لوله کاروگیت

انواع لوله | لوله پلی اتیلن ، لوله کاروگیت

انواع لوله های مورد استفاده در آبرسانی و انتقال فاضلاب

انواع لوله آبرسانی و جمع آوری فاضلاب:
لوله ها از نظر جنس کاربرد و نحوه اتصالات به انواع مختلف دسته بندی میشوند. در آبرسانی و شبکه جمع آوری فاضلاب عمدتا از لوله فلزی و لوله پلی اتیلن استفاده می شود. لوله آزبست سیمان و لوله بتنی نیز در شبکه جمع آوری جمع آوری فاضلاب در گذشته کاربرد داشتند که با توجه به پیشرفت تکنولوژی استفاده این نوع از لوله ها به دلیل مشکلات زیست محیطی و تعمیر و نگهداری پر هزینه و رو به انقراض است.
همچنین در آبرسانی منازل و اماکن و سیستم های آبرسانی کوچک از لوله گالوانیزه استفاده می شود. در لوله کشی برای اتصال انواع لوله ها به یکدیگر یا تغییر جهت دادن لوله ها، انشعاب گیری و یا تبدیل قطر لوله از قطعاتی استفاده می کنیم که آنها را اتصالات می نامند.
لوله گالوانیزه
لوله چدن

لوله  پلی اتیلن

PE pipe

لوله  پی وی سی
لوله  پلی پروپیلن
لوله گالوانیزه
لوله گالوانیزه خود به دو دسته تقسیم می شود : لوله های فولادی گالوانیزه و لوله های آهنی گالوانیزه.
این دو نوع در بازار به لوله های آهنی سفید معروف اند و عموما بین این دو نوع فرق گذاشته نمی شود در صورتی که لوله های فولادی گالوانیزه در مقایسه با نوع آهنی آن سبک تر و براق تر است.
لوله گالوانیزه
هر دو نوع لوله گالوانیزه در شاخه های ۶ متری ساخته می شوند و در هر دو سر حدیده میشوند. قطر اسمی این لوله ها از 1 تا ۸ اینچ دسته بندی شده اند. برای اتصال لوله گالوانیزه نمی توان با جوشکاری کار کرد چرا که در اثر حرارت جوشکاری عنصر روی (zink) موجود در این لوله ها اکسید شده و گاز اکسید روی تصاعد شده برای تنفس بسیار خطرناک است.
لوله فولادی گالوانیزه:
این نوع لوله برای آبرسانی و گاهی برای انتقال فاضلاب به کار برده می شود ولی مورد استفاده اصلی آنها برای تهویه است. جنس این لوله ها از فولاد نرمی است که در ساختن آن ورقه فولاد را با فشار داخل قالب عبور داده و درز آن را جوش می دهند و سپس آنها را جهت افزایش مقاومت در برابر اسیدها و زنگ زدگی ها روی اندود (گالوانیزه) می کنند.این لوله ها نسبت به نوع آهنی در برابر اسیدها مقاومت کمتری دارند. برای گالوانیزه کردن لوله فولادی از پیل شیمیایی یا پیل گالوانیک استفاده می کنند.
لوله آهنی گالوانیزه
این لوله از جنس آهن سفید نورد شده است که درز آن توسط دستگاههای درز جوش بهم جوش داده می شود و سپس لوله را در فلز روی مذاب فرو می برند. این لوله ها رنگ تیره و خاکستری دارند.
لوله چدنی
این لوله از چدن ریخته گری تشکیل یافته است و بر حسب نوع کاربرد، نوع و میزان آلیاژ، شکل و طول لوله نوع اتصالات لوله ها با هم متفاوت است و اکثرا در شبکه لوله کشی فاضلاب و برای جمع آوری آب های سطحی استفاده می شوند.
لوله چدنی که در سیستم فاضلاب به کار می رود به دو دسته تقسیم می شود:
دو سر تخت : اتصال در این لوله چدنی بصورت استفاده از بست مخصوص می باشد.
سر توپی :  که خود به دو دسته یک سر توپی و دو سر توپی تقسیم می شود و برای اتصال در این نوع لوله ها از سرب و کنف استفاده می شود.
لوله پلی اتیلن
لوله پلی اتیلن به رنگ تیره یا سیاه رنگ هستند. ضخامت و چگالی لوله پلی اتیلن نسبت به لوله PVC  بیشتر است. لوله پلی اتیلن در برابر فشار ناشی از سیال مقاوم تر عمل میکند. لوله پلی اتیلن خود به دو نوع تقسیم میشود لوله پی اتیلن تحت فشار و لوله کاروگیت Corrugated pipes (لوله پلی اتیلن دوجداره)

اتصال لوله پلی اتیلن به روش اتصال جوش حرارتی و جوش سر به سر انجام می شود.لوله پلی اتیلن به دلیل تحمل فشار بالا در شبکه توزیع آب شهری و بخاطر تحمل فشار بیرونی در شبکه فاضلاب کاربرد دارد.
مزاياي لوله پلي اتيلن
مقاومت لوله پلی اتیلن در برابر خوردگي
مقاومت لوله پلی اتیلن در برابر پوسيدگي، ساییدگی و ضربه
خاصيت انعطاف پذيري عالی لوله پلی اتیلن
خاصيت جمع  و باز شدن لوله پلی اتیلن
وزن کم لوله پلی اتیلن
مقاومت بالای لوله پلی اتیلن در برابر زمين لرزه و رانش
قابليت اتصال لوله پلی اتیلن بصورت محکم، آب بند و انعطاف پذیر
مقاومت بالای لوله پلی اتیلن در برابر اشعه فرا بنفش خورشيد بخاطر مواد استفاده شده درجداره بیرونی لوله پلی اتیلن
لوله پلی اتیلن خصوصيات هيدروليكي خوبی از خود نشان میدهد
لوله پلی اتیلن هزينه تعمير و نگهداري بسیار کمی دارد

لولهPVC  پلی ونیل کلراید
بررسی لوله  PVC
اتصال لوله و قطعات ان خیلی راحتر و سریعتر از سایر لوله ها انجام می شود.
در صورت نصب روکار به رنگ آمیزی نیازی ندارد.
دارای وزن سبک میباشد.
در برابر مواد شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردارند.
معایب لوله پی وی سی:
لوله PVC  خشک در برابر سرما بسیار حساس و شکننده است.
در برابر حرارت زیاد فرم و استحکام خود را از دست می دهد.
جهت باز کردن گرفتگی این لوله به خاطر مقاومت کم جداره لوله بایستی از فنر لوله باز کنی استفاده نمود.
اتصال لوله های PVC توسط چسب متداول تر است. قبل از اتصال باید در سطح لوله آلودگی زدائی انجام شود و لوله کاملا خشک باشد و بعد از اتصال ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کرد تا سفت شود.
کاربرد لوله های PVC فشار قوی در سیستم های فاضلاب ساختمان به عنوان لوله های عمودی و جمع آوری کننده و لوله تخلیه اصلی فاضلاب است.
لوله پلی پروپیلن
این لوله ها به رنگ سفید و یا سبز در بازارموجود است و به دلیل خواص منحصر به فرد لوله پلی پروپیلن در آبرسانی سیستم های کوچک پر کاربرد هستند. اتصال لوله پلی پروپیلن توسط جوش حرارتی موسوم به اتو انجام می گیرد و این عمل با ذوب موضعی سطح خارجی لوله و سطح داخلی اتصال انجام می پذیرد.
لولهPP  در برابر فشار بالای سیال مقاوم هستند و محدوده دمای کاری لوله پلی پروپیلن از 50 تا 85 درجه سانتیگراد میباشد. به همین جهت در هر دو سیستم آب سرد و گرم کاربرد دارند.
نقطه ضعف لوله پلی پروپیلن تاثیر پذیری از نور خورشید و شکنندگی لوله پلی پروپیلن است.

“جهت استعلام قیمت انواع لوله اعم از لوله پلی اتیلن تحت فشار، لوله کاروگیت در سایزهای مختلف شامل لوله کاروگیت 200، لوله کاروگیت 250، لوله کاروگیت 300، لوله کاروگیت 315، لوله کاروگیت 400، لوله کاروگیت 500، لوله کاروگیت 600، لوله کاروگیت 700، لوله کاروگیت 800، لوله کارگیت 900، لوله کاروگیت 1000، لوله کاروگیت 1200، لوله کاروگیت 1400، لوله کاروگیت 1600، لوله کاروگیت 1800، لوله کاروگیت 2000، لوله کاروگیت 2200، لوله کاروگیت 2500 ، لوله پلی اتیلن دوجداره اعم از لوله اسپیرال شامل لوله اسپیرال کاروگیت 1000، لوله اسپیرال کاروگیت 1200، لوله اسپیرال کاروگیت 1400، لوله اسپیرال کاروگیت 1600، لوله اسپیرال کاروگیت 1800 و لوله اسپیرال کاروگیت 2000و همچنین لوله کورتیوب می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و هم بلحاظ فنی و هم بلحاظ اقتصادی درخواست مشاوره و استعلام قیمت نمائید.”

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.

20 − 18 =