سپتیک تانک می بایست اولا از علمی که جناب متکاف از طریق کتاب خود تحت عنوان “تصفیه فاضلاب” در اختیار عموم قرار داده است و حاصل سالها تحصیل در زمینه تصفیه فاضلاب می باشد و توامان تجربه کارشناسان خبره که سالها در زمینه طراحی سپتیک تانک فاضلاب فعالیت نموده اند، استفاده نمود و نسبت به محاسبه و تعیین ظرفیت سپتیک تانک فاضلاب اعم از سپتیک تانک سنگی ، سپتیک تانک بتنی درجا ، سپتیک تانک  فایبرگلاس و سپتیک تانک پلی اتیلن (سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره و سپتیک تانک پلی اتیلن دولایه) اقدام نمود.

در جدول زیر میزان پساب فاضلاب تولیدی هر نفر در هر یک از موقعیت های اداری ، تجاری ، کارگری ، کارمندی و یا … نمایش داده شده است. از طریق دیتای جدول زیر و اعمال تجربه می توان براحتی ظرفیت سپتیک تانک فاضلاب را مورد محاسبه قرار داد.

جدول ظرفیت سپتیک تانک

حجم پساب تولیدی طی یک شبانه روز

 

سایزبندی یا ابعاد سپتیک تانک تولیدی شرکت پایپ گستر به شرح جدول زیر است: (“حجم سپتیک تانک“)

سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره 3 مترمکعب با قطر 1 و 1.2 متر و طولی که از رابطه πR2 بدست خواهد آمد. بطور مثال طول لوله ای که از رابطه مزبور برای حجم 3 مترمکعب با لوله پلی اتیلن دوجداره قطر 1 بدست می آید عبارت است از 3.82 و طول لوله برای سپتیک تانک فاضلاب با حجم 3 و قطر لوله 1.2 متر مساوی است با : 2.65 متر

سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره از مواد اولیه پتروشیمی امیرکبیر و یا اراک با گرید 100 و یا پلی اتیلن گرید 80 (HDPE100) یا (HDPE80) با حجم 4 مترمکعب که با لوله های قطر 1 و 1.2 متر تولید می گردد. سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره 4 مترمکعب دارای 4 پایه نگهدارنده، یک لوله ورودی، لوله خروجی، ونت هوا، دیواره میانی (دوقسمته) یک و در صورت نیاز دو منهول تحت عنوان دریچه بادید می باشد.

سپتیک تانک پلی اتیلن با حجم 5 مترمکعب که بعنوان یکی از حجم های پرمصرف و استاندارد سپتیک تانک فاضلاب تولید و روانه بازار می گردد. قطر لوله مورد استفاده در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن 5 مترمکعب 1.4 متر با طول 3.26 متر خواهد بود ولی در صورت عدم وجود فضای کافی می توان از لوله با قطر 1.2 متر و طول 4.42 در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن 5 مترمکعب استفاده نمود.

سپتیک تانک پلی اتیلن 6 مترمکعب دارای قطر 1400 میلیمتر و طول 3900 ملیمتر می باشد. این سپتیک تانک دارای دو دریچه بازدید و دو بافل در ابتدا و انتهای سپتیک تانک، یک ورودی و یک خروجی به قطر دلخواه و یک ونت هوا در بالا بصورت دو قسمته تولید می گردد. قطر بیرون به بیرون این سپتیک تانک 1560 میلیمتر می باشد. جهت استعلام قیمت این سپتیک تانک که از جنس پلی اتیلن دوجداره می باشد با شماره های شرکت تماس بگیرید.

سپتیک تانک پلی اتیلن 7 مترمکعب : این سپتیک تانک طبق قاعده با لوله اسپیرال قطر 1.4 متر و طول 4.58 متر بصورت افقی و در صورت درخواست کارفرما بصورت عمودی قابل تولید می باشد. سپتیک تانک 7 مترمکعب از نظر میزان کاربرد ، تقاضای بالایی ندارد چرا که اغلب مهندسین مشاور بهنگام محاسبه ظرفیت سپتیک تانک پلی اتیلن در صورت برخورد به ظرفیت سپتیک تانک 7 مترمکعب ترجیح می دهند ظرفیت را به سپتیک تانک 10 مترمکعب پلی اتیلن افزایش دهند چرا که با توجه به اینکه هر میزان ظرفیت سپتیک تانک دست بالاتر گرفته شود کارایی آن به مراتب بالا تر می رود ، تمامی دست اندرکاران ترجیح در بالابردن درصد میزان کاهش آلودگی از این طریق می نمایند. لوله ورودی در سپتیک تانک پلی اتیلن 7 مترمکعب 7 سانتیمتر پایین از بالای مخزن و لوله خروجی 14 سانیتمتر پایین تر از بالای مخزن سپتیک 7 مترمکعب نصب می گردد.

 

آیا وزن سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره گرید 100 با وزن سپتیک تانک پلی اتیلن گرید 80 (HDPE80 & HDPE100) تفاوت دارد؟

همانطور که می دانیم لوله دوجداره و انواع لوله پلی اتیلن تولید شده با مواد اولیه پلی اتیلن با گرید 100 بدلیل فشردگی با لوله پلی اتیلن گرید 80 تفاوت وزنی و قیمتی دارد. در حقیقت سپتیک تانک پلی اتیلن با پلی اتیلن گرید 100 سبک تر از سپتیک تانک پلی اتیلن با گرید 80 می باشد.

در خصوص کیفیت سپتیک تانک پی اتیلن با گرید 80 و 100 نکته ظریفی وجود دارد که می توانید با کارشناسان پایپ گستر تماس بگیرید تا مهندس باقری توضیحات کامل را در این خصوص در اختیار شما قرار دهد.

 

دیدگاه خود را وارد کنید.

20 − دو =