دریچه منهول

دریچه منهول – درب منهول کامپوزیتی چدنی

دریچه منهول عبارت است از دریچه ای که برای پوشش منهول ها در سطح شهر، جاده ها و . استفاده می شوند. دریچه های منهول معمولا از دو بخش اصلی درب  و کلاف(طوقه) دور آن برای فیکس کرد دریچه منهول بر روی زمین تشکلیل شده اند. اجزای فرعی دریچه های کنهول شامل قفل و دستگیره بنا به کاربرد و نظر کارفرما قابل اضافه شدن به دریچه های منهول می باشند.

درب منهول بر روی منهول ها قرار می گیرند و عملاً راه دسترسی به منهول های فاضلابی، مخابراتی و… می باشند . همچنین دریچه منهول پوششی است تا از افتادن اجسام و افراد و یا خودرو ها به داخل منهول جلوگیری نمایند که در صورتی از جنس مرغوبی استفاده نشود می تواند خسارت های جبران ناپذیری داشته باشد. دریچه های منهول  برای استفاده ایمن و همچنین جلوگیری از ورود افراد بدون مجوز بکار می رود. همچنین بر روی دریچه های منهول حفره ای وجود دارد که برای بلند کردن راحت تره دریچه به وسیله دستگیره میتوان از آن استفاده کرد.
درب منهول اغلب بر روی منهول پلی اتیلن قرار میگیرد. همچنین از درب منهول می توان روی دریچه بازدید سپتیک تانک استفاده نمود.

دریچه ها با توجه به محل و نوع استفاده در کلاس های مختلفی برای تحمل بار های 1.5 تن (پیاده رو ها) تا 90 تن (در فرودگاه ها) قابل استفاده هستند. در سیستم های فاضلاب شهری دریچه منهول وظیفه جمع آوری آب سطجی معابر هنگام بارش باران را دارد و از پیامد های روان آب های شهری در هنگام بارش و… جلو گیری می کند. دریچه منهول در صنایع مختلفی مانند آب و فاضلاب، مخابرات ، نفت، گاز، پتروشیمی،راه سازی و کارخانجات کاربرد زیادی دارند.

دریچه منهول کامپوزیت

استفاده از دریچه منهول به گذشته های دور بر می گردد. دریچه های منهول به طور معمول از جنس چدن درست می شود. اما به توجه به افزایش قیمت ضایعات باعث می شود این نوع دریچه ها به سرقت بروند. از طرفی ماده ای که بتواند کاربرد چدن را داشته باشد و هم مقاومت ان را داشته باشد بسیار کم است . اما پلی اتیلن ماده ای است که می تواند این مشکل را بر طرف نماید. دریچه های منهولی که از جنس پلی اتیلن تولید می گردند می توانند با وزن کمتر همان مقاومت را داشته باشند و جایگزین مناسبی برای دریچه های منهول چدنی باشند.

جنس و دریچه منهول در مکان های مختلف با هم متفاوت است مثلا در مکان های پیاده رو، ماشین رو، مناطقی که ماشین های سنگین عبور می کنند یا ماشین های سنگین در آن ها می ایستد مانند پادگان ها و فرودگاه باید از جنس های مختلف منهول استفاده کنیم و دریچه های ترافیکی با مقاومت ۲۰ تن و ۴۰ تن ساخته می شوند و هم چنین امکان تولید این دریچه ها با لولا را دارد.

دریچه منهول

موارد استفاده از دريچه هاي منهول

 • دريچه بازديد فاضلاب
 • دريچه مخابرات
 • درب منهول ایستگاه آتشنشاني
 • دريچه کنتور
 • دريچه شير و خط
 • درب منهول بازديد کنتور آب

دریچه منهول چدنی

چدن به آلیاژ هایی از آهن و کربن گفته می شود که بسته به نوع کاربرد و استفاده ،  مقدار کربن و سیلیسیم تا حد مطلوب کاهش داده می شوند. چدن به عنوان یک فلز سنگین و مقاوم در ساخت دریچه های منهول استفاده می شوند. دریچه های چدنی به چند نوع تقسیم میشوند مانند چدن خاکستری، چدن داکتیل (نشکن)،چدن بتن که بسته به نوع کاربرد و تصمیم کارفرما از این دریچه ها استفاده میشوند. مقاومت این نوع دریچه ها در مقایسه با دریچه های بتنی بیشتر است اما به دلایلی مانند بالا رفتن هزینه چدن و مواردی مانند ذیل استفاده از دریچه های چدنی نسبت به متریال های جدید از محبوبیت آنها کاسته شده است.

دریچه های چدنی در مقایسه با دریپه های بتنی مقاومت بیشری دارند زیرا چدن یک فلز سنگین و مقاوم است، همچنین در مقایسه با بتن در طول زمان کیفیت آن کمتر دچار تغییر می شود. اما استفاده از این نوع درب ها نیز معایبی مانند هزینه بالا فلز چدن، قابلیت بازیافت و در نتیجه نرخ بالای سرقت آنها است.

دریچه منهول کامپوزیت

دریچه های منهول چدنی دارای معایبی هستند که در ذیل به چند مورد از آنها اشاره می شود:

 • شکستن دریچه ها
 • زنگ زدن در مجاورت آب و هوا
 • قابل بازیافت بودن مواد و ربوده شدن دریچه ها
 • مشکلات حمل دریچه منهول چدنی به دلیل وزن زیاد آنها
 • عمر پایین دریچه منهول چدنی- قابلیت بالای خوردگی دریچه منهول چدنی
 • پوشش ها بطور مداوم نیاز به رنگ آمیزی گران قیمت اپوکسی دارند
 • پوسته شدن رنگ اپوکسی بعد از یک دوره زمانی
 • نیاز به هزینه اضافی برای صفحه مقاوم به خوردگی که به منظور حفاظت از خوردگی زیر دریچه منهول چدنی قرار می گیرد

شکل ظاهري دريچه هاي منهول

دریچه منهول طوقه

دريچه هاي منهول ميتوانند به شکل هاي مختلف اعم از دايره، مربع، مستطيل و و به ابعاد مورد نياز در رنگ هاي مختلف ساخته شوند. همچنين ميتوان بر روي اين دريچه ها ارم هاي مختلف شرکت ها را حک کرد. دريچه هاي منهول از دو قسمت درب و کلاف (يا طوقه) به دور درب ساحته شده اند که درب منهول مي تواند بسته به نياز و محل و نوع استفاده به صورت ساده و يکپارچه يا بصورت مشبک و به اصطلاح آبرو ساخته شوند.

سایز دهانه درب منهول

طراحی دهانه کلیه دریچه‌هی منهول اعم از کامپوزیت ، چدنی و … به منظور ورود انسان (دهانه آدم رو یا توخالی)  مطابق با الزمات ایمنی ارائه شده در استانداردهای آیین نامه‌هاى ملی و بین المللی باید حداقل ۶۰۰ میلیمتر باشد که با احتساب ۵۰ میلیمتر نشیمنگاه (هر طرف ۲۵ میلیمتر) قطر درب میبایستی ۶۵۰ میلیمتر باشد. استفاده از دربهای سایز استاندارد در یکسان سازی سایز دریچه‌های کشور حائز اهمیت می‌باشد.

دریچه های منهول از متریال های مختلفی در بازار وجود دارند که از جمله میتوان به دریچه های فی، بتنی، کامپوزیت، پلی اتیلن، پلاستیکی و ترکبی از اینها نام برد . که هر کدام ازین دریچه ها دارای معایب و مزایایی هستند . با توجه به وزن بالای درب های منهول چدنی و چدن بتن و در مقابل وزن کمتر دریچه منهول کامپوزیت و مقاومت بیشتر د ر برابرلغزش دریچه منهول کامپوزیتی ایمنی جاده ها را حتی در مواقع بدی آب و هوا و لغزنده بودن معابر و جاده ها تضمین میکند و در نهایت خواص عایق الکتریکی دریچه منهول کامپوزیت مورد استفاده روز افزون از این نوع دریچه ها گردیده است .

دریچه منهول کامپوزیتی گروه صنعتی ناب زیست در ابعاد و اندازه ها و شکل های مختلف بصورت مربع و دایره ای ، مستطیل و تحمل انواع بارهای ترافیکی و نیمه ترافیکی و غیر ترافیکی طبق استانداردهای بین المللی و دستگاه های تمام پرس اتوماتیک تولید و عرضه می گردند.

دریچه منهول کامپوزیت

خرید دریچه منهول

دریچه منهول کامپوزیتی در برابر تمام اشکال خوردگی بسیار مقاوم می باشند به همین دلیل، آنها حتی برای استفاده در محیط های بسیار خورنده مانند منهول های بخار مورداستفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، ازآنجا که واکنش های شیمیایی در دماهای بالاتر افزایش می یابند، بخارات گرم خوردگی الکتروشیمیایی فلزات را تسریع می کنند.به همین دلیل، استفاده از قاب ها و دریچه های منهول کامپوزیتی مقاوم به خوردگی بسیار حائز اهمیت است.همچنین دریچه های کامپوزیتی در مقابل خوردگی ایجاد شده توسط نمک مورداستفاده درجاده ها نیز بسیار مقاوم می باشند.

دریچه های کامپوزیتی میتوانند به اشکال هندسی مختلف مانند دایره ، مربع، مستطیل ، بیضی  به ابعاد مختلف تولید شوند. همچنین این دریچه با توجه به نوع کاربرد میتوانند در کلاس های مختلف A-B-C-D-E-F ( بر اساس وزنی که میتئانند تحمل کنند ) تقسیم بندی می شوند. این دریچه ها می توانند از وزن های 1.5 تا 90  تن را تحمل کنند.

ویژگیهای درب منهول کامپوزیت

 • غیر قابل سرقت بودن
 • قابلیت حمل آسان بدلیل وزن کم
 • بدون خطر آسیب دیدگی در موقع نصب بدلیل وزن سبک
 • عدم زنگ زدگی در اثر تماس با مواد شیمیایی، فاضلاب و باران
 • عمر بالا(حداقل 40 سال)-عدم زنگ زدگی-مقاومت بالا به ضربه
 • زیبا بدلیل رنگ های متنوع در دسترس
 • عدم نیاز به هزینه اضافی برای صفحه مقاوم به خوردگی که به منظور حفاظت از خوردگی زیر دریچه قرار میگیرد
 • دریچه ها خود دارای رنگ می باشد و نیازی به هزینه های گزاف رنگ آمیزی اپوکسی برای حفاظت از آنها نمی باشد
 • مواد دارای رنگ دانه بوده و مقاوم به UV می باشند. بنابراین هیچ گونه لایه برداری و محو شدن رنگ در اثر تماس با نور خورشید وجود ندارد

مزایای دریچه کامپوزیت

دریچه منهول کامپوزیت

دریچه منهول کامپوزیت بر اساس نیاز مشتری و در رنگ های قابلیت تولید دارند. در مقایسه با درب های منهول بتنی و فلزی ، درب منهول کامپوزیتی دارای مقاومت محیطی و طول عمر مفید بیشتری میباشند. درب های منهول SMC با توجه به شرایط کارکردی دارای کیفیت های گوناگون می باشند. درب منهول کامپوزیتی قابلیت حمل نقل آسان داشته و مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی و خوردگی فاضلابی را دارا میباشند. دریچه منهول کامپوزیت قابلیت استفاده در حوزه های مختلف دارند. دریچه های منهول کامپوزیتی قابلیت استفاده در حوزه های آب و فاضلاب، گاز، مخابرات ، کشتیرانی و صنایع هوایی را دارند. دریچه های منهول کامپوزیتی ای آر مخزن دارای کیفیت منحصر به فرد می باشند.

کاربرد دریچه منهول کامپوزیت

درب منهول کامپوزیتی کاربردهای مختلفی دارند که از جمله آن عبارتند از: درب منهول کامپوزیت آب و فاضلاب درب های منهول کامپوزیت گاز درب های منهول کامپوزیت مخابرات درب های منهول کامپوزیت شهرداری دریچه منهول کامپوزیت با تکنولوژی نوین و دستگاه های پرس تمام اتوماتیک تولید می گردد.

دریچه منهول بتنی

بتن یکی از مصالح ساختمانی است و از سه جزء اصلی سیمان، آب و سنگدانه (شن و ماسه) تشکیل شده است. علاوه بر این اجزای ، موادی مانند پوزولان‌ها، مواد افزودنی و مواد شبه سیمانی برای اصلاح و بهبود خواص بتن، می‌تواند به آن اضافه شود. به دلایلی مانند در دسترس بودن مواد اولیه بتن و نیز ارزان بودن آن، بتن برای ساخت سازه‌ها، سدها، پل‌ها، راه‌ها و تونل‌ها از محبوبیت خاصی برخوردار شده است. دریچه های بتنی به دلایلی مانند سرقت دریچه های بتنی و قیمت بالای آنها، جایگزین مناسبی برای این نوع دریچه ها می باشند.

ساخت نسبتا راحت این دریچه ها (عدم نیاز به تکنولوژی خاص) و ارزان بودن این دریچه‌ها موجب شده تا در بازار دریچه‌های منهول که پر از جنس‌های جدید با خصوصیات بهتر است، همواره یکی از انتخاب‌ها باشند. یکی از مشکلات استفاده از دریچه های بتنی وزن سنگین آنها است . زیرا دریچه های بتنی در مقایسه با دریچه های دیگر مقاومت کمتری دارند لذا به ناچار برای رسیدن به مقاومت مطلوب بایستی ضخامت بیشترب برای آنها در نظر گرفته شود که این باعث افزایش وزن آنها می شود.

مزایای دریچه منهول بتنی

 • قیمت پایین درب منهول بتنی
 • ضد سرقت بودن
 • مقاومت در برابر فشارهای زیاد
 • مقاومت در برابر زنگ‌زدگی
 • مقاومت بالا در برابر نور آفتاب
 • عدم تولید صدا هنگام عبور و مرور افراد و وسایل نقلیه
 • قابلیت مرئی‌سازی در صورت مدفون شدن به دلیل استفاده از میلگرد در ساختارشان

معایب دریچه منهول بتنی

 • آسیب‌دیدگی بر اثر دوره‌های یخ زدن و آب شدن
 • آسیب‌پذیر بودن در محیط‌های سولفاتی و کلری
 • دشوار بودن حمل و نصب به علت وزن بالا
 • صرف زمان زیاد برای باز کردن
 • عدم قابلیت تولید در رنگ‌های متنوع

دریچه منهول پلی اتیلن

دریچه منهول از جنس پلی اتیلن سخت است و در عین سختی با چرقمگی همراه است، دریچه منهول پلی اتیلن عمر طولانی و وزن سبگ دارد و نسبت به دیگر اجناس از نصب آسان تری برخوردار می باشد. درب منهول پلی اتیلن مقاوم به مواد اسیدی، پایه ها و بسیاری از ترگیبات عالی است و به خاطر همین مقاومت، حمله سولفیدهیدروژن، اسید سولفوریک و دیگر مواد شیمیایی مضر است رخ نمی دهد.

سولفولید هیدروژن در فاضلاب های بهداشتی علت اصلی خوردگی می باشد، سولفولید هیدروژن به اسید سولفوریک تبدیل می شود و این ماده شیمیایی به بتن حمله می کند و در نهایت منهول های بتنی و لوله های بتنی را از بین می برند، اما پلی اتیلن در برابرمواد اسیدی مقاوم می باشند. دریچه مهنول روی سطح زمین قرار میگیرد تا دسترسی به شبکه انتقال آب یا فاضلاب راحت تر باشد و در عین حال عبور  و مرور در سطح خیابان قطع نشود .

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.

17 − چهار =