لوله کاروگیت + لوله اسپیرال کاروگیت

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت فاضلابی یا همان لوله دوجداره فاضلابی یکی از قدرتمندترین، پرکاربردترین و کاراترین تجهیزات حوزه آب و فاضلاب در سراسر دنیا بشمار می‌رود. کارفرمایان در سراسر جهان همواره نگاه ویژه‌ای به انواع لوله کاروگیت داشته اند. چرا که ماندگاری و طول عمر بسیار، منعطف بودن، سبکی وزن و ایستایی و مقاومت قابل توجه در برابر ضربات و اسیدهای خورنده (سیالات شیمیایی)، همه و همه از جمله ویژگیهای شدیداَ مثبت لوله‌های کاروگیت محسوب میشود.

این لوله‌ها در جنس های مختلفی همچون فولاد، پلی اتیلن و پلی پروپیلن قابل تولید و ساخت می باشند که البته نوع فایبرگلاسی آن از مزایای گسترده تری برخوردار است. اما مطمئناَ سوالات متعددی ذهنتان را به خود درگیر کرده است. سوالاتی از جمله:

«لوله کاروگیت چگونه ساخته میشود و دیگر مزایای جذاب این لوله‌ها چیست؟»

و یا «لوله‌های کاروگیت دارای چه مدلهایی بوده و برای چه کاربری هایی استفاده میشود؟»

ما در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد…

لوله کاروگیت چیست؟

کاروگیت آبی – BLUE CAROGIT PIPEکاروگیت (Carogit pipe) در زبان لاتین به معنای موجدار است. این مفهوم البته در بدنه این تجهیزات به خوبی مشخص است و لوله کاروگیت (یا همان لوله فاضلابی دوجداره) دارای سطحی موجدار می باشد که قابلیت انعطاف سازی گسترده ای نیز دارد؛ بطوریکه برای صنایع و پروژه های مختلف، از سایزهای 110 الی 4000 میلی متر قابلیت تولید خواهد داشت. از لوله‌های پلی اتیلنی دوجداره در راستای جمع آوری و انتقال آبهای سطحی و فاضلاب استفاده میشود.

البته لوله‌های معمولی نیز قابلیت انتقال فاضلاب را با دردسرهای فراوان دارند؛ با این وجود این سوال پیش می‌آید که پس «هدف از تولید انواع لوله کاروگیت چیست؟!». در پاسخ به این سوال میتوان گفت که هدف از طراحی و تولید لوله کاروگیت پارامترهایی چون:

 • افزایش مقاومت استاتیکی
 • افزایش مقاومت مکانیک
 • سفتی حلقوی (Ring Stiffness)

می باشد. البته «ایستادگی در برابر زبری نسبی درون لوله‌های انتقال فاصلاب» یکی دیگر از اهداف طراحی این لوله‌ها می باشد؛ چرا که فاضلاب ها همواره دارای ذرات و مواد جامدی هستند که با جریانشان حمل و انتقال می یابد. از همین رو با علم بر اینکه جریان فاضلاب حاوی مواد جامد می باشد، کاهش زبری نسبی موجب کاهش چشمگیر رسوب گذاری فاضلاب می گردد. لازم به ذکر است که این مسئله به کاهش خطر گرفتگی و هزینه‌های نگهداری شبکه جمع آوری فاضلاب منجر می شود.

ویژگی های ظاهری لوله‌های کاروگیت فاضلابی

علاوه بر موجدار بودن (حالت حلقه حلقه) رویه‌ی این لوله که بدان اشاره شد، سطح داخلی لوله کاروگیت کاملاَ صاف و صیقلی می باشد تا به عبور راحت مواد جامد فاضلابی کمک کند. البته که بسته به نوع طراحی، سطح بیرونی این لوله میتواند کنگره دار نیز باشد.

بد نیست بدانید که لوله کاروگیت در بازار و در میان صاحبان صنایع با نام های دیگری نظیر: «لوله فاضلابی شیاردار»، «لوله آکاردئونی» و البته «لوله دوجدارخ فاضلابی» شناخته می شود. سطح بیرونی کاروگیت یا همان لوله پلی اتینی دوجداره سیاه رنگ می باشد. همچنین رنگ سطح داخلی و لبه‌ی آن زرد یا آبی رنگ است. البته این تفاوت رنگی نیز دلایل جالب و خاص خود را دارد. در حقیقت این لایه های درونی آبی و یا اکثراَ زرد رنگ، به کارشناسان کمک می کند تا در زمان ویدئومتری و همچنین تست اوالیتی (تست نشت آب)، به نتایج مطلوب خود راحت‌تر دست پیدا نمایند.

لوله پلی اتیلن دوجداره فاضلابی – Corrugated Pipes

مزایای لوله کاروگیت

شاید جذابترین بخش این محتوا، پرداختن به دنیای بسیار گسترده‌ی مزایای لوله فاضلابی دوجداره باشد. مزایایی که آنچنان گسترده اند که تمامی ندارد و در این بخش تنها به مهمترین آنها خواهیم پرداخت. شاید پس از مطالعه این حجم از ویژگیهای گسترده و جذاب لوله کاروگیت، درک این مسئله راحت تر باشد که چرا انواع لوله‌های کاروگیت، به عنوان محبوب ترین و کاراترین ابزار انتقال فاضلاب شناخته شده است.

لوله کاروگیت زرد – Corrugated Pipes

از جمله این مزایای گسترده میتوان به فاکتورهای زیر اشاره داشت:

 • کاهش هزینه های پروژه ها: سبکی، قیمت خوب، عدم نشتی و ماندگاری بالا، همگی عواملی هستند که برای پروژه هایی با مقیاس بالا، میتواند شدیداَ موثر باشد. در واقع این کاهش هزینه‌ها، مستقیماَ به معنای افزایش سود قطعی پروژه است.
 • فلکسیبل: منعطف بودن قابل توجه و خاصیت ویژه فنری لوله پلی اتیلن دوجداره همواره زبانزد است.
 • ظاهر: به لحاظ شکلی، این لوله‌ها دارای ظاهر مناسب و شکیلی هستند.
 • سهولت در اجرا: مراحل نصب و اجرای لوله فاضلابی دوجداره به سادگی انجام می پذیرو همچنین دسترسی به این محصول برای خرید بسیار راحت است. البته پیشنهاد میشود حتمـــــاَ به سراغ شرکتهای معتبر بروید!
 • عدم نشتی: این لوله‌ها به صورت کامل آب بندی میشوند و هیچگونه نشتی در انها رخ نمی دهد. این ویژگی بخصوص برای محیط های تر که دائماَ با رطوبت بالا و آب سر و کله میزنند، بسیار مفید خواهد بود.
 • اتصالات: دست کارفرمایان برای انتخاب نوع اتصالات این لوله‌ها باز خواهد بود. البته عمدتاَ از کوپلرها و به صورت نر و مادگی برای این لوله‌ها استفاده میشود.

مزایای مقاومتی لوله کاروگیت

کاروگیت فاضلابی شیاردار | carogit Pipes

 • ایستادگی حرارتی: لوله پلی اتیلن دوجداره فاضلابی قابلیت تحمل دما تا 50 سانتیگراد را داراست.
 • مقاوم در برابر عوامل محیطی: لوله پلی اتیلن دوجداره فاضلابی در مقابل گرد و غبار و ذرات خاک مقاوم است. همچنین مقاومت ویژه ای در مقابله با انواع فشار، اشعه ماوراء بنفش خورشید، میکروارگانیسم ها، مواد خورنده اسیدی و بازی و تعویض سرما و گرمای شدید (ایجاد شرایط دمایی متفاوت و نابهنگام) دارد.
 • مقاومت در برابر ضربه و لرزش: یکی از مهمترین ویژگی های لوله کاروگیت، مقاومت قابل توجه در برابر ضربه، فشار و همچنین تکانه های شدید است. این تکانه ها میتواند شامل حتی موارد زمین لرزه نیز باشد.
 • مناسب برای زیرسازی جاده ها: از این تجهیزات در سایزهای مختلف به منظور زیرسازی جاده ها و بزرگراه ها استفاده میشود. لوله فاضلابی دوجداره به شدت مستحکم است. از همین رو تمامی بارهای مرده و زنده وارده از سوی سطح و زیر لاستیک ماشین‌های عبوری را خوبی تحمل میکند. همچنین قابلیت تحمل فشارهای زیرسطحی را نیز به شکل مطلوبی داراست.
 • انتقال مناسب فشار: مقاومت در برابر فشار داخلی؛ به طوریکه هر فشار وارد آمده ای به راحتی به زمین انتقال می‌یابد.
 • سازگاری با اقلیمهای متنوع: مناسب برای تمامی اقلیم ها؛ به سبب امکان تحمل ویژه سرما و گرمای هوا
 • مقاومت خمشی: این لوله‌ها در مقابل انواع خمیدگی و برداشتن ترک کاملاَ مقاوم هست.

دیگر مزایای گسترده لوله‌های کاروگیت

تا بدینجا به ویژگی های متعددی از لوله‌های کاروگیتی اشاره شد. اما این پایان کار نیست. بلــــــــــــــــــه… این لوله‌ها به لحاظ های اجرایی و پوششی نیز دارای مزایای گسترده ایت هستند:

 • سرعت در اجرا: فرآیند نصب و اجرای این لوله‌ها بسیار پرسرعت انجام میشود.
 • عدم تغییر رنگ: لوله کاروگیت دارای خواص تغییر رنگ و فاسد شدن نمی باشد.
 • کاربردهای گسترده: از لوله کاروگیت به عنوان یک کانال زیرزمینی و لوله انتقالی فاضلاب برای کاربری ها و پروژه های گوناگونی بهره گرفته میشود.
 • خاصیت هیدرولیکی: ضریب اصطکاک پایین و دارای خاصیت هیدرولیکی قابل توجه
 • ماندگاری: کاروگیت از عمر و مانایی قابل توجهی برخوردار است.
 • امکان بازیافت: لوله کاروگیت در انواع و اقسام مدلهای خود دارای قابلیت بازیافت پذیری است. درواقع با عمل بازیافت، این تجهیزات امکان بازشگت به طبیعت را دارند. و در نتیجه حداقل آسیب ممکن به طبیعت و محیط زیست وارد خواهد شد.
 • سبک وزنی: انواع لوله فاضلابی دوجداره بسیار سبک وزن است. این خاصیت آنجایی بیشتر اهمیت دارد که انتقال این لوله‌ها به پروژه های صعب العبور یا مقاصد دور و نزدیک را آسان تر می‌سازد.

حمل و نصب لوله‌های کاروگیت

 • مقاومت شیمیایی: به سبب تولید لوله کاروگیت از متریالهای قدرتمندی چون پلی پروپیلن و به خصوص پلی اتیلن، این لوله‌ها دارای مقاومت ویژه‌ای در برابر خورندگیهای اسیدی و بازی، تابش شدید و اشعه فرابنفش خورشید، انواع ساییده شدن و ضربه، باکتریها و سیالات قلیایی و … هستند.
 • مانعی برای رسوب: عدم رسوب پذیری لوله‌های کاروگیت و سطح منهول پلی اتیلن
 • کاربردهای غیرفاضلابی: کاروگیت برای موارد غیر فاضلابی نیز مناسب است. در واقع این محصول به منظور استفاده در شبکه‌‌های جمع‌ آوری آبهای سطحی و آب باران و همچنین آبیاری باغها و مزارع کشاورزی کاملاَ قابل قبول است.

تاریخچه لوله کشی

لوله کشی عبارت است از نصب لوله‌های سفالی، چدنی، سیمانی و یا فلزی برای انتقال سیالات و گازها از یک مکان به مکان دیگر. در زمان قدیم مردم اعتقاد داشتند بیماریها دلایل طبیعی دارند و می تواند علت آنها آب نا سالم و بهداشت عمومی باشد. از این‌ رو هدف آنها بهبود سیستم سلامت جمعی بود تا هر فرد بتواند از آن بهره‌مند باشد.

شهر و روستاهای بزرگ و کوچک نیز نزدیک چشمه‌ها و رودخانه‌ها ساخته می شدند. با رشد شهرها و روستاها، نیاز به تامین آب از زمین‌های دیگر پیدا میشد. تلاش برای انتقال آب با حجم زیاد از زیر زمین، از طریق لوله، غیر ممکن بود زیرا لوله‌‌های سربی خیلی ضعیف بودند و پس از مدتی استفاده از آنها مشکلات فراوانی به همراه داشت از طرف دیگر لوله‌‌های برنزی هم خیلی گران‌ قیمت بودند و توان پرداخت هزینه‌های لوله‌های برنزی را نداشتند.

مردم در آن زمان نمی‌توانستند لوله‌‌های چدنی را هم تولید کنند چرا که دانش و تجربه انجام آن را نداشتند. سر انجام به این نتیجه رسیدند که آب را از روی زمین از طریق لوله‌ها به مکان دیگری منتقل کنند.

لوله کشی با لوله کاروگیت
اولین لوله دوجداره فاضلابی در سال ۱۹۶۵ در آمریکا ساخته شدند و اولین تحقیقات آن از سال ۱۹۶۰ در موسسه تحقیقات کشاورزی آمریکا شروع شد. آنها به دنبال موادی بودند که هم از پلاستیک ساخته شده باشند و هم بتوانند فشار خاک را برای مدت طولانی تحمل کنند و هم قیمت مناسبی داشته باشند تا نیازهای لوله کشی برطرف شود.

نخستین لوله دو جداره فاضلابی در ورودی زهکشی آب مزرعه ها استفاده شد. این اولین تجربه موفقیت آمیز بود و سرعت کار را به میزان قابل توجهی بالا برد و این امر باعث رشد قابل توجه ای برای انتقال سیالات شد. پس از انجام تحقیقات فراوان برای بهتر کردن شکل و ظاهر لوله‌ها در طول سالهای مختلف موجب شد لوله‌ها به شکلهای امروزی تولید و ساخته شوند و پیش بینی می شود در آینده بیشتر با دانش روز هماهنگ شوند و حتی امکان نصب لیزر بر روی آن ها هم فراهم شود.

لوله عبارت است از استوانه ای تو خالی كه برای انتقال محصولاتی مانند سیالات، گازهای فاضلاب، پودرها‍‌، دانه های ریز و یا خیلی ریز و یا محصولات دیگر از آن استفاده و بهره برداری می شود. در لوله کشی ها دو واژه برای لوله وجود دارد، واژه pipe جهت انتقال سیالات از یک مکان به مکان دیگر به فاصله نسبتا زیاد و واژه tube برای گردش سیالات در داخل یک سیستم محدود به منظور انتقال انرژی و یا سیستم های ابزار دقیق مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد.

امروزه لوله كشی تقریبا در همه ابعاد زندگی ما كاربردهای فراوانی دارد. آب آشامیدنی به كمك شبكه گسترده ای از طریق لوله‌ها برای مصارف روزانه به دست ما می رسد. همچنین فاضلابهای تولید شده توسط شبكه دیگری از لوله‌ها به رجکت در آورده می شود و به تاسیسات مربوطه منتقل می شود كه در آنجا هم لوله‌ها نقش خود را به خوبی ایفا می کنند.

همچنین سوختی كه ما برای حمل و نقل یا گرمایش از آن استفاده می كنیم با استفاده از لوله كشی فرآوری و توزیع می شود از جمله کاربردهای دیگر آن می توان به سیستم های برق، مواد غذایی، رنگ، داروها، كاغذ، پلاستیک ها، و مواد شیمیایی و خیلی چیز های دیگر که همگی در تأسیسات سراسر لوله كشی حاصل می شوند اشاره کرد. یكی از قدیمی ترین روش های انتقال سیالات در تاریخ بشر استفاده از لوله بوده است.

تاریخچه پیدایش لوله های کاروگیت

لوله‌های کاروگیت به دنبال اختراع ماشینهای اکستروژن در آلمان برای اولین بار در سال 1967 در اوهایو و کالیفرنیا به صورت تجاری تولید و نصب شد. لوله گذاری با پلی اتیلن، پلی وینیل کلراید یا پلی پروپیلن انجام می شد. رنگدانه های رنگی (به عنوان مثال، کربن سیاه) برای محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش اضافه شد و از این طریق اکثر لوله‌ها از پلی اتیلن با چگالی بالا(HDPE) ساخته شده اند.

استفاده از اصول مهندسی برای طراحی لوله کاروگیت و ارزیابی مواد و روش های استاندارد آزمایش برای این لوله‌ها مجاز است. روش های آزمایش انحراف به طور گسترده ای برای طراحی و کنترل کیفیت لوله کاروگیت استفاده می شود.

.: این ویدیو رو از دست ندهید ! :.

معایب لوله کاروگیت

برخلاف دارا بودن مزایای بسیار گسترده، این لوله‌های شیاردار دارای معایب چندانی نمی باشند. از جمله معایب محدود انواع لوله فاضلابی دوجداره می توان به:

 • گرانی لوله کاروگیت در قیاس با لوله پلیکا برای موارد ساختمانی
 • و عدم تحمل فشارهای داخلی (تا حداکثر 1.5 بار)

اشاره نمود. البته که در هر دو مورد نیز توجیهات خاصی وجود داردر. اول آنکه این لوله‌ها معمولاَ برای موارد ساختمانی استفاده نمیشوند. و دوم اینکه این لوله‌های بیشتر برای مقاومت در برابر فشارهای بیرونی کاربرد دارند؛ و نه فشارهای داخلی!

سرعت تولید کاروگیت چگونه است؟

انواع لوله اسپیرال کاروگیت و کاروگیت معمولی، امکان تولید با سرعت بسیار بالایی را دارند. سرعت ساخت این لوله‌های خاص و کاربردی آنچنان بالاست که میتوان در شبانه روز با یک خط، بیش از 120 متر از این تجهیزات را تولید نمود. همچنین همانطور که پیشتر نیز عنوان شد این لوله بسیار راحت نصب میشوند. چرا که علاوه بر وزن مناسب، دارای اتصالات از پیش آماده و تکمیلی هستند.

کاربردهای لوله کاروگیت فاضلابی در صنعت

مراحل تولید لوله پلی اتیلن فاضلابی

فارغ از مزایای بینهایت گسترده‌ی انواع لوله فاضلابی دوجداره، این تجهیزات دارای کاربردهای فراوانی نیز هستند. در ادامه به برخی از کاربردهای فراوان صنعتی و غیرصنعتی این محصولات اشاره خواهیم نمود. مواردی از جمله:

 • استفاده برای سیستم آبیاری باغات، مزارع و گلخانه ها
 • قابلیت حفاظت از شیرآلات تکنولوژی ها و سیستمهای متنوع آبیاری
 • استفاده برای جمع آوری، نگهداری و انتقال مواد فاضلابی و سیالات اسیدی خورنده
 • جمع آوری و انتقال آبهای سطحی برای پروژه هایی همچون زیرسازی پلها، زهکشی جاده‌ای و پروژه های زیرزمینی
 • امکان هدایت آبراهه‌ها و تعیین مسیر کابل ها و سیمهای مخابرات و برق
 • امکان بهره گیری برای سیستم ‌های انتقال مواد صنعتی و همچنین تاسیسات تصفیه آب

نصب لوله کاروگیت | carogit Pipe in usa

«عکس مربوط یه یک پیوند گازی با استفاده از لوله پلی اتیلنی کاروگیت در آمریکا می باشد.»

 • قابلیت استفاده در معابر آدم رو
 • قابلیت استفاده برای پروژه ها ساختمانی بزرگ و کوچک؛ چه در داخل بنا چه محوطه سازی. (البته استفاده از لوله کاروگیت برای درون ساختمان فقط و فقط برای موارد نادر اتفاق می افتد.)
 • مناسب برای شبکه های آبرسانی کوچک و بزرگ
 • مناسب به منظور استفاده در سیستم‌ های انتقال آب ثقلی و سیستم‌ های تقسیم کننده آب

تفاوت لوله کاروگیت و لوله پلیکا

مقیسه لوله پلیکا و لوله کاروگیت

هر دو گونه‌ی لوله پلیکا و کاروگیت به منظور جمع آوری و انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این تفاوت اساسی که لوله کاروگیت عمدتاَ برای انتقال فاضلابهای محوطه ها و فضاهای باز پروژه‌ای استفاده میشود. با این تفاوت که از لوله پلیکا بیشتر برای جمع آوری و انتقال فاضلابهای درون خانه و ساختمان بهره گرفته میشود. البته در موارد بسیار بسیار کم و محدودی، از پلیکا برای فاضلاب محوطه ای و از لوله فاضلابی دوجداره نیز برای درون ساختمان استفاده میشود.

میزان تحمل فشار لوله‌های CAROGIT

 این لوله‌ها بایستی قادر باشند تا فشارهای 16، 31.5 و 64 کیلو نیوتن را به خوبی تحمل کنند. البته که بر طبق استانداردها این محصولات بایستی قدرت تحمل حداقل ۳۱٫۵ کیلونیوتون بر متر مربع  را به شکل مقاومت مکانیکی داشته باشند. ناگفته نماند که استحکام انواع لوله پلی اتیلنی دوجداره تابع عواملی چون:

 • نوع خاک بستر
 • چگونگی کیفیت بسترسازی برای نصب لوله
 • و البته تراکم خاک

بستگی دارد. این لوله‌ها قادرند تا در زمان افزایش قابل توجه فشردگی و تراکم خاک، فشارهای وارده را به خوبی به خاک منتقل کنند. از این رو است که این لوله‌ها قابلیت تحمل فشارهای بالایی را دارند. گرچه که این موضوع در لوله‌های بتنی، تنها با تحمل فشارهای خود لوله فراهم است.

نصب لوله پلی اتیلن فاضلابی در پروژه راهسازی جاده

سایزبندی لوله کاروگیت

مشخصات فنی و کیفیت لوله کاروگیت باید با استانداردهای جهانی هماهنگ باشد. استانداردهای نظیر:

DIN16961-2 (مربوط به کنترل ابعاد و مقاومت حلقوی لوله)

و EN13476 (سایر آزمون‌های مربوط به مشخصات کیفیت محصول)

لوله کاروگیت تولیدی کارخانه پایپ گستر دارای کامل ترین مجموعه در بحث سایزبندی است. چرا که از سایز 4 اینچ آغاز و تا سایز 3500 میلیمتر معادل قطر دهنه 3.5 متر تولید میگردد.

سایزبندی لوله کاروگیت شرکت پایپ گستر به شرح زیر است :

لوله دوجداره فاضلابی با قطر داخلی 110 میلیمتر

این سایز به لوله کاروگیت 110 معروف است. در کشورهایی مثل ترکمنستان این سایز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله کاروگیت پلی اتیلن یا لوله فاضلاب پلی اتیلن با قطر داخلی 125 میلیمتر

این سایز در بازار به سایز کاروگیت 125 معروف است. همچنین برخی از شرکتهای تولید کننده از این سایز به لوله کاروگیت 5 اینچ یاد میکنند.

لوله فاضلاب پلی اتیلن با قطر داخلی 160mm

بدین معنی که قطر داخلی این سایز  16 سانتی متر می باشد. لوله 160 کاروگیت یکی از پرمصرف ترین سایزها  است. لوله کاروگیت 160 دارای مقاومت حلقوی 8 یا 16 یا 31.5 و یا 64 کیلو نیوتن در کارخانجات پایپ گستر قابل تولید است. این مدل بصورت کوپلر سرخود تولید و روانه بازار می شود. توصیه میشود که به قیمت واشر این مدل نیز به هنگام خرید توجه داشته باشید.

لوله دوجداره فاضلابی

لوله کاروگیت پلی اتیلنی با سایز 200 میلیمتر

لوله سایز 200 یا 8 اینچ، یکی از پرمصرف‌ترین لوله‌های فاضلابی مورد استفاده در سطح ایران است. فیمت لوله سایز 200 میلیمتر کاروگیت گاهاَ متفاوت است. چرا که قیمت این لوله می تواند از 12 هزار تومان آغاز و تا 31 هزار تومان ادامه یابد.

ضخامت بدنه لوله کاروگیت 200 میلیمتر بالغ بر 22 میلیمتر است. یعنی سایز بیرونی معادل 244 میلیمتر خواهد شد . میزان خاکی که این مدل لوله تحمل خواهد نمود تا 15 متر از تاج لوله کاروگیت است. در حقیقت در این عمق حتما می بایست 64 کیلونیوتن بر متر مربع مقاومت حلقوی داشته باشد. لازم به ذکر است که LONG TERM RING STIFNESS باید بیش از 64 کیلو نیوتن بر متر مربع باشد و نه مقاومت حلقوی کوتاه مدت!

این لوله در شاخه های 3 متری، 6 متری و یا 12 متری در بازار در دسترس می‌باشد.

لوله کاروگیت سایز 200

لوله کاروگیت فاضلاب با قطر داخلی 250 میلیمتر

این لوله دارای قطر داخلی 250 و قطر خارجی 294 میلیمتر است. همچنین قدرت تحمل بار ترافیک و خاک تا عمق های مختلف را بسته به مقاومت حلقوی مورد نیاز، خواهد داشت. (اعم از لوله کاروگیت 16 کیلونیوتن، 31.5 کیلو نیوتن و لوله کاروگیت با مقاومت حلقوی 64 کیلونیوتن). مدل سایز 250 میلیمتر در شاخه های 3، 6 و 12 متری ساخته میشود. بد نیست بدانید که اتصالات لوله کاروگیت این مدل، به 2 شکل «کوپلر سرخود» و «کوپلر جدا» تولید میشود. نکته جالب مربوط میزان ظرفیت تولید این سایز است. ظرفیت تولید این لوله پایپ گستر در خط تولید، معادل 3 کیلومتر در روز می‌باشد!

البته به انحراف معیار این سایز توجه داشته باشید. بدلیل انحراف معیار خط تولید لوله کاروگیت سایز 250 میلیمتر، قطر خارجی این لوله گاهاَ تا 300 میلی متر نیز خواهد رسید. از همین رو دقت کنید چنانچه می خواهید بصورت تلسکوپی، سایز 250 را در لوله کاروگیت 300 بارگیری کنید، ممکن است دچار مشکل شوید. چرا که امکان عدم بارگیری وجود خواهد داشت!

لوله کاروگیت با قطر داخلی 300 میلیمتر

این مدل با قطر داخلی 300 و قطر خارجی 349 میلیمتر در دسترس خواهد بود. لوله کاروگیت سایز 300 میلیمتر، دارای مقاومت مکانیکی 4کیلونیوتن بر مترمربع تا 63 کیلو نیوتن بر متر مربع است. همچنین یکی از پرکاربردترین سایزهای کاروگیت در سطح ایران و جهان است. موارد استفاده از سایز لوله 300 میلیمتر با مقاومت مکانیکی 8 کیلونیوتن نیز بسیار گسترده است. از این مدل بیشتر در ساخت لوله غلاف (لوله غلاف سیم برق در زیر زمین یا لوله غلاف فیبرنوری در مخابرات) و  … استفاده میشود.

همچنین لوله‌های سایز  300 میلیمتر کاروگیت با مقاومت مکانیکی 16 کیلو نیوتن بر مترمربع نیز موجود است. از این مدل در انتقال فاضلاب بصورت ثقلی با عمق دفن نهایتا 2 متر  استفاده میشود. به شرط آنکه تردد ترافیک روی لوله کارگیت وجود نداشته باشد. و البته مدل دیگر، لوله کاروگیت 300 با مقاومت مکانیکی 31.5 کیلو نیوتن است. این نوع لوله به عنوان استاندارد در ایران و سایر نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در اغلب پروژه ها به منظور انتقال آب بصورت ثقلی کاربرد داد. از جمله دیگر کاربردهای آن، استفاده به عنوان شبکه جمع آوری فاضلاب در عمق دفن 1 تا 6 متر با ترافیک روی لوله و یا بدون ترافیک روی لوله‌های کاروگیت است.

نهایتاَ به لوله‌های سایز 300 کاروگیت با مقاومت 63 کیلو نیوتن خواهیم رسید. طراحی و تولید این مدل برای عمق دفن بیش از 6 متر  صورت میگیرد.

لوله کاروگیت با قطر داخلی 315 میلیمتر و قطر خارجی 360 میلیمتر

لوله کاروگیت سایز 315 یکی دیگر از سایزهای پرمصرف لوله دوجداره پلی اتیلن فاضلابی است. سایز 315 کاروگیت یا اسپیرال، با مقاومت مکانیکی 8 تا 63 کیلونیوتن بر مترمربع تولید می گردد. سرعت خط تولید لوله سایز 315 میلیمتر در روز معادل 2400 متر می باشد. نکته ای که موجب شده است پایپ گستر سرآمد تمامی شرکتهای تولید کننده لوله کاروگیت باشد.

مدل سایز 315 میلیمتر میتواند دارای مستربچ ایرانی و کره ای  باشد. با این تفاوت که  که مستربچ کره ای بدلیل مقاومت بیشتر در مقابل اشعه یو وی و سطح صیقلی تر، دارای قیمت بالاتری نسبت به مستر بچ ایرانی خواهد بو .

ساخت منهول از لوله کاروگیت ارزان

لوله کاروگیت 315 با مقاومت مکانیکی 31.5 کیلو نیوتن بر متر مربع، همواره دارای تقاضای بسیاری است. به همین علت این کالا در انبار شرکت پایپ گستر همواره موجود می باشد. به معنای دقیقتر، اگر نیاز به مقدار 4 کیلومتر لوله سایز 315 داشته باشید، بلافاصله میتوانید پس از انجام تسویه حساب با قسمت مالی شرکت و ارائه آن به واحد ترخیص کالا، اقدام به بارگیری آنی نمایید. بطور کلی ضخامت بدنه سایز 315 با مقاومت مکانیکی 31.5 کیلو نیوتن بر متر مربع، حدودا 23 میلیمتر است. همچنین تا عمق 6 متر از تاج لوله، قابل دفن زیر خاک است.

بد نیست بدانید که کشور ترکمنستان دارای نوع طراحی خاصی برای انتقال فاضلاب و شبکه فاضلاب است. از همین رو دارای بیشترین تقاضا در این سایز لوله پلی اتیلنی دوجداره فاضلابی  می باشد. لوله‌های سایز 315 کاروگیت در سال 95 به مقدار 80 کیلومتر توسط این شرکت تولید و به شرکت های واسطه جهت انتقال به ترکمنستان تحویل گردید.

لوله کاروگیت با سایز داخلی 350 میلیمتر و قطر خارجی 410 میلیمتر

لوله کاروگیت 350 یکی از کم مصرف ترین انواع لوله کاروگیت می باشد. این سایز در کشور ایران صرفاَ برای شرکتهایی با درخواست بیش از 5 هزار متر، تولید می شود. در ترکمنستان این سایز لوله دوجداره فاضلابی دارای درخواست بسیار زیادی است. از همین رو این شرکت در چندین نوبت برای شرکتهای ترکمنستانی پس از اخذ سفارش، نسبت به تولید لوله 350 میلیمتر اقدام نموده است.

مواد اولیه این نوع لوله دوجداره فاضلابی دوجداره، EX3 پتروشیمی امیرکبیر یا پتروشیمی اراک می باشد. همچنین گرید این مواد HDPE100 و HDPE80 می باشد. وزن لوله کاروگیت سایز 350 میلیمتر (35 سانتی متر) برای هر متر، بسته به مقاومت مکانیکی مورد نیاز تغییر می نماید.  قیمت این سایز از لوله‌های کاروگیتی نیز همانند دیگر مدلها، وابستگی کامل به مقاومت مکانیکی آنها دارد. هر مقدار مقاومت مکانیکی لوله کاروگیت پایینتر باشد، وزن لوله کاروگیت کمتر است. در نتیجه قیمت لوله کاروگیت پایین تر خواهد بود!

لوله کاروگیت با استفاده از روشها و تجهیزات مشابه با سایر لوله‌های پلاستیکی قابل نصب می‌باشند. اما لوله‌های پلی اتیلن تکجداره به اندازه‌ی کافی انعطاف پذیرند که نصب آسان و به صرفه‌ تری را فراهم میکنند.

آماده سازی ترانشه برای لوله سایز 350:

عرض ترانشه در تاج لوله باید در حد ممکن باریک باشد؛ ولی نباید کمتر از قطر خارجی لوله، به اضافه‌ی 300mm باشد. این محاسبه به این دلیل انجام میشود تا امکان متراکم نمودن مواد خاکریزی کناری وجود داشته باشد. همچنین کف ترانشه حفر شده باید صاف و عاری از سنگهای تیز که باعث سایش سطح لوله میگردد، باشد. در غیر اینصورت به مواد خاص بستر سازی برای دفن لوله، لزوماَ نیاز است. اگر به دلیل تابش آفتاب، دمای لوله به طور محسوسی بالاتر از دمای ترانشه باشد، لوله باید قبل از خاکریزی نهایی اندکی پوشانده شود.

لوله پلی اتیلن فاضلابی دوجداره (کاروگیت) سایز  400

این مدل لوله‌های فاضلابی کاروگیتی، دارای سایز داخلی 400 میلیمتر (40 سانتیمتر) هستند. همچنین دارای قطر خارجی 468 میلیمتر میباشند. بایستی بدانید که
مقاومت مکانیکی  سایز 400 از 4 کیلونیوتن تا 128 کیلونیوتن متغیر است. این مدل لوله به شدت در انتقال فاضلاب و استفاده بجای جوی آب کاربرد دارد. به همین دلیل از میزان تقاضای بسیار بالایی برخوردار می باشد.  قیمت لوله کاروگیت 400 نیز همچون انواع سایزهای دیگر، تابع میزان بار مرده‌ای است که روی لوله خواهد آمد. همچنین ترکیب استفاده از گرانول و مواد اولیه EX3 نیز پارامتر مهمی در تعیین قیمت لوله 400 کاروگیتی میباشد.

بطور استاندارد تا 10درصد میتوان از مواد اولیه ضایعاتی خود کارخانه در تولید لوله کاروگیت استفاده نمود. البته تأکید میکنیم که منظور ضایعات خود کارخانه‌ی سازنده است و نه دیگر کارخانجات. همچنین به لحاظ اتصالاتی، سایز لوله 400 بصورت کوپلر سر خود تولید میشود. البته و واشر نیز برای این نوع لوله کاروگیت بصورت پیش فرض تولید و در اختیار مشتری قرار میگیرد. ضخامت بدنه این مدل نیز بر اساس مقاومت مکانیکی بلند مدت تعیین میشود. البته در حالت استاندارد ضخامت بدنه لوله سایز 400 میلیمتر، معادل 34 میلمتر میباشد.

میزان صادرات انواع لوله‌های کاروگیتی سایز 400 به خارج از کشور نیز بسیار چشمگیر است. به نحوی که مجموعه پایپ گستر قصد دارد تا نسبت به اخذ نمایندگی فروش در کشورهای ترکمنستان، آذربایجان، عراق و افغانستان اقدام نماید.

لوله کاروگیت با سایز داخلی 500 میلیمتر و قطر خارجی 572 میلیمتر

این مدل با نام لوله 20 اینچ کاروگیتی نیز شناخته میشود.  و درواقع جزء اولین سایزهایی است که می تواند بصورت کاروگیت یا اسپیرال و یا کاروگیت – اسپیرال تولید گردد. لوله کاروگیت 500 میلیمتر می تواند با مقاومت مکانیکی 4 کیلو نیوتن بر متر مربع تا مقاومت مکانیکی 128 کیلونیوتن بر مترمربع تولید میگردد. لوله اسپیرال 500 نسبت به نوع کاروگیتی آن در همین سایز، دارای کاربرد بیشتری است. اما قیمت ارزانتر مدل کاروگیتی در قیاس با مدل اسپیرال در همین سایز، موجب شده است تا کارفرمایان برای تهیه مدل کاروگیتی سایز 500 اقدام به خرید کنند.

مواد اولیه مصرفی این شرکت اصولاَ از بهترین و مرغوب ترین مواد پتروشیمی شازند تهیه می گردد. خط تولید پایپ گستر، بدلیل استفاده از چیلر و کولینگ تاور دارای کمترین انحراف معیار در قطر خارجی است. میزان خاکی که می تواند روی لوله کاروگیت 500 ریخته شود، در دو مقاومت قابل بررسی است:

در لوله‌های با مقاومت مکانیمی 4 کیلو نیوتن، این مقدار میتواند 20 سانتیمتر باشد. همچنین میتواند تا 13 متر برای لوله با مقاومت مکانیکی 128 کیلونیوتن ادامه داشته باشد.

تولید کننده لوله کاروگیت سایز بزرگ

لوله کاروگیت با سایز داخلی 600 میلیمتر (60 سانتیمتر) و قطر خارجی 681 میلیمتر

لوله سایز 600 معروف به لوله کاروگیت 24 اینچ نیز می‌باشد. این مدل با ظاهری شیاردار و قسمت داخلی صاف با مستربچ، به رنگ های زرد یا نارنجی و یا آبی و بعضا مشکی بصورت کوپلر سرخود و دارای واشر یا بدون کوپلر و بصورت کوپلر مجزا در شاخه های 6 و 12 متری و بندرت 3 متری در دو قالب اسپیرال و کاروگیت در مقاومت مکانیکی بلندمدت 8 کیلونیوتن تا 128 کیلونیوتن با قطر خارجی 681 میلیمتر در کارخانجات پایپ گستر تولید و به بازار عرضه میگردد.

قیمت لوله کاروگیت 600 بسته به نوع متریالی که در تولید آن استفاده شده است، میزان خاکی که روی لوله سایز 600 خواهد آمد ، وجود یا عدم وجود ترافیک، کوپلردار بودن یا بدون کوپلر بودن، میزان استفاده از گرانول در تولید می تواند دارای رنج قیمتی از 93000 تومان تا 180 هزار تومان داشته باشد.

علت جداره صاف در حقیقت کاهش اصطکاک می باشد. بهنگام خرید براحتی میتوان لوله‌ها را بصورت تلسکوپی درون هم قرار داد. لوله کاروگیت 600 با مقاومت مکانیکی بیش از 64 کیلونیوتن تقریبا در یک سال حتی یک بار هم تقاضا ندارد. از همین رو کاروگیت 600 با RS=128 تقاضای سفارشی محسوب میشود. به همین منظور دارای قیمت بسیار بالاتری به نسبت سایر رنج ها می باشد .

لوله‌های کاروگیت دار سایز 800 میلی متر

لوله کاروگیت 800

لوله‌های سایز 800 کاروگیتی، دارای قطر داخلی 800 و قطر خارجی 890 میلیمتر هستند. به لحاظ اتصالاتی، در نوعهای کوپلر و واشر سر خود و بدون کوپلر و واشر تولید میشوند. لوله کاروگیت 800 میلیمتر در زمره پرمصرف ترین لوله‌های حال حاضر دنیا قرار گرفته و کاربردهای فراوانی دارد. مقاومت مکانیکی لوله کاروگیت 800 میتواند از 4 کیلونیوتن شروع و تا 128 کیلونیوتن بر مترمربع باشد.

لوله سایز 800 با رینگ استیفنس و مقاومت 4 کیلونیوتن بر متر مربع، صرفا جهت تولید غلاف و یا مخازن زیر زمینی با عمق دفن کمتر از 1 متر خاک مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل برای انجام نیازهای زهکشی نیز کاربردهای مفید و گسترده ای دارد. همچنین به جهت ساخت منهول های شهری فاضلاب و منهول های دسترسی کابل های برق هم میتوان از این سایز استفاده نمود.

لوله کاروگیت سایز داخلی 1000 میلیمتر

لوله سایز 1000 کاروگیت – carogit Pipe

این مدل لوله‌ها با قطر داخلی 1000 و قطر خارجی 1113 میلیمتر در بازار موجود میباشند. لوله سایز 1000 دارای مدلهای با کوپلر سرخود و بدون کوپلر است. همچنین باید گفت که لوله کاروگیت 1000 دارای مقاومت حلقوی 4 کیلونیوتن تا 128 کیلونیوتن می‌باشد. بیشترین مصرف لوله کاروگیت 1000، مربوط به مقاومت حلقوی 31.5 کیلو نیوتن بر مترمربع می باشد. در رتبه بعد تقاضای این سایز، لوله‌های با مقاومت مکانیکی 16 کیلو نیوتن قرار دارد.

بایستی بدانید که این مدل لوله در شاخه های 6 متری عرضه میشود. همچنین به لحاظ کاربرد، مناسب برای شبکه های اصلی فاضلاب های شهری و پالایشگاه ها و پتروشیمی ها است. همچنین برای انتقال ثقلی آب رودخانه ها و یا پلها و زیر جاده ها بکار میرود. ناگفته نماند که این مدل برای منهولها و  دیواره‌های چاه با مقاومت 31.5 کیلو نیوتن نیز کاربرد دارد.

لوله کاروگیت دوجداره فاضلابی سایز 1200

لوله کاروگیت با قطر داخلی 1200 میلیمتر و قطر خارجی 1320 میلیمتر بصورت کوپلر سرخود و کوپلر و واشر جدا ساخته میشوند.
بیشترین کاربردهای این سایز در مخزن سازی و تولید سپتیک تانک و چربیگیر های پلی اتیلن است. همچنین در ساخت منهول های فاضلاب و شبکه اصلی جمع آوری فاضلاب نیز به کار میروند.

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت سایز 1400 میلیمتر

اتصال این سایز لوله نیز به شکل کوپلر سرخود بدون واشر و همچنین بدون کوپلر است. توجه داشته باشید که جهت ارتباط این نوع لوله باید از جوش اکستروژن استفاده نمود. این تجهیزات با قطر داخلی 1400 میلیمتر و قطر خارجی 1560 میلیمتر  در دسترس کارفرمایان میباشد. این لوله‌ها با مقاومت حلقوی 16 و 31.5 کیلونیوتن بر متر مربع تولید میگردند.

در حقیت از این سایز به دو منظور استفاده میشود. از مقاومت های بالای سایز 1400 در برابر بارهای وارده قابل توجه استفاده میگردد. همچنین از مقاومت های پایین کاروگیت سایز 1400 در ساخت مخازن و منهولها استفاده میشود. این لوله‌ها در واقع بهترین جایگزین برای لوله‌های بتنی به شمار میروند؛ چرا که در برابر مواد خورنده و اسیدی موجود در فاضلاب، مقاومت ویژه ای دارند.

لوله سایز 1600 میلیمتر

این مدل با قطر داخلی 1600 میلیمتر و قطر بیرونی 1790 میلیمتر ساخته میشود. همچنین در شاخه های 3 و 6 متری و به صورت کوپلر سرخود و بدون کوپلر با قابلیت اتصال جوش اکستروژن و در بعضی موارد الکتروفیوژن، در دسترس میباشد. عمده لوله‌های این سایز در مقاومت های 8 و 16 و 31.5 کیلونیوتن تولید میشود. این لوله‌ها جهت استفاده در شبکه های اصلی فاضلاب و منهول و مخزن سازی، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای انتقال آب رودخانه ها بصورت ثقلی و زیر جاده ها برای عبور دادن آب، کاربرد دارند.

قیمت لوله کاروگیت 1600 بسته به عوامل متعددی، میتواند از 500.000 تا 1.5 میلیون تومان تغییر نماید. توجه داشته باشید که قیمت عنوان شده به ازای هر متر است. البته بهتر است برای استعلام قیمت سایزهای مختلف لوله‌های کاروگیت، با دفتر شرکت تماس بگیرید.

لوله کاروگیت با قطر داخلی 1800 و قطر خارجی 2000 میلیمتر

مدل سایز 1800 (یا لوله اسپیرال کاروگیت 1800) بسته به درخواست مشتری، در هر مترازی تولید میگردد. مقاومت این لوله 8 و 16 و 31.5 میباشد. به همنی دلیل قابلیت استفاده در شبکه انتقال فاضلاب های اصلی شهری و صنعتی بزرگ، ساخت منهول آدم رو (منهول پلی اتیلن)، چربیگیر پلی اتیلن، سپتیک تانک پلی اتیلن، ایستگاه پمپاژ، غلاف برای دور لوله‌های گاز ، قالب جهت تزریق بتن دور لوله‌ها و کابل های مهم و حساس ، زیر جاده ها برای عبور آب و رودخانه ها ، انتقال آب بصورت ثقلی و … را دارد.

لوله کاروگیت با قطر دهنه 1800

لوله کاروگیت 2000 میلیمتر

لوله فاضلابی 2000 یا لوله کاروگیت اسپیرال 2000، دارای قطر خارجی 2240 میلیمتر است. این تجهیزات در مقاومتهای 8 و 16 و 31.5 کیلونیوتن تولید میشود. همچنین در طول شاخه های 3 و 6 و 12 متر ساخته میشوند.

این سایز به جهت کاربرد، کاملاَ مناسب برای انتقال فاضلاب های صنعتی کارخانجات، پتروشیمی ها، پالایشگاه های نفت و گاز و شهرکهای صنعتی میباشند. همچنین در ساخت منهول پلی اتیلن، سپتیک تانک پلی اتیلن و چربیگیر پلی اتیلن نیز به کار میروند. دیگر کاربرد لوله کاروگیت 2000 میلیمتر، مربوط به ساخت ایستگاه پمپاژ است. ضمناَ از این مدل سایز برای داخل تونل و غلاف دور لوله‌های گاز و آب برای بتن ریزی و زیر جاده ها برای گذر آب و داخل کانال ها نیز استفاده میشود.

لوله فاضلابی دوجداره با قطر داخلی 2500 میلیمتر

لوله کاروگیت 2500 میلیمتر یا لوله اسپیرال کاروگیت فاضلابی قطر داخلی 2500 و قطر خارجی 2780 میلیمتر که در مقاومت های 8 و 16 و 31.5 کیلو نیوتن با طول 3و 6 و 12 متر تولید میگردد که در تولید مخزن سیالات ، مخزن اسید ، مخزن آب آشامیدنی ، مخزن آب آتشنشانی و سپتیک تانک پلی اتیلن بصورت یکپارچه تا طول 16 متر و چربیگیر پلی اتیلن و پکیج تصفیه فاضلاب و ایستگاه پمپاژ و انواع مخزن های ایستاده و افقی با قابلیت دفن تا عمق های بالای 10 متر و زیر فشار بار ترافیکی استفاده میشود .

لوله کاروگیت با قطر داخلی 3000 میلیمتر و قطر خارجی 3300 میلیمتر یا قطر 3 متر

لوله اسپیرال کاروگیت فاضلابی با قطر 3000 میلیمتر یا 3 متر که تنها کارخانه تولید کننده در ایران این شرکت میباشد در مقاومت های 8 و 16 و 31.5 کیلونیوتن و هر طولی طبق درخواست مشتری تولید میگردد. قطر بیرونی لوله فاضلابی 3000 میلیمتر بسته به شرایط پروژه و تحمل فشارهای وارده از 3200 تا 3400 میلیمتر میتواند باشد. لوله کاروگیت سایز 3200 میلیمتر و 3500 میلیمتر نیز برای اولین بار در ایران تولید شده است. شهرداری اصفهان بعنوان اولین مشتری سایز 3200 میمیلمتر، از این لوله‌ها در تولید مخازن دوجداره نگهداری آب کشاورزی در پارک ها استفاده نموده است.

این سایز لوله فاضلابی بیشتر در پروژه های صنعتی بسیار سنگین مانند انقال پساب های صنعتی میادین نفت و گاز ، آب برگشتی دستگاه های پالایشگاه ها و انتقال فاضلاب های بسیار سنگین شهرها و و غلاف دور لوله‌های گاز و انتقال انبوه سیم های برق و کابل نوری و تولید منهول های ادم رو و مخزن های آب ، سپتیک تانک پلی اتیلن و چربی گیر پلی اتیلن ، مخزن اسید و مخزن های نگهداری انواع سیالات بدون هیچگونه نگرانی از پوسیدگی و خوردگی جداره مخزن بکار میرود.

قیمت لوله کاروگیت

مناسب بودن قیمت لوله کاروگیت فاضلابی با توجه به عمر و ماندگاری ویژه ای که دارند، این محصولات را به یکی از مقرون به صرفه‌ترین ادوات حوزه آب و فاضلاب تبدیل کرده است. همانطور که پیشتر نیز عنوان شد لوله کاروگیت دوجداره باکیفیت، قابلیت ماندگاری تا 100 سال را نیز دارد. اما در بحث قیمت تخصصی این محصولات بایستی پارامترهای مختلفی را دخیل دانست.

قیمت لوله‌های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی

در حقیقت بر تعیین نهایی قیمت لوله کاروگیت، مواردی چون:

 • سایز لوله (سایز این محصولات بسیار متنوع است)
 • ابعاد لوله فاضلابی دوجداره (وزن هر متر لوله و متراژ کلی آن)
 • محیط نصب لوله و میزان وزن خاکی که قرار است تحمل کند.
 • درصد خالص بودن مواد اولیه به کاررفته
 • مقاومت فیزیکی محصول نهایی
 • میزان و درصد پلی اتیلن یا پلی پروپیلن مورد استفاده در فرآیند ساخت
 • نرخ پلی اتیلن
 • برند مواد اولیه و برند خود لوله
 • محل ساخت لوله‌های کاروگیت (کارخانه سازنده)
 • نوع لوله کاروگیت
 • نوع کاربری که قرار است در آن لوله فاضلابی استفاده شود

و … موثر می‌باشند.

البته که نکات واضح دیگری نیز وجود دارد؛ از جمله اینکه قاعدتاَ به هر میزان که در فرآیند تولید از مواد باکیفیت تری استفاده شود، محصول نهایی نیز باکیفیت‌تر و با قیمت بیشتری ارائه خواهد شد.

به طور کلی در مقطع نگارش این متن، یعنی آبان ماه 1397 قیمت لوله کاروگیت از متری 12 هزار تومان شروع می شود و تا متری 2 میلیون تومان ادامه دارد. البته هزینه های حمل و نصب نیز روی قیمت کلی لوله محاسبه می شود. پیشنهاد میشود به منظور کسب اطلاع از آخرین قیمتهای محصولات و دریافت مشاوره های لازم برای انجام یک خرید مطمئن، حتماَ با کارشناسان متخصص و زبده مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.

قیمت لوله کاروگیت 1000، 300 ، 250

به طور کلی قیمت هر متر لوله کاروگیت سایز 160 میلیمتر با تجمل ترافیکی 31.5 کیلونیوتن در بازار با چند شرایط قیمتی ارائه میشود:

 • 35.000 تومن در متراژ زیر 250 متر 
 • 30.000 تومن در متراژ زیر 1000 متر
 • و قیمت لوله کاروگیت فاضلابی در متراژ بالای 1000 متر از 28 هزار تومان شروع خواهد شد.

البته که باز هم پیشنهاد میشود به دلیل نوسانات قیمتی پی در پی با مشاوران مجموعه تماس حاصل فرمایید. همچنین هیچگاه در هنگام خرید عجله نکنید. پیشنهاد میشود وزن خالص یک متر لوله کاروگیت تولید شده در کارخانه پایپ گستر را وزن کنید. یک مقایسه ساده نشان خواهد داد که لوله دوجداره پلی اتیلن دوجداره تولید شده این شرکت در قیاس با بسیاری از شرکت ها سنگین تر است.

مثلا وزن لوله کاروگیت فاضلاب سایز 160 میلیمتر پایپ گستر برابر با 1.8 کیلوگرم است. این مدل میتواند تحمل ترافیکی 31.5 کیلونیوتن داشته باشد. در حالیکه همین لوله در تولید بسیاری از شرکت ها، وزنی معادل 1.5 و حتی 1.2 کیلوگرم دارد. توجه داشته باشید 300 گرم در هر متر سبک بودن، شاید مقدار چندان زیادی بنظر نرسد؛ اما در متراژهای بالا ( مثلا در 1000 متر ) شما شاهد 300 کیلوگرم پلی اتیلن کمتر استفاده شده هستید!!. بنابراین این امر، خود تاثیر مستقیمی در قیمت لوله کاروگیت دارد.

پس با یک حساب سرانگشتی ساده متوجه می شویم سنگین بودن یا بعبارتی میزان مواد اولیه استفاده شده در تولید لوله دوجداره تاثیر مستقیم بروی قیمت لوله کاروگیت فاضلابی و البته کیفیت آن می گذارد.

قیمت تولید لوله کاروگیت SN4

شایان ذکر است در تولید لوله‌های SN4 میتوان از پلی اتیلن کمتر استفاده نمود. این امر موجب میشود تا وزن خالص لوله کمتر شده و قیمت لوله کاروگیت درخواستی کمتر گردد. شرکت پایپ گستر بدلیل درخواست بالا محصولات پلی اتیلنی اعم از لوله پلی اتیلن تحت فشار، لوله کاروگیت دوجداره ، سپتیک تانک فاضلابی و مخازن حمل اسید و حمل آب و …. بصورت روزانه قیمت محصولات فوق را در اختیار مشتریان قرار می دهد. این مسئله به برنامه ریزی مالی مناسب کارفرمایان به شدت کمک خواهد نمود.

همه می دانیم که با گذشت زمان علم پیشرفت های زیادی کرده است . از سوی دیگر این پیشرفت صنعت و تکنولوژی هزینه های عظیمی را بدنبال داشته است.

با توجه به اینکه برای تولید هر محصولی بایستی از مواد اولیه مرغوب استفاده نمود، شرکت پایپ گستر برای تولید لوله کاروگیت از بهترین مواد پلی اتیلن استفاده می کند. این مواد مرغوب پلی اتیلن عمدتاَ از پتروشیمی امیر کبیر تهیه میشود. البته از آنجایی که قیمت نفت دائماَ در حال نوسان است و قیمت دلار هم بصورت صعودی در حال افزایش است، پس میتوان سیر صعودی افزایش لوله کاروگیت، اسپیرال و لوله SN4 را طبیعی دانست.

جدول ارتباط وزن و قیمت لوله‌های کاروگیت

جدول وزن هر متر لوله‌های فاضلابی دوجداره و لیست قیمت لوله‌های کاروگیت تولیدی شرکت پایپ گستر

جدول قیمت لوله کاروگیت پایپ گستر

از توضیحات بالا به این نتیجه می رسیم هر گاه یک شرکت، قیمت لوله کاروگیت را ارزانتر از حد معمول در بازار ارائه کرد، بی شک از گرانول (ضایعات پلی اتیلنی) در تولید لوله دوجداره پلی اتیلنی استفاده نموده است. آگاه باشید که با استفاده از گرانول، وزن لوله پایین می آید. همچنین تحمل ترافیکی کمتری در زیر خاک نسبت به وزن اصلی تولید باکیفیت، خواهد داشت.

لوله کاروگیت بر اساس مقدار خاکی که قرار است تحمل کند (مقدار فشاری که می بایست توسط لوله کاروگیت به صورت ثقلی تحمل شود)، اندازه یا قطر دهنه و متراژی که توسط خریدار سفارش گذاشته می شود دارای قیمت های متفاوتی است. مثلا قیمت لوله کاروگیت 1000 قطعا با سایز 300 یا 250  تفاوت دارد . هم چنین هزینه حمل در قیمت لوله کاروگیت بسیار موثر است. در حالت کلی قیمت لوله کاروگیت از 12 هزارتومان در هر متر آغاز و تا 2 میلیون و 400 هزار تومان تا سایز 3000 میلی متر ادامه دارد. البته همان طور که عرض شد قیمت لوله کاروگیت بستگی به عوامل زیادی دارد.

مشخصات فنی مواد اولیه تولید لوله دوجداره

«مشخصات فنی مواد اولیه مورد استفاده در تولید لوله کاروگیت پایپ گستر»

بازرسی مواد اولیه لوله کاروگیت

 1. حداکثر مقدار انحراف MFR لوله‌های تولید شده با مستربچ نسبت به مقدار اندازه گیری شده برای پلی اتیلن پایه مواد بی رنگ (باید 06 ±) درصد باشد.
 2. تعداد آزمون های ارائه شده نشانگر تعداد الزام به منظور تثبیت یک مقدار برای مشخصه تعریف شده در جدول است. تعداد آزمونه های الزم برای کنترل تولید کارخانه و کنترل فرایند باید در طرح کیفیت تولید کننده قید شود. به منظور راهنمایی بیشتر، استاندارد 6-EN13660 مشاهده شود.
 3. در صورت اختلاف نظر، آزمون ها برای پراکنش دوده باید به روش فشاری تهیه شوند.
 4. این الزام برای لوله‌های با ساختار فومی کاربرد ندارد.
 5. حداکثر مقدار اندازه گیری شده ضخامت دیواره باید در نظر گرفته شود.

لوله کاروگیت ارزان

لوله کاروگیت ارزان به لوله‌هایی گفته می شود که مصارفی به جز جمع آوری و انتقال فاضلاب درون شبکه های شهری فاضلاب دارد. مهمترین کاربردهای لوله فاضلاب ارزان عبارت است از :

 1. استفاده بمنظور ساخت شوتینگ زباله که سایزهای 400 تا 600 میلیمتر می تواند بدین منظور استفاده شود.
 2. استفاده بمنظور ساخت سپتیک تانک پلی اتیلنی که سایزهای 1200 میلیمتر تا 3500 میلیمتر بدین منظور قابل استفاده هستند. مقاومت مکانیکی مورد نیاز بدین منظور 8 تا 12 کیلیو نیوتن مورد نیاز خواهد بود.
 3. استفاده از لوله کاروگیت ارزان بمنظور کاورینگ لوله‌های فلزی، برق، مخابرات و سیم ها و فیبرهای نوری که به این نوع لوله، لوله کاروگیت مخابراتی نیز گفته می شود.
 4. استفاده از لوله کاروگیت ارزان بمنظور ساخت ونت هوا ، غلاف شیرهای خودکار در مزارع کشاورزی، ساخت جوی آب، پل سازی در مناطق سیل ده و زیر جاده ها، ساخت مخازن اسید و مخزن جهت نگهداری سیالات قلیایی
 5. از لوله کاروگیت ارزان می توان در ساخت منهول آماده نیز استفاده کرد. قطر این منهول و در بعضی موارد هندهول ها میتواند از 315 میلیمتر آغاز و تا 2200 میلیمتر ادامه داشته باشد.

مزایای لوله کاروگیت

بازرسی استانداردهای لوله کاروگیت

لوله‌های کاروگیت یا لوله‌های دوجداره فاضلابی بر اساس استانداردهای لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی دوجداره تولید میگردند که در زیر به بررسی استانداردهای لوله کاروگیت میپردازیم.

 • آزمون اول آزمون دانسیته یا چگالی است که برای مواد اولیه از استاندارد ISIRI7175-5 و برای محصول از استاندارد ISIRI9116 استفاده می شود.
 • آزمون دوم آزمون شاخص جریان مذاب است که برای مواد اولیه پلی اتیلن از استاندارد ISIRI6980 و برای محصول از استاندارد ISIRI9116 کنترل می شود.
 • آزمون سوم آزمون مقاومت حلقوی بلند مدت لوله کاروگیت است که از استانداردهای ISIRI9116 و DIN16961 بررسی می شود.
 • آزمون چهارم آزمون مقاومت حلقوی کوتاه مدت لوله پلی اتیلن فاضلابی میباشد که از استانداردهای ISIRI9116 و ISO9969 کنترل می شود.
 • آزمون پنجم انعطاف پذیری لوله کاروگیت است که از استانداردهای ISIRI9116 و EN1446 جهت بررسی استفاده می شود.
 • آزمون ششم تعیین درصد دوده لوله فاضلابی دوجداره میباشد که از استانداردهای ISIRI7175-2 و ISIRI9116 استفاده می شود.
 • آزمون هفتم تعیین پراکنش دوده لوله کاروگیت دوجداره میباشد که از استانداردهای ISIRI7175-6 و ISIRI9116 کنترل می شود.
 • آزمون هشتم آزمون ضربه لوله فاضلابی کاروگیت است که از استانداردهای ISIRI9116 و EN744 استفاده می شود.
 • آزمون نهم بازگشت حرارتی لوله کاروگیت است که برای تعیین مقدار مجاز این پارامتر از استانداردهای ISIRI9116 و ISIRI7175-3 استفاده می شود.
 • آزمون دهم کشش خطی جوش لوله دوجداره فاضلابی است که از استاندارد های ISIRI9116 و EN1979 تعیین می گردد.
 • آزمون یازدهم شکل ظاهری لوله‌های کاروگیت دوجداره میباشد که از طریق استاندارد ISIRI9116 بررسی می گردد.
 • آزمون آخر مربوط به نشانه گذاری لوله‌های کاروگیت است که از استاندارد ISIRI9116 استفاده می کنیم.

دلایل روی آوردن به لوله کاروگیت

از ویژگی های این تجهیزات بارها و بارها گفتیم. تجهیزاتی که در دهه های مختلف استفاده از انها آنچنان فراگیر شده است که در هنگام بروز هرگونه مشکل فاضلابی، لوله کاروگیت به انتخاب اول کارفرمایان تبدیل شده است. لوله‌های کاروگیت که در مصارف مختلف به کار می روند، ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که موجب تمایز آن‌ها از لوله‌های قدیمیتر میشود.

تولید این محصولات، نتایج سال‌ها تحقیق و بررسی بر روی پلی اتیلن بوده است. حاصل این نتایج خلق محصولی به نام کاروگیت است که تمام ویژگیها را دارد. برخی از کارشناسان این لوله‌ها را با تعبیرات جالبی تشبیه کرده اند. شاید زیباترین تعبیر را بتوان در این جمله یافت که:

«کارشناسی می گفت: انواع لوله‌های کاروگیت، یک تنه بار تمام مشکلات پروژه‌ها را بر دوش میکشند!»

حقیقتاَ هم همینطور است. در دهه های اخیر، این محصولات مقاومت ویژه ای را در برابر شرایط محیط ناشی از تغییرات فشار، دما، شیب زمین، انحراف لوله، قوس، ضربه، خمیدگی، سایش، خوردگی شیمیایی، رسوب گرفتگی و اثرات اسیدها و گازهای خورنده از خود نشان داده اند. یکی دیگر از ویژگی‌ها لوله کاروگیت دوجداره، انعطاف پذیر بودن آن‌ها است. به طوریکه این لوله‌ها کاربردهای متنوعی دارند و هم در مسیرهای مستقیم و هم در مسیرهای ناهموار و شیب دار، به صورت سطحی و دفنی قابل نصب می باشند.

انواع لوله فاضلابی دوجداره

انواع لوله همان پلی اتیلن دوجداره فاضلابی را میتوان به سه دسته: «لوله کاروگیت اسپیرال»، «لوله کاروگیت زهکش» و «لوله کاروگیت فاضلابی بهداشتی» تقسیم بندی نمود. در ادامه به بررسی تخصصی هریک از این مدلها خواهیم پرداخت.

1.     لوله کاروگیت اسپیرال

لوله اسپیرال پلی اتیلنی –spiral Pipe

لوله‌های کاروگیت از سایز ۱۲۰۰ میلی متر به بالا (و حتی 800 به بالا)، عمدتاَ به صورت لوله کاروگیت اسپیرال ساخته خواهند شد و دیواره های آن از جنس پلی اتیلن با چگالی بالا است. به لحاظ شکلی، لوله اسپیرال دقیقاَ به شکل کاروگیت است؛ با همان ترکیب رنگ زرد و مشکلی و حالت موجدار. یکی از دلایل محبوبیت لوله اسپیرال، استفاده از جوش اکستروژنی برای اتصال آنها به یکدیگر است.

این مدل جوش اکستروژنی با دستگاه جوش موجب میشود که لوله کاروگیت اسپیرال از مقاومت بالاتری برخوردار باشد. این درحالیست که لوله کاروگیت ساده با کوپلرها به یکدیگر اتصال پیدا می کنند. این مدل لوله‌ها همچنین دارای دو اکسترودر، یکی در لایه بیرونی و دیگری در لایه داخلی می باشد. بد نیست بدانید که جنس هر دو لایه، عمدتاَ به جهت تحمل خوردگی و فشارهای ضربه ای از جنس پلی اتیلن می‌باشد. لوله‌های اسپیرال معمولاَ از سایزهای 800 الی 3000 طراحی و ساخته میشوند.

دیگر ویژگی های لوله اسپیرال

در رابطه با ویژگی های انواع لوله اسپیرال، موضوعات بسیار گسترده ای را میتوان مطرح نمود. در ادامه البته به بررسی برخی از نکات ویژه انواع لوله کاروگیت اسپیرال خواهیم پرداخت:

 • اساس ساخت این محصولات بر مبنای کسب استانداردهای ISIRI 9116، DIN 16961، EN 13478 و ASTM F 984 بایستی استوار باشد.
 • سطح صیقلی این لوله‌های پلی اتیلن دوجداره اسپیرال موجب میشود که مانع از روسب گذاری و گیر کردن ذرات و مواد جامد جریان فاضلاب شود.
 • روش تولید مدل اسپیرال با کاروگیت متفاوت می باشد.
 • هدف اصلی از تولید لوله اسپیرال، «وزن کمتر» و «کاهش هزینه های ابتدایی و ثانویه تولید» در مقایسه با نوع کاروگیت است.
 • لوله‌های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی ثقلی (مدل اسپیرال کاروگیت) در مقایسه با دیگر لوله‌ها، برای یک وزن یکسان و واحد، دارای مقاومت حلقوی بیشتر می‌باشند.

مزایای لوله اسپیرال پلی اتیلن

لوله اسپیرال پلی اتیلنی –spiral Pipe

انواع لوله کاروگیت اسپیرال نیز دارای مزایای متعددی می باشد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فشار کارکرد لوله‌های اسپیرال کاروگیت ۱۶ و ۳۱٫۵ و ۶۴ است که بسیار قابل قبول می‌باشد.
 • استفاده از آن به منظور انتقال جریان فاضلاب در پروژه های وسیع و بزرگ و پروژه های زیرسازی
 • قابلیت تولید در سایزهای متنوع (از 800 تا 3000 میلیمتر)
 • امکان جوش اکستروژنی قدرتمند لوله کاروگیت دوجداره فاضلابی به یکدیگر
 • امکان بازیافت 100 درصدی این محصولات و عدم هیچگونه آسیبی به طبیعت و محیط زیست
 • لوله دوجداره اسپیرال پلی اتیلنی به لحاظ وزنی سبک تر از لوله‌های تک جداره ساخته میشوند. همچنین در مواردی که سیالات در فشار پایین از ان منتقل میشود، میتوانند برای انتقال فاضلاب نیز مورد استفاده قرار گیرند.
 • به دلیل سطح صیقلی و مناسب، مقاومت بیخودی در برابر عبور سیالات فاضلابی ندارد
 • عدم تاثیر پذیری در خاکهای مهاجم زمین های کشاورزی
 • قابلیت استفاده در بازه های دمایی گسترده و متنوع
 • خاصیت انعطاف بسیار ویژه
 • اتصالات حرفه‌ای با آب بندی کامل در جهت مقابله با نشتی آب
 • ایجاد شرایط مناسب برای یخ نزدن سیال در درون لوله کاروگیت دوجداره فاضلابی
 • سرعت نصب لوله در درون ترانشه
 • عدم خوردگی در محلولهای شیمیایی شامل مواد بیولوژیکی و اسیدی
 • قابلیت تحمل فشار، سایش، ضربه و خورندگی قابل توجه
 • سبکی و هزینه های کم در فرآیند انتقال و نصب و اجرا
 • امکان بهره گیری از لوله اسپیرال در دمای پایین

آزمون‌های تولید لوله کاروگیت اسپیرال

تفاوت لوله اسپیرال و کاروگیت –spiral Pipe  

فرآیند ساخت لوله کاروگیت اسپیرال شامل آزمون های متعددی میباشد. آزمونهایی از جمله:

 • شاخص جريان مذاب (ISO 1133)
 • تعيين چگالي (ISO 1183)
 • تعيين درصد کربن (ASTM D 1603)
 • تست کشش ( BS2782-EN63-ASTM D 2412)
 • آزمون فشار هيدرواستاتيک (EN 921)
 • آزمون فشار ترکيدگي (ASTM D 1599)
 • آزمون برگشت حرارتي (ISO 2505)
 • اندازه گيري ابعاد و بررسي ظاهري لوله (ISO 11922)
 • آزمون T
 • آزمايش فشردن ISO-4437 و EN-12106

در ادامه به بررسی هریک از این آزمونهای 10 گانه خواهیم پرداخت.

       I. شاخص جریان مذاب لوله اسپیرال

این آزمون به جهت آنالیز رفتار مواد و عناصر در درون اکسترودر انجام میگیرد. دو هدفت کلی برای این تست وجود دارد؛ یکی آزمون به منظور تشخصی کیفیت مواد اولیه و دیگری آزمون بر روی خود محصول نهایی. در واقع تست شاخص جریان مذاب به بررسی و اندازه گیری «سرعت جریان ذوب مواد در دما و زمان ثابت» می پردازد.

   II. تشخیص میزان درصد کربن لوله اسپیرال  (ASTM D 1603)

شیوه انجام این آزمون بر مبنای پیرولیز کردن مقادیر مشخصی از مواد اولیه در کوره ای تا دمای 800 درجه سانتی گراد است. در نتیجه این پیرولیز کردن مواد اولیه، تحت اثر اکسیژن مقادیری از کربن باقی میماند. این مقادیر کربن باقیمانده سپس سوزانده میشود تا  درصد خاکستر (مواد افزودني) در مقدار ماده اوليه مشخص شود.

هدف از انجام این آزمایش همانطور که مشخص است، تعیین میزان کربن در ماده اولیه و محصول نهایی میباشد. بایستی بدانید که میزان مجاز کربن در لوله کاروگیت اسپیرال برابر با ۲ الي ۵/۲ درصد وزنی است. نکته مهم دیگر این است که کربن بایستی به خوبی در سراسر سطوح لوله توزیع شود. اما اگر این «توزیع کربن به درستی انجام نگیرد»، چه اتفاقی خواهد افتاد؟! در پاسخ باید گفت که:

 • اگر سطح تراکم و تجمع کربن در برخی نقاط به شدت بیشتر باشد، تمرکز تنش رخ خواهد داد؛ بذا لوله تحمل فشار و ضربه را به صورت یکنواخت نخواهد داشت و آسیب پذیرتر خواهد شد.
 • اما چنانچه سطح و درصد استفاده از کربن کمتر از حد مجاز باشد، مقاومت لوله فاضلابی دوجداره اسپیرال در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشيد با ضعفهایی همراه خواهد بود.

III. تست کشش لوله اسپیرال  (BS2782-EN63-ASTM D 2412)

تمرکز این تست به طور کلی بر روی خواص و استحکام مکانیکی لوله کاروگیت اسپیرال خواهد بود. به طوریکه طی این تست کشش، پارامترهایی همچون:

 • خواص کلی مکانیکی
 • تشخیص ضریب الاستیسیته
 • مقدار تغيير طول در نقطه پارگي
 • میزان خمش در اثر فشار بارهای سه نقطه‌ای
 • میزان مقاومت در مقابل بارهای خارجی

بررسی، تخمین و اندازه گیری می شود.

IV. تست فشار هيدرواستاتيک لوله اسپیرال (EN 921)

شیوه انجام این آزمایش بدین شکل است که چندین نمونه لوله اسپیرال در آب شناور (غوطه ور) میشود. برای تشخیص میزان مقاومت لوله کاروگیت دوجداره فاضلابی در برابر فشارهای هیدرو استاتیکی، چندین نوع تست وجود دارد. بدین صورت که بسته به نوع ماده های اولیه و سایز لوله، در سه حالت با فشار داخلی ثابت:

 • قرارگیری در دمای 20 درجه سانتی گراد به مدت 100 ساعت
 • قرارگیری در دمای 80 درجه سانتی گراد به مدت 165 ساعت
 • قرارگیری در دمای 80 درجه سانتی گراد به مدت 1000 ساعت

انجام میگردد. توجه داشته باشید که برای پاس کردن این آزمون، هیچگونه مشکلی نباید در نمونه محصول رخ دهد. به معنای دقیقتر، هرگونه ترک، تورم و باد کردگی، ترکیدن، دفرمگی و نشتی نباید در نمونه مورد آزمایش رخ دهد و پیدایش این مشکلات به معنای عدم استحکام لوله اسپیرال آزمایشی در برابر فشارهای هیدرواستاتیکی است.

    V. تست فشار ترکيدگي  (ASTM D 1599)

شیوه کار در این تست بدین گونه است که نمونه محصول لوله کاروگیت اسپیرال در حوضچه اي با دماي ثابت ۲۳ درجه سانتيگراد غوطه ور میشود. سپس محصول نهایی تحت اثر فشار داخلي افزاينده قرار خواهد گرفت. به شکلي که در طي زمان ۶۰ الي ۷۰ ثانيه، دچار تورم و پس از آن ترکيدگي بشود.

VI. آزمون بازگشت حرارتي لوله اسپیرال  (ISO 2505)

آزمون های لوله اسپیرال کاروگیت

در این تست، نمونه محصول لوله کاروگیت دوجداره فاضلابی به طول حدودی 30cm درون آونی قرار داده میشود. این آون دارای سیرکولاسیون هوای به شدت پرحرارت «110 + 2 درجه سانتی گراد» می‌باشد. بسته به ضخامت جداره لوله، مدت قرارگیری نمونه محصول اسپیرال بین 1 الی 3 ساعت خواهد بود؛ به شکلی که پس از سرد شدن، طول لوله، کمتر از حالت اوليه در دماي نرمال خواهد شد. اين رفتار در لوله‌هاي اسپیرال نصب شده، امکان تغيير در گردي لوله را فراهم می سازد.

VII. بررسي ظاهري و ابعادی لوله کاروگیت دوجداره فاضلابی  (ISO 11922)

این سه تست به دو شکل کلی انجام میگیرد:

 • در مقطع برش، مشخص کردن ضخامت جداره لوله بادقت بسیار بالا بوسیله‌ی کوليس‌هاي کاليبره در دستور کار قرار میگیرد. همچنین تعیین ضخامت جداره در طول يک شاخه لوله کاروگیت اسپیرال، توسط ضخامت سنج اولتراسونيک انجام میشود.
 • اندازه گیری قطر خارجي لوله با بهره گیری از نوارهاي فلزي مدرج (سيکرومتر) و در طول يک شاخه از لوله، انجام میشود.

طبق استانداردهای موجود، اندازه گیری ميزان تغيير شکل در مقطع لوله و خارج شدن از گردي (OVALITY)، پس از توليد لوله اسپیرال انجام میگردد. حد مجاز اين نواسانات با توجه به قطر خارجي لوله تعیین میگردد. همچنین باید گفت که اگر محصول دارای فرو رفتگیهای جزئی باشد اما ضخامن از حد کجاز کمتر نشده باشد، مشکلی وجود نخواهد داشت.

VIII. آزمايش I.T اندازه گیری جداره لوله دوجداره فاضلابی

در این تست میزان پایداری حرارتی مواد اولیه بررسی میشود. همانطور که مشخص است، ماده اولیه (پلی اتیلن در ترکیب با دیگر عناصری که قرار است به کار روند) در یک شرایط مشخص تحت آزمایش قرار میگیرد و در این تست، تخریب پلی اتیلن نبایستی در زیر مدت زمان 20 دقیقه انجام شود!

البته به یاد داشته باشید که محصول نهایی لوله کاروگیت اسپیرال، بایستی از داشتن هرگونه سوراخ و ناصافی مبرا باشد. چه در سطوح داخلی و چه در سطح خارجی.

IX. آزمون فشردن ISO-4437 و EN-12106

این آزمون به شدت سنگین خواهد بود. در واقع در تست فشردن، ابتدا یک یا چند نمونه لوله اسپیرال  با طول 8 برابر قطر اسمی لوله تهیه میشود. سپس این نمونه یا نمونه ها به مدت 10 ساعت در «آب صفر درجه سانتی گراد» گذاشته می شود. در گام بعدی این نمونه محصول لوله اسپیرال بوسیله دستگاه SQUEEZER فشرده شده و سپس به مدت زمان 1 ساعت به وسیله دستگاه RE-Rounding به حالت ابتدایی خود بازگردانده میشود.

در نهایت با بسته شدن دو سر لوله توسط کپ، نمونه لوله کاروگیت دوجداره فاضلابی به مدت ۱۰۰۰ ساعت در دماي ۸۰ درجه سانتيگراد تحت فشار ۸ بار قرار داده میشود. حال وقت بررسی محصول است؛ قاعدتاَ هیچگونه سوراخ و مشکلی نباید برای لوله به وجود امده باشد؛ در غیر این صورت از تست نمره مردودی خواهد گرفت.

2. لوله کاروگیت زهکشی و مزایای آن

لوله زهکش پلی اتیلنی

لوله کاروگیت زهکشی که با نام اقتصادی لوله H.D.PE هم شناخته میشود، یکی دیگر از لوله‌های شدیداَ کاربردی از خانواده کاروگیت‌ها می باشد. این مدل لوله عمدتاَ از جنسهای پلی اتیلن و پی وی سی طراحی و تولید میشوند و در سطح زمین و یا زیر زمین، قابلیت نصب دارند. مدل زهکش پی وی سی با توجه به مزایایی چون:

 • استفاده از پلاستیک فشرده در ساخت آن
 • ممانعت از رسوب گذاری و جلوگیری از پر شئن حفره و شیارها
 • ماندگاری بسیار زیاد
 • افزایش پایداری خاک در پروژه های ویژه راهسازی و سازه ای
 • و انعطاف قابل توجه

با استقبال گسترده ای در سطح جهان روبرو شده است. به لحاظ ظاهری این لوله‌ها به شکل مشبک و نیمه شب طراحی شده و دارای سوراخ و شیارهایی هستند که توسط دریل و وفرز در کارخانه بر روی لوله زهکشی ایجاد می شود. البته این سوراخهای موجود بر سطح لوله زهکش کاملاَ هدفمند طراحی شده است. چرا که این شیارها، آب و رطوبت را به خوبی جذب می‌کنند. سپس پس از جذب، کار هدایت آبهای جمع شده به نقاط مورد نظر انجام می‌گیرد. 

موارد کاربرد لوله زهکشی

لوله زهکش پلی اتیلنی

از لوله‌های زهکشی میتوان در موارد زیر استفاده نمود:

 • مناسب برای جمع آوری، کنترل و انتقال آبهای سطحی و زیرزمینی
 • مناسب برای به کارگیری در اراضی کشاورزی. از لوله زهکش به منظور خارج کردن آب اضافه حاصل از آبیاری یا بارندگی و ایجاد توازن بین آب و اکسیژن خاک در زمین های کشاورزی و باغی میتوان استفاده نمود.
 • مناسب برای جمع اوری آبهای سطحی کاربری های گوناگونی چون: مجتمعها و زمین های ورزشی، محوطه های درمانی، جاده ها و پل ها، زمین های گلف، زیرسازی ها و…
 • کمک به مدیریت برداشت آب از سفره های آب زیرزمینی
 • در اطراف پروژه های پلسازی و احداث روگذر میتواند به کار گرفته شود. چرا که ازجمع شدن آب و وارد آمدن خسارات متعدد جلوگیری خواهد کرد.
 • همچنین به منظور خارج سازی آب دارای املاح مضر از زمینهای کشاورزی و باغی کاربرد دارد. وجود این املاح موجب میشود که خاک دارای خواص قلیایی و شورمزه شود که برای محصولات آسیب رسان است.
 • مقاوم سازی خاک و بستر در انواع پروژه های ساختمانی و راهسازی (جلوگیری از نشست خاک)
 • مدیریت پروژه برای پایین آوردن سطح آب محلهای مورد نظر
 • کمک به کاهش هدررفت بودجه در پروژه های متنوع

خرید لوله زهکش از گذشته تا امروز!

لوله کاروگیت زهکشی در گذشته با استفاده از متریالهای سیمان، گل و سفال انجام می شد؛ اما کاراییهای پایین و توان کم این لوله‌های سفالی موجب شد که رفته رفته این تجهیزات کنار گذاشته شود. در ادامه این لوله‌ها با متریال آهن و فولاد ساخته شد. اما زنگ زدن این لوله‌ها در مجاورت هوا و بخصوص آب موجب شد که استفاده از این مدل لوله زهکشی نیز منسوخ شود. رسوب گذاری‌های پی در پی یکی دیگر از معظلات لوله زهکشی آهنی بود!

اما امروزه لوله زهکشی پلی اتیلن، بهترین انتخاب ممکن برای پروژه های متنوع است. البته مدل زهکشی جنس پی وی سی نیز بسیار کارآمد و پراستفاده می‌باشد. انواع این مدل لوله کاروگیت زهکشی پلی اتیلنی و جنس پی وی سی، به شکل مشبک و نیمه مشکل طراحی و تولید می شوند.

3. لوله کاروگیت فاضلاب بهداشتی  (H.D.P.E)

کاربردهای لوله کاروگیت –carogit Pipe

لوله کاروگیت فاضلابی (H.D.P.E) مناسبترین لوله برای موارد بهداشتی و فاضلاب محسوب میشود. این مدل لوله‌ها به دلیل جنس قوی و خاص استفاده شده در ساختشان، از مقاومت ویژه ای در برابر مایعات قلیایی و خورنده برخوردار هستند.

به لحاظ ظاهری این لوله‌های داره حفره و سوراخهایی بر روی سطح خود هستند؛ حفره هایی که به نفوذپذیری هرچه بیشتر لوله کاروگیت فاضلاب بهداشتی کمک می کند. البته ناگفته نماند که ادارات و شرکتهای راهسازی بزرگ کشور،  H.D.P.E را به عنوان یک ماده استاندارد شناخته و به منظور لزوم استفاده، وارد اساسنامه ها و ضوابط خود نموده اند.

موارد کاربرد لوله کاروگیت فاضلاب  (H.D.P.E)

لوله کاروگیت فاضلابی

لوله کاروگیت فاضلابی در سیستم های زیرزمینی، حوضچه ها و تالاب ها مورد استفاده قرار می گیرد و از مقاومت شیمیایی بسیار بالایی برخوردار است. همچنین مهمتر از همه، از این خطوط لوله به جهت جمع اوری شیرابه های فاضلاب استفاده میشود.

اما از این لوله‌ها در کاربری های صنعت و معدن نیز استفاده میشود. جالب است بدانید که از شیوه ای با نام «هیپ لیچینگ» به منظور بازیابی رسوبات درجه پایین مس، طلا و نقره استفاده میشود. در این شیوه، اگر محلول سیانید روی خاکی که حاوی طلا یا نقره است اسپری شود، قابلیت تبدیل مواد معدنی به یک ترکیب شیمیایی دیگر را خواهد داشت. از همین رو، این محلول از طریق لوله‌های کاروگیت در یک سیستم زهکشی فرعی متشکل از لوله سوراخ دار جمع‌آوری می‌شود و به مخزن‌ها منتقل می‌شود. لوله کاروگیت H.D.PE با توجه به عدم خوردگی اسیدی و شیمیایی، به شدت برای این روشها کاربردی میباشد.

موارد مهم در خرید لوله کاروگیت

اسپیرال قطر 3000 پایپ گستر

هنگام خرید لوله‌های کاروگیت ابتدا باید بودجه خود، زمینه مصرفی، مقدار لوله مورد نیاز و کیفیت متناسب با نوع استفاده، اندازه و فشار حلقوی لوله‌های آن را تعیین کنید و سپس اقدام به تحقیق و خرید لوله دوجداره فاضلابی کنید.
لازم به ذکر است که در حین خرید لوله کاروگیت، صرفا به قیمت لوله دوجداره فاضلابی توجه نکنید. زیرا کیفیت و میزان استحکام نیز از مهم ترین خصوصیاتی است که باید در این لوله‌ها ببینید.

✔✔ مطالب پیشنهادی :

مخزن اسید

سپتیک تانک

وزن هر متر لوله کاروگیت فاضلابی

با توجه به اینکه بسیاری از پیمانکاران و مشاوران قصد شرکت درمناقصات و استعلام های ادارات ، ارگانها و شرکت ها بمنظور اجرای پروژه های عمرانی و یا طراحی اجرای یک پروژه ها را دارند و قیمت مواد اولیه که پارامتر اصلی قیمت لوله کاروگیت می باشد با نرخ زیادی در حال تغییر است ما در ادامه جدول وزنی لوله‌های کاروگیت شرکت پایپ گستر را به تصویر کشیده ایم تا براحتی بتوانید برآورد دقیق از قیمت لوله کاروگیت با توجه به وزن هر متر لوله کاروگیت فاضلابی را داشته باشید.

وزن هر متر لوله کاروگیت فاضلابی

استانداردهای تولید و ارزیابی لوله‌های کاروگیت

اولین استاندارد مربوط به این لوله‌ها این است دیواره های داخلی و خارجی آنها باید حتما دوجداره باشد و از جنس پلی اتیلن ساخته شده باشد. معمولا پلی اتیلنی که برای این کار استفاده می شود دارای جریان mfi می باشد. نکته بعدی که درباره استاندارد این لوله‌ها باید بدانید این است که مشخصات کیفی که برای کنترل کردن ابعاد این لوله استفاده می شود باید حتما از استانداردهای بسیار مهم DIN16961-2 و INSO 9116-3 پیروی کنند.

اگر قصد دارید آزمون های مختلف را بر روی این لوله‌ها پیاده سازی کنید باید بدانید که این آزمون ها نیز باید دارای استاندارد EN13476 باشند. برای متصل کردن لوله کاروگیت پلی اتیلن به یکدیگر باید حتما از استانداردهای ASTM-849، EN13476  و DIN16961-2 پیروی کنید تا به خوبی بتوانید این لوله‌ها را به یکدیگر متصل کنید.

نکته دیگری که درباره استانداردهای لوله کاروگیت پلی اتیلن وجود دارد این است که مواد اولیه ای که برای ساخت سطوح داخلی و خارجی این لوله‌ها به کار گرفته می شود باید حتما طبق استاندارد ISIRI 7174 باشند. دقت داشته باشید که موادی که در داخل این لوله به کار گرفته می شوند نباید دارای رنگ مشکی باشند و علاوه بر این در این مواد حداقل 4 درصد ANTI UV نیز باید وجود داشته باشد تا بتوان گفت این لوله از استاندارد جهانی پیروی می کند.

لزوم توجه به استانداردهای تولید در هنگام خرید

پس باید توجه داشته باشید که در هنگام خرید لوله کاروگیت فاضلابی حتما نحوه تولید این لوله را از نزدیک بررسی و بازرسی نمایید تا اطمینان خاطر از تولید داشته باشید. همچنین در نظر داشته باشید که حتما اتصال بین لوله‌ها از طریق کوپلر واشر انجام شده باشد. از آب بندی کامل اتصالات نیز اطمینان حاصل نمایید. مجموعه این اقدامات در تولید است که میتواند نیازهای شما را به شکل مناسبی برطرف کند.

تأثیر سایز لوله بر قیمت لوله کاروگیت فاضلابی

تمامی انواع لوله کاروگیت (اسپیرال، زهکش و مدل فاضلاب بهداشتی) در سایزهای مختلفی ارائه میشوند. درواقع این تنوع در سایز، به شکلی ویژه به کارفرمایان کمک نموده است تا با دستی باز به انتخاب سایز لوه پلی اتیلن دوجداره خود بپردازند. در بحث قیمت این محصولات نیز به هر میزان که سایز بزرگتر باشد، مسلماَ قیمت بیشتر خواهد بود. انواع سایزهای:

 • 110، 125 و 160 و 200 میلی متر
 • 300، 315 و 400 میلی متر
 • 500، 600، 700، 800 میلی متر
 • 1000، 1200، 1400 و 1800 میلی متر
 • و 2400، 2500 و 3000 میلی متر

عمدتاَ به عنوان پرمصرف ترین مدلهای لوله‌های کاروگیت شناخته می شوند.

لوله کاروگیت سایز 200، 250 و 315

نحوه اتصال لوله پلی اتیلنی دوجداره

از انواع لوله پلی اتیلن دوجداره برای موارد حساسی در پروژه ها، اراضی کشاورزی و صنایع درگیر با فاضلاب بهره گرفته میشود.  از همین رو چهار شیوه اتصال برای لوله‌های کاروگیت عمدتاَ مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • واشر و کوپلر: اتصال با واشر و کوپلرها رایج ترین نوع اتصال برای انواع لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی است. این نوع اتصال عمدتاَ به صورت نری و مادگی انجام میشود.
 • کوپلر موفه دار: اتصال با استفاده از این نوع کوپلرها به لحاظ مالی کاملاَ توجیه اقتصادی دارد. چرا که نیاز به استفاده از واشرهای پلاستیکی و کوپلرهای کمتری است.
 • اتصال جوشی: یکی دیگر از انواع اتصال برای انواع لوله کاروگیت، اتصال با جوش است. از این نوع اتصال (به صورت جوش پلی اتیلن و همچنین جوش الکتروفیوژن) برای لوله‌هایی با سایزهای بیشتر از 2000 میلیمتر بهره گرفته میشود.
 • اتصال کمربندی: از این نوع اتصال که با نام اتصال کمربند و واشر نیز شناخته میشود، به منظور متصل نمودن لوله‌های با سایز بالا استفاده میشود.

به طور کلی از جمله مزایای اتصال با روش واشر و کوپلر میتوان به مواردی چون: سهولت در نصب، اجرای سریع، مقاومت در برابر ضربه و ساییدگی، قابلیت سازگاری با زمینهای خشک و تر، سازگاری با بازه های دمایی متفاوت و شرایط نامساعد پروژه ها، قابلیت تهیه در ابعاد و اندازه های متفاوت، اتصال هم سطح با لوله پلی اتیلن دوجداره و … اشاره نمود.

اتصالات لوله کاروگیت – واشر و کوپلر

نحوه اتصال در لوله اسپیرال

البته داستان اتصال در لوله کاروگیت اسپیرال اندکی متفاوت است. این لوله‌ها به دلیل داشتن قطرهای زیاد، در دهانه های ورودی و خروجی شرایط اتصال به وسیله‌ی کوپلر و واشرها را ندارند. به همین دلیل از ترکیب اتصال و آب بندی این لوله‌ها با استفاده از:

 • اتصال به شکل ساکت اسپیگوت و به حالت نر و مادگی
 • و آب بندی با واشرهای جنس EPDM و جوش اکستروژنی

انجام می‌گیرد. این نوع اتصال و آب بندی بر طبق استاندارد DVS 2207_ DVS 2209 صورت می پذیرد.

تولید لوله پلی اتیلن دوجداره فاضلابی چگونه است؟

تولید لوله کاروگیت –carogit Pipe

ساخت لوله‌های کاروگیت در پنج گام اساسی انجام می پذیرد که در ادامه به بررسی این 5 مرحله خواهیم پرداخت:

 • امور آماده سازی:

آماده سازی و تهیه مواد اولیه (پلی اتیلن و …) اولین گام تولید لوله‌های پلی اتیلن دوجداره می‌باشد. به منظور بررسی کیفیت این مواد، 5 آزمون «تست شاخص جریان مذاب»، «آزمون چگالی بالا»، «تست پایداری حرارتی»، «آزمون آنالیز رطوبت« و «تست تراکنش دوده» بر روی مواد اولیه انجام می‌گیرد.

 • اکستروژن:

در این مرحله ترمو پلاستیک ها به وسیله گرمای ایجاد شده در داخل اکسترودر و فشار بهینه در خروجی آن ذوب می شوند و براساس نوع پلیمر کنترل می گردند. آزمون های این گام که با نام «مرحله اکستروژن» نیز شناخته میشود، بایستی طبق ضوابط تضمین کیفیت انجام بپذیرد. اکستروژن، فرآیندی است که ماده اولیه در قالبی ریخته می شود و با اعمال فشار، محصول هایی در طرح های گوناگون ساخته می شود.

 • شکل گیری لوله کاروگیت:

در گام سوم پلی اتیلن یا دیگر مواد، ابتدا از درون قالب عبور داده میشود. سپس این متریالها در خروجی قالب به شکل لوله بیرون می‌آید. در این زمینه و برای کاروگیت سازی (موجدار شدن) لوله پلی اتیلن دوجداره فاضلابی، سطوح خارجی شکل موجدار پیدا می کنند؛ این در حالیست که سطوح داخلی صاف و صیقلی باقی می مانند. این پروسه توسط قالبهایی دایره ای شکل به نام کاروگیت کننده به شکلی مستمر انجام میگردد. در حقیقت این قالب ها بایستی در مسیر خط لوله قرار داده شوند تا کار شکل پذیری لوله کاروگیت با موفقیت صورت پذیرد.

 • فرآیند کالیبراسیون گارولیت:

کالیبراسیون گام چهارم تولید لوله‌های پلی اتیلنی فاضلابی محسوب میشود. بدین شکل که انواع لوله‌ها به جهت افزایش پایداری و مقاومت در برابر ضربه، خمش، ترک و … خنک خواهند شد. این فرآیند خنک سازی لوله کاروگیت با بهره گیری از نازل‌های آب تعبیه شده در دورتا دور لوله انجام میگیرد. دمای آب سیستم خنک کننده تحت کنترل می باشد و براساس ضخامت لوله و سرعت تولید تغییر پیدا میکند.

 • تست نهایی محصول:

گام نهایی مربوط به تست ها و تأییدهای نهایی مربوط به محصول است. بدین منظور کار نمونه برداری و انجام تست بر روی لوله‌های تولید شده آغاز میگردد. این تست ها که آنالیز نهایی نیز است، بایستی از طریق نیروهای انسانی قسمت تولید و مسئولین کنترل کیفیت شرکت کنترل و انجام شود.

دیگر نکات مهم تولید لوله پلی اتیلن دوجداره در کارخانه

برای بررسی دیگر نکات مهم مربوط به تولید لوله‌های کاروگیت فاضلابی، میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

برای تولید لوله کاروگیت، ابتدا مواد اولیه تحت فرآیند اکستروژن، در اکسترودر و تحت حرارت بالا ذوب میشوند. در این مرحله تنظیم دمایی دارای اهمیت بسیار زیادی میباشد. چرا که در نواحی دمایی مختلف بسته به شرایط آب و هوایی و اقلیمی، نوع محصول و نوع پلی اتیلن متفاوت خواهد بود.

سپس پلی اتیلن حاصل، از داخل محفظه‌ای عبور می کند و به شکل لوله در می آید. برای ایجاد حلقه در سطح خارجی لوله (کاروگیت نمودن لوله)، این فرآیند تحت خلاء و به وسیله قالب های دوار و پیوسته انجام می گیرد. در این مرحله هم تنظیم دما بسیار مهم است.

در پایان خط تولید لوله کاروگیت، نازل های آب قرار دارند. این نازلها با پاشش آب خنک، محصول نهایی و خروجی را به خوبی خنک می‌کنند. پس از خنکسازی، مراحل کنترل کیفیت محصول تولیدی در آزمایشگاه کارخانه، انجام می پذیرد.

تفاوت تولید لوله اسپیرال و کاروگیت

به طور کلی لوله‌های کاروگیت به دو روش تولید می شوند. در حقیقت براساس نحوه ی تولید، دو مدل لوله ساخته میشود؛ یکی لوله کاروگیت و دیگری لوله اسپیرال کاروگیت. در تولید لوله‌های کاروگیت، مواد پلی اتیلنی به صورت یک تکه قالب گیری و پرس می شوند. اما در مدل اسپیرال این کار با استفاده از دستگاه اکسترود انجام می شود. پس از عملیات خنک سازی، به شکل مارپیچ در می آیند و سپس این مارپیچ ها به هم چسبانده میشوند. نهایتاَ قسمت زرد رنگ به آن ها اضافه می شود.

با توجه به نیاز های فوق العاده زیاد به لوله کاروگیت، کارخانه تولید این مدل لوله‌ها در مناطق مختلف ایران تاسیس شده است. هر کدام از این کارخانجات توانسته اند بخشی از نیاز صنایع به این لوله‌ها را تامین کنند. تنوع کارخانجات در هر جای ایران از این منظر مهم هستند که می توان با خرید لوله کاروگیت از مناطق نزدیک تر، در هزینه های حمل و نقل نیز صرفه جویی نمود. بنابراین در این بحث، بایستی جنبه صرفه‌ی اقتصادی  آن را نیز در نظر گرفت.

کارخانه تولید لوله کاروگیت شامل سوله های متفاوتی است که بسته به میزان فعالیت و گستردگی کارخانه، می تواند کارایی هر کدام از این سوله ها متفاوت باشند. در کارخانجات لوله کاروگیت، سوله ای هم به مواد اولیه و تولیدات صورت گرفته برای ارسال به نقاط مختلف کشور در نظر گرفته می شود.
کیفیت تولید یکی از مهمترین پارامترهایی است که باید در کارخانه لوله کاروگیت مورد توجه باشد. تکنولوژی بکار رفته و خط تولید این نوع لوله‌ها نیز دیگر عوامل مهم بر کیفیت ساخت محسوب میشوند.

نصب انواع لوله کاروگیت

نصب لوله‌های فاضلاب دوجداره 

در زمینه نصب لوله‌ها ذکر و رعایت نکات زیر الزامی است:

 • با توجه به منعطف بودن قابل توجه انواع لوله پلی اتین دوجداره، بایستی محل و بستری مناسب برای نصب این تجهیزات فراهم شود.
 • در حقیقت استحکام خام میتواند گزینه مناسبی برای نصب لوله کاروگیت به شمار بیاید. این استحکام بستر از آنجایی دارای اهمیت است که به دلیل انعطاف زیاد این لوله‌ها، وارد آمدن هر فشار و بار خارجی میتواند به تغییر شکل دادن کاروگیت ها منجر شود.
 • در گام بعدی، اتصال لوله‌ها بایستی با روشهایی صحیح و مستحکم انجام شود.
 • به منظور عدم نفوذپذیری خاک در لوله‌ها، می توان از یک پارچه مشبک یا شن و ماسه دانه بندی شده برای پوشش لوله بهره گرفت. این پارچه مشبک یا شن و ماسه دانه بندی شده، به مایعات اجازه می دهد تا به سهولت از لوله خارج شده و به عنوان یک نگهبان خوب، از ورود خاک و ذرات آوار به داخل لوله ممانعت میکند.

به کارگیری استانداردهای جهانی در تولید

لوله‌های کاروگیت با استانداردهای جهانی طراحی و تولید می شوند و براساس همین استانداردها، با مقاومت و دوام بالا و عمر طولانی ساخته می شوند. استاندارد 16961 DIN مربوط به مقاومت حلقوی لوله کاروگیت در کاربردهای طولانی مدت است. استاندارد 9969 ISO مربوط به تست فشار حلقوی لوله در مدت کوتاه می باشد. استاندارد 1446 EN به تشخیص میزان انعطاف پذیری حلقوی لوله کاروگیت اختصاص دارد.

اگر لوله کاروگیت دقیقا مطابق همین استانداردها و در شرایط ایده آل تولید و ساخته شود، در برابر ضربه، فشار، تنش، سایش و خمیدگی از مقاومت بالایی برخوردار می شود. درواقع با استفاده از این ضوابط، اگر لوله کاروگیت بر اثر فشار و شرایط محیطی تغییر شکل دهد، قادر است تا مجدداَ به شکل اولیه خود بازگردد. براساس استاندارد جهانی 13476 EN و آزمون کنترل کیفیت، لوله‌های کاروگیت دارای سایز و ابعاد بالا، می توانند تا 31 کیلو نیوتن بر متر مربع فشار را تحمل کنند.

جایگاه ایران در صنعت تولید لوله پلی اتیلن دوجداره

همانطور که پیشتر نیز عنوان شده، انواع لوله کاروگیت به عنوان پرکاربردترین لوله‌های انتقال فاضلاب و آبهای سطحی در جهان و ایران شناخته میشوند. از همین رو تولید لوله فاضلابی دوجداره برای هر سرزمینی دارای اهمیت خاص خود است. نکته قابل توجه این است که در کشور ایران، تولید این لوله‌ها از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است و شرکتهای معتبر متعددی در این زمینه فعال هستند.

بزرگترین لوله کاروگیت تولید ناب زیست –carogit Pipe

همچنین جالب است بدانید که شرکت ناب زیست در ایران، توانسته است تا بزرگترین لوله کاروگیت خاورمیانه را به لحاظ سایز تولید کند. در حقیقت این مجموعه، تنها شرکتو تولیدی در خاورمیانه است که قابلیت تولید لوله کاروگیت تا سایز 4 مترمعادل 4000 میلیمتر را با بالاترین کیفیات ممکن فراهم آورده است.

خرید لوله کاروگیت دوجداره از شرکتهای معتبر؛ چرا…؟

در حقیقت همیشه بهتر است که خرید هر محصول از شرکتهای معتبر و خوشنام انجام شود. قطعاَ خرید محصولات اورجینال، از لوازم الکترونیکی و خودرو گرفته تا لوازم بهداشتی و خودرو، همه و همه با اطمینان و درصد رضایت بیشتری همراه خواهد بود. در این میان خرید لوله کاروگیت فاضلابی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما چرا خرید این لوله‌ها بایستی از شرکتهای معتبر انجام شود؟! در حقیقت میتوان به دلایل زیر اشاره نمود:

 1. خرید این محصولات از شرکتهای معتبر، امکان سفارشی سازی لوله‌های فاضلابی را در هر سایزی فراهم میکند. (امکان سفارش در ابعاد و اندازه های مختلف برای پروژه های گوناگون).
 2. کیفیت محصولات تضمین شده هستند و اطلاعات مندرج همگی حقیقی هستند.
 3. خرید لوله پلی اتیلن دوجداره یا همان کاروکیت از شرکتهای معتبر، خیالتان را از بابت ماندگاری راحت می کند. چرا که در صورت نگهداری صحیح، میزان ماندگاری این محصولات گاه تا صد سال نیز تخمین زده می شود. بله! یک قرن…

نکات مهم در خرید لوله فاضلابی کاروگیت

خرید لوله کاروگیت فاضلابی

به مانند هر خرید صنعتی و تجهیزات دیگری، خرید لوله‌های کاروگیت نیز تابع شرایط خاص خود میباشد. بنابراین لازم است برای داشتن یک خرید مناسب، کارا و به صرفه به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • به اندازه اسمی و فشار اسمی لوله دقت داشته باشید. اندازه اسمی در واقع همان میزان بار لوله است که بایستی به آن توجهی ویژه داشت.
 • به استاندارد 9116 توجه داشته باشید. چرا که این استاندارد نشان میدهد که بخش اعظم مواد ساخت لوله، از پلی اتیلن خالص است.
 • به مناسب بودن قیمت با توجه به اعتبار شرکت سازنده توجه داشته باشید.
 • حتماَ پیش از نهایی کردن خرید، نیازها و بودجه‌ی خود را با مشاوران مجموعه معتبر تولید کننده در میان بگذارید. این مشاوره موجب میشود که چنانچه در خرید خود به سراغ گزینه اشتباهی رفته اید، سریعاَ پیش از متضرر شدن، انتخاب خود را تعویض کنید.
 • حتماَ ابتدا در نظر داشته باشید که برای چه کاربری میخواهید لوله پلی اتیلن دوجداره تهیه کنید. برای آبرسانی، زهکشی و کاور کردن کابل یــــــــــا انتقال گازها، آبیاری اراضی باغی و کشاورزی و دیواره چاه ها؟! کاربریتان هرچه که باشد، باید بر اساس همان نیاز انتخاب مناسبی به لحاظ ابعادی و خاصیتی برای خرید لوله کاروگیت داشته باشید.
 • حتماَ از وزن هر رشته لوله‌های کاروگیت، پیش از خرید آگاهی کسب کنید. با دانستن این وزن، میتوانید فشار کار لوله را که فاکتور بسیار پراهمیتی است، محاسبه نمایید.

سوالات متداول شما :

کارخانه تولید لوله کاروگیت؟

برای خرید لوله کاروگیت مستقیم از کارخانه کافیست وارد وبسایت ما شوید و با کارشناسان ما مشاوره کنید. کارخانه پایپ گستر بزرگترین تولید کننده لوله‌های کاروگیت در کشور می باشد. از همین رو شما میتوانید با هماهنگی قبلی از کارخانه پایپ گستر واقع در قزوین و خط های تولید سایزهای مختلف لوله کاروگیت ما بازدید کنید.

قیمت لوله کاروگیت سایزهای مختلف ؟

برای اطلاع از قیمت لوله کاروگیت باید تماس گرفته و با کارشناسان ما مکاتبه کنید. چرا که عوامل موثر بر قیمت لوله کاروگیت متنوع است. مواردی از جمله: مقاومت مکانیکی، مقدار باری که باید تحمل کند، هزینه ارسال و ..

مزایای لوله کاروگیت چیست ؟

مزایای این لوله‌های بسیار بسیار زیاد است. اما به صورت اجمالی میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

دارای وزن پایین نسبت به سایر لوله‌ها، تحمل بار بسیار بالا ، کاملا مقاوم در برابر انواع اسید ها ، مقاومت تا دمای منفی 70 درجه سانتی گراد ، آسان بودن نصب ، مقاوم در برابر فشارهای موجود مثل انواع خودروها و…

تفاوت لوله کاروگیت با لوله اسپیرال کاروگیت چیست ؟

لوله کاروگیت با تزریق مواد اولیه HDPE100 درون قالبهای از پیش ساخته شده و خنک کاری فوری ساخته میشود. تولید این لوله‌ها بر طبق سایز قالب از قبل  معین شده یا درخواستی تولید میشود. اما لوله اسپیرال کاروگیت با اکسترود نمودن مواد اولیه HDPE100 دور مندریل گالوانیزه انجام میشود. البته لوله اسپیرال نیز بر اساس قالب از پیش تعیین شده (بمنظور تعیین سفتی حلقوی سفارش ارسال شده به دستگاه) تولید میشود. لوله کاروگیت از سایز 110 میلیمتر تا نهایتا سایز 1200 میلیمتر قابل تولید است. اما ساخت لوله اسپیرال کاروگیت بدلیل سرعت پایین تولید، تنها از سایز 800 میلیمتر تا 4000 میلیمتر مقرون بصرفه بشمار میرود.

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

16 دیدگاه

gravatar

سیدعلی حیدرینوشته شده در  12:33 ب.ظ - نوامبر 9, 2020

سلام لیست قیمت لوله های کاروگیت را اگر امکان دارد برایم ارسال کنید با تشکر حیدری یزد تاسیسات کوثر

gravatar

صادقینوشته شده در  3:21 ب.ظ - نوامبر 22, 2020

سلام
صادقی هستم . جهت زهکشی و جمع آوری آب باران و هدایت آن به بیرون نیاز به 400 متر لوله می‌باشد . لطفاً راهنمایی بفرمایید

gravatar

برزونوشته شده در  9:48 ب.ظ - دسامبر 30, 2020

سلام وقت بخیر
لیست قیمت لوله های کاروگیت را اگر امکانش هست برایم ارسال کنید. مهندس برزو

gravatar

مظفری پورنوشته شده در  10:25 ق.ظ - آوریل 22, 2021

سلام
شما لوله کاروگیت اسپیرال سایز بالا تولید میکنید ؟
مثلا لوله کاروگیت 1200 میلیمتر
لوله کاروگیت 1400 میلیمتر
لوله کاروگیت 1600 میلیمتر
اگه پاسخگو باشید ممنون میشم

  gravatar

  پایپ گسترنوشته شده در  10:33 ق.ظ - آوریل 22, 2021

  بله دوست عزیز . شرک پایپ گستر اولین شرکت در کشور هست که توانسته با تکنولوژی روز دنیا اقدام به تولید سایزهای بالا در اقطار مخلتف کنه . انشالله امسال شروع به راه اندازی خط تولید سایز 3500 میلیمتر برای اولین بار در کشور خواهیم کرد .
  با توجه به درخواست های بالا ، برای شما متقاضیان عزیز در خصوص لوله کاروگیت اسپیرال در هر سایزی یک صفحه اختصاص دادیم تا از توضیحات بیشتر بهره مند بشید .
  خوشحال میشیم پیشنهادات خودتون رو در جهت بهبود کیفیت مطالب برامون ارسال کنید .

gravatar

ذوالفقار ساریخانینوشته شده در  7:13 ب.ظ - مه 15, 2021

باسلام ساريخاني هستم براي پروزه ايي در تهران فشم نياز به مقداري لوله هاي زهکش شما دارم جهت تماس با شما وخرید لطفا راهنمايي بفرماييد موبایل اینجانب09123194352

gravatar

حسینی سعیدنوشته شده در  5:34 ب.ظ - ژوئن 11, 2021

سلام و وقت بخیر. ضمن تشکر از ارائه اطلاعات مفید، ما بسیار علاقمند به لوله های سایز 3000 یا 3500 هستم. آنهم از نوع کاروگیت
اولا طول هر قطعه از اینها چقدر است.
ثانیا، قیمت حدودی هر قطعه را بفرمایید (ترجیحا بر اساس هر متر یا بر اساس قطعه با طول مشخص) تا معیاری برای ارزیابی اقتصادی پروژه نسبت به استفاده از سایر گزینه ها داشته باشیم.
البته حدودی و برای براورد اولیه، قطعا بطرز مقتضی نسبت به استعلام قیمت رسمی از شما اقدام خواهیم کرد. متشکرم

gravatar

گل افشاننوشته شده در  1:15 ق.ظ - آگوست 4, 2021

درود
وقتتون بخیر
قیمت لوله ۲۵۰ با فشار ۳۱.۵ رو برا ابرسانی زیر زمین در یزد میخواستم
سپاس

gravatar

امیرنوشته شده در  3:12 ب.ظ - سپتامبر 13, 2021

سلام و عرض ادب
میخواستم لیست قیمت لوله های سایز ۲۵۰۰ و ۳۰۰۰ رو به ازای هر متر برام ایمیل کنید،برای کار گذشتن زیر زمین قراره استفاده بشه ممنون

gravatar

هاشمینوشته شده در  6:57 ب.ظ - سپتامبر 29, 2021

با عرض سلام و احترام برای زهکشی زمین کشاورزی با مساحت ۱۶۰۰ متر و با لوله گذاری بصورت T و به متراژ ۱۰۰ متر چه نوع و سایزی را پیشنهاد میدهید و ضمنا قیمت رو هم لطف کنید سپاس

  gravatar

  پایپ گسترنوشته شده در  10:20 ق.ظ - نوامبر 4, 2021

  از لوله 110 با فاصله 10 متر بصورت شبکه ای استفاده شود. قیمت لوله پلی اتیلن زهکش 110 میلیمتر کاروگیت یعنی کنگره دار حدودا 95 هزار تومان به ازای هر متر می باشد. اگر از لوله زهکش پی وی سی استفاده کنید قیمت حدودا نصف مبلغ فوق خواهد بود.

دیدگاه خود را وارد کنید.