تاریخچه پیدایش لوله کاروگیت

تاریخچه پیدایش لوله ‌های کاروگیت

در ایم قاله شما را با تاریخچه لوله کشی و معرفی انواع لوله ها و نهایتا تاریخچه پیدایش لوله ها‌ی کاروگیت آشنا خواهیم نمود. جهت دریافت لیست قیمت لوله کاروگیت با همکاران من در واحد فروش تماس بگیرید.

تاریخچه لوله کشی

لوله کشی عبارت است از نصب لوله ‌های سفالی، چدنی، سیمانی و یا فلزی برای انتقال سیالات و گاز ها از یک مکان به مکان دیگر. در زمان قدیم مردم اعتقاد داشتند بیماری ها دلایل طبیعی دارند و می تواند علت آن ها آب نا سالم و بهداشت عمومی باشد. از این‌ رو هدف آن ها بهبود سیستم سلامت جمعی بود تا هر فرد بتواند از آن بهره‌مند باشد.
شهر و روستا های بزرگ و کوچک نیز نزدیک چشمه ها و رودخانه ها ساخته می شدند. با رشد شهر ها و روستا ها، نیاز به تامین آب از زمین‌ های دیگر پیدا میشد. تلاش برای انتقال آب با حجم زیاد از زیر زمین، از طریق لوله، غیر ممکن بود زیرا لوله‌ های سربی خیلی ضعیف بودند و پس مدتی استفاده از آن ها مشکلات فراوانی به همراه داشت از طرف دیگر لوله‌ های برنزی هم خیلی گران‌ قیمت بودند و توان پرداخت هزینه های لوله های برنزی را نداشتند. مردم در آن زمان نمی‌توانستند لوله‌ های چدنی را هم تولید کنند چرا که دانش و تجربه انجام آن را نداشتند. سر انجام به این نتیجه رسیدند که آب را از روی زمین از طریق لوله ‌ها به مکان دیگری منتقل کنند.

لوله کشی با لوله کاروگیت
اولین لوله های دوجداره در سال ۱۹۶۵ در آمریکا ساخته شدند و اولین تحقیقات آن از سال ۱۹۶۰ در موسسه تحقیقات کشاورزی آمریکا شروع شد. آن ها به دنبال موادی بودند که هم از پلاستیک ساخته شده باشند و هم بتوانند فشار خاک را برای مدت طولانی زیر خاک تحمل کنند و هم قیمت مناسبی نداشته باشند تا نیاز های لوله کشی برطرف شود. نخستین لوله دو جداره در ورودی زهکشی آب مزرعه ها استفاده شد. این اولین تجربه ی موفقیت آمیز بود و سرعت کار را به میزان قابل توجهی بالا برد و این امر باعث رشد قابل توجه ای برای انتقال سیالات شد. پس از انجام تحقیقات فراوان برای بهتر کردن شکل و ظاهر لوله ها در طول سال های مختلف موجب شد لوله ها به شکل های امروزی تولید و ساخته شوند و پیش بینی می شود در آینده بیشتر با دانش روز هماهنگ شوند و حتی امکان نصب لیزر بر روی آن ها هم فراهم شود.
لوله عبارت است از استوانه ای تو خالی كه برای انتقال محصولاتی مانند سیالات، گاز های فاضلاب، پودر ها‍‌، دانه های ریز و یا خیلی ریز و یا محصولات دیگر از آن استفاده و بهره برداری می شود. در لوله کشی ها دو واژه برای لوله وجود دارد، واژه pipe جهت انتقال سیالات از یک مکان به مکان دیگر به فاصله نسبتا زیاد و واژه tube برای گردش سیالات در داخل یک سیستم محدود به منظور انتقال انرژی و یا سیستم های ابزار دقیق مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد.
امروزه لوله كشی تقریبا در همه ابعاد زندگی ما كاربرد های فراوانی دارد. آب آشامیدنی به كمك شبكه گسترده ای از طریق لوله ها برای مصارف روزانه به دست ما می رسد. همچنین فاضلاب های تولید شده توسط شبكه دیگری از لوله ها جاری شده و به تاسیسات مربوطه منتقل می شود كه در آن جا هم لوله ها نقش خود را به خوبی ایفا می کنند. همچنین سوختی كه ما برای حمل و نقل یا گرمایش از آن استفاده می كنیم با استفاده از لوله كشی فرآوری و توزیع می شود از جمله کاربرد های دیگر آن می توان به سیستم های برق، مواد غذایی، رنگ، دارو ها، كاغذ، پلاستیک ها، و مواد شیمیایی و خیلی چیز های دیگر که همگی در تأسیسات سراسر لوله كشی حاصل می شوند اشاره کرد. یكی از قدیمی ترین روش های انتقال سیالات در تاریخ بشر استفاده از لوله بوده است.

تاریخچه پیدایش لوله کاروگیت

تولید لوله های کاروگیت کمک بزرگی به زهکشی کشاورزی کرد. زمین های کشاورزی در طول تاریخ برای افزایش تولید مواد غذایی از زهکشی استفاده می کردند. زهکشی اجازه می دهد تا عملیات به مزرعه ای به موقع اجام شود و رشد زودرس و شدید گیاه را تشویق کند و بهره وری، کارایی و درآمد را بهبود بخشد.
لوله های کاروگیت در مقایسه با لوله های بتنی، چدنی و سفالی مزایای زیادی به همراه داشتند. لوله های کاروگیت سبک، قابل حمل، نصب آسان، انعطاف پذیر و در برابر مواد شیمیایی از خاک مقاوم بودند. نصب لوله های کاروگیت نسبت به سایر لوله ها نیز سریع تر انجام شد و به نیروی کار کمتری نیاز داشت.
لوله های کاروگیت به دنبال اختراع ماشین های اکستروژن در آلمان برای اولین بار در سال 1967 در اوهایو و کالیفرنیا به صورت تجاری تولید و نصب شد. لوله گذاری با پلی اتیلن، پلی وینیل کلراید یا پلی پروپیلن انجام می شد. رنگدانه های رنگی (به عنوان مثال، کربن سیاه) برای محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش اضافه شد و از این طریق اکثر لوله ها از پلی اتیلن با چگالی بالا(HDPE) ساخته شده اند.
استفاده از اصول مهندسی برای توسعه معیار های طراحی لوله کاروگیت، مواد و روش های استاندارد آزمایش برای مواد لوله کاروگیت مجاز است. روش های آزمایش انحراف به طور گسترده ای برای طراحی و کنترل کیفیت لوله کاروگیت استفاده شده است. طراحی خلاقانه لوله کاروگیت و آزمایش میدانی، مفاهیم نصب به دنبال توسعه مواد زهکشی انعطاف پذیر جدید انجام شد.
امروزه لوله های کاروگیت جزء لوله های مدرن محسوب می شوند. جنس لوله های کاروگیت از پلی اتیلن با دانسیته بالا HDPE شامل PE100 و PE80 ، مواد پلی پرو پلین (PP) یا پی وی سی (pvc) ساخته می شوند و با استفاده از مواد شیمیایی دیگر اعم از دوده و مستربچ رنگی به میزان کم تر از ۳ درصد مواد اولیه مستحکم می شوند. لوله کاروگیت به صورت دو لایه ساخته می شود و لایه ی درونی معمولا به صورت صاف و صیقلی و به رنگ های زرد یا آبی و لایه ی بیرونی معمولا به صورت شیار دار و حلقه حلقه و به رنگ سیاه می باشد.

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.