لوله پلیکا – قیمت کارخانه لوله پلیکا

در واقع  یو پی وی سی اساسا پس از پلی اتیلن، یکی از رایج ترین و پر مصرف ترین مواد پلیمری است. مواد اولیه لوله پلیکا ، پلی وینیل کلراید غیرپلاستیکی بسیار مرغوب ساخته شده است . بعبارتی دیگر بیش از 80% یو پی وی سی از واکنش ها و فرآیندهای قالب گیری بروش تزریق و اکستروژن تولید و به بازار عرضه می گردد . بیشترین میزان U-PVC تولید شده توسط فرآیند که گفته شد ، برای تولید لوله پلیکا مورد استفاده قرار میگیرد . در حالت کلی لوله پلیکا به رنگ تیره ( خاکستری ) ،  بسیار سبک و محکم که در صنایع ساختمانی برای انتقال آب و فاضلاب و… مورد استفاده قرار می گیرد. در سال 1953 شرکتی بنام پلیکا دست به تولید اولین لوله سبک از جنس یو پی وی سی نمود که مورداستقبال عموم قرار گرفت و رفته رفته نام لوله پلیکا را به خود اختصاص داد که این نشانگر این است که در صال نام لوله یو پی وی سی بوده که بنام شرکت پلیکا تغییر یافته و لوله پلیکا نامگذاری شده است .لوله پلیکا بطور کلی مانند سایر لوله های موجود در بازار ( لوله پلی اتیلن ، لوله فایبرگلاس ، لوله مانیسمان و ….. ) دارای سایز مختلف و رنگ متمایزی است که اختصاصا به رنگ خاکستری تولید و به بازار عرضه می شود .

 لوله پلیکا مصارف بسیار زیادی مانند انتقال آب  و فاضلاب و… مورد استفاده قرار می گیرد. لوله پلیکا مشخصات و ویژگی های منحصر بفرد و خاصی نیز دارد که این خصوصیات باعث شده از نظر صرفه اقتصادی و مقرون به صرفه بودن مورد توجه عموم قرار بگیرد . این خصوصیات شامل مقاومت بالا در برابر سردی و گرمی هوا ( مناسب برای تمامی فصول سال ) مقاومت در برابر حرارت بالا و نسوز بودن ، عدم ایجاد تغییر در لوله پلیکا از طریق مواد شیمیایی و بهترین عایق حرارتی و الکتریکی اشاره نمود .

بهترین حالت و محصول لوله پلیکا ، لوله پوش فیت U-PVC  است که هم نصب آسانی دارد و هم میتوان براحتی تا محل پروژه حمل نمود . این لوله هیچگونه آسیبی به محیط زیست خود نمی زند .این آسیب نزدن مستلزم نصب و راه اندازی درست و صحیح این لوله ها می باشد وگرنه باعث نشتی فاضلاب به برون و زمین که نهایتا باعث آلودگی محیط می گردد .

در حالت کلی لوله پلیکا مانند سایر لوله ها تقسیم بندی خاصی دارد .

 • لوله پلیکای ضعیف

لوله پلیکا ضعیف بهترین گزینه برای استفاده از آب باران جهت انتقال و تهویه هوا می باشد . این نوع از لوله پلیکا هم مانند سایرین دارای سایزهای مختلف است .

 • لوله پلیکا نیمه قوی

این لوله از پرکاربردترین و مناسبترین نوع از لوله پلیکا در بازار بوده و مورد استقبال همگان است . از این لوله پلیکا برای سیستم های دفع فاضلاب و انتقال فاضلاب مجتمع های مسکونی و سایر مجموعه ها مورد استفاده قرار می گیرد .

 • لوله پلیکا قوی

لوله پلیکا قوی مناسب مواردی است که بعنوان عایق سیم و کابل برق ، مواد شیمیایی قوی ( اسید و بازها ) و سایر صنایع مختلف است .

همانطور که گفته شد از لوله پلیکا استفاده های زیادی می شود که باعث شد در صنعت آبرسانی و صنعت آب و فاضلاب رشد چشمگیری داشته باشد و بتواند نامی و محصولی جدید به بازار رقابت وارد شود . بدین منظور ما میخواهیم مواردی را که از لوله پلیکا ( لوله یو پی وی سی ) استفاده می شود را بترتیب در زیر اشاره کنیم .با ما همراه باشید .

خصوصیات کاربردی لوله پلیکا :

 • بهترین گزینه برای استفاده در صنعت آبیاری و توزیع آب در مراتع و منازل
 • مورد استفاده در سیستم های آبرسانی منازل ( لوله حمام ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی و …. )
 • آب رسانی به باغ ها توسط لوله پلیکا که به موتور آب چاه
 • خطوط انتقال گاز در کارخانجات و توزیع مواد شیمیایی بدلیل تاثیرناپذیری در برابر این مواد
 • استفاده در چاه ها جهت کشیدن آب از چاه به بیرون ( مناسب برای سیستم های چاه سنتی در باغات )

همه میدانیم امروزه لوله های زیادی با جنس های مختلف تولید می شود که هرکدام برای مصرف خاصی استفاده می گردد . اما از لوله های پلی اتیلن و لوله جی آر پی و لوله پلیکا برای سیستم توزیع آب استفاده می گردد حال چرا باید از لوله پلیکا استفاده کنیم ؟

خصوصیات منحصربفرد لوله پلیکا نسبت به سایر لوله ها :

 1. بدلیل اینکه آب جاری درون لوله پلیکا کاملا بهداشتی و قابل آشامیدن است .
 2. مانند سایر لوله ها فرسوده و خراب نمیشود . ( مقاوم در برابر فرسودگی )
 3. هزینه ماند و نگهداری لوله پلیکا بسیار با صرفه تر از لوله پلی اتیلن است .
 4. دلیل استفاده از مواد اولیه سبک ، وزن لوله پلیکا پایین بوده و سبگ است و نیازی به استفاده از نیروی ماشینی برای حمل و جابجایی این لوله در متراژ پایین نیست .
 5. حمل لوله پلیکا بسیار آسان تر از حمل لوله پلی اتیلن دوجداره توسط فرد است .
 6. عدم تاثیر اشعه فرابنفش خورشید بروی لوله پلیکا بدلیل وجود تثبیت کننده های ماورا بنفش
 7. در برابر الکتریسیته مقاومت خوبی دارد و هدایت حرارتی پایینی دارد . ( به بیرون گرما را پس نمی زند )
 8. در برابر حشرات موزی مانند سوسک و موریانه مقاوم است .
 9. به هیچ عنوان زنگ نمی زند .
 10. در برابر آتش مقاوم بوده که علت آن خاصیت خود خاموشی لوله پلیکا است .
 11. چون هیچ گونه درز نداشته و اتصالات مقاومی دارد پس اصلا نشتی نخواهیم داشت ( البته با رعایت پروتکل های نصب لوله پلیکا که توضیح داده خواهد شد )

چگونگی نصب و راه اندازی صحیح لوله پلیکا

برای نصب هر مخزن و یا هر لوله ای بایستی اصولی رعایت شود تا راندمان کاری مناسب و مدنظر را محصول فوق بدهد .

همانطور که لوله کاروگیت دوجداره با استفاده از کوپلر و واشر ( بصورت نر و ماده ) به یکدیگر نصب می گردد ، لوله پلیکا هم اتصالات مخصوص خود را دارد که بسیار بهتر از سایر لوله ها بهم جفت و بند می شود .

اگر موارد زیر را در هنگام نصب لوله پلیکا رعایت کنیم هیچ مشکلی در ادامه راه اندازی و اتسفاده از لوله پلیکا نخواهیم داشت :

 1. باید انتهای هر لوله پلیکا جهت اتصال به لوله پلیکا مجاور بصورت مربعی بریده شود . اگر از آب سرد هنگام لوله کشی استفاده نمایید باعث بالا رفتن راندمان کار و بهبود کیفیت عملکرد لوله پلیکا می شود . ولیکن نباید اتصال بین دو لوله را بیش از حد محکم کرد .
 2. بین گیره های آچار لوله زمانی که نگه داشته ایم بایستی از ضربه گیر استفاده نماییم تا از آسیب به لوله جلوگیری شود .
 3. جهت پیچیدن لوله ها بایستی به یک سمت بوده و اتصالات تمیز و بدون زدگی باشد .
 4. برای انجام عملیات آب بندی لوله پلیکا از نوار تفلون یا نوعی درزگر بنام درزگیر کنافی استفاده شود تا به اتصالات آسیبی نرسیده و هیچ نشتی به بیرون رخ ندهد .
 5. در حالت کلی اگر خط لوله پلیکا مورد نصب بیش از اندازه طولانی باشد ، باید دریچه های هوا با فاصله معین در زمین باشد ( اصول کار این است که هر 100 متر بایستی 4 عدد دریچه هوا وجود داشته باشد . )
 6. برای دفن لوله پلیکا حداقل عمق 1.2 متری زمین و بین لوله با زمین فضای خالی باشد تا اتصالات لوله پلیکا براحتی نصب گردد .
 7. برای جریانات آب داغ و مایعات گرم استفاده از لوله پلیکا توصیه نمی شود .

در بالا مزایا و خصوصیات مهم لوله پلیکا نیز اشاره کردیم . نحوه نصب و اتصال خطوط لوله پالیکا را شرح دادیم و گفتیم اگر لوله پلیکا بصورت درست نصب و راه اندازی نشود تبعات بسیار زیان باری را بدنبال خواهد داشت .

بدین منظور توضیحی مختصر در این خصوص خواهیم داد .

اگر لوله پلیکا بصورت درست و منظم و با اصول مهندسی نصب نشود چه اتفاقی می افتد ؟ چه ضررهایی به محیط زیست و محل دفن لوله پلیکا با نشت مواد درون این لوله زده خواهد شد ؟

آیا حساسیت هایی برای نصب لوله پلیکا لازم است ؟

در علم شیمی ثابت شده که تمامی لوله های پلاستیکی نسبت به لوله های غیر پلاستیکی ( لوله پلیکا ) دارای ضریب انبساط خطی بالاتری نیز هستند . به همین منظور در هنگام نصب لوله پلیکا بایستی این ضریب جبران شود . مخصوصا که اگر محل راه اندازی و نصب لوله پلیکا منطقه ای با تغییرات دمایی زیادی باشد . به همین دلیل نصب حلقه های انبساط در فاصله های طولانی لوله کشی لوله پلیکا و استفاده از اتصالات شل و ی ثبات یا آویزهای غلتان که باعث حرکت و لغزش می شوند ؛ روشی متداول در تامین انبساط حرارتی کم در لوله پلیکا استفاده می گردد .

پس نباید خودسرانه اقدام به نصب لوله پلیکا نمود و باید با مهندس و کارشناس مربوط به لوله پلیکا که آشنایی کافی با ساز و کار لوله پلیکا دارد نمود .

از چسب پلیکا نباید بیش از اندازه استفاده نمود . چون لوله پلیکا از جنس یو پی وی سی بوده و این مواد براحتی چسب پلیکا به راحتی در جداره‌ی لوله و داخل سوکت اتصالات جذب میشود که در صورت استفاده بیش از اندازه این چسب سبب نرم شدن مواد لوله پلیکا و خراب شدن و اختلال در سیستم انتقال لوله پلیکا می گردد . ( چسب پلیکا با پی وی سی خاصیت حلال پوشی نیز دارد ) .

استفاده ناکافی از چسب لوله پلیکا : برعکس حالت بالا اگر از چسب به میزان اندازه استفاده نشود ، لوله پلیکا به لوله پلیکای مجاور جفت و بند نشده و حفره هایی در بین لوله ایجاد شود ونهایتا سبب نشت مایعات موجود در لوله به بیرون می گردد . پس بایستی  به میزان کافی باید جهت پوشش کامل انتهای لوله و داخل اتصالات استفاده شود تا یک اتصال پیوسته بین لوله و سطوح اتصال شکل بگیرد .

نباید گیره را بیش از اندازه سفت کرد . همچنین استفاده از گیره نامناسب در نصب لوله پلیکا باعث می شود به نواحی نگهدارنده روی لوله فشار زیادی وارد شود . همچنین خم کردن لوله‌ها دور لوله پلیکا می‌تواند فشار موضعی زیادی را در محل تماس با لوله‌ها وارد کند . همچنین نباید از درزگیر هایی استفاده شود که بصورت ناسازگار ضد حریق هستند .

بیرون لوله پلیکا نباید با سایر مواد ناسازگار در ارتباط باشد ( مانند روغن لحیم کاری )

درست است که گفتیم لوله پلیکا در برابر تغییرات دمایی مقاومت بالایی دارد ولی این در صورتی است که از محافظ مناسب در لوله پلیکا استفاده نماییم در غیر اینصورت انقباض بیش از حدی رخ داده و سبب شکسته شدن لوله پلیکا می شود . هرزگاهی شنیده می شود از ضد یخ هایی برای جلوگیری از یخ ضدگی لوله پلیکا استفاده می شود که این کار صحیح نبوده و هیچ تاثیری در روند جلوگیری از انقباض و ترک برداشتگی لوله پلیکا ندارد و حتی سبب آلودگب هم نیز می شود .

به هیچ عنوان نباید لوله پلیکا در معرض مهارکننده های میکروبی مانند MIC یا پوشش های میکروبی قرار بگیرد . چرا که باعث آلودگی آب داخل و جاری درون لوله می شود .

چون میدانیم لوله پلیکا خاصیت زد زنگ زدگی دارد پس نباید از مواد مهارکننده زنگ زدگی استفاده گردد .

لوله پلیکا مانند لوله پلی اتیلن نمیتواند فشار مکانیکی خاک در اثر دفن را تحمل کند و اعمال فشار بیش از حد سبب خرد شدن و ترک برداشتگی لوله پلیکا می شود . همچنین نباید لوله پلیکا را در برابر سوراخ داخل بتن مهر و موم کنیم .

فشار داخلی لوله پلیکا با فشار داخلی لوله پلی اتیلن یکسان نیست . به همین منظور فشار آب ضربان دار را نباید در خطوط انتقال آب از لوله پلیکا استفاده نماییم .

نباید از نرم کننده های گروه فتال در درزگیر ها استفاده شود . همچنین خنک شدن سریع لوله باعث می شود به جداره لوله پلیکا فشار زیادی وارد شود .

موارد دیگری وجود دارند که باعث اخلال در عملکرد صحیح لوله پلیکا شده و حتی باعث خراب شدن این لوله می گردد :

 • کثیف بودن قالب اکستروژن
 • تثبیت کردن نامناسب و ناقص رزین ( منظور پلی وینیل کلراید )
 • بسته شدن و انسداد لوله پلیکا بدلیل عدم اتصال صحیح لوله پلیکا به هم
 • عدم توزیع صحیح رنگدانه ها به تمام نقاط  و توزیع نامناسب فیلر
 • آسیب رساندن به لوله در هنگام حمل و بارگیری به محل پروژه و نگهداری بیش از اندازه در مقابل نور مستقیم آفتاب

حال اگر این نکات رعایت کردیم و باز نشتی در لوله پلیکا رخ داد میتوان با روش هایی از این عمل جلوگیری کرد .

 1. در ابتدا بایستی محل نشتی لوله را شناسایی کرد . به همین منظور ترجیحا باید مایع درون لوله کم یا فشار سیال تا حد امکان کاهش پیدا کند .
 2. بعد از شناسایی محل مربوطه ناحیه ای از لوله پلیکا که آسیب دیده را توسط فرچه سیمی و یا کاغذ سنباده زنگ زدایی و سنباده کاری می کنیم .
 3. بتونه صنعتی را باز کرده و آن را مخلوط کنید تا به خمیر خاکستری رنگ تبدیل شود.
 4. خمیر آماده شده را بر روی محل نشتی قرار دهید و آن را به داخل حفره یا محل نشتی فشار دهید و بدین ترتیب از نشت لوله پلیکا جلوگیری می شود .

در آخر شایان ذکر است لوله پلیکا در کارخانه شرکت سازآب با بهترین روش های روز دنیا تولید می شود و به شما عزیزان این نوید را می دهد که با مشورت و چاره جویی با کارشناسان این شرکت نیازی به تعمیر یا درزگیری یا نشت لوله پلیکا نخواهید داشت .

چون شرکت سازآب از مواد اولیه مرغوبی در تولید لوله پلیکا استفاده می نماید تا ضرر مالی و زمانی جهت بازسازی و درست کردن لوله پلیکا صرف ننمایید .

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.

سه × چهار =