منبع فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس امروزه دارای اهمیت زیادی از جهت نگهداری آب بین سیر مخازن می باشد . مخازن کامپوزیتی همانند مخزن پلی اتیلن نگهداری آب در حجم های منحصر بفرد قابلیت تولید و راه اندازی و اجرا در محل را به راحتی دارا می باشند . مخزن آب فایبرگلاس انعطاف پذیری بالایی را در طراحی دارند ( منظور محدودیتی در تولید احجام مختلف وجود ندارد ) و این مخازن مقاومت محیطی و تنوع شکلی بسیار بالایی دارند

مخازن سفیدرنگ پرکاربرد فایبرگلاس با استفاده از روش های متعددی تولید میشود که در زیر به آنها اشاره شده است :

• روش دستی : بصورت قطعه قطعه ( مدولار ) نصب در محل پروژه است.
• روش ماشینی : بیشتر مدنظر تولید مخازن افقی و عمودی می باشد .
• روش باد ترکیبی : بهترین راهکار برای تولید مخازن مکعبی فایبرگلاس است .

با استفاده از روش های دستی در محل پروژه قابل تولید می باشند. کیفیت بالای آب، عدم جرم پذیری، مقاومت محیطی بسیار بالا از جمله مزایای این مخزن فایبرگلاس می باشد. علاوه بر موارد فوق، مخازن فایبرگلاس دارای مقاومت مکانیکی بسیار بالا می باشند و میتوانند به صورت دفنی نیز تولید گردند.

پارامترهای تعیین قیمت مخازن کامپوزیتی یا فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس با توجه به اینکه چه حجمی دارد، جهت نگهداری چه نوع سیال و در چه حرارتی مورد استفاده قرار میگیرد دارای تنوع قیمت بسیار بالایی می باشند. قیمت مخزن فایبرگلاس با توجه به نوع الیاف و رزینی که جهت ساخت استفاده شده نیز تعیین میگردد. مخزن فایبرگلاس بیشترین کاربرد را جهت نگهداری سیالات خورنده و در محیط های مرطوب میتواند داشته باشد

مزایا و محاسن مخازن فایبرگلاس

مخازن فایبرگلاس دارای مزایای گوناگونی بوده که به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد :
• مقاومت در برابر خورندگی حاصل از سیالات ( مانند اسید )
• سبک بودن مخزن بدلیل استفاده از متریال فشرده شده با کیفیت بالا
• مقاومت مکانیکی خوب نسبت به تعدادی مخازن دیگر

مخزن grp

معایب مخزن فایبرگلاس

این در حالی است که مخزن آب فایبرگلاس با توجه به فرایند تولید می تواند دارای معایب گسترده ای به خصوص در حین بهره برداری باشند. از جمله معایب مخازن فایبرگلاس میتوان به بحث رشد ترک آنها اشاره کرد.

مخازن فایبرگلاس میتوانند به راحتی و در اثر تنش های مداوم سیکلیک دچار ترک خوردگی های ریز شده و در صورت عدم رسیدی آسیب های جدی به مخزن وارد نمایند. مخازن آب شرب کامپوزیت مدولار که توسط فرایند SMC تولید میگردند دچار این مشکل می شوند که یکی از معایب این مخازن است.

این موضوع در مخازن فایبرگلاس نگهداری سیالات خورنده کمی پیچیده تر از دیگر مخزن ها است . مخازن فایبرگلاس نگهداری سیالات خوردنده درصورتی که دچار مشکل نشتی شوند، تعمیر بسیار پیچیده ای دارند. به همین دلیل استفاده از مخازن چند لایه بنظر بهترین انتخاب می باشد .

از دیگر معایب مخازن فایبرگلاس تولید شده به روش SMC امکان نفوذ بیش از حد آب در زیر لایه رزین پخت شده سطح مدول های مخزن می باشد. ورود آب به زیر ناحیه غنی از رزین سطح پنل های کامپوزیت میتواند سبب تجمع باکتری در آن محل گردد. مخازن کامپوزیتی پیش ساخته در صورت وقوع نشتی تعمیر بسیار دشواری دارند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته بر روی مخزن مدولار کامپوزیتی، امکان نشتی این مخازن در مناطق زلزله خیز بعد از وقوع زلزله بسیار بالا می باشد.

چه نوع آب یا مایعاتی را می توان در مخزن فایبرگلاس ذخیره کرد؟

تمامی سیالات اعم از خنثی ، اسیدی و قلیایی با دامنه اسیدیتیه از 1 تا 12 با دمای نهایتا تا 120 درجه را می توان داخل مخزن فایبرگلاس و یا کامپوزیت نگهداری کرد. از مخزن فایبرگلس می توان جهت ساخت چربی گیر و سپتیک تانک بعنوان مخزن نگهداری فاضلاب و یا ایستگاه پمپاژ و منهول یا هندهول استفاده نمود.

انواع مخزن فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس

چون مخزن فایبرگلاس قابلیت تولید در هر ابعاد بر اساس سفارش می باشد به همین دلیل میتوان به چند شکل متفاوت این مخازن را تولید کرد که در زیر انواع مخزن فایبرگلاس از نظر ظاهری را تقسیم بندی کلی کرده ایم :

• تانکر خوابیده فایبرگلاس : این نوع همانند سایر مخازن افقی در روی زمین یا زیر زمین هم دفن می گردد .
• مخزن عمودی فایبرگلاس : این نوع مخازن با مقطع دایره یا بیضی شکل با ابعاد مشخص تولید میشود
مخزن فایبرگلاس مکعبی : این نوع از تانکرهای بدلیل داشتن حالت ( CUBE ) بسیار پرطرفدار است
• مخزن مدولار فایبرگلاس : یکی از مخازن پراستفاده قابلیت نصب، اجرا و راه اندازی در محل پروژه را داراست که امروزه پرفروش ترین مخزن فایبرگلاس در کشور است . مزایای دیگر این شکل فایبرگلاس سبکی و سهولت حمل تا محل است .

انواع کاربرد مخزن فایبرگلاس

• مخزن نگهداری پسماند جهت تصفیه فاضلاب
• تانکر فایبرگلاس برای ذخیره سوخت
• مخازن فایبرگلاس ذخیره آب شرب
• مخزن نگهداری مواد شیمیایی از جمله اسید
نوع ساخت انواع مخازن کامپوزیت
مخزن فایبرگلاس در دو مدل SMC (Sheet Moulding Compound) و GRP (Glass Reinforced Plastic water tanks) ساخته شده و عمدتاَ به صورتهای پنلی (یکپارچه) و مونتاژی (مونتاژ در داخل کارخانه) تولید می‌شوند. انواع مخزن کامپوزیتی مکعبی، از جمله محصولات پرفروش این حوزه در بازار ادوات و تجهیزات آب و فاضلاب به شمار می‌رود.

آشنایی با مخزن SMC فایبرگلاس

مخزن آب

این نوع مخزن فرآیند حاصل از مواد تقویت شده ی کامپوزیتی می باشد که بهترین نوع فایبرگلس است این فرآیند بدین صورت است که رشته های طولانی مواد کامپوزیتی ( X> 1 “) ، معمولاً الیاف کربن درون یک حمام از رزین ترموست (نوعاً رزین پلی استر ، رزین استر وینیل یا رزین اپوکسی) ساخته می شود.

الیاف طولانی تر در SMC منجر به خواص مقاومت بهتری نسبت به محصولات استاندارد قالب گیری فله (BMC) می شود.

آشنایی با مخزن GRP فایبرگلاس

مخازن آب GRP یا مخازن آب پلاستیکی تقویت شده شفاف ، اکنون پیشروترین واحد استاندارد نگهداری آب در صنعت است که در حال حاضر در بازار یافت می شود. مخازن GRP با توجه به طراحی سبک ، محکم و در عین حال قابل استفاده از فایبرگلاس ، ذخیره سازی ایمن آب را بدون خطر خوردگی یا آلودگی باکتری ها فراهم می کنند.

جدول ظرفیت مخزن فایبرگلاس بر اساس تجهیزات

نوع تجهیزاتلیتر به ازای هر نفرگالن به ازای هر نفر
دوش900-450200-100
وان900200
توالت18040
دستشویی9020
سینک9020
آبریزگاه18040
شیرآبیاری باغچه18040

مخزن فایبرگلاس جهت استفاده از پساب برای آبیاری و کشاورزی

همانطور که می دانید، آب هر روز کمیاب تر و با ارزش تر می شود و به همین دلیل است که دیگر نمی توانیم آن را دور بریزیم حتی اگر کثیف باشد و به همین دلیل توصیه می شود که فاضلاب ها را در بسیاری از فعالیت های دیگر مانند آبیاری استفاده کرد چرا که با توجه به کمبود روز افزون آب، نگهداری و استفاده مجدد از آن ضروری است.

یک مخزن فایبرگلاس می تواند جهت نگهداری فاضلاب یا آب های سطحی در رو یا زیر زمین و بصورت دفنی مورد استفاده قرار گیرد.

مخزن فایبرگلاس ذخیره سوخت

سوخت هم یک منبع با ارزش دیگر است که می تواند با ایمنی تمام در یک مخزن فایبرگلاس نگهداری شود بدون اینکه ویژگی های اصلی آن از بین برود یا تغییر کند.بسیاری از صنایع برای تامین سوخت ماشین آلات خود نیازمند نگهداری سوخت هایی مانند نفت و بنزین در مخازن امن هستند.

منبع فایبرگلاس ذخیره آب آشامیدنی

مخزن فایبرگلاس آب

آب مصرفی انسان یا همان آب شرب پرمصرف ترین مایع مورد استفاده در جهان است که بعنوان مایع حیات هم یاد می شود و مورد نیاز همه در منزل یا کارخانه یا صنایع است. آب آشامیدنی هم برای مصرف انسان و هم برای فعالیت های مختلف که در آن آب آشامیدنی مورد نیاز است، مانند تمیز کردن و ضد عفونی مواد و غذا باید بصورتی نگهداری شود که نه تنها آلوده نشود بلکه طعم و رنگ آن نیز تغییر نکند. یک مخزن فایبرگلاس بصورت کاملا بهداشتی آب و سایر مایعات بهداشتی را بهتر از هر نوع مخزن دیگری نگهداری می کند.

مخزن فایبرگلاس برای نگهداری مواد شیمیایی و اسیدی

مواد شیمیایی برای کارخانه هایی که با مواد سمی و شیمیایی کار می کنند، مخزن فایبرگلاس برای ذخیره سازی ضروری است، زیرا این عناصر به علت ویژگی های خطرناک و به ویژه سمیت بالا باید تا زمانی که از آنها استفاده می شود، ایمن نگه داشته شوند؛ مواد شیمیایی می توانند مناطق کاری یا کارمندان و محل مسکونی را آلوده کند، بنابراین با آنها باید اقدامات مراقبتی و ایمنی خاص و دقیق را انجام داد. مخزن فایبرگلاس از مواد شیمیایی و اسیدی به بهترین و امن ترین شکل نگهداری می کند بطوری که هیچ گونه تغییری در غلظت و خواص این مواد پدید نمی آید و ماده شیمیایی دیگری را وارد آن نمی کند و مانع بروز تغییرات شیمیایی در اثر تابش نور خورشید یا اشعه ماورا بنفش و نفوذ گرد و خاک می شود.

نصب و نگهداری مخازن فایبرگلاس

برای انجام هر کاری باید توسط فرد خبره و کاربلد در خصوص همان دستگاه صورت پذیرد .پس مهم است که نصب این مخازن توسط پرسنل متخصص در محل انجام شود، چرا که این افراد علاوه بر داشتن ابزار مورد نیاز دارای دانش و تجربه کار با مخزن های فایبرگلاس هستند. در مورد تعمیر و نگهداری، باید بگوییم که مخازن فایبرگلاس عملا به آن نیازی ندارند، هرچند که این مخازن باید بصورت دوره ای تمیزکاری شوندو این کار به نوبه خود می تواند به حفظ مایعات و مواد شیمیایی که در آن ذخیره می شود کمک کند.

جدول ظرفیت مخزن فایبرگلاس بر اساس کاربری ساختمان

نوع ساختمانلیتر به ازای هر نفرگالن به ازای هر نفر
منازل13530
اماکن اداری با رستوران4510
اماکن اداری بدون رستوران358
رستوران به ازای هر پرس غذا71.5
بیمارستان به ازای هر تخت15033
کارخانجات ( بغیر از مصارف صنعتی )1020
مدارس شبانه روزی9020
مدارس روزانه307

حالا به چند نمونه از سوالات مشتریان عزیزی که از کارشناسان شرکت پایپ گستر پرسیده شده و پاسخ گرفته اند نیز اشاره می کنیم . لطفا با دقت مطالعه کنید . شاید پاسخ سوال شما خریدار مهم هم نیز باشد :

پرسش و پاسخ

مزیت مخازن GRP و فایبرگلاس نسبت به مخازن فلزی و گالوانیزه چیست؟
چندین ویژگی بارز باعث تمایز بمخزن فایبرگلس نسبت به سایر مخازن شده است که عمده ترین آن خاصیت عدم خوردگی در برابر اسید و مواد شیمیایی حلال و مقاومت مناسب در برابر همچین سیالات نیز می باشد
آیا میتوان مخزن فایبرگلاس را بصورت دِمونتاژ به محل پروژه حمل کرد؟
همان طور که در بالا هم اشاره کردیم از ویژگی دیگر مخزن فایبرگلاس نصب در محل و اجرا می باشد به این صورت که امکان مونتاژ در محل پروژه و حمل بصورت پنلی و قطعه قطعه به محل مورد نظر میسر است .

آیا میتوان از مخزن فایبرگلاس برای آب آشامیدنی استفاده کرد؟
بله. مخازن فایبرگلاس دارای گرید بهداشتی بوده و میتوان به عنوان مخزنی برای ذخیره آب آشامیدنی از آن استفاده نمود.
آیا میتوان از این مخازن برای ذخیره آب آتش نشانی استفاده نمود؟
بله و چون از جهت اینکه مخزن فایبرگلاس دارای استاندارد های بین المللی ذخیره و حمل است پس میتوان از مخازن فایبر گلاس بعنوان محل ذخیره آب آتشنشانی استفاده کرد و این امر مورد تایید سازمان آتشنشانی است
اگر مشکلی برای مخازن پیش آید آیا میتوان آن را تعمیر کرد یا بلااستفاده میشود؟
مخازن فایبرگلاس GRP به ندرت دچار مشکل میشوند و در صورت بروز مشکل میتوان براحتی عیب یابی کرد و مشکل آن را برطرف نمود.

مخزن اسید

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

6 دیدگاه

gravatar

مرادمنشنوشته شده در  12:06 ب.ظ - آوریل 21, 2021

سلام
شما نمایندگی فروش مخزن فایبرگلاس شیراز دارین ؟
من ساکن لار شیراز هستم . برای درخواست خرید مخزن فایبرگلاس و ارسال چطور میتونین کمک کنین
ممنون بابت پاسخگویی

  gravatar

  پایپ گسترنوشته شده در  6:03 ب.ظ - آوریل 21, 2021

  برای سفارش و خرید مخزن فایبرگلاس در استان شیراز و سایر شهر های خمینی شهر، نجف آباد، شاهین شهر، شهرضا، فولادشهر ، آران و بیدگل، زرین شهر، گلپایگان، فلاورجان، نایین، سمیرم، خوانسار و … با شماره 02144374305 تماس حاصل فرمایید .

gravatar

ملک وشنوشته شده در  1:01 ب.ظ - آوریل 21, 2021

آیا شما مخزن GRP هم تولید می کنید ؟ و اگه ممکن هست تفاوت GRP با FRP رو بگین ممنون میشم
ارادتمند ملک وش

  gravatar

  پایپ گسترنوشته شده در  6:03 ب.ظ - آوریل 21, 2021

  “کامپوزیت” یک ماده مهندسی است که شامل دو یا چند جزء متفاوت است. این اجزا معمولا به دو دسته ی ماتریس و تقویت کننده طبقه بندی می شوند. ماتریس می تواند پلاستیک یا پلیمر، فلز و یا سرامیک باشد و تقویت کننده می تواند ذرات و یا الیاف باشد. کامپوزیت ماتریس فلزی و سرامیکی معمولا به عنوان MMC یا CMC نامیده می شود.
  اما در واقعیت بیشترکامپوزیت ها، با پایه ی پلیمری و تقویت شده با فیبر هستند، که به آنها FRP می گوییم.(Fibre Reinforced Plastics) در بخش فیبر می توان از شیشه، کربن، آرامید و غیره استفاده نمود و دربخش پلاستیک ها معمولا از یک رزین حرارتی مانند پلی استر، وینیل استر یا اپوکسی استفاده می شود. اگر فیبرتقویت کننده، شیشه ای (glass) باشد، به این کامپوزیت “GFRP” و یا “GRP” گفته می شود .

gravatar

رضا علایینوشته شده در  12:06 ق.ظ - آوریل 22, 2021

ببخشید اگه ما مخزن فایبرگلس سفارش بدیم توی چند روز میتونین آماده اش کنین ؟

دیدگاه خود را وارد کنید.

4 × دو =