طراحی سپتیک تانک

طراحی و اجرای سپتیک تانک

طراحی سپتیک تانک و اجرای سپتیک تانک پلی اتیلن توسط پایپ گستر بعنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره با عدسی محدب و دوجداره سپتیک تانک را به صورت زیر معرفی می کند .

ساختمان گندانبار از قسمت های زیر تشکیل شده است :
مسیر ورود فاضلاب ( شامل لوله ورودی سپتیک تانک و میانگیر )
مخزن اولیه سپتیک تانک : که 66 درصد از کل حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده است .
بافل میانی سپتیک تانک : دیواره میانی ، مانند دیوار از ورود روغن و چربی ها به مخزن زلال سازی جلوگیری می کند .
مخزن ثانویه سپتیک تانک (زلال سازی ) : این مخزن تقریباً 30 درصد حجم دستگاه را تشکیل داده و محل جمع آوری پساب تصفیه شده می باشد .
گیت خروجی گازها :از طریق این دریچه (ونت هوا) گازهای حاصل از فرایندهای بی هوازی سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک فایبرگلاس یا سپتیک تانک پلی اتیلن و سایر انواع دیگر سپتیک تانک فاضلاب خارج می گردد.

طراحی سپتیک تانک

در طراحی سپتیک تانک که ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است که تصفیه مکانیکی یعنی ته نشینی و تصفیه زیستی با کمک باکتریهای بی هوازی همزمان در آن انجام می گیرد . ( طراحی سپتیک تانک توضیحات در ادامه )

( طراحی ) سپتیک تانک تشکیل شده است از انباره سرپوشیده ای که از بتن آرمه ، فایبرگلاس و یا پلی اتیلن ساخته شده و فاضلاب پس از ورود به انباره (بخش اول ( طراحی ) سپتیک تانک) و بعلت کاهش سرعت جریان آن ، قسمتی از مواد معلق خود را بصورت ته نشینی از دست می دهد و از سوی دیگر انباره بیرون می رود . مواد ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتریهای بی هوازی هضم می شود. از این فرایند غیرهوازی در تصفیه فاضلاب می توان بدون استفاده از تکنولوژی پیچیده و پرهزینه روش های معمول ، تصفیه فاضلاب را با هزینه بسیار کمتر و به نحو مطلوبتری به انجام رساند . در این روش در صورتی که به فاضلاب اکسیژن نرسد ، باکتری های هوازی پس از مدت کوتاهی از فعالیت ، رشد و نمو خود را از دست داده و در عوض باکتری های بی هوازی فعالیت خود را شروع می کنند . کار این باکتری ها براین اساس است که اکسیژن مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب بدست می آورند و به عبارت دیگر این باکتری ها برخلاف باکتری های هوازی ، مواد نامبرده را احیاء می کنند .

نتیجه این فعالیت ، تجزیه مواد آلی ناپایدار و تبدیل آن ها به نمک های معدنی پایدار و نیز گازهایی از قبیل گاز هیدروژن سولفوره ، گاز متان ، گاز کربنیک و گاز ازت می باشد . به این ترتیب ، ترکیبات آلی موجود در فاضلاب توسط یک دسته از میکروارگانیسم ها به اسید استیک و گازهای دی اکسید کربن و هیدروژن تبدیل و سپس بوسیله دسته دیگری از میکروارگانیسم ها به گاز متان تبدیل می شود که گاز متان حاصله خود موجب از بین رفتن باکتری های موجود می گردد . گاز متان درون ( طراحی ) سپتیک تانک ضمن کمک به تجزیه مواد عالی درون ( طراحی ) سپتیک تانک فاضلاب از طریق ونت هوایی که بالای ( طراحی ) سپتیک تانک تعبیه می گردد به بالاترین نقطه ساختمان هدایت می گردد .

اجرای سپتیک تانک

شرکت پایپ گستر اجرا کننده انواع سپتیک تانک در ایران می باشد . اجرای سپتیک تانک ( اجرای سپتیک تانک پلی اتیلن ، اجرای سپتیک تانک فاضلاب ) از مزایای دستگاه سپتیک تانک بی هوازی ، سرعت و آسانی حمل و نصب آن در هر مکان ، مقرون به صرفه بودن چه از نظر زمان ، عدم نیاز به فضا و مکان گسترده ، عدم نیاز به هزینه سرویس و نگهداری بعدی، عدم نیاز به قطعات مکانیکی و کادر متخصص می باشد .

طراحی سپتیک تانک

موارد کاربرد دستگاه سپتیک تانک

از دستگاه سپتیک تانک در پروژه های مختلف جهت تصفیه فاضلاب آپارتمانها و ساختمانهای مسکونی، ویلایی، هتلها، مراکز درمانی، بیمارستانها، کارخانجات، فاضلابهای شهری و روستایی ، مراکز آموزشی ، پادگان ها ، پایانه های باربری ، پایانه های مسافربری ، کارگاه های صنعتی ، کمپ های کارگری ، کمپ های مهندسی و . . . می توان استفاده نمود . جهت جستجو نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک تانک در هر یک از موارد مربوطه باید کلمه سپتیک تانک به همراه مکان استفاده را در گوگل جستجو نمائید . به طور مثال سپتیک تانک هتل و یا سپتیک تانک پادگان و …

مهم ترین عاملی که موجب انتخاب سپتیک تانک بعنوان یک تصفیه خانه کوچک می شود، عبارت از کم بودن جمعیتی است که فاضلاب آنها به تصفیه خانه می رسد. بجز عامل اصلی یعنی کمی جمعیتی جهت انتخاب سپتیک تانک، ممکن است علل دیگری نیز موجب کوچک انتخاب نمودن طرح تصفیه فاضلاب گردند. این عوامل عبارتند از:

  1. عدم نیاز به تصفیه کامل : گاهی ممکن است به علت وجود منابع طبیعی با ظرفیت تصفیه زیاد مانند رودخانه یا دریا بتوان از ایجاد بعضی واحدهای تصفیه خانه خودداری و در هزینه سرمایه گذاری اولیه جهن تصفیه فاضلاب ثانویه صرفه جوئی نمود. در این صورت فاضلاب را به صورت ناقص از طریق استفاده از یک دستگاه سپتیک تانک تصفیه کرده و بقیه عمل تصفیه را به عهده منابع طبیعی می گذارند.
  2. علل اقتصادی : در برخی موارد ممکن است به علت عدم امکان مالی و نیاز اجتناب ناپذیری به صرفه جوئی ،موقتاً از ساختن چند واحد تصفیه خانه صرفه جوئی نمود.
  3. نوع آلودگی فاضلاب : برای تصفیه ی فاضلاب های صنعتی ممکن است به علت نوع آلودگی تنها نیاز به ایجاد چند واحد برای تصفیه خانه گردد و ساختمان آن کوچک طراحی شود.

امروزه با توجه به تعداد روز افزون شهرکهای مسکونی که مرتباً در مجاورت شهر های بزرگ ساخته میشوند، مناطق ییلاقی که نمی توانند از شبکه فاضلاب شهری استفاده نمایند، روستاهائی که دفع فاضلاب آنها با مشکل مواجه است و بالاخره واحد های مستقلی از قبیل بیمارستان ها، کشتارگاه ها و … مسئله ایجاد تصفیه خانه های کوچک (سپتیک تانک فاضلاب) اهمیت زیادی پیدا کرده است.

نحوه جذب فاضلاب در زمین (چگونه می توان جهت تصفیه فاضلاب ناقص بعد از تصفیه درون سپتیک تانک از طبیعت کمک گرفت؟)

فاضلابی که در سپتیک تانک تصفیۀ ناقص شده است، معمولاً در زمین فرستاده می شود. برای وارد نمودن فاضلاب به زمین پس از تصفیه ناقص درون سپتیک تانک روش های معمول زیر است:

1) در صورتی که سطح آب زیرزمینی پایین و امکان ایجاد چاه جذب کننده فاضلاب موجود باشد از چاه های فاضلاب سنتی برای دفع فاضلاب به زمین استفاده می شود.

2) در صورتی که سطح آب زیرزمینی بالا و یا زمین از نفوذپذیری زیادی برخوردار نباشد، باید فاضلاب را در زیر سطح زمین پخش نمود. در این صورت فاضلاب کمک یک شبکه لوله های سوراخ دار در زیرزمین بصورت لوله های زهکش و در عمق 45 تا 90 سانتیمتری پخش می گردد. شیب لوله های پخش کننده 1/400 تا 1/500 انتخاب می گردد. فاصله دو لوله موازی 2 تا 3 متر انتخاب می شود. در صورتی که زمین از نفوذپذیری کمی برخوردار باشد، باید با ایجاد ترانشه هایی پر از شن و ماسه سطح تماس فاضلاب را با زمین افزایش داد.

*بنا به تعریف نفوذپذیری مدت زمانی است که طی آن سطح آب در داخل چاله ای به ابعاد 30 سانتیمتر و عمق 45 سانتیمتر، 2،5 سانتیمتر پایین می رود.

راندمان تصفيه

از آنجائيكه تصفيه فاضلاب در سپتيك تانک به صورت ناقص انجام مي گيرد مي توان گفت كه راندمان تصفيه در اين سيستم 50-40 درصد مي باشد. بنابراين در موارديكه هدف از تصفيه فاضلاب تامين استانداردهاي مشخص شده توسط سازمان حفاظت محيط زيست نباشد جهت حذف بخشي از مواد معلق و چربي فاضلاب از اين سيستم مي توان استفاده كرد. در صورتي كه هدف از تصفيه فاضلاب رسيدن به استانداردهاي زيست محيطي باشد بايد از تصفيه خانه هاي پيش ساخته و يا بتني استفاده نمود كه فرآيند تصفيه فاضلاب در اين تصفيه خانه ها به صورت كامل انجام مي گيرد و شامل تمامي مراحل تصفيه مي باشد.

موارد كاربرد پکیج تصفیه فاضلاب

مجتمع هاي مسكوني خدماتي اداري
ويلاها
خوابگاههاي دانشجوئي
پادگانها
هتل ها
مجتمع هاي ورزشي فرهنگي آموزشي و …..

 

طراحی و تولید کننده سپتیک تانک

 

محاسن سپتیک تانک ( گند انبار )

  1. سرعت اجرا : مناسب برای زمین های دژ و یا زمین هایی که قدرت جذب بسیار کمی دارند و یا مناطقی که سطح آبهای زیر زمینی در آن بالا باشد.
  2. به دلیل استقرار در زمین فضایی را اشغال نمی نماید.
  3. هزینه بسیار مناسب : بدلیل عدم استفاده از تجهیزات الکترومکانیکال نیازی به تعمیر و هزینه نگهداری و اپراتور ندارد.

حتما مطالعه فرمایید :

سپتیک تانک پلی اتیلن محدب

سپتیک تانک دست دوم

سپتیک تانک پلی اتیلن

لوله کاروگیت

سپتیک تانک چیست ؟

کاربرد سپتیک تانک در ساختمان

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.

8 − 7 =