سپتیک تانک پلی اتیلن

انواع فاضلاب و نقش سپتیک تانک در تصفیه فاضلاب

انواع فاضلاب

1- فاضلابهای صنعتی

فاضلابهای صنعتی “فاضلابهایی هستند که از صنایع مختلف حاصل می شوند و نسبت به نوع  صنایع” ترکیبات شیمیایی مختلفی دارند و وقتی وارد دریا ها می شوند باعث آلودگی  آب و مرگ آبزیان می  گردند.

مواد شیمیایی موجود در فاضلابهای صنعتی

بسته به نوع کارخانه ها و محصول تولید آنها ترکیبات شیمیایی و درصد آنها در پسابهای صنعتی متفاوت است.

اما از مهمترین این ترکیبات می توان به : آرسنیک، سرب و جیوه اشاره کرد. این مواد از طریق پساب کارخانجات تهیه کاغذ پلاستیک مواد دفع آفات نباتی اسخراج معادن وارد آبهای جاری جاری و محیط زیست می شود .

از مهمترین فجایع آلودگی با جیوه به فاجعه آلودگی آب رودخانه میناماتا در ژاپن با ترکیبات ارگان و مرکوریک که به عنوان کاتالیزور در کارخانه پلاستیک سازی استفاده می شود  می  توان  اشاره کرد که طی آن مردم اطرف رودخانه به مرض اسرار آمیزی مبتلا شدند که ناشی از وجود جیوه فراوان در بدن آنها بود و هزاران نوزاد ناقص الخلقه و فوت تعدادی از مردم ونتیجه آلودگی آب با پساب این کارخانه بود.

2- فاضلابهای کشاورزی

در این فاضلابها سموم کشاورزی مانند هیدرو کربنهای هالوژنهDDT آلودین ترکیبات فسفر دار نظیر پاراتیون وجود دارد .

مخصوصا ترکیبات ترکیبات هالوژنه بسیار خطرناک هستند و هنگاهی که توام با کشاورزی در لایه های زمین نفوذ نمایند یا به بیرون از محیط کشاورزی هدایت شوند باعث ایجاد فاضلابهای کشاورزی فوق العاده خطرناک می شوند.

3- فاضلابهای شهری

این فاضلابها از مصرف خانگی آب حاصل می شود. در این پسابها انواع موجودات ریز میکربها و ویروس ها و چند نوع مواد شیمیایی معین و جود دارد که عمده ترین آن آمونیاک و نیز مقداری اوره می باشد. این فاضلابها باید از مسیر های سر بسته به محل تصفیه هدایت گردند. جهت خنثی سازی  محیط قلیایی این فاضلابها که محیط مناسب برای رشد و نمو میکربهاست از کلر استفاده می شود. بمنظور تصفیه فاضلاب خانگی اغلب از سپتیک تانک استفاده می شود.

سپتیک تانک چیست و چگونه به تصفیه فاضلاب کمک میکند؟

به طور کلی پیش تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک – سپتیک فاضلاب – ساده ترین و ارزان ترین نوع روش طبیعی تصفیه می باشد و تصفیه مکانیکی که همان ته نشینی فاضلاب سنگین بوده و تصفیه زیستی که همان تجزیه فاضلاب با کمک باکتری های بی هوازی می باشد را همزمان انجام می دهد طرز کار سپتیک تانک بدین صورت است که فاضلاب دفع شده از خروجی لوله های وسایل بهداشتی پس از ورود به انباره سپتیک تانک به علت کاهش سرعت جریان قسمتی از مواد معلق و مواد سنگین آن ته نشین می شود و به صورت لجن در کف انباره سپتیک تانک قرار می گیرد سپس با کمک باکتری های بی هوازی که فعال شده اند شروع به تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب می کنند و می توان گفت لجن فاضلاب را هضم می نمایند.

کار باکتری های بی هوازی بدین گونه است که انرژی مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی، معدنی موجود در فاضلاب بدست می آورند و این باکتری ها بر خلاف باکتری های هوازی لجن و فاضلاب را احیا می کنند در نتیجه فاضلاب به صورت مواد آلی ناپایدار تجزیه شده و در اثر این فعل و انفعالات فاضلاب به پساب تبدیل می شود. پساب حاصل از تصفیه را می توان به فاضلاب های شهری ترانشه های جذبی، چاه جاذب و یا به آب های سطحی مجاور جهت مصارف کشاورزی هدایت کرد. سپتیک تانک (ایمهاف تانک) به صورت انباره استوانه ای شکل و از جنس بتن مسلح با سیمان تیپ 5 ضد سولفات که از داخل و خارج توسط پلیمر های شیمیایی ایزوله گردیده و در ظرفیت های مختلف ساخته می شود این دستگاه به صورت مونتاژ شده یا قطعاتی که در محل مورد نظر قابل مونتاژ باشد نصب و راه اندازی می گردد.

اجرای سپتیک تانک برای جمعیت های محدود مانند یک واحد ساختمان و یا مجتمع های چند واحدی مسکونی و یا موسسات کوچک و سایر مراکز جمعیتی مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگامیکه تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک بصورت ناقص انجام می شود در حالت کلی به 2 روش دفع مي گردد.

1-  دفع پساب در زمين: در صورتيكه سطح آب زيرزميني پائين و امكان ايجاد چاه جذب كننده فاضلاب موجود باشد. در صورتيكه سطح آب زيرزميني بالا باشد و زمين از نفوذ پذيري زيادي برخوردار نباشد، بايد پساب را زير سطح زمين پخش نمود.در اين صورت پساب با كمك يك شبكه لوله هاي سوراخ دار در زير زمين و در عمق 45 تا 90 سانتي متري پخش مي گردد.

2-   وارد كردن پساب به فاضلاب شهری: پس از انجام عمليات پيش تصفيه در سپتيك تانك ها مي توان   پساب خروجي را به فاضلاب شهري جهت عمليات تكميلي تصفيه هدايت نمود .

انواع سپتیک تانک

در زیر به انواع سپتیک تانک می پردازیم . و همه ی انواع مخزن سپتیک تانک را برای شما معرفی خواهیم نمود .

1- سپتیک تانک بتنی :

سیمان مصرفی در سپتیک تانک بتنی از نوع سیمان تیپ 5 ضد سولفات می باشد. میلگرد مصرفی از نوع آجدار می باشد. طراحی و اجرای این نوع سپتیک تانک به گونه ای است که ایزولاسیون به بصورت کامل رعایت گردید و هیچ گونه بوی نا مطبوع در محیط ایجاد نمی گردد.

2-سپتیک تانک پلی اتیلن :

مواد مصرفی در این نوع سپتیک تانک از جنس PE با گرید 100 ( سپتیک تانک از جنس پلی اتیلن )  و به صورت  دوجداره می باشند.

3-  سپتیک تانک فایبرگلاس :

سپتیک تانک فایبرگلاس با استفاده از الیاف پلی استر و پلی رزین می باشد و از مزایای این نوع سپتیک تانک می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1-  اجرای سریع

2-  هزینه پایین

3-  کیفیت بالاتر

4-وزن سبک تر و اشغال فضای کمتر

5-  عدم ایجاد جلبک

6-ساخت مطابق با ابعاد درخواستی کارفرما (عدم محدودیت در ساخت)

طریقه نصب سپتیک تانک

• در صورتيكه در محل نصب امكان تردد ماشين آلات سنگين وجود دارد توصيه مي شود به وسيله فنس جداسازي صورت گيرد.

• عمق نصب سپتيك بايد به طريقي باشد كه خروجي فاضلاب به صورت ثقلي  وارد لوله ورودي سپتيك شود.

• در صورتيكه خروجي پساب سپتيك وارد زمين يا خاك مي شود زمين مورد نظر بايد حداقل 10 متر از ساختمان فاصله داشته باشد و حداقل 30 متر از چاه هاي آب فاصله داشته باشد.

• زير سازي و رگلاژ محل نصب سپتيك ضروري است.( شيب سطح زير سپتيك صفر در صد مي باشد).

• فاصله مناسب از ساختمان حداقل 3 متر.

مزایای استفاده از سپتیک تانک

سریع و آسان نصب می شود.

فضای مورد نیاز دستگاه محدود و کم است.

نیازی به برق ندارد

به قطعات یدکی و قطعات خاص صنعتی نیازی ندارد.

دستگاه پس از نصب هیچگونه هزینه سرویس و نکهداری بعدی ندارد.

کارکرد دستگاه بدون صدا می باشد.

تولید و نگهداری دستگاه هیچگونه ارزبری ندارد.

COD، BOD فاضلاب ورودی را به نسبت قابل ملاحظه کاهش می دهد.

سپتیک تانک پلی اتیلن دو جداره :

این مخازن با استفاده از لوله و ورق های پلی اتیلن دو جداره و به روش جوشکاری اکسترودری تولید گردیده و با ظرفیت 1000 لیتر تا 150 متر مکعب قابل ارائه می باشد.

از جمله مزایای مخزن سپتیک پلی اتیلن علاوه بر موارد اشاره شده قبل میتوان به موارد ذیل نیز اشاره نمود :

– نصب سریع و آسان سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره

– وزن کم و سهولت در حمل و نقل

ـ قيمت مناسب سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره

ـ مقاومت بالا در مقابل خوردگی

ـ بهداشتی بودن سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره

ـ قابليت توليد با رنگ های مختلف

ـ دوام و عمر طولانی سپتیک تانک پلی اتیلن

ـ بدون نشت بودن سپتیک تانک

– هزینه پائین تعمیر و نگه داری

– قابلیت اتصال لوله و سایر انشعابات به روش جوشکاری

ـ قابليت توليد متنوع

– سبک بودن سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.

ده + پنج =