سپتیک تانک

نحوه نگهداری از سپتیک تانک پلی اتیلن

برای اینکه سپتیک تانک شامل تمامی انواع سپتیک تانک پلی اتیلن ، سپتیک تانک فایبرگلاس و … با راندمان بهتری کار کند نکات زیر باید رعایت شوند :

• برای مدت زمان تخلیه و یا فواصل تخلیه نمی توان تایم دقیقی مشخصی تعیین نمود ، زیرا بستگی به شرایط کار سپتیک تانک و کیفیت و کمیت فاضلاب خام ورودی به سپتیک تانک دارد. بطورکلی اگر ظرفیت سپتیک تانک درست محاسبه شده باشد و از ریختن آشغال به داخل فاضلاب جلوگیری شود ممکن است این فاصله زمانی تا بیش از یکسال نیز طول بکشد . دقت کنید هیچ نوع مواد ضد عفونی نباید در جریان تصفیه و کار سپتیک تانک به داخل آن ریخته شود. زیرا باعث از بین رفتن باکتریها می گردد. باکتری ها در سپتیک تانک در نقش موتور خوردکننده ای عمل می کنند که تمامی فاضلاب جامد را به فاضلاب مایع تبدیل می کند .

• تخلیه و تمیز کردن سپتیک تانک را می توان بوسیله پمپ انجام داد. البته ممکن است فاضلاب سطحی و لجن موجود را با وسایل دستی و حتی زهکشی نیز از سپتیک تانک خارج نمود .

• هنگام تخلیه سپتیک تانک نباستی تمام مواد لجنی درون انباهر سپتیک تانک را بیرون کشید چون  وجود مقداری از مواد لجنی از مواد آلی دارای باکتری در سپتیک تانک لازم است . البته مواد ریزدانه و مواد غیرقابل تجزیه بایستی حتماً تخلیه و خارج گردند.

روش هاي جايگزين برای جمع آوری و انتقال پساب به درون سپتیک تانک :
1) روش سپتيک تانک ثقلی
در اين روش يک پيش تصفيه بر روی فاضلاب صورت مي گيرد و مشکلی جهت تامين سرعت خودشستشويی وجود ندارد چون مواد جامد معلق درشت در سپتيک تانک مانده و اختلالی در تامين سرعت خودشستشويی ايجاد نمي کنند. در جمع آوری فاضلاب با این  سپتيک تانک لازم نيست که قطر لوله ورودی به سپتیک تانک 200 mm و يا بالاتر انتخاب گردد.
اين روش براي جوامع کوچک کاربرد دارند و چون قطر لوله های فاضلاب کوچک هستند، مي توان از لوله ها پلاستيکي استفاده نمود زيرا خوردگي اين نوع لوله ها کمتر است و مشکل نشتاب وجود ندارد .

سپتیک تانک
فاضلاب بدون هيچ پيش تصفيه ای وارد شبکه جمع آوری شده و به صورت ثقلی به سمت تصفيه خانه یا سپتیک تانک حرکت مي کند. حداقل قطر لازم 150 تا 200 mm است. جهت جلوگيری از رسوب جامدات معلق درون شبکه جمع آوری فاضلاب ، حداقل قطر 6/ متر بر ثانيه حفظ بايد گردد. جهت تميز کردن شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب به درون سپتیک تانک وجود منهول الزاميست. بدليل آب بند نبودن کامل شبکه جمع آوري سنتی، يکي از مشکلات اصلي Infiltration يا نشتاب به داخل و   Exfiltration يا نشتاب به خارج مي باشد.
لوله های خروجی از منازل، در ابتدا وارد سپتيک تانک مي گردند. بدليل اينکه در اين حالت مواد جامد قابل ته نشيني وجود ندارد. سيستم با قطر کم و شيب کمتر قادر به انتقال فاضلاب خواهد بود. اين سيستم به دليل  اينکه کاملا آب بند مي باشد، امکان نشتاب به داخل و يا خارج وجود ندارد. اين سيستم براي اولين بار در سال 1961 در استراليا و سپس در سال 1977 در آمريکا مورد استفاده واقع شد. عمق کارگذاری لوله ها در اين سيستم حدود 9/ متر مي باشد .
2) روش سپتيک تانک با پمپ (  Septik Tank Effluent Pump  ) اين روش، شامل شبکه تحت فشار مي باشد. در اين روش، سپتيک تانک مجهز به صافی و پمپ با فشار بالاست. فاضلاب خروجي توسط لوله هايي با قطر کم، که تحت فشار مي باشند، پمپاژ مي شود. شبکه جمع آوري فاضلاب اصلی نيز در اين روش تحت فشار مي باشد.
قطر لوله های تخليه در اين سيستم 25تا38 mm است. قطر لوله هاي اصلي حداقل 50 mm مي باشد. مانند سيستم STEG مشکل نشتاب در اين سيستم نيز وجود ندارد. در اين سيستم  شبکه در عمق بسيار کم گذارده مي شود و لوله ها دارای انعطاف کافی هستند، به همين دليل نياز به شيب دهي نيست.تنها مشکله مربوطه، زماني است که سطح آب زيرزميني بالاست و منطقه سنگلاخي است. اين سيستم اولين بار در سال 1968 و در آمريکا بکار برده شد.
۳) Pressure Sever With Grinder Pump
اين سيستم شبيه روش دوم است ولي بجای استفاده از پمپ ساده از پمپي استفاده مي شود که قدرت بيشتري دارد . در اين سيستم براي جمع آوری فاضلاب و انتقال فاضلاب به درون تصفیه خانه از سپتيک تانک استفاده نمی شود و بجاي آن از يک پمپ خردکننده برای خرد کردن جامدات استفاده می شود. بنابراين می توان از شبکه هايي با قطر کوچک استفاده کرد. مانند روش STEP  اين شبکه نيز با قطر کم و عمق کارگذاری کم استفاده مي شود ولي در اين روش به دليل عدم استفاده از پيش تصفيه مقدار جامدات معلق، چربي و روغن بيشتر خواهد بود .
4) روش خلا
در اين سيستم از شبکه ای استفاده مي گردد که تحت فشار منفي و خلا قرار دارد. در اين روش جايگزين نيز مانند حالت هاي قبلي، قطر لوله ها کم، عمق کارگذاري شبکه نيز کم و شتاب نيز وجود ندارد. روش هاي جايگزين مورد بحث عموما براي جوامع کوچک و غير متمرکز  استفاده مي شود .

سپتیک تانک

مطالب مهم :

منهول

کارخانه سپتیک تانک

سپتیک تانک پلی اتیلن

طراحی سپتیک تانک

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.

4 × دو =