لوله فایبرگلاس – لوله جی آر پی GRP

آشنایی با لوله GRP , لوله فایبرگلاس

لوله کامپوزیت یا فایبرگلاس در طیف گسترده ای از صنایع مانند تولید برق ، پتروشیمی و نمک زدایی مورد استفاده قرار میگیرد . لوله فایبرگلاس ( جی آر پی) مقاوم در برابر خوردگی است ، دارای عمر اقتصادی بالا ( در حدود 30 سال ) می باشد که این خود به عنوان یک جایگزین برای فولاد ، سایر آلیاژهای فلزی ، چدن مجرای و بتن به طور فزاینده ای مطلوب تر شده است .

در حال حاضر از فایبرگلاس به دلیل توانایی مقاومت در برابر خوردگی در اثر انواع اسید از جمله اسید سولفوریک ، در تولید محصولات مختلفی مانند مخزن آب، مخزن چربی گیر و … استفاده می کنند . از محصولات تولید شده از جنس فایبرگلاس در پروژه های آب آشامیدنی ، سیستم های آبیاری برای کشاورزی ، خطوط خوراک دهی به طیور و دام ( بعنوان تونل غذارسانی ) ، استفاده در نیروگاه های برق آبی ، سیستم های آب خنک کننده نیروگاه ، سیستم فاضلابی عایق سازی بستر و غیره بکار گرفته شده است .

مهمترين دلايل افزايش استفاده و محبوبيت محصولات فایبرگلاس می توان نسبت مقاومت به وزن بالا ، ثبات ابعادي ، خواص مكانيكي خوب ، سهولت در نصب ، كاهش هزينه نصب ، كاهش هزينه نگهداري و دوام كلي در شرايط بسيار بالا و …. اشاره نمود ؛ یکی دیگر از مزایای لوله های فایبرگلاس این است که در مقایسه با مصالح ساختمانی سنتی ، دارای یک سطح داخلی نرمتر است. این ویژگی ، سطح مقطع عبور مناسب تر درون لوله ، مقاومت در برابر رسوبات و باعث افزایش بیشتر مایعات خدمات در طول پروژه می شود .

هنگام طراحی لوله GRP ، باید نکات زیادی را در نظر گرفته باشیم . شرایط خاک محلی ، عمق سفره آب ، فشار وارده در زیر خاک ، فشار مکانیکی وارد شده در اثر عبور و مرور در روی سطح و غیره مواردی هستند که در هنگام راه اندازی خط لوله GRP باید مدنظر قرار داد . برای درک بهتر از نصب و راه اندازی لوله GRP یک کتابچه راهنمای لوله فایبرگلاس ، با نام M45 نیز وجود دارد که درون این کتاب معادلاتی قبیل سرعت و فشار سیال ، افت مایعات ، فشار داخلی سیالات آب ، فاکتورهایی هستند که بصورت کامل شرح داده شده تا نصب و راه اندازی لوله جی آر پی براحتی صورت پذیرد .

بهترین خصوصیات بارز لوله GRP

 • طول عمر بالا

از بارزترین خصوصیت لوله GRP مصرف اقتصادی بسیار بالا می باشد؛ چنانچه لوله‌های GRP بهصورت اصولی تولید و نصب شوند بالغ بر ۵۰ سال کارایی دارند که این حداقل دو تا سه برابر عمر مفید یک لوله فولادی یا بتنی است.

 • مقاومت خوب لوله فایبرگلاس در برابر خوردگی ( اسید و سایز مواد خوردنده )

ویژگی بعدی لوله GRP که واقعا باعث تمایز این نوع لوله با سایر لوله ها شده است ، مقاومت مناسب و بالا در برابر خوردگی نسبت به لوله‌های فلزی یا بتنی می‌باشد. لذا این نوع لوله‌ها را برای مناطقی که دارای خاک خورنده می‌باشد و یا جهت جمع آوری فاضلاب‌های شهری که خوردگی بالایی دارند، می‌توان استفاده نمود. از این لوله‌ها می‌توان جهت انتقال فاضلاب‌های صنعتی نیز استفاده کرد. از جمله با تغییر رزین و الیاف مورد استفاده می‌توان جهت خورنده ترین پساب‌ها،‌ مانند پساب صنایع کاغذسازی از لوله‌های کامپوزیتی استفاده نمود.

 • سبکی و وزن کم لوله GRP

مزیت دیگر لوله‌های GRP وزن کم آنها است، که در مقایسه با لوله مانیسمان ( لوله فلزی آتش خوار ) یا لوله ای از جنس سیمان یا بتن است . بنابراین لوله‌های GRP سرعت و سهولت نصب بسیار بهتری نسبت به لوله‌های دیگر دارند . یکی دیگر از مزایای لوله‌های جی آر پی صافی سطح داخل آنها نسبت به نمونه‌های فلزی و بتنی است که باعث افت فشار کمتر سیال در لوله‌های فایبرگلاس نسبت به لوله‌های دیگر می گردد و در شرایط یکسان، ‌سیال بیشتری توسط این لوله‌ها نسبت به لوله‌های بتنی و فلزی قابل انتقال می باشد و یا امکان کاهش قطر لوله برای کاهش هزینه اولیه خرید فراهم می گردد.

 • تحمل فشار داخلی بالا

یکی دیگر از مزایای لوله‌های GRP قابلیت تحمل فشار‌های نسبتاً بالای آن است که این لوله‌ها را جایگزین مناسبی برای لوله‌های دیگر در خطوط انتقال آب با فشارهای بالا نموده است.

 • سهولت تولید:

مزیت دیگری که لوله‌های کامپوزیتی نسبت به لوله‌های سنتی متداول دارند،سهولت شکل پذیری و تولید می‌باشدکه منجر به سرمایه گذاری اولیه کمتری می‌گردد.

از مزیت‌های دیگر لوله GRP نسبت به لوله‌های پلاستیکی دیگر مثل پلی اتیلن، تحمل دمای بالا می باشد. همچنین جهت انتقال یک سیال خاص که دمای نسبتاً بالایی دارد، لوله‌های GRP تنها جایگزین مناسب برای لوله‌های فلزی می‌باشند و در این موارد نمی‌توان از لوله‌های PVC، پلی اتیلن و

بعضی مشکلات لوله فایبرگلاس که موجب محدودیت می‌شود :

 • لوله‌های GRP در قطرهای کم و مصارف عمومی که نیازی به تحمل فشار کاری بالا وجود ندارد، مانند تاسیسات ساختمان‌ها و یا آبیاری قطره ای زمین‌های کشاورزی، از نظر اقتصادی مقرون بصرفه نخواهند بود. زیرا سرعت تولید این لوله‌ها در اقطار پائین نسبت به لوله‌های فلزی گالوانیزه و پلی اتیلن و یا PVC و نظایر آن کم است و قابل رقابت با آنها نمی‌باشد. همچنین در لوله کشی گاز منازل، لوله‌های GRP قابل استفاده نیست و لوله‌های فولادی و پلی اتیلن کاربرد بهتری دارند. در واقع کاربرد اصلی لوله‌های GRP در انتقال آب بین شهرها و جمع آوری فاضلاب شهری بوده و خصوصاً جهت انتقال سیالات در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع شیمیایی جایگاه ویژه ای دارند؛ بدلیل اینکه این قبیل لوله‌ها عمدتاً در قطرهای بالاتر از ۳۰۰ میلیمتر هستند، یکی از بهترین گزینه های ممکن برای خریداران لوله‌های GRP می‌باشد.
 • مشکل دوم، ضخامت کم جداره و مقاومت مکانیکی لوله‌های GRP نسبت به ضربه در مقایسه با لوله‌های فلزی است که این محدویت باعث می‌شود در شرایط مشابه برای حفاظت از لوله GRP تمهیدات بیشتری بکار گرفته شود و در شرایط تکیه گاهی نصب، دقت بیشتری شود. ضمناً در جابجایی این لوله‌ها بایستی دقت شود. این محدودیت در مورد لوله‌های پلی اتیلن، پی وی سی و بتنی نیز وجود دارد ولی لوله‌های فلزی کمتر دچار چنین محدویتی هستند.

ماهیت شیمیایی لوله GRP

لوله‌های GRP تهیه شده از رزین پلی استر، عدم تحمل در مقابل دمای بالاتر از ۱۰۰ درجه سانتیگراد و فشارهای کاری بیشتر از ۴۰ اتمسفر است که عمدتاً در صنعت نفت بکار می رود. البته این نقیصه با استفاده از لوله‌های بنام لوله GRE (Glass Reinforced Epoxy Pipe ) که از رزین اپوکسی بجای رزین پلی استر استفاده می‌شود برطرف می‌گردد. در این صورت این لوله‌ها می‌توانند فشارهای بسیار بالا را نیز تحمل نمایند.

نکته قابل توجه آنکه همواره در استفاده از یک فناوری، محدودیت‌هایی وجود دارد و شبیه این محدودیت‌ها برای هر نوع لوله اعم از فلزی، پلیمری و یا بتنی قابل تصور است. این محدودیت نباید عیب و نقص تلقی گردد، چرا که این طرز نگرش می‌تواند مانع بهره گیری از منافع بیشمار یک فناوری شود.

لوله فایبرگلاس جی آر پی

بکارگیری الیاف پیوسته در لوله GRP باعث افزایش استحکام لوله وکاهش هزینه تولید آن می‌گردد در این روش از سه نوع مواد اولیه اصلی جهت ایجاد لایه‌ای فشرده با حداکثر کارایی استفاده می‌شود. علاوه بر رزین، الیاف شیشه‌ای پیوسته و الیاف بریده شده با هم برای ایجاد استحکام حلقوی بالا و تقویت استحکام محوری بکار می‌روند . واشرها نباید زیر بار قرار داده شده و یا بر روی یکدیگر فشرده شوند . در صورتی که واشرها برای مدتی طولانی در انبار نگهداری می شوند، بهتر است در جعبه بسته بندی شده و یا توسط پوشش های مناسب پوشانده و محافظت شوند. توجه شود که تمامی مواد روغنی مانند گریس، بنزین و غیره بر روی واشر اثر مخرب دارند . مواد روان ساز در محل مناسب و سرپوشیده انبار شوند . در صورت اجرای کار لوله گذاری در درجه حرارت کمتر از ۵ درجه سانتیگراد، واشرها و مواد روان ساز تا لحظه مصرف در محیط مناسب نگهداری شوند . استفاده از کوپلینگ دو واشره جهت اتصال لوله‌ها به یکدیگر و امکان استفاده از فلنج فایبرگلاس جهت اتصال به انواع دیگر لوله‌ها.

امکان نصب زیرزمینی لوله‌ها تا حداکثر عمق ۱۶ متر (تحمل بار خاک) و حداقل ۱متر (حمل بار ترافیک )

تولید تجاری در اقطار ۱۰۰ تا ۲۴۰۰ میلیمتر تا فشار کاری ۳۲ بار.

اتصال لوله های فایبرگلاس

اتصال غلافی و حلقه لاستیکی

اتصال از نوع غلاف و حلقه لاستیکی معمول ترین نوع اتصال لوله های فایبرگلاس در خطوط لوله می باشد. در حال حاضر، اتصالات تولیدی در ایران برای مسیر خط انتقال از این نوع است.

غلاف اتصال از جنس فایبرگلاس بوده و همراه لوله در کارخانه تولید می شود. قطر داخلی این غلافها از قطر سر لوله مربوط بزرگتر می باشد که توسط دو و یا چند حلقه لاستیکی، آب بندی لوله را تأمین می نمایند. واشر لاستیکی در داخل غلاف و در درون شیاری که به دقت تراشکاری شده قرار می گیرد.

اتصالی فلنجی لوله فایبرگلاس

اتصال نوع فلنجی برای نصب شیر آلات، متعلقات فلنج دار و نظایر آن، همچنین برای اتصال لوله با جنس متفاوت به لوله های فایبرگلاس استفاده می شود.

اتصال مکانیکی لوله GRP

کاربرد اتصال نوع مکانیکی و یا اتصالی قابل انعطاف در لوله های فایبرگلاس مانند سایر لوله ها، برای ایجاد امکان انحراف در محل اتصال، اتصال دو لوله با جنس متفاوت، اتصال دو لوله با قطر متفاوت و نظایر آن می باشد.

اتصال فلزی لوله جی آر پی

اتصال فلزی در حقیقت نوعی بست می باشد که در محل اتصالی قرار گرفته و توسط پیچ و مهره در محل اتصال محکم می شود.آب بندی اتصالی توسط واشر های لاستیکی که در داخل بدنه اتصالی قرار گرفته تامین می گردد.

کاربرد این اتصال برای تعمییرات خط لوله (ترکیدگی لوله،صدمه به بدنه لوله ونظایر آن)نیز کاربرد دارد.

اتصال فشاری لوله جی آر پی

در این نوع اتصال، سر ساده یک لوله به داخل سر کاسه لوله دیگر فشار داده شده و آب بندی توسط چسب مخصوص که بین جدار خارجی سرساده و جدار خارجی سر کاسه قرار می گیرد، تامین می شود. توانایی لوله برای مقاومت در برابر تغییر شکل و انحراف ناشی از نیروهای خارجی و فشار خلاء داخل لوله فایبرگلاس، به میزان سختی آن بستگی دارد. هرچند مقدار سختی لوله به ضخامت جداره آن نیز بستگی دارد، ولی در نهایت، شاخصی که معرف خواص فیزیکی لوله های فایبرگلاس است، مقدار سختی آن می باشد و ذکر تنها ضخامت جداره لوله کافی نیست .

قطر لوله GRP :

لوله های فابیر گلاس علاوه بر فشار اسمی و سختی، براساس سری قطر نیز طبقه بندی می گردند.

مقاومت شیمیایی

لوله های فایبر گلاس در مقابل خوردگی و سایر عوامل مشابه تخریب کننده مقاومت خوبی داشته و در عین حال،کاملاً با محیط زیست سازگار می باشد.

مشخصات هیدرولیکی لوله جی آر پی

لوله های فایبر گلاس دارای سطح داخلی کاملاً صیقل و صاف  بوده که به مرور زمان نیز حفظ می شود. علاوه بر آن و به دلیل مواد مصرفی و ضخامت جداره لوله، قطر داخلی لوله های فایبر گلاس در اکثر مواقع بیش از قط داخلی سایر لوله ها با قطر اسمی مشابه است.

واشر و روان کننده

برای نصب لوله و متعلقات با اتصالات غیرفلنجی، استفاده از مواد روان کننده برای آغشته نمودن سطوح و سهولت حرکت قطعاتی که باید در درون یکدیگر بلغزند، ضروری است. واشر و روان کننده های مورد استفاده در لوله های GRP باید :

 • با مواد پلاستیکی لوله و یکدیگر سازگار باشند.
 • امکان رشد باکتری و قارچها را ایجاد ننمایند.
 • بر کیفیت آب آشامیدنی اثر نکنند.
 • مواد روان کننده نباید دارای پایه نفتی باشند.

مواد روان ساز معمولا توسط کارخانجات سازنده لوله و متعلقات تأمین و یا نوع آن اعلام می شود. در صورت ضرورت می توان از ترکیب ۷۰ درصد آب و ۳۰ درصد صابون به عنوان ماده روان کننده استفاده نمود.

پوشش های حفاظتی

لوله های فایبرگلاس در مقابل خوردگی خاک و سیال کاملا مقاوم بوده و لذا، هیچگونه تمهیداتی برای حفاظت لوله و اتصالات هم جنس آن در مقابل خوردگی نیاز نمی باشد. بنابراین، حفاظت و یا تعمیرات پوششهای حفاظتی به معنی متداول آن در زمان های حمل و نقل، انبار نمودن و نصب لوله ها وجود نخواهد داشت. پوشش حفاظتی لوله در مقابل خوردگی و تخریب، از طریق مواد مصرفی، و خصوصا روکش های داخلی و خارجی لوله تأمین می گردد . لوله ها باید در صورت نیاز و اعلام فروشنده، در مقابل تابش مستقیم آفتاب حفاظت شوند . لذا رعایت اصول لازم در تمام مراحل کار به منظور جلوگیری از صدمه به روکش های داخلی و خارجی، نه تنها از دیدگاه حفظ مشخصات هیدرولیکی و مقاومت لوله جی آر پی در مقابل فشار و بارهای وارده ضروری می باشد، بلکه این امر، برای جلوگیری از تخریب لایه های تشکیل دهنده جسم لوله نیز اهمیت ویژه دارد.

اصول اصلی در جابجایی لوله فایبرگلاس یا لوله جی آر پی و نحوه جاگذاری لوله

ما در اینجا به چندین نکته اساسی اشاره خواهیم کرد تا با این روش ها آشنا شوید و مشکلی در انجام این کارها نخواهید داشت :

 1. بدنه و لبه لوله و متعلقات باید در مقابل هر گونه صدمه محافظت کردند .
 2. در بلند کردن و جابجایی لوله ها و متعلقات، باید از تسمه برزنتی و یا چرمی و با پهنای كافی استفاده شود .
 3. زنجیر و سیم بکسل و بازوی لیفت تراک فقط در صورتی مجاز است که با مصالح محافظ، نظیر نمد، لاستیک و مشابه آن کاملا پوشش شده باشند .
 4. استفاده از قلاب برای بلند کردن و جابجایی لوله و متعلقات از دو سر آن مجاز نمی باشد. لوله ها باید همیشه از بدنه بلند شوند .
 5. تسمه و یا طناب و سیمهای پوشش شده مصرفی نباید باعث ایجاد بار متمرکز و فشار زیاد و ایجاد فرورفتگی در بدنه لوله شوند .
 6. بلند کردن و جابجایی لوله ها و متعلقات با استفاده مستقیم از جام و یا چنگک وسایلی نظیر بیل مکانیکی، لودر و ماشین آلات مشابه ممنوع می باشد. استفاده از لیفت تراک با پیش بینی تمهیدات لازم ذکر شده مجاز خواهد بود.
 7. بلند کردن و جابجایی لوله و متعلقات از طریق عبور دادن سیم بکسل، طناب، زنجیر و وسایل مشابه از داخل لوله مجاز نمی باشد.
 8. باید توجه شود که هر لوله و متعلقات به تنهایی بلند شده و جابجایی و بلند کردن چند لوله و یا متعلقات با یکدیگر مجاز نمی باشد.
 9. استفاده از یک عدد تسمه و اتصال به بدنه لوله در یک قسمت در صورتی مجاز است که تعادل لوله به خوبی برقرار شود، برای اطمینان استفاده از دو تسمه با اتصال در دو محل مناسب در بدنه لوله توصیه می شود.
 10. بلند کردن مجموعه لوله های تلسکوپی (اقطار کوچک درون اقطار بزرگ با یک تسمه و وسایل مشابه مجاز نمی باشد و حتما باید از دو محل اتصال استفاده نمود.
 11. تسمه ها و سایر وسایل مورد استفاده در جابجایی لوله ها و متعلقات باید مرتبا کنترل و از به کار بردن وسایل معیوب و مستعمل خودداری شود.
 12. توجه شود که در زمان بلند کردن و جابجایی لوله و متعلقات، کارگران و افراد زیر آن قرار نداشته باشند.
 13. از برخورد لوله و متعلقات با یکدیگر و سایر اشیاء و وسایل و ساختمانها در حین بلند نمودن و جابجایی جلوگیری شود.
 14. از پیچ خوردن و چرخیدن تسمه ها و وسایل مشابه در حین بلند نمودن و جابجایی لوله ها جلوگیری گردد.
 15. از حرکت تند و توقف ناگهانی بازوی جرثقیل در طول مدت بلند نمودن و جابجایی لوله ها اجتناب شود.
 16. کارگران و افرادی که در محدوده عملیات جابجایی و بلند کردن لوله ها و متعلقات قرار دارند، از وسایل ایمنی شخصی (کلاه، کفش و دستکش) استفاده نمایند.

نحوه عایق بندی لوله جی آر پی

 1. هر گونه سنگ و یا سایر مصالح اضافی برداشته شده و پستی و بلندیهای مسیر کاملا هموار گردد.
 2. لوله ها با تمام جسم و بدنه روی زمین قرار گرفته و مهار شده و از غلطیدن آنها با به کارگیری وسایل مناسب، جلوگیری گردد.
 3. ریسه کردن لوله ها در کنار ترانشه باید یا پس از اتمام عملیات حفاری و بسترسازی انجام و یا از ورود خاک و سایر مصالح به داخل لوله در حین عملیات اجرایی و بسترسازی جلوگیری گردد.
 4. اطمینان حاصل شود که هیچ قسمت از بدنه لوله روی بستر سنگی و یا پستی و بلندی قرار نگیرد و تمام بدنه لوله روی زمین باشد.
 5. در صورت لوله گذاری در شیب، تمهیدات لازم برای جلوگیری از لغزش لوله های ریسه شده پیش بینی شود.
 6. تمام تمهیدات لازم برای جلوگیری از صدمه به سر لوله ها به کار گرفته شود.

انبارداری

انبارداری لوله ها و متعلقات باید به نحوی باشد که ضمن سهولت در جابجایی و خارج نمودن مصالح مورد نیاز، از وارد آمدن صدمه و خسارت به آنها جلوگیری شود. در این رابطه حداقل نکات اساسی لازم الاجرا، در بخش نکات مشترک لوله گذاری منعکس و تذکر داده شده است. در اینجا علاوه بر موارد اختصاصی لوله های فایبرگلاس، صرفا چند نکته مهم نیز باید رعایت شود تا اخلالی در عملکرد لوله ایجاد نکند :

 • نکته اول اینکه محلی که بایستی لوله GRP دفن شود حتما صاف و کاملا مسطح باشد تا زهکشی صورت پذیرد . محل فوق، در صورت امکان، دارای پوشش بتنی و یا آسفالت بوده و در غیر این صورت، شن ریزی گردد.
 • نکته دوم نباید مواد بیرونی از جمله خاک یا شن ریزه و یا هر چیز چیز خارجی وارد لوله شود و از این عمل جلوگیری کرد . بعبارتی در صورتی که در خاکریزی نهایی، مواد سنگی دانه درشت و نظایر آن وجود دارد، خاکریز اولیه بالای لوله باید حداقل ۳۰ سانتیمتر باشد .

نکته سوم اینکه در حالت کلی جابجایی لوله ها از طریق غلطاندن روی زمین، ریل و یا لوله های دیگر و  قرار دادن متعلقات در روی یکدیگر به لوله GRP آسیب می زند .

حتما فواصلی بین لوله ها و زمین باید باشد . به این منظور از تخته یا الوار یا چوب هایی مسطح به فاصله مابین لوله و زمین به اندازه معین انتخاب و جاگذاری می کنند . در قرار دادن لوله ها روی یکدیگر، باید بین هر دو ردیف لوله نیز الوارهایی به فواصل مناسب قرار گرفته باشد . ضخامت الوارها باید به نحوی باشد که لوله های واقع در یک ردیف با لوله های ردیف دیگر در هیچ نقطهای تماس نداشته باشند. عرض الوارها نیز به نحوی انتخاب شوند که از ایجاد بار متمرکز روی بدنه لوله ها جلوگیری شود . تعداد مجاز ردیفهای لوله روی یکدیگر در انبار بر اساس استانداردهای مختلف می تواند با ارقام فوق متفاوت باشد. حداکثر کمانش مجاز لوله ها در طول انبارداری با توجه به سختی لوله در بخش کمانش لوله درج شده است . لذا ضروری است در صورت محدودیت فضای انبار و نیاز به قرار دادن لوله ها روی یکدیگر با حداکثر تعداد مجاز، دستورالعمل سازنده در این خصوص دریافت و رعایت گردد. در هر صورت تعداد ردیف لوله ها در انبار که توسط سازنده با توجه به سختی و سری قطر تعیین می شود، باید با ارقام فوق کنترل شده و رعایت شود و در اولویت قرار گیرد .

 • نکته چهارم میتوان لوله های فایبرگلاس را روی یکدیگر قرار داد . چون ارتفاع محل نگهداری لوله فایبرگلاس تقریبا 3 متر می باشد .

واشرها باید در محل خنک و دور از تابش مستقیم آفتاب و طبق دستورالعمل سازنده قرار داده شوند. واشرها نباید تحت تابش اشعه ماورای بنفش، ازن، اکسیژن و گرما قرار گیرند و محل نگهداری آنها تاریک و با تهویه مناسب باشد.

نحوه بستر سازی برای لوله GRP

حفاری ترانشه برای بستر سازی بر اساس اصول و مبانی مندرج در بخش نکات مشترک لوله گذاری و سایر موارد مندرج در این مشخصات انجام می شود .

قبل از شروع حفاری، مسیر لوله گذاری باید بررسی شده و کلیه موانع آن شناسایی و نحوه عبور از آنها برنامه ریزی گردد. حفاری باید به ترتیبی انجام شود که امکان نصب مستقیم لوله ها، بجز موارد مربوط به نصب زانویی ها، به خوبی فراهم باشد.

با شناخت کامل از کیفیت خاک و شیب پایدار کوتاه و درازمدت، شیب مناسب دیواره ها پیش بینی و در صورت نیاز، تمهیدات حفاظت از دیواره ترانشه فراهم گردد.

بستر لوله و کف ترانشه باید کاملا صاف باشد، به نحوی که تمام بدنه لوله ها در تمام طول (به جز محل اتصالات) کاملا بر روی بستر قرار گیرند و از بروز فشار متمرکز به یک قسمت از لوله اجتناب شود.

حداقل عرض ترانشه باید در مشخصات طرح منعکس گردد. در غیر این صورت، پیمانکار باید حداقل عرض ترانشه و سایر پیش بینی های ضروری را از مهندس مشاور استعلام و رعایت نماید. هرگونه اضافه برداشت و یا افزایش عرض ترانشه به هر دلیل، باید با تأیید مهندس مشاور صورت پذیرد.

در حالتی که زمین از جنس سخت، مانند سنگ، می باشد، عمق حفاری ترانشه باید حداقل ۱۵ سانتیمتر بیش از رقوم کف لوله باشد.

در صورتی که زمین نرم با قابلیت نشست باشد، حفاری باید تا زمین سفت ادامه یافته و یا تحکیم بستر انجام پذیرد.

در خاکریزی و بسترسازی لوله های فایبر گلاس، توجه به نکات عمده زیر ضروری است .

درصد رطوبت خاکهای مصرفی در بسترسازی از نظر تراکم پذیری باید مد نظر باشد. عدم توجه به این نکته می تواند باعث کمانش لوله ها شود. در خاکهایی که به صورت آزاد زهکش نمی شوند، حداکثر انحراف رطوبت خاک از درصد بهینه آن می تواند تا سه درصد باشد.

حداکثر ابعاد دانه های خاک مصرفی در خاکریزی زیر و اطراف لوله باید مطابق مشخصات فنی طرح باشد.

قیمت لوله جی آر پی

قیمت لوله فایبرگلاس پارامتری وابسته به مقدار سفارش لوله ، مقاومتی که قرار است تحمل نماید ، قطر لوله فایبرگلاس ، کیفیت متریالی که در تولید آن بکار گرفته شده است ، قیمت مواد اولیه در روز استعلام قیمت و مقاومت فشاری لوله جی آر پی می باشد.

چنانچه قیمت تمام شده مد نظرتان است می بایست فاصله پروژه تا کارخانه بمنظور استخراج هزینه حمل و سرشکن شدن هزینه مربوطه روی قیمت تمام شده نیز مد نظر قرار گیرد .

بمنظور دریافت لیست قیمت بروز لوله فایبرگلاس و استعلام قیمت لوله های جی آر پی با همکاران شرکت پایپ گستر تماس بگیرید.

رقیب اصلی لوله جی آر پی در مقاومت ها و فشارهای پایین، لوله پلی اتیلن تکجداره معروف به لوله های تحت فشار می باشد که البته بدلیل محدودیت تولید لوله های پلی اتیلنی با مقاومت بیشتر از 30 بار در فشارهای بالا لوله های فلزی وارد رقابت با لوله های grp می شوند .

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.

دوازده − 8 =