قطره چکان آبیاری

قطره چکان آبیاری

قطره چکان آبیاری قطره ای سیستمی با کیفیت بالا، یکنواختی بالا و ثبات بالا در خصوص آبیاری به کاربران این رشته ارائه می دهد.

آبیاری قطره ای کارآمدترین سیستم انتقال آب و مواد مغذی برای رشد محصولات زراعی است. این آب و مواد مغذی را مستقیماً به ناحیه ریشه گیاه، در مقادیر مورد نیاز و در زمان مناسب می رساند، بنابراین هر گیاه دقیقاً آنچه را که نیاز دارد، در زمانی که به آن نیاز دارد، برای رشد بهینه دریافت می کند. کشاورزان را قادر می سازد تا بازدهی بالاتری تولید کنند و در عین حال در مصرف آب و همچنین کودها و انرژی صرفه جویی کنند.

قطره چکان آبیاری چیست؟

دریپر آبیاری قطره ای

قطره چکان آبیاری قلب هر سیستم آبیاری می باشد. با کاهش منابع آبی و مسئله کمبود آب در بحث زراعت و کشاورزی بسیاری از کشاورزان، باغداران و طراحان و تولید کنندگان تجهیزات صنعتی را به سوی طراحی و ابداع سیستم های آبیاری با حداقل میزان مصرف آب و در عین پربازده ترین روش سوق داد.

استفاده از سیستم آبیاری قطره ای همان روش محبوب در نزد کشاورزان می باشد که یکی از کاربردی تری اجزای سیستم آبیاری همان قطره چکان ها یا دریپرهای آبیاری می باشد. دریپرها مقادیر کمی آب را مستقیماً به ریشه گیاه می رسانند و میزان رطوبت خاک ریشه گیاه را با کنترل هدر رفت کمترآب در اثر تبخیر و باد و روان آب بهبود می بخشند.

درسیستم آبیاری قطره ای از دریپرهایی که بر روی لوله پلی اتیلن 16 در فواصل معینی نصب شده اند استفاده میشود یا از نوار تیپ برای این کار نیز استفاده میشود.

نوار تیپ یک سیستم آبیاری فصلی می باشد که بعد از دوره آبیاری باید جمع گردد اما لوله های دریپردار برای سالیان زیادی قابل استفاده هستند و عمر لوله های دارای قطره چکان آبیاری حداقل بین 5 تا 6 سال در نظر گرفته شده است.

قطره چکان‌های آبیاری بر اساس میزان کنترل فشار به سه دسته تقسیم میگردند:

 • پرسی
 • بازشونده
 • ضدچکه

سیستم آبیاری ممکن است از نوع سیستم آبیاری قطره ای زیرسطحی باشد یا سیستم آبیاری روسطحی که اجزا و روش عملکرد هریک متفاوت است.
در اینجا به مدل آبیاری قطره ای روی سطح زمین اشاره می کنیم.

طرز کار قطره چکان‌های آبیاری

طرز کار آبچکان قطره ای

تعداد مشخصی قطره چکان با مدل و برندهای داخلی و خارجی مختلف از نوع جبران کننده فشار و اتوماتیک (PC) یا تنظیم کننده و دستی (NPC) بر روی یک لوله پلی اتیلن قطر 16 در فواصل بین 50 سانتیمتر یا بیشتر بصورت برخط (بر روی لوله) و یا درخط (داخل لوله) نصب می گردند و آب از لوله اصلی به لوله دریپردار با میزان دبی مشخص شده جریان می یابد و بعد توسط همان نازلها یا قطره چکان ها به اطراف ریشه درختان و گیاهان و محصولات زراعی بطور یکنواخت تزریق می گردد.

مزایای آبیاری قطره ای

 1. کاهش و بهینه سازی مصرف آب ، افزایش راندمان آبیاری.
 2. کاهش رشد علف های هرز
 3. استفاده از کود و سموم دفع آفات به همراه آب آبیاری
 4. کاهش هزینه مربوط به ریشه کنی علف های هرز
 5. تامین رطوبت مناسب و دائمی مورد نیاز گیاهان بر اساس تفکیک نوع گیاه
 6. عدم نیاز به فعالیت فیزیکی برای آبیاری
 7. کاهش هزینه کارگری
 8. افزایش بازده برداشت محصولات
 9. کاهش میزان مصرف آب تا مرز70 الی 80 درصد در بخش کشاورزی و زراعت

انواع قطره چکان آبیاری

همانطور که در بالا اشاره شده قطره چکان ها بر اساس عوامل مختلفی به انواع گوناگون دسته بندی می شود. مهمترین شاخصه های دسته بندی قطره چکان آبیاری عبارتند از :

 • فشار و دبی آب خروجی
 • محل قرار گیری قطره چکان‌ها (نازل آبپاش)
 • تعداد خروجی های نازل
 • برند دریپر
 • ساختار داخلی
 • چینش قطعات قطره چکان

انواع قطره چکان از لحاظ محل نصب نازلها

بر اساس محل قرار گیری قطره چکان ها می توان آنها را به دو دسته تقسیم نمود

 • قطره چکان برخط (on line)
 • قطره چکان درخط (in line)x

در مدل برخط در واقع مشتریان تعدادی نازل را تهیه و بر اساس فواصل کاشت گیاه در همان محل کاربری توسط پانچرهایی از جمله پانچر مکانیکی لوله، پانچر فشاری، پانچر لی فلت و پانچر میخی بر روی جداره خارجی لوله نصب می کنند.

این نوع از قره چکانها در باغاتی که فواصل گیاه یا درختان متغییر است و فاصله یکسان ندارند گزینه ای ایده آل به حساب می آید اما نصب آن زمان بر بوده است و نیاز به نیروی کارگری برای نصب دارد.

از انواع قطره چکانهای آنلاین (online) می توان به قطره چکان‌ تنظیمی و دریپر PC، بابلرها، آبپاش‌ های کوچک و قطره چکان‌ افشانه ای اشاره نمود .

در مدل درخط (داخل لوله) در واقع قطره چکانها هنگام تولید در کارخانه در فواصل معین از پیش تعیین شده و استاندارد در داخل لوله نصب شده اند و نیاز به صرف زمان و نیروی کارگری جهت نصب قره چکان نمیباشد.

انواع قطره چکان بر اساس تنظیم کنترل فشار

قطره چکانها بر اساس نوع دبی خروجی و میزان مقاومت در برابر فشار به مدلهای زیر تقسیم می گردند:

قطره چکان نرمال

در این نوع از قطره چکان های غیرتنظیم شونده با افزایش فشار سیال در داخل لوله لترال شاهد خروج بیشتر آب و با کاهش فشار سیال شاهد خروج کمتر آب خواهید بود و قابلیت جبران فشار در آن وجود ندارد.

قطره چکان تنظیمی یا دستی (NON_PC)

در این نوع از قطره چکان ها جریان آب دارای دبی ثابتی نمی باشد و شما با استفاده از پیچ تعبیه شده بر روی سیستم قطره چکان میزان آن را کم و زیاد می کنید. این نوع از دریپرها در مناطقی که ناهموار بوده و یا دارای شیب می باشند، عملکرد خیلی مناسبی ندارد چرا که گیاهانی که در سطح هموار قرار دارند آب بیشتری دریافت می کنند و گیاهانی که در بالاتر و قسمت ناهموار قرار دارند آب کمتری دریافت می کنند.

این نوع از قطره چکانها در دبی های 2-32 لیتر در ساعت طراحی و تولید می گردند.

قطره چکان خودتنظیم شونده یا جبران فشار (PC)

قطره چکان تنظیمی

این نوع از قطره چکان ها دارای یک دیافراگم سیلیکونی می باشند که قابلیت تنظیم فشار و دبی آب بطوریکنواخت برای هر گیاه را دارد. بعبارتی دیگر این دیافراگم فشار و دبی آب را به گونه ای تنظیم می کند که تمام گیاهان در هر ارتفاع و شیبی به یک اندازه از آب بهره مند می گردند.

گیاهی که در بالای ناهمواری قرار دارد همان میزان آبی را دریافت می کند که گیاه در پایین ناهمواری جذب می کند در حقیقت مقدار آبدهی توسط کارخانه سازنده بر روی آن حک شده است و دریپرهای اتومات با میزان آبدهی 2تا 24 لیتر تولید می گردند.

قطره چکان های خود تنظیم شونده به سه دسته دریپرهای آبیاری جبران فشار پرسی و قطره چکان آبیاری خود تنظیم شونده باز شونده و قطره چکان آبیاری ضدچکه تقسیم می گردند:

قطره چکان آبیاری PC پرسی

در مدل پرسی امکان باز کردن و رسوب گیری و رفع گرفتگی قطره چکان وجود ندارد، قطره چکان‌های آبیاری پرسی با دبی ثابت 4 و 8 لیتر بر ثانیه توسط گروه صنعتی پایپ گستر تولید می گردد.

دیافراگم سیلیکونی این نوع از قطره چکان ها در برابر خوردگی و تغییرات آب و هوایی و اشعه uv خورشید مقاوم هستند و برای لوله های لترال با مسیر طولانی بعنوان قطره چکانهای آبیاری ایده آل قلمداد می شوند.

از قطره چکان آبیاری پرسی برای آبیاری گیاهان در زمینهای کشاورزی شیب دار بیشتر استفاده می گردد. فیلتراسیو مورد استفاده برای دریپر پرسی 120 مش است و دامنه فشار کاری این نوع دریپر بین 0.5 تا 4 بار و قابلیت تحمل دمایی 60 درجه سانتیگراد میباشد.

دریپر آبیاری PC بازشونده

این مدل از دریپرها حتی در حین فعالیت سیستم آبیاری قابلیت بازشدن و تمییز شدن را دارند. این نوع از قطره چکان های آبیاری با دبی 4 و 8 لیتر بر ساعت با فشار کاری 0.5 – 4 بار توسط گروه صنعتی پایپ گستر طراحی و تولید می گردد.

این مدل از قطره چکانهای خودتنظیمی نیز دارای دیافراگم سیلیکونی ضد خوردگی و مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی و مواد و کودهایی شیمیایی و اشعه UV آفتاب می باشند و گزینه مناسب و ایده آل برای زمینهای ناهموار و دارای مسیرهای طولانی می باشند.
دارای مکانیزم خودشویندگی حتی در آب‌هایی با سختی بالا هستند و قابل اتصال بر روی خط لوله لترال را دارند.
فیلتراسیون مورد نیاز برای آنها 120 مش میباشد.

قطره چکان آبیاری ضد چکه

قطره چکان آبیاری ضدچکه از نوع قطره چکانهای جبران کننده فشار تا 0.2 بار می باشد بدین صورت که اگر فشار آب به کمتر از این میزان برسد، تمامی دریپرها مسدود می شوند و پس از رسیدن فشار به حد مطلوب باز شده و آبیاری به صورت هم زمان انجام میگیرد.

این دسته از قطره چکان ها با ایجاد فشار منفی مانع از ورودی ذرات جام به داخل دریپر می گردد و برای ادامه فعالیت لازم نیست تا قطره چکان پر آب گردد.

انواع قطره چکان آبیاری وارداتی

قطره چکان آبیاری وارداتی

برخی از مشتریان ما تمایل به خرید محصولات خارجی دارند که ما برای رضایت مشتریان خود قادر به تامین بسیاری از برندهای خارجی قطره چکان آبیاری با قیمت مناسب هستیم که در ذیل به برخی از آنها اشاره میشود:

قطره چکان آبیاری نتافیم (Netafim)

این نوع قطره چکان یکی از پرطرفدارترین انواع دریپرهای آبیاری می باشد که توسط کشور اسرائیل و آمریکا با دبی 2، 4 و 8 لیتر بر ساعت ساخته شده است. این مدل از قطره چکانها در رنگ بندی سبز/مشکی ، طوس / مشکی ، قرمز / مشکی تولید می گردد.
مجهز به فیلتر 120 مش با ضخامت 130 میکرون می باشد.

قطره چکان آبیاری کاتیف (Katif)

قطره چکان کتیف محصول شرکت جاندیر انگلیس می باشد که در رنگهای آبی قرمز و مشکی در ظرفیتهای 4و 8 لیتر بر ساعت با فشار پخش 0.5 – 4 بار با طول انتشار بین 100 تا 300 متر در بسته بندی 1000 عددی تولید و در بازار ایران موجود است.
این نوع سیستم آبیاری نیز از نوع PC بوده و قابلیت خودشویندگی و پاکسازی اتوماتیک دارد.

قطره چکان آبیاری میکروفلاپر (Micro Flapper)

توسط شرکت جین آمریکا برای آبیاری باغات انگور، گیاهان گلخانه ای و گلدانی و آبیاری فضاهایی با توپوگرافی نامطلوب و وسعت زیاد طراحی و تولید میگردد که فشار کاری این نوع از قطره چکان میکروفلاپر از 0.6 – 4 بار متغییر است و دبی جریان آب 2،4 و 8 لیتر بر ساعت می باشد. فیلتراسیون تعبیه شده بر این قطره چکان دارای ضخامت 100 تا 130 میکرون می باشد.
قابل اتصال برروی لوله 16 بوده و قابلیت خود شویندگی و پاکسازی اتوماتیک دارد.

قطره چکان آبیاری رین برد (Rainbird)

قطره چکان رین برد محصول کشور آمریکا می باشد و با فشار 1- 4 بار در رنگهای قرمز، آبی در ظرفیت دبی 4و 8 لیتر می گردد.
این نوع از دریپرها دارای فیلتراسیو 150 مش می باشد و برای نصب آن بر روی لوله‌های پلی اتیلن نیازی به پانچر نیست.

قطره چکان آبیاری یورودریپ (Eurodrip)

این مدل از قطره چکان از نوع دریپرهای خود تنظیمی آنلاین می باشد که ساخت کشور یونان است. میزان تغییرات فشار بین 0.5 – 4 بار و در رنگهای آبی با دبی 2 لیتر در ساعت، مشکی 4 لیتر در ساعت، قهوه ای 8 لیتر در ساعت و سبز 24 لیتر در ساعت در بسته بندی 1600 تایی تولید و در بازار ایران موجود است. قطره چکان آبیاری یورودریپ بر روی لوله لترال پلی اتیلن 16 و 20 میلیمتر نصب می گردد.
تمام مزایا و ویژگی ها مربوط به انواع قطره چکانهای آبیاری PC را دارا می باشد.

قطره چکان آبیاری آنتلکو (Antelco)

قطره چکان آبیاری آنتلکو محصول کشور استرالیا از نوع قطره چکانها جبران کننده فشار می باشد که در ظرفیتهای 2، 4 و 8 لیتر بر ساعت با فشار کاری 1تا 3.5 بار در بسته بندی 50 ، 75 و 100 عددی در ایران موجود است.

از موارد استفاده آن جهت آبیاری تاک های انگور در تاکستان ، آبیاری فضای سبز ، آبیاری گیاهان ردیفی و گلخانه ها اشاره نمود.

قطره چکان پلاسترو (Plastro)

این نوع از قطره چکانها محصول کشور ایالات متحده می باشد و با فشار کاری 1 تا 4.5 بار برای تمام موقعیتهای آب و هوایی تولید می گردد. این نوع از قطره چکان آبیاری در دبی 4 و 8 لیتر در ساعت موجود می باشد.

دریپر آبیاری آکسیوس (Axius)

نوعی قطره چکان یونایی از نوع PC می باشد که در دبی های 2، 4 ، 8 ، 16 و 24 لیتر در ساعت با فشار 1 – 4 بار بر روی لوله لترال پلی اتیلن با قطر 16 الی 20 میلمتر نصب می گردند. این محصول از محصولات شرکت پالاپلاست پونان می باشد. قطره چکان آبیاری آکسیوس در رنگهای بنفش، خاکستری و آبی در بازار موجود می باشد.

درپوش قطره چکان آبیاری آکسیوس قابل باز و بسته شدن می باشد و به راحتی می توان آن را تمیز نمود.
اما یکی از برندهای داخلی موفق در زمینه تولید قطره چکان آبیاری شرکت پایپ گستر می باشد که دریپرهایی با کیفیت و معادل با برندهای خارجی تولید می نماید در حالی که قیمت قطره چکان آبیاری این شرکت کمتر و ارزانتر از نمونه های خارجی می باشد.

اجزای سیستم آبیاری قطره ای

قطره چکان آبیاری قطره ای

سیستم آبیاری قطره ای نیز همچون سایر تجهیزات صنعتی از قسمت های مختلف تشکیل شده که عبارتند از:

لوله اصلی و لوله های لترال

که مهمترین وسیله برای آبیاری قطره ای محسوب می شود و می توان مسیر آب را تعیین نموده و آب مورد نیاز برای آبیاری را تأمین کند. با توجه به مساحت زمین مورد نظر طول این لوله ها فرق می کنند.
برای مساحت های طولانی به لوله ی بیشتری نیاز است و برای مساحت های کوتاه تر می توان از لوله ی کمتری استفاده کرد.
لوله آبیاری یا همان لوله لترال با متریال پلی اتیلن درجه یک 16 و 20 میلیمتر ساخته می شود.

اتصالات

یکی از مهمترین قطعاتی که در سیستم آبیاری قطره ای می تواند سایر تجهیزات آبیاری را به بهترین شکل ممکن در کنار یکدیگر نگه دارد، اتصالات است و بدون استفاده از قطعات اتصالات نمی توان سیستم آبیاری قطره ای را به راه انداخت.

قطره چکان (دریپر)

مهمترین قسمت آبیاری قطره ای را دریپر تشکیل می دهد و می توان به تعداد فراوان قطره چکان ها را بر روی لوله های آبیاری وصل نمود، هر کدام از این قطره چکان ها برای مساحت مشخص از زمین تعبیه شده اند. بعضی از این دریپرها قابلیت تنظیم شدن را نیز دارند.

تایمر آبیاری

این ابزار کارایی فراوانی دارد و با تنظیم کردن این قطعه، می توان مدت زمان آبیاری محل مورد نظر را کنترل کرد.

پمپ آبیاری

این پمپ به لوله اصلی و فلکه آب متصل می گردد و آب را به سوی لوله های 16 و یا 20 هدایت می کند.

سیستم فیلتراسیون

این سیستم برای جلوگیری از ورودی رسوبات و ناخالصی ها در داخل قطره چکانها و انسداد قطره چکانها مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت قطره چکان آبیاری

قیمت قطره‌چکان آبیاری قطره ای

قیمت تکی قطره چکان آبیاری شاید رقم درشتی به نطر نرسد اما بسته به متراژ زمین تعداد لوله های اصلی و لوله های لترال می بایست از تعداد زیادی قطره چکان استفاده نمود.

برخی از برنده های خارجی دارای بسته بندی با تعداد مشخص می باشد. قیمت قطره چکان آبیاری با برندهای داخلی و خارجی از عددی 650 تومان آغاز می گردد و تا 3000 تومان نیز ادامه دارد قیمت قطره چکان آبیاری بر اساس کیفیت و متریال لوله لترال و قطره چکان و اتصالات و فشار کاری ، دبی و … برآورد می گردد.

برای استعلام قیمت قطره چکان‌های آبیاری با برندهای مختلف با مشاوران شرکت پایپ گستر تماس بگیرید.

محصول مرتبط :

لوله کاروگیت

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.