مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن مخزنی است که از آن برای نگهداری مواد شیمیایی و آب استفاده می شود. مواد شیمیایی و سیالاتی که در این مخازن نگهداری می شوند، باید حتما با پلی اتیلن سازگار باشند. این مخازن پراستفاده ترین و پرکاربرد ترین منبع ها در کشاورزی، صنایع شیمیایی، ساختمان سازی و حمل و نقل آب هستند. مخزن های پلی اتیلن در برابر اسیدها، بازها و اکثر مواد شیمیایی مقاوم می باشند.

مخزن پلی اتیلن دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی است و در دماهای متفاوت و نور شدید خورشید مقاوم است. این عایق بودن در برابر گرما و نور باعث شده است که به یکی از پرطرفدار ترین مخازن در ایران تبدیل شود و تقاضا برای آن زیاد باشد. از مخزن پلی اتیلن بیشتر به عنوان مخزن آب استفاده می شود زیرا رنگ، بو و مزه آب را تغییر نمی دهد و نشتی به بیرون ندارد.

ماده اولیه مخزن پلی اتیلن، پلاستیک سازگار با آب و مواد شیمیایی است که چگالی بالایی نیز دارد، از این رو به آن، مخزن پلاستیکی نیز گفته می شود. پلاستیک استفاده شده به شدت باکیفیت است و جای هیچ نگرانی نیست. توجه داشته باشید در محل هایی که نور خورشید به صورت مستقیم می تابد، حتما از مخزن پلی اتیلن چند لایه استفاده کنید. در غیر این صورت داخل مخزن جلبک رشد می کند و آب تغییر بو و مزه می دهد.

انواع مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن از نظر ظاهری دارای 5 نوع کلی می باشد. در زیر هر یک از این مخزن ها را تک به تک بررسی می کنیم.

مخزن پلی اتیلن افقی

مخزن پلی اتیلن افقی یا خوابیده به صورت تک لایه، دو لایه، سه لایه و چند لایه موجود است و از 70 لیتر تا 10000 لیتر ظرفیت دارد. از مخزن افقی چند لایه برای مصارف دارویی و حمل محموله های دارویی استفاده می شود. این مخزن به دلیل ظاهر و طراحی خاص خود، برای نصب روی پشت بام بسیار مناسب است.

مخزن پلی اتیلن عمودی

مخزن پلی اتیلن عمودی یا ایستاده، به صورت تک لایه، دو لایه و سه لایه موجود است و از 80 لیتر تا 20000 لیتر ظرفیت دارد. قیمت این مخزن به دلیل فرآیند ساخت آن، از مدل های دیگر ارزان تر و مناسب تر است و حجم آن کمتر می باشد. استحکام بالا و قیمت مناسب مخزن عمودی باعث شده است به پرفروش ترین مدل مخازن پلی اتیلن تبدیل شود. بهتر است بدانید این مدل به هیچ وجه برای نصب روی پشت بام مناسب نیست. اگر می خواهید آن را روی پشت بام نصب کنید، حتما قبل از نصب آنجا را عایق نمایید.

مخزن آب

مخزن پلی اتیلن مکعبی

مخزن پلی اتیلن مکعبی که به آن کتابی یا آسان رو گفته می شود، در ظرفیت های 230، 800، 1000 و 2000 لیتری موجود است. از این مخزن بیشتر در فضاهای باریک و مکان های دارای فضای کم استفاده می شود. قیمت مخزن مکعبی نسبت به دیگر مخزن ها کمی گرانتر است زیرا مواد اولیه بیشتری مصرف می کند و طراحی خاصی دارد. اگر فضای مورد نظر شما به صورتی باشد که هیچ نوع از مخازن پلی اتیلن در آن جا نشود، این مخزن پیشنهاد می شود.

مخزن پلی اتیلن زیر پله ای

مخزن پلی اتیلن زیر پله ای همانطور که از نامش پیداست برای نصب در زیر پله های ساختمان ها و منازل طراحی و ساخته شده است. از این مخازن بیشتر به عنوان منبع و مخزن آب استفاده می شود و بهترین و مناسب ترین کاربردشان همین است.

مخزن پلی اتیلن قیفی

مخزن پلی اتیلن قیفی که به آن مخروطی یا زوک نیز گفته می شود، دارای انتهایی به شکل قیف است که مواد و مایعات را به صورت کامل تخلیه می کند. این مخازن در ظرفیت های 200، 500، 1000، 1500 و 2000 لیتری موجود است و به صورت تک لایه و سه لایه عرضه می شود.

مخزن پلی اتیلن از نظر تیپ و جداره های داخلی دارای 5 نوع نیز می باشد که عبارتند از:

مخزن پلی اتیلن تک لایه

مخزن پلی اتیلن تک لایه به صورت رنگی و بی رنگ وجود دارد و بیشتر برای ذخیره و نگهداری آب آشامیدنی، مواد غذایی و مواد شیمیایی استفاده می شود.

مخزن پلی اتیلن دو لایه

مخزن پلی اتیلن دو لایه که به آن دو جداره نیز گفته می شود، به صورت رنگی، سفید و بی رنگ موجود است و به دلیل دارا بودن جداره اضافی، نور کمتری وارد مخزن می شود. از این مخزن برای نگهداری آب آشامیدنی ، مواد شیمیایی و مواد غذایی استفاده می شود.

مخزن پلی اتیلن سه لایه

لایه های داخلی و بیرونی مخزن پلی اتیلن سه لایه معمولا به رنگ سفید است و لایه میانی آن رنگ مشکی دارد. رنگ مشکی از نفوذ نور خورشید داخل مخزن جلوگیری می کند. این مخزن سه لایه مانع از رشد جلبک و لجن می شود و بیشتر برای ذخیره و نگهداری مواد غذایی و مواد شیمیایی حساس به نور و گرما مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین انتخاب برای مخزن آب کدام نوع است ؟ مخزن پلی اتیلن سه لایه یا مخزن آب تک لایه ؟

وقتی مخزن پلی اتیلن تولید می شود در اول بصورت یک لایه و بدون رنگ است . این بی رنگ بودن سبب شده تا حدودی بصورت نمیه شفاف درآمده و نور براحتی از دیواره مخزن عبورکند . این عمل باعث رشد و تکثیر جلبک در درون لایه داخلی مخزن شود چنین فعالیت بیوزیستی باعث می شود آب درون مخزن پلی اتیلن تک لایه با تابش مداوم نورخورشید گندیده شده و بوی بدی را از خود متساعد کند و حتی باعث بیماری شود . ( دلیل دیگر مردن و تجزیه جلبک ها بوسیله باکتری های هوازی است که از این جلبک های مرده تغذیه می کنند . ) همچنین وقتی نور خورشید به مخزن تک لایه برخورد کند شما براحتی می توانید مایع درون این مخزن را ببینید .

تنها راه حل این مشکل استفاده از لایه بعدی در تولید مخزن آب است . یعنی ابتدا مخزن بصورت پلی اتیلن دولایه درآمده و سپس لایه نهایی یعنی لایه سوم اضافه شود . ( دقت کرده باشید همیشه مخزن تک لایه بی رنگ، مخزن آب دولایه به رنگ آبی یا سیاه و نهایتا مخزن سه لایه به رنگ سفید در می آید )
گاهی دیده شده به مخزن پلی اتیلن سه لایه ، مخزن اب پلاستیکی نیز گفته شود که دلیل این اشتباه ، تشابه رنگ سفید پلی اتیلن به پلاستیک فشرده است .

رنگ تیره درون مخزن سه لایه باعث انعکاس نور خورشید به بیرون و در نتیجه به درون مخزن نفوذ نکرده و امکان رشد برای جلبک ها را مهیا نمی کند بعبارتی این لایه مانع عبور نور به داخل مخزن شده و نقش فیلتر نوری را ایفا نموده و همچنین باعث استحکام ساختاری مخزن می گردد
بدین منظور دقت کرده باشید شرکت پایپ گستر اقدام به تولید مخزن آب دولایه ، سه لایه و حتی چهار لایه به صورت رنگی نیز کرده است .

مخزن پلی اتیلن سه لایه تولید شده در شرکت پایپ گستر بطور قطعی ضد جلبک و سازگار با هر شرایط آب و هوایی می باشد . به همین دلیل تمام مخازن این شرکت بصورت آنتی باکتریال تولید شده و باعث شده از نظر بهداشتی این آب قابل شرب باشد و هیچگونه بار میکروبی درون مایع این مخزن وجود نداشته باشد .

بطور کلی می توان وظایف لایه های مختلف مخزن پلی اتیلن سه لایه ذخیره آب را به صورت زیر دست بندی و توصیف نمود :

  1. لایه ابتدایی مخزن
  2. لایه میانی
  3. لایه داخلی مخزن

لایه ابتدایی مخزن
• مقاوم در برابر نور مستقیم خورشید
• رنگ سفید نیمه شفاف
• مستحکم در برابر تمام عوامل جوی
لایه دوم میانی
• بعنوان فیلتر نوری درونی جهت ممانعت از ورود نور فرابنفش خورشید بدرون و خنثی سازی رشد جلبک ( آنتی باکتریال آکشن – Anti bacterial action )
• استحکام سازی ساختار مخزن
• رنگ این لایه مشکی یا تیره است
لایه سوم مخزن آب
• درونی ترین لایه مخزن
• به رنگ سفید روشن
• ارتباط مستقیم با سال درون مخزن و تغییر موثر بودن در کیفیت آب

فروش مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن چند لایه

داخل مخزن پلی اتیلن چند لایه که معمولا چهار لایه است، نور خورشید نفوذ نمی کند و جلبک اجازه رشد ندارد. لایه اضافه شده معمولا رنگی است و به منظور جلوگیری از نفوذ نور خورشید، گرما و سرما تعبیه می شود.

مخزن پلی اتیلن فوم دار

مخزن پلی اتیلن فوم دار دارای یک لایه فوم است و عایق حرارت می باشد. از این مخزن بیشتر در شوفاژ خانه ها و موتور خانه ها استفاده می شود و از انتقال حرارت جلوگیری می کند. مخزن پلی اتیلن فوم دار خود دارای انواع دو لایه، سه لایه و چهار لایه می باشد.

باید بدانید هر چه تعداد لایه ها و جداره های مخزن پلی اتیلن بالاتر باشد، ضخامت بیشتری دارد، از نفوذ اشعه ماورای بنفش و نور خورشید به داخل مخزن جلوگیری می نماید و قیمت مخزن نیز افزایش پیدا می کند.

اگر مواد انتخابی شما برای حمل و نگهداری به نور و گرما حساس هستند، حتما از مخازن دارای چند جداره استفاده کنید. دو، سه یا چهار لایه بودن مخزن به کار شما و مواد انتخابی شما بستگی دارد.

مزایای مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن مزایا و ویژگی های منحصر به فردی دارد و به همین دلیل به شدت طرفدار دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. این مزایا عبارتند از:

– عمر طولانی و دوام بالایی دارد.

– از مواد اولیه باکیفیت و درجه یک تولید شده است.

– در شرایط جوی مختلف (گرما و سرما) و در نور شدید آفتاب دارای مقاومت است.

– جداره های مخزن ضد اشعه ماورای بنفش می باشند و از ورود نور خورشید داخل مخزن جلوگیری می کنند.

– عایق حرارت است و در دماهای بالا مقاوم است.

– در دماهای پایین و در برابر یخ زدن نیز دارای مقاومت است.

– در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد.

– نصب سریع و آسانی دارد. این مخازن در محیط های بسته، باز، زمینی و هوایی قابلیت نصب شدن دارند.

– حمل و نقل آن راحت است.

– از قیمت مناسبی برخوردار است و مقرون به صرفه می باشد. همچنین از نظر زمان و سرعت عمل نیز به صرفه هستند و باعث صرفه جویی در وقت می شوند.

– نشتی ندارد و ضد نشت است. به همین دلیل برای حمل مواد نفتی که در صورت نشتی برای محیط زیست ضرر دارند، به شدت مناسب است.

– تعمیر و نگهداری از آن هزینه پایینی دارد.

– شستشوی آن بسیار راحت و آسان می باشد.

– سبک است و وزن کمی دارد.

– در ظرفیت های مختلف و شکل های متنوعی تولید می شود.

– دارای ضخامت های متفاوتی است و از ۱٫۰ تا ۱٫۹ یا بیشتر ضخامت جداره دارد.

– در برابر رطوبت مقاوم می باشد و برای مناطق و محیط های مرطوب مناسب است.

– در برابر زلزله دارای مقاومت است و کمترین آسیب را می بیند.

– از نظر بهداشتی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و برای محیط زیست ضرری ندارد. همچنین پلی اتیلن ماده ای غیر فعال است و با هیچ ماده ای واکنش نشان نمی دهد.

– از مقاومت مکانیکی خوبی برخوردار می باشد.

– در برابر اسید و مواد خورنده مقاوم است.

– در برابر تنش های هیدرواستاتیک دارای مقاومت و استحکام است.

– ضد جلبک، ضد لجن و ضد باکتری است.

– هیچ پسماندی داخل مخزن باقی نمی ماند.

– رنگ، بو و مزه مواد داخل مخزن تغییری نمی کند.

– دارای گارانتی و خدمات پس از فروش است.

– روی بدنه آن تاریخ تولید و حجم آن حک شده است.

– دارای استاندارهای FDA و تاییدیه های بهداشتی است.

– کمترین فضای ممکن را برای نصب اشغال می کنند.

– در دمای منفی 40 درجه سانتیگراد تا مثبت 55 درجه سانتیگراد مقاوم است و هیچ آسیبی نمی بیند.

معایب مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن دارای معایب و نقاط ضعفی نیز می باشد. هرچند این معایب اندک و جزئی هستند اما باز هم ما آنها را به شما می گوییم:

– این مخازن عمری طولانی و بالا دارند اما بهرحال هیچ محصولی همیشگی نیست و بعد از مدتی خراب می شود. اگر مخزن پلی اتیلن به مدت 10 سال در محیطی باز قرار بگیرد و دارای لایه ضد نور خورشید و اشعه UV نباشد، دچار آسیب و فرسایش می شود و بعد از مدتی پلی اتیلن آن از بین می رود و می شکند.

– این مخازن با اینکه مقاومت مکانیکی خوبی دارند اما با ضربات شدید مکانیکی که به یک نقطه وارد می شوند، آسیب می بینند. بنابراین بهتر است تا جایی که امکان دارد از وارد شدن ضربات مکانیکی به مخزن جلوگیری کنید.

– مخازن پلی اتیلن در برابر آتش نیز مقاوم نیستند و آسیب پذیر می باشند.

کاربردهای مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن به دلیل مقاوم بودن در برابر مواد شیمیایی، انعطاف پذیر بودن و عمر بالای خود، کاربرد زیادی دارد و به طور گسترده ای از آن استفاده می شود. از کاربردهای این مخزن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– نگهداری و حمل آب آشامیدنی

– حمل و نقل مایعات

– نگهداری مواد شیمیایی

– نگهداری و حمل مواد دارویی

– نگهداری نفت، گاز، بنزین و گازوئیل

– جمع آوری فاضلاب های خانگی

– نگهداری اسید

– حمل و نگهداری مواد غذایی و مواد جامد

– صنعت پتروشیمی

– صنعت شیلات

– حمل و نگهداری آفت کش ها و سم ها

– صنعت کشاورزی

– مراکز نیمه صنعتی و صنعتی

– کارگاه های عمرانی

فرآیند تولید مخزن پلی اتیلن

تمامی مواد اولیه ای که در تولید مخزن پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرند، از خانواده پلی اتیلن هستند. برای قالب گیری مخزن ابتدا مقدار مشخصی از پلاستیک سازگار با آب و مواد شیمیایی را به شکل پودر وارد قالب های تو خالی می کنند. پلاستیک به دیواره داخلی قالب می چسبد و یک لایه ایجاد می شود. لایه ایجاد شده در سرما نیز چرخانده می شود تا به شکل جامد در بیاید.

وقتی که پلاستیک به اندازه کافی سخت شد، سرما دادن به آن متوقف می شود و قطعه پلاستیکی از قالب خارج می شود. دوباره فرآیند قالب گیری پلاستیک و مخزن پلی اتیلن تکرار می شود.

امروزه دستگاه های جدید دارای چند بازو هستند و همزمان می شود چند قالب گرفت. برای طراحی مناسب و انجام شدن صحیح فرآیند قالب گیری، باید بر کل پروسه نظارت باشد. هنگام قالب گیری مخزن نیز ضخامت جداره آن نیز تعیین می شود. اکثر مخازن و محصولات صنعتی و تجاری به این روش تولید می شوند.

مراحل نصب مخزن پلی اتیلن

نصب مخزن پلی اتیلن مراحلی دارد که با طی کردن یک به یک آنها می توانید به راحتی و ایمن آن را نصب کنید. این مراحل عبارتند از:

– بهتر است قبل از هر کاری محل نصب مخزن را انتخاب کنید. سطح محل نصب مخزن باید صاف و هموار باشد و هیچ پستی و بلندی نداشته باشد.

– زمین محل نصب مخزن باید 1 متر از نظر طولی، عرضی و عمقی حفاری شود.

– اگر زمین مقاومت کافی ندارد، بتن ریزی کنید و از یک لایه بتن استفاده نمایید.

– با استفاده از یک جرثقیل، مخزن را در محل خود قرار دهید.

– در اطراف مخزن، خاک های الک شده و فاقد شن و ماسه بریزید و اطراف آن را پر کنید. مراقب باشید خاک ها روی خود مخزن ریخته نشود.

بهتر است بدانید اتاق تاسیسات، موتور خانه، پشت بام، زیر زمین و پارکینگ برای نصب مخزن پلی اتیلن مناسب هستند. البته قبل از خرید باید ابعاد محیط را به خوبی بررسی کنید و با ابعاد مخزن مورد نظر خود تطابق دهید تا ناچار به تعویض آن نشوید. اگر مخزن را در جایی نصب کنید که دید کمتری داشته باشد، بهتر است.

نکات مهم هنگام خرید مخزن پلی اتیلن

هنگام خرید مخزن پلی اتیلن باید به یک سری نکات توجه کنید و مخزن را از چند جهت بررسی نمایید. قبل از قطعی کردن خرید خود، حتما مطمئن شوید که مخزن دارای تاییدیه بهداشتی و زیست محیطی است و از استاندارهای لازم برخوردار باشد. در زیر 2 مورد مهم را آورده ایم که هنگام خرید باید آنها را مورد بررسی قرار دهید.

ضخامت مخزن
دیواره ها و پایه های مخزن را بررسی کنید و مطمئن شوید که از نظر ضخامت کنترل شده اند و دارای استاندارد ASTM می باشند.

ظاهر مخزن
از نظر ظاهری مخزن را بررسی نمایید تا روی سطح آن و یا داخلش عیبی وجود نداشته باشد و دارای اشکال نباشد.

یک مورد مهم دیگر هنگام خرید مخزن پلی اتیلن این است که باید حتما به منطقه و محل نصب مخزن دقت نمایید و بعد سایز مخزن را انتخاب کنید. فضای موجود برای نصب مخزن از اهمیت بالایی برخوردار است و در انتخاب نوع مخزن پلی اتیلن به شما کمک می کند.

نگهداری از مخزن پلی اتیلن

برای اینکه عمر مفید مخزن پلی اتیلن را افزایش دهید و کارایی و راندمان آن را بالا ببرید، باید نکاتی را انجام داده و رعایت نمایید. نگهداری از این مخزن کار سخت و دشواری نیست و با رعایت چند نکته کوچک می توان تا سالها بدون هیچ مشکل و آسیبی از آن استفاده کرد.

– به صورت دوره ای و منظم مخزن و اتصالات آن را بررسی نمایید.

– مخزن پر شده را به هیچ وجه جا به جا نکنید. اگر مجبور به جا به جا کردن مخزن پر شده هستید، حتما از جرثقیل و لیفتراک استفاده کنید.

– مخزن را دور از آتش، الکتریسیته و اجسام داغ نگه دارید.

– درب پیچی مخزن را هوابندی نکنید تا در داخل مخزن فشار منفی ایجاد نشود.

– مخزن را در جایی نصب کنید که دارای تهویه هوا باشد.

– مکان انتخابی برای نصب مخزن باید صاف و همسطح باشد.

– اگر پمپ آب نصب کرده اید، برای اینکه لرزش پمپ به مخزن آسیب نرساند، حتما از لرزه گیر استفاده نمایید.

تعمیر آسیب های وارده به مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن در برابر تغییرات جوی و آسیب های محیطی به شدت مقاوم است و استحکام بالایی دارد. خیلی کم پیش می آید که آسیبی جدی به این مخزن وارد شود.

اگر مخزن آسیب دید و سطح آسیب دیدگی وسیع و زیاد نبود، می توان آن را تعمیر کرد. شکستگی ها و پارگی های خفیف و کوچک قابل تعمیر هستند و می توان آنها را جوش داد. اما بعد از تعمیر هیچ تضمینی وجود ندارد که مخزن دوباره مثل روز اول کار کند و نشتی نداشته باشد. بهتر است مخزن یک بار تعمیر شده را فقط برای نگهداری آب استفاده کنید و دیگر مواد شیمیایی با آن حمل نکنید.

برای جوش دادن قسمت آسیب داده مخزن، ابتدا باید تمام مواد داخل آن را تخلیه کنید و سپس محل آسیب دیده را کاملا تمیز و عاری از گرد و غبار و کثیفی نمایید. بعد از آن باید قسمت آسیب دیده را سمباده بکشید و یکدست کنید. بهتر است جوش دادن را از بیرون انجام دهید. سعی کنید هر دو طرف شکستگی را یکدست جوش داده و درست کنید.

برای جوش دادن مخزن هیچ ابزار خاصی نیاز ندارید و همان ابزارهای جوشکاری ساده کافی است. در اکثر موارد برای درست کردن آسیب های وارده به مخزن پلی اتیلن از جوش پلاستیکی یا همان جوش پلی اتیلن استفاده می شود. البته در برخی مواقع از چسب نیز استفاده می شود اما چسب دوام زیادی ندارد و دوباره مخزن ترک می خورد.

اگر سطح آسیب دیدگی مخزن وسیع و زیاد بود، بهتر است به فکر یک مخزن جدید باشید و آن را تعویض نمایید. شکستگی ها و شکاف های بزرگ در مخازن قابل تعمیر و جوش دادن نیستند.

قیمت مخزن پلی اتیلن

قیمت مخزن پلی اتیلنی به کیفیت مخزن، نوع و ظرفیت آن بستگی دارد. قیمت این مخزن نسبت به دیگر مخازن، مناسب تر و پایین تر می باشد و به دلیل همین کیفیت بالا و قیمت مناسب، به شدت مورد توجه همه قرار گرفته است. تک لایه، دو لایه و سه لایه بودن مخزن پلی اتیلن نیز در قیمت نهایی آن تاثیر دارد.

شما می توانید مخزن پلی اتیلن را در ظرفیت ها و اندازه های مختلفی سفارش دهید. سعی کنید مخزنی با قیمت خیلی پایین خریداری نکنید زیرا مواد اولیه به کار برده شده در این مخازن باکیفیت نیستند، بهداشتی و ایمن نمی باشند و گارانتی و خدمات پس از فروش ندارند.

برای اطلاع دقیق از قیمت های واقعی این محصول با همکاران ما در بخش فروش تماس بگیرید.

مخزن پلی اتیلن یا همان مخزن پلاستیکی پراستفاده ترین و پرطرفدار ترین مخزن برای نگهداری و حمل آب آشامیدنی و مواد شیمیایی است. این مخزن مقاومت بالایی در برابر گرما، سرما، نور خورشید، حرارت و مواد شیمیایی دارد و دارای عمر طولانی است.

این محصول وزن سبکی دارد و حمل و نقل آن راحت است. مخزن پلاستیکی نشتی ندارد و بو و مزه مواد داخل خود را تغییر نمی دهد. اینها همه مزایایی است که باعث شده مخزن پلی اتیلن به یکی از بهترین و پرفروش ترین مخازن در ایران تبدیل شود و برای حمل و نگهداری آب و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر شما در مناطق سردسیر یا گرمسیر سکونت دارید، می توانید از مخزن پلی اتیلن 3 لایه یا 4 لایه استفاده کنید. این مخازن 3 یا 4 جداره، از ورود نور به داخل مخزن جلوگیری می کنند و به جلبک اجازه رشد نمی دهند. اگر در مناطق معتدل زندگی می کنید و برای نگهداری آب و مایعات مخزن را تهیه می نمایید، می توانید از مخزن پلی اتیلن دو جداره استفاده کنید. البته بهتر است مخزن 2 لایه در برابر نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

محصول مرتبط : مخزن اسید

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.