طراحی سپتیک تانک

طراحی سپتیک تانک , محاسبه ظرفیت و اجرای سپتیک تانک

طراحی سپتیک تانک ، محاسبه ظرفیت سپتیک تانک و اجرای سپتیک تانک پلی اتیلن توسط پایپ گستر بعنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره با عدسی محدب و دوجداره سپتیک تانک را به صورت زیر معرفی می کند .

ساختمان سپتیک تانک از قسمت های زیر تشکیل شده است :
مسیر ورود فاضلاب ( شامل لوله ورودی سپتیک تانک و میانگیر )
مخزن اولیه سپتیک تانک : که 66 درصد از کل حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده است .
بافل میانی سپتیک تانک : دیواره میانی ، مانند دیوار از ورود روغن و چربی ها به مخزن زلال سازی جلوگیری می کند .
مخزن ثانویه سپتیک تانک (زلال سازی ) : این مخزن تقریباً 30 درصد حجم دستگاه را تشکیل داده و محل جمع آوری پساب تصفیه شده می باشد .
گیت خروجی گازها :از طریق این دریچه (ونت هوا) گازهای حاصل از فرایندهای بی هوازی سپتیک تانک اعم از سپتیک تانک فایبرگلاس یا سپتیک تانک پلی اتیلن و سایر انواع دیگر سپتیک تانک فاضلاب خارج می گردد.

طراحی سپتیک تانک

در طراحی سپتیک تانک که ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی است که تصفیه مکانیکی یعنی ته نشینی و تصفیه زیستی با کمک باکتریهای بی هوازی همزمان در آن انجام می گیرد . ( طراحی سپتیک تانک توضیحات در ادامه )

( طراحی ) سپتیک تانک تشکیل شده است از انباره سرپوشیده ای که از بتن آرمه ، فایبرگلاس و یا پلی اتیلن ساخته شده و فاضلاب پس از ورود به انباره (بخش اول ( طراحی ) سپتیک تانک) و بعلت کاهش سرعت جریان آن ، قسمتی از مواد معلق خود را بصورت ته نشینی از دست می دهد و از سوی دیگر انباره بیرون می رود . مواد ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتریهای بی هوازی هضم می شود. از این فرایند غیرهوازی در تصفیه فاضلاب می توان بدون استفاده از تکنولوژی پیچیده و پرهزینه روش های معمول ، تصفیه فاضلاب را با هزینه بسیار کمتر و به نحو مطلوبتری به انجام رساند . در این روش در صورتی که به فاضلاب اکسیژن نرسد ، باکتری های هوازی پس از مدت کوتاهی از فعالیت ، رشد و نمو خود را از دست داده و در عوض باکتری های بی هوازی فعالیت خود را شروع می کنند . کار این باکتری ها براین اساس است که اکسیژن مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب بدست می آورند و به عبارت دیگر این باکتری ها برخلاف باکتری های هوازی ، مواد نامبرده را احیاء می کنند .

نتیجه این فعالیت ، تجزیه مواد آلی ناپایدار و تبدیل آن ها به نمک های معدنی پایدار و نیز گازهایی از قبیل گاز هیدروژن سولفوره ، گاز متان ، گاز کربنیک و گاز ازت می باشد . به این ترتیب ، ترکیبات آلی موجود در فاضلاب توسط یک دسته از میکروارگانیسم ها به اسید استیک و گازهای دی اکسید کربن و هیدروژن تبدیل و سپس بوسیله دسته دیگری از میکروارگانیسم ها به گاز متان تبدیل می شود که گاز متان حاصله خود موجب از بین رفتن باکتری های موجود می گردد . گاز متان درون ( طراحی ) سپتیک تانک ضمن کمک به تجزیه مواد عالی درون ( طراحی ) سپتیک تانک فاضلاب از طریق ونت هوایی که بالای ( طراحی ) سپتیک تانک تعبیه می گردد به بالاترین نقطه ساختمان هدایت می گردد .

اجرای سپتیک تانک

شرکت پایپ گستر اجرا کننده انواع سپتیک تانک در ایران می باشد . اجرای سپتیک تانک ( اجرای سپتیک تانک پلی اتیلن ، اجرای سپتیک تانک فاضلاب ) از مزایای دستگاه سپتیک تانک بی هوازی ، سرعت و آسانی حمل و نصب آن در هر مکان ، مقرون به صرفه بودن چه از نظر زمان ، عدم نیاز به فضا و مکان گسترده ، عدم نیاز به هزینه سرویس و نگهداری بعدی، عدم نیاز به قطعات مکانیکی و کادر متخصص می باشد .

طراحی سپتیک تانک

موارد کاربرد دستگاه سپتیک تانک

از دستگاه سپتیک تانک در پروژه های مختلف جهت تصفیه فاضلاب آپارتمانها و ساختمانهای مسکونی، ویلایی، هتلها، مراکز درمانی، بیمارستانها، کارخانجات، فاضلابهای شهری و روستایی ، مراکز آموزشی ، پادگان ها ، پایانه های باربری ، پایانه های مسافربری ، کارگاه های صنعتی ، کمپ های کارگری ، کمپ های مهندسی و . . . می توان استفاده نمود . جهت جستجو نحوه محاسبه ظرفیت سپتیک تانک در هر یک از موارد مربوطه باید کلمه سپتیک تانک به همراه مکان استفاده را در گوگل جستجو نمائید . به طور مثال سپتیک تانک هتل و یا سپتیک تانک پادگان و …

مهم ترین عاملی که موجب انتخاب سپتیک تانک بعنوان یک تصفیه خانه کوچک می شود، عبارت از کم بودن جمعیتی است که فاضلاب آنها به تصفیه خانه می رسد. بجز عامل اصلی یعنی کمی جمعیتی جهت انتخاب سپتیک تانک، ممکن است علل دیگری نیز موجب کوچک انتخاب نمودن طرح تصفیه فاضلاب گردند. این عوامل عبارتند از:

  1. عدم نیاز به تصفیه کامل : گاهی ممکن است به علت وجود منابع طبیعی با ظرفیت تصفیه زیاد مانند رودخانه یا دریا بتوان از ایجاد بعضی واحدهای تصفیه خانه خودداری و در هزینه سرمایه گذاری اولیه جهن تصفیه فاضلاب ثانویه صرفه جوئی نمود. در این صورت فاضلاب را به صورت ناقص از طریق استفاده از یک دستگاه سپتیک تانک تصفیه کرده و بقیه عمل تصفیه را به عهده منابع طبیعی می گذارند.
  2. علل اقتصادی : در برخی موارد ممکن است به علت عدم امکان مالی و نیاز اجتناب ناپذیری به صرفه جوئی ،موقتاً از ساختن چند واحد تصفیه خانه صرفه جوئی نمود.
  3. نوع آلودگی فاضلاب : برای تصفیه ی فاضلاب های صنعتی ممکن است به علت نوع آلودگی تنها نیاز به ایجاد چند واحد برای تصفیه خانه گردد و ساختمان آن کوچک طراحی شود.

امروزه با توجه به تعداد روز افزون شهرکهای مسکونی که مرتباً در مجاورت شهر های بزرگ ساخته میشوند، مناطق ییلاقی که نمی توانند از شبکه فاضلاب شهری استفاده نمایند، روستاهائی که دفع فاضلاب آنها با مشکل مواجه است و بالاخره واحد های مستقلی از قبیل بیمارستان ها، کشتارگاه ها و … مسئله ایجاد تصفیه خانه های کوچک (سپتیک تانک فاضلاب) اهمیت زیادی پیدا کرده است.

نحوه جذب فاضلاب در زمین (چگونه می توان جهت تصفیه فاضلاب ناقص بعد از تصفیه درون سپتیک تانک از طبیعت کمک گرفت؟)

فاضلابی که در سپتیک تانک تصفیۀ ناقص شده است، معمولاً در زمین فرستاده می شود. برای وارد نمودن فاضلاب به زمین پس از تصفیه ناقص درون سپتیک تانک روش های معمول زیر است:

1) در صورتی که سطح آب زیرزمینی پایین و امکان ایجاد چاه جذب کننده فاضلاب موجود باشد از چاه های فاضلاب سنتی برای دفع فاضلاب به زمین استفاده می شود.

2) در صورتی که سطح آب زیرزمینی بالا و یا زمین از نفوذپذیری زیادی برخوردار نباشد، باید فاضلاب را در زیر سطح زمین پخش نمود. در این صورت فاضلاب کمک یک شبکه لوله های سوراخ دار در زیرزمین بصورت لوله های زهکش و در عمق 45 تا 90 سانتیمتری پخش می گردد. شیب لوله های پخش کننده 1/400 تا 1/500 انتخاب می گردد. فاصله دو لوله موازی 2 تا 3 متر انتخاب می شود. در صورتی که زمین از نفوذپذیری کمی برخوردار باشد، باید با ایجاد ترانشه هایی پر از شن و ماسه سطح تماس فاضلاب را با زمین افزایش داد.

*بنا به تعریف نفوذپذیری مدت زمانی است که طی آن سطح آب در داخل چاله ای به ابعاد 30 سانتیمتر و عمق 45 سانتیمتر، 2،5 سانتیمتر پایین می رود.

راندمان تصفيه

از آنجائيكه تصفيه فاضلاب در سپتيك تانک به صورت ناقص انجام مي گيرد مي توان گفت كه راندمان تصفيه در اين سيستم 50-40 درصد مي باشد. بنابراين در موارديكه هدف از تصفيه فاضلاب تامين استانداردهاي مشخص شده توسط سازمان حفاظت محيط زيست نباشد جهت حذف بخشي از مواد معلق و چربي فاضلاب از اين سيستم مي توان استفاده كرد. در صورتي كه هدف از تصفيه فاضلاب رسيدن به استانداردهاي زيست محيطي باشد بايد از تصفيه خانه هاي پيش ساخته و يا بتني استفاده نمود كه فرآيند تصفيه فاضلاب در اين تصفيه خانه ها به صورت كامل انجام مي گيرد و شامل تمامي مراحل تصفيه مي باشد.

موارد كاربرد سپتیک تانک فاضلاب

مجتمع هاي مسكوني خدماتي اداري
ويلاها
خوابگاههاي دانشجوئي
پادگانها
هتل ها
مجتمع هاي ورزشي فرهنگي آموزشي و …..

موارد مهمی که باید قبل از نصب سپتیک تانک با دقت مورد بررسی قرار گیرد عبارتند از :

فاصله مناسب محل نصب سپتیک تانک از ساختمان حداقل 3 متر
عمق نصب سپتیک تانک بايد به طريقي باشد كه خروجي فاضلاب به صورت ثقلي وارد لوله ورودی سپتیک تانک شود.
در صورتيكه خروجي پساب سپتیک تانک وارد زمين يا خاک مي شود زمين مورد نظر بايد حداقل 10 متر از ساختمان فاصله داشته باشد و حداقل 30 متر از چاه هاي آب فاصله داشته باشد.
در صورتيكه در محل نصب امكان تردد ماشين آلات سنگين وجود دارد توصيه مي شود به وسيله فنس جداسازي صورت گيرد.
زير سازي و رگلاژ محل نصب سپتیک تانک فاضلاب ضروري است. (شيب سطح زير سپتیک تانک صفر در صد مي باشد)

نكات مهم جهت بهبود عملكرد سپتیک تانک فاضلاب

ممانعت از عبور خودروی سنگين روي سپتیک تانک به دفعات مكرر در حد امکان و یا تعبیه تمهیدات لازم جهت بالا بردن مقاومت مکانیکی سپتیک تانک
ممانعت از ورود اشيا غير قابل تجزيه مانند پلاستيک و… به درون سپتیک تانک
خودداري از ورود رنگ، روغن موتور، سموم ،كود شيمايي و مواد شيميائي به درون دستگاه سپتیک تانک فاضلاب
استفاده از آب داغ به جاي استفاده از مواد شيميائي جت باز نمودن مسير فاضلاب مسدود شده به درون سپتیک تانک در مواقع ضروری

سوال : بعد از تصفیه ناقص فاضلاب درون سپتیک تانک فاضلاب،  پساب سپتیک تانک را چگونه می توان دفع نمود ؟

فاضلابي كه در سپتیک تانک تصفيه شده است معمولا به 2 روش دفع مي شود:

دفع پساپ در زمين: دز صورتيكه سطح آب زيرزميني پائين و امكان ايجاد چاه جذب كننده فاضلاب موجود باشد.در صورتيكه سطح آب زيرزميني بالا باشد و زمين از نفوذ پذيري زيادي برخوردار نباشد، بايد پساب را زير سطح زمين پخش نمود.در اين صورت پساب با كمك يك شبكه لوله های سوراخ دار در زير زمين و در عمق 45 تا 90 سانتي متري پخش مي گردد. (استفاده از لوله های زهکش جهت بالا بردن سطح تماس پساب خروجی از سپتیک تانک با خاک)
وارد كردن پساب به فاضلاب شهري: پس از انجام عمليات پيش تصفيه در سپتیک تانک ها مي توان پساب خروجي را به فاضلاب شهري جهت عمليات تكميلي تصفيه هدايت نمود.

مزيت هاي سپتیک تانک پيش ساخته دو جداره پلی اتيلنی

سيستم آماده ، نصب آسان ، عدم نياز به انرژي ، تصفيه دائم ، حفاظت از آب و خاك در طبيعت ، عدم خوردگي از داخل و بيرون ، آب بندي كامل و تحويل به مشتري پس از تست كامل ، داشتن محيطي سالم و بهداشتي ، عدم خرابي در حوادث غير مترقبه ، ضد اشعه خورشيد ، عدم نياز به ساپورت ، ساخت سپتيك تانك ها مطابق با استاندارد 4261 DINو 66 B CSA ، داراي بيمه تضمين كيفيت بيمه ايران به مدت ده سال

طراحی و تولید کننده سپتیک تانک

روش های نوین جمع آوری فاضلاب توسط سپتیک تانک

باکتری های موجود در فاضلاب با تکثیر خود در زمان توقف فاضلاب در سپتیک عمل هضم را انجام می دهد و مواد جامد فاضلاب را به لجن تبدیل می کند.

این مایع با سر ریز از سپتیک تانک خارج شده و به حوضچه پخش می ریزد و از طریق دیوار های مشبک حوضچه جذب زمین می گردد . البته این روش در آمریکا مجاز است ولی در ایران باید مایع فاضلاب پس از خروج از سپتیک در حوضچه کلر زنی , کلر زنی گردد و سپس دفع شود .

فاضلاب پس از ورود به انباره به دلیل کاهش سرعت جریان آن قسمتی از مواد معلق خود را به صورت ته نشینی از دست می دهد و از سوی دیگر انباره بیرون می رود و مواد ته نشین شده به صورت لجن در کف انباره جمع می شوند. این لجن حاوی ارگانیسم های زنده مفیدی می باشد. این ارگانیسم ها از فاضلاب ورودی به عنوان غذا استفاده کرده و بدین ترتیب فاضلاب را تصفیه می کنند و به این دلیل حجم لجن در این سیستم تقریباً ثابت بوده و تا چند سالی نیاز به تصفیه لجن ندارد.

محاسن سپتیک تانک ( گند انبار )

  1. سرعت اجرا : مناسب برای زمین های دژ و یا زمین هایی که قدرت جذب بسیار کمی دارند و یا مناطقی که سطح آبهای زیر زمینی در آن بالا باشد.
  2. به دلیل استقرار در زمین فضایی را اشغال نمی نماید.
  3. هزینه بسیار مناسب : بدلیل عدم استفاده از تجهیزات الکترومکانیکال نیازی به تعمیر و هزینه نگهداری و اپراتور ندارد.

 

‌ که سپتیک تانک ها در چند روش بکار می روند:
1ـ روش سپتیک تانک ثقلی( Septic Tank Effluent Gravity STEG)

در این روش یک پیش تصفیه بر روی فاضلاب صورت می گیرد و مشکلی جهت تامین سرعت خودشستشویی وجود ندارد چون مواد جامد معلق درشت در سپتیک تانک مانده و اختلالی در تامین سرعت خودشستشویی ایجاد نمی کنند. در سپتیک تانک لازم نیست که قطر لوله 200 mm و یا بالاتر انتخاب گردد.

این روش برای جوامع کوچک کاربرد دارند و چون قطرها کوچک هستند، می توان از لوله های پلاستیکی استفاده نمود زیرا خوردگی این نوع لوله ها کمتر است و مشکل نشتاب وجود ندارد.

فاضلاب بدون هیچ پیش تصفیه ای وارد شبکه جمع آوری شده و به صورت ثقلی به سمت تصفیه خانه حرکت می کند. حداقل قطر لازم 150 تا 200 mm است. جهت جلوگیری از رسوب جامدات معلق، حداقل قطر 6/ متر بر ثانیه حفظ باید گردد. جهت تمیز کردن آنها وجود منهول الزامیست. بدلیل آب بند نبودن کامل شبکه جمع آوری سنتی، یکی از مشکلات اصلی Infiltration یا نشتاب به داخل و Exfiltration یا نشتاب به خارج می باشد. در این روش قطر شبکه کم است ( حدود 25 تا 50 mm ) و لوله های پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله های خروجی از منازل، در ابتدا وارد سپتیک تانک می گردند. بدلیل اینکه در این حالت مواد جامد قابل ته نشینی وجود ندارد. سیستم با قطر کم و شیب کمتر قادر به انتقال فاضلاب خواهد بود. این سیستم به دلیل اینکه کاملا آب بند می باشد، امکان نشتاب به داخل و یا خارج وجود ندارد. عمق کارگذاری لوله ها در این سیستم حدود 9/ متر می باشد.

2ـ روش سپتیک تانک با پمپ ( Septik Tank Effluent Pump )

این روش، شامل شبکه تحت فشار می باشد. در این روش، سپتیک تانک مجهز به صافی و پمپ با فشار بالاست. فاضلاب خروجی توسط لوله هایی با قطر کم، که تحت فشار می باشند، پمپاژ می شود. شبکه جمع آوری فاضلاب اصلی نیز در این روش تحت فشار می باشد.

قطر لوله های تخلیه در این سیستم 25تا38 mm است. قطر لوله های اصلی حداقل 50 mm می باشد. مانند سیستم STEG مشکل نشتاب در این سیستم نیز وجود ندارد. در این سیستم شبکه در عمق بسیار کم گذارده می شود و لوله ها دارای انعطاف کافی هستند، به همین دلیل نیاز به شیب دهی نیست.تنها مشکله مربوطه، زمانی است که سطح آب زیرزمینی بالاست و منطقه سنگلاخی است. این سیستم اولین بار در سال 1968 و در آمریکا بکار برده شد.

3ـ Pressure Sever With Grinder Pump

این سیستم شبیه روش دوم است ولی بجای استفاده از پمپ ساده از پمپی استفاده می شود که قدرت بیشتری دارد. در این سیستم برای شبکه جمع آوری از سپتیک تانک استفاده نمی شود و بجای آن از یک پمپ خردکننده برای خرد کردن جامدات استفاده می شود. بنابراین می توان از شبکه هایی با قطر کوچک استفاده کرد. مانند روش STEP این شبکه نیز با قطر کم و عمق کارگذاری کم استفاده می شود ولی در این روش به دلیل عدم استفاده از پیش تصفیه مقدار جامدات معلق، چربی و روغن بیشتر خواهد بود.

4ـ روش خلا

در این سیستم از شبکه ای استفاده می گردد که تحت فشار منفی و خلا قرار دارد. در این روش جایگزین نیز مانند حالت های قبلی، قطر لوله ها کم، عمق کارگذاری شبکه نیز کم و شتاب نیز وجود ندارد.

روش های جایگزین مورد بحث عموما برای جوامع کوچک و غیر متمرکز استفاده می شود. از بین این روشها تنها سیستم STEG قابل استفاده است .

از آنجائیکه ورود مستقیم فاضلاب ها در آب دریاها و رودخانه ها و یا رها ساختن آنها در زمین موجب آلودگی شدید آبهای سطحی و زیرزمینی می گردد لذا حداقل باید فاضلابها را ابتدا بطرقی تصفیه مقدماتی نمود و پس از آن در دریاها یا زمینها رها ساخت. در ضمن فعلاً در تمام شهرها و یا در تمام نقاط شهر شبکه فاضلاب وجود ندارد. تا پس از انتقال به تصفیه خانه، فاضلاب را تصفیه نمود. و از آلودگی محیط زیست جلوگیری کرد. لذا طرح دیگری برای حفظ محیط زیست باید ارائه نمود.

نحوه پیدایش تانک سپتیک

کامرون (D- Cameron) در سال 1895 میلاد برای اولین بار در انگلستان مخزنی بنام تانک سپتیک ساخت. تانک سپتیک برای تصفیه مقدماتی فاضلاب مناطق مسکونی، مدارس، پارک ها، کمپ‌های تابستانی و هتل ها بکار می رود و بعلت ارزانی و سهولت ساخت مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

تانک سپتیک یک انبار زیرزمینی است که برای نگهداری فاضلاب ساخته می شود. بصورت منفرد یا دو انباره ساخته می شود. در تانک های دو انباره، انبار اول برای ته نشینی، هضم لجن و انبارکردن لجن بکار می رود. و انبار دوم برای ته نشینی مجدد و جلوگیری از دفع لجن و یا مواد جامد دیگری که از ته انبار اول رد شده اند مورد استفاده قرار می گیرد .

قیمت سپتیک تانک

در تانک سپتیک ها لوله های ورودی و خروجی وجود دارد که معمولاً برای جلوگیری از گرفتگی بشکل T ساخته می شوند و در ضمن شاخه بالایی لوله عمل تخلیه نیز صورت می گیرد.

قطر لوله ورودی نباید کمتر از 4 اینچ باشد. اگر عرض تانک مساوی یا کوچکتر از 2/1 متر باشد یک لوله ورودی و اگر حدود 2متر باشد دو لوله ورودی لازم است و تعداد لوله های خروجی نیز چنین است. در سرتاسر عرض تانک مانعی بفاصله 15 سانتی متر از دیواره تانک نصب می شود . کف تانک های ساخته شده برای جمعیت های کمتر از 30 نفر مسطح و بدون شیب است ولی برای تانک های بیشتر از 30 نفر سطح قسمت اول تانک باید شیبی برابر نسبت به سطح افق داشته باشد.

در تانک سپتیک مواد جامد ته نشینی شده و مواد روغنی بصورت شناور در می آیند و لجن نیز در ته تانک انبار می شود که این لجن ها هم در دوسال یکبار از ته تانک لجن روبی می شوند. از آنجائیکه هیچگونه اعمالی از قبیل اختلاط، گرم کردن، کنترل PH و غیره در این تانک ها انجام نمی گیرد لذا نمی توان از هضم کامل لجن در این تانک ها مطمئن بود. و باید آنزیم هایی جهت تسریع هضم فاضلاب به تانک افزوده نشود.

عمق مؤثر برای تانک سپتیک حداقل 120 سانتی متر است که همان ارتفاع سطح آزاد فاضلاب می باشد. و معمولاً از سطح آزاد فاضلاب تا سقف نیز حدود 30تا40 سانتی متر فاصله در نظر گرفته می شود البته در تانکهای بظرفیت بزرگ که از نظر اقتصادی لازم است عمق مؤثر بیشتری در نظر گرفت ولی از نظر کار سپتیک تانک عمق مؤثر کمتر دارای بهره بهتری است. قسمت ورودی معمولاً حجمش در حدود دو برابر قسمت دیگر است جریان فاضلاب بین دو قسمت یا بوسیله سرریز بوده و یا از بدنه دیوار داخلی بفاصله 30 سانتی متر تا 45 سانتی متر از سطح آزاد فاضلاب سوراخهایی به قطر 10سانتی متر و بفاصله فواصل محور تا محور برابر 30 سانتی متر در نظر می گیرند تا فاضلاب بین دو قسمت جریان داشته باشد اینکه قسمت ورودی حجم زیادتری دارد به دو دلیل است.

الف) تغییرات شدید فاضلاب را در طول شبانه روز تحمل کند بدین معنی که تا حدود از نوسانات سطحی فاضلاب جلوگیری کند.

ب) مقدار مواد جامدی که در این قسمت ته نشین می گردند بیشتر بوده لذا حجم بیشتری لازم می باشد.

انتخاب وطراحی سیستم سپتیک تانک

1) ارزیابی مقدماتی محل

2) ارزیابی دقیق محل

3) ارزیابی ظرفیت جذب هیدرولیکی محل

4) انتخاب سیستمهای مناسب برای ارزیابی

5) انتخاب معیار طراحی برای محل دفع

6) تعیین اندازه و تهیۀ شمای کلی و اولیۀ محل دفع

7) انتخاب معیار طراحی برای تأسیسات فیزیکی
*ارزیابی اولیۀ محل

عوامل اساسی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند ار:

1) ویژگیهای جغرافیایی محل مانند آبراهه ها،باتلاق ها،مردابهاو…

2) شیب سطح زمین

3) پتانسیل سیلابی

4) سازه های موجود شامل چاههای آب

5) منظره
*ارزیابی دقیق محل

عوامل اساسی که باید در ارزیابی دقیق محل برای استفاده از سیستم در محل به آنها توجه کرد عبارتند از:

1) شناسایی مشخصه های خاک

2) آزمون تراوش

3) مشخصه های هیدروژئولوژیکی
* شناسایی مشخصه های خاک محل

خصوصیاتی از خاک که باید برای ارزیابی ویژگی های هیدرولیکی و همچنین توانایی خاک برای تصفیۀ فاضلاب در نظر گرفته می شود عبارتند از:

1) بافت خاک

2) ساختار خاک

3) رنگ خاک

4) خاک های اشباع فصلی

5) موقعیت لایه های نفوذ

 

تولیدکننده سپتیک تانک

شرکت پایپ گستر تولید کننده سپتیک تانک در ایران می باشد . شرکت ها و کارخانجات تولیدکننده سپتیک تانک بتنی بدلیل مشکلات سپتیک تانک پیش ساخته بتنی در 5 سال اخیر دارای کاهش روز افزودن تقاضا می باشند و هر ساله تعداد زیادی از تولیدکنندگان سپتیک تانک فاضلاب بتنی ورشکست می شوند . این در حالیست که تقاضای سپتیک تانک پلی اتیلن روزانه در حال افزایش است و به همین دلیل هر روز بر شرکت های تولید کننده سپتیک تانک پلی اتیلن پیش ساخته که نسبت به فروش سپتیک تانک پلی اتیلن آماده اقدام می نمایند اضافه می گردد .

به دلیل کیفیت پایین برخی از کارخانجات تولیدکننده سپتیک تانک پلی اتیلن ما پیشنهاد می نمائیم برای اطمینان از کیفیت سپتیک تانک تولیدی هر یک از شرکت ها بازدیدی از چند نمونه از پروژه های اجرا شده و نمونه کارها و سپتیک تانک پلی اتیلن تولید شده یا نصب شده و یا محل تولید سپتیک تانک پلی اتیلن علی الخصوص در ظرفیت های بالا همچون سپتیک تانک پلی اتیلن 30 مترمکعب ، سپتیک تانک پلی اتیلن 50 مترمکعب و سپتیک تانک پلی اتیلن 70 مترمکعب داشته باشید چرا که چنانچه خرید، حمل و نصب سپتیک تانک پلی اتیلن 10 ریال هزینه داشته باشد هزینه تامین یک سپتیک تانک جدید و خارج کردن سپتیک تانک قدیمی 3 برابر 10 ریال هزینه خواهد داشت .

مطالعه فرمایید : سپتیک تانک

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.

یک × 3 =