پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب دستگاهی است که فاضلاب خروجی از ساختمان های اداری ، مسکونی و کارخانجات صنعتی را میگیرد و طی یک فرآیند هوازی و از طریق دمیدن هوا برای باکتری های در حال رشد این پساب را به آبی زلال و بی بو و بی رنگ تبدیل می کند.

مهمترین تجهیزات درون پکیج تصفیه فاضلاب عبارتند از : واحد متعادلساز و پمپاژ، پمپ لجن کش، شبکه آشغالگیر و دانه گیر، واحد هوادهی شامل بلوئرها و دیفیوزرها، واحد ته نشینی با صفحات لاملا، واحد پمپاژ لجن فعال برگشتی از طریق ایرلیفت، واحد ذخیره لجن مازاد، واحد نگهداری پساب شفاف و زلال

در ابتدای بحث در خصوص پکیج تصفیه فاضلاب تولیدی شرکت پایپ گستر ذکر یک نکته بسیار مهم است و آن اینکه :

ما بدنه تمامی پکیج های تصفیه فاضلاب مورد نیاز شرکت های مختلف را از جنس GRP  و یا RIGID PE یا HDPE 80 و همچنین HDPE100 تولید می نمائیم. لذا در صورت درخواست پکیج تصفیه فاضلاب از شرکت پایپ گستر این موضوع همواره مد نظر شما باشد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن نسبت به پکیج تصفیه فاضلاب فلزی ذیلا بیان خواهد شد.

– پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی نیازی به نگهداری در مقابل زنگ زدگی ندارد و گارانتی 50 سال در مقابل فرسایش و خوردگی بزرگترین مزیت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی می باشد.

– چون پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی بدون سازه محافظ می تواند درون زمین قرار گیرد فضایی که اشغال میکند نسبت به پکیج تصفیه فاضلاب فلزی بسیار کمتر خواهد بود.

– اسیدها و مواد قلیایی بهیچ عنوان هیچ تاثیری روی بدنه پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی نخواهند گذاشت لذا نگرانی از بابت پوسیدگی از داخل دستگاه نیز وجود نخواهد داشت.

– سرعت تولید پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن نسبت به پکیج تصفیه فاضلاب فلزی بسیار بالاست. بطور مثال پکیج تصفیه فاضلاب با ظرفیت 60 مترمکعب در روز با بدنه پلی اتیلن نهایتا ظرف مدت 2 هفته قابل تولید و بهره برداری می باشد ولی پکیج تصفیه فاضلاب با ظرفیت 30 متر مکعب یعنی نصف این ظرفیت حداقل 2 هفته زمان نیاز دارد تا بدنه آن آماده رنگ و سند بلاست گردد .

پکیج تصفیه فاضلاب

انواع پکیج تصفیه فاضلاب تولیدی در شرکت پایپ گستر:

 • پکیج تصفیه فاضلاب انسانی
 • پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
 • پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

تصویر پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی پایپ گستر با ظرفیت 80 مترمکعب در روز بیمارستان خاتم الانبیاء

پکیج تصفیه فاضلاب

انواع روش های تصفیه فاضلاب در جهان عبارتند از :

روش‌های فیزیکی‌

آشغالگیری، دانه‌گیری، ترسیب شیمیایی، فیلتراسیون و ته‌نشینی نمونه‌هایی از روش‌های فیزیکی تصفیه فاضلاب هستند

روش‌های شیمیایی

هوادهی، انعقاد و لخته‌سازی، تبادل یون، تنظیم pH جزء روش‌های شیمیایی محسوب می‌گردند. پیچیدگی در این فرآیندها به مراتب بیش از روش‌های فیزیکی می‌باشد.

روش‌های بیولوژیکی

روش‌های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند :

الف: روش‌های هوازی

برخی از فرآیندهای بیولوژیکی در حضور اکسیژن محلول صورت می‌پذیرد که به آن‌ها فرآیندهای هوازی و به روش‌هایی که از فرآیندهای هوازی در آن‌ها استفاده می‌شود، روش‌های بیولوژیکی هوازی گفته می‌شود. روش لجن‌فعال، لجن‌فعال با هوادهی گسترده، RBC، SBR،‌MBR ، نمونه‌هایی از روش‌های بیولوژیکی هوازی می‌باشند.

ب: روش‌های بی‌هوازی

به فرآیندهایی که در غیاب اکسیژن محلول توسط میکروارگانیسم‌ها اتفاق می‌افتد، فرآیندهای بی‌هوازی می‌گویند. در روش‌های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب از این فرآیندها استفاده می‌شود. روش‌های‌UASB ، FBR، ‌ASBR‌، نمونه‌هایی از روش‌های بی‌هوازی تصفیه فاضلاب هستند.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

فاضلاب تولید شده توسط فعالیت های انسانی در خانوارها مانند استحمام، شستشوی البسه، شستن ظروف، دفع زباله، سرویس بهداشتی و … فاضلاب بهداشتی – انسانی” نامیده می شود که معمولاً حاوی مقادیر بسیار کمی از آلاینده ها می باشد، اما همین مقدار کم آلاینده نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر محیط زیست و سلامت داشته باشد. از این رو استفاده از یک سیستم تصفیه فاضلاب برای تصفیه و دفع فاضلاب بهداشتی – انسانی و خانگی که به درستی طراحی، نصب و نگهداری شده باشد موجب به حداقل رساندن این تاثیرات نامطلوب بر روی آب های سطحی و زیرزمینی خواهد شد.

شرکت شرکت پایپ گستر مفتخر است تا بادانش روز دنیا و استفاد از تکنولوژی مدرن و کادری مجرب، اقدام به تصفیه فاضلاب انسانی مجموعه های مختلف نموده و مشکلات زیست محیطی کشور در زمینه آب و فاضلاب را از لیست دغدغه های کارفرمایان حذف کند و علاوه بر آن با تصفیه فاضلاب و استحصال آب قابل مصرف، کمک شایانی به بحران کم آبی و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده در زمینه کشاورزی و آبیاری فضای سبز هر مجموعه ای بنماید.

یکی از فرایندهای نوین جهت تصفیه فاضلاب انسانی فرایند لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS) میباشد به دلیل مزایای بسیاری که دارد سبب برتری نسبی در مقایسه با دیگر فرآیند های تصفیه می باشد .

تصویر پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی پایپ گستر با ظرفیت 50 مترمکعب در روز شرکت کلوچه نوشین

پکیج تصفیه فاضلاب

فاضلاب انسانی در ابتدا بوسیله لوله کشی های موجود در ساختمانها وارد شبکه جمع آوری فاضلاب شده و در ورودی سپتیک تانک فاضلاب ابتدا از یک سبد آشغالگیر عبور داد می شود و در یک کانال دانه گیری، دانه های شن و ماسه موجود در فاضلاب حذف می گردد و بوسیله پمپ های لجن کش موجود در ایستگاه پمپاژ، به داخل پکیج تصفیه فاضلاب انسانی هدایت می شود تا در مخزن بیولوژیکی هوازی، تحت تاثیر فعالیت میکروارگانیزم های هوازی سبب حذف آلاینده های موجود در فاضلاب و کاهش BOD و COD می گردد. سپس فاضلاب وارد قسمت ته نشینی شده و لخته های لجن تشکیل شده در مخزن هوادهی تحت تاثیر نیروی جاذبه در حوضچه ته نشینی ته نشین شده و بوسیله ایرلیفت پمپ قسمت مازاد لجن به مخزن ذخیره لجن انتقال یافته ودر آنجا تا زمان تخلیه، نگهداری می شود. خروجی زلال از سرریز های کنگره ای شکل ته نشینی وارد قسمت کلر زنی شده و پس از ضد عفونی و میکروب زدایی، از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی خارج می شوند.

تصفیه فاضلاب انسانی به روش لجن فعال با هوادهی گسترده

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده ، مبتنی بر بارگذاری کم در استخرهای هوادهی است. این میزان بارگذاری موجب می شود که باکتری ها با اکسیژن فراوان و مواد غذایی نسبتاً کمتری مواجه شده. لذا مواد آلی موجود در فاضلاب را به صورت کاملتری مورد استفاده قرار دهند. علاوه بر مواد آلی کربن دار مواد آلی ازت دار نیز به طور کامل اکسیده می شود. لذا لجن بدست آمده از این روش پایدار بوده بخوبی آب خود را از دست داده و خشک می شود. قابلیت تعفن آن بسیار کم و در صورت راهبری خوب تأسیسات به کلی بدون بو می باشد.

تصفیه فاضلاب انسانی بوسیله واحد های پیش ساخته ای انجام می شود که به آنها پکیج تصفیه فاضلاب انسانی می گویند. واحد های مورد تیاز موجود در این پکیج ها جهت تصفیه فاضلاب انسانی شامل : آشغالگیری، دانه گیری، متعادل ساز، ایستگاه پمپاژ، واحد هوادهی، تجهیزات مورد نیاز هوادهی، پایپینگ مورد نیاز هوادهی، دیفیوزر های تقسیم حباب های هوا، ته نشینی، ایرلیفت پمپ، کلر زنی، پکیج تزریق کلر، مخزن نگهداری و هاضم لجن بیولوژیکی، اتاقک کنترل جهت قرار دادن تجهیزات تصفیه خانه و تابلو کنترا و توزیع قدرت و بلوئر ها و پکیج تزریق کلر می باشد.

ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب انسانی شرکت پایپ گستر

به دلیل مزایای پکیج های تصفیه فاضلاب انسانی شرکت پایپ گستر، امروزه در تمامی کشور های توسعه یافته و در حال توسعه و حتی در کشورهای جنگ زده ای چون افغانستان و عراق و آذربایجان نیز از این پکیج ها مورد استفاده قرار می گیرد و این کشور ها از مشتریان پکیج های تصفیه فاضلاب تولیدی شرکت های ایرانی می باشند.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب انسانی شرکت پایپ گستر عبارت اند از:

 • قابلیت تغییر مکان پکیج تصفیه فاضلاب انسانی حتی پس از نصب
 • امکان ارتقاء ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب در دوران بهره برداری
 • استفاده از پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب برای کشاورزی وآبیاری فضای سبز
 • کارایی مناسب و اخذ تائیدیه استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست
 • عملکرد بدون ایجاد بو و آلودگی های زیست محیطی
 • ساخت سریع و آسان

تصویر پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی پایپ گستر با ظرفیت 65 مترمکعب در روز شرکت نیشکر هفت تپه

 

پکیج تصفیه فاضلاب

کاربردهای متداول پکیج تصفیه فاضلاب انسانی – بهداشتی

در مورد کاربری پکیج تصفیه فاضلاب باید خاطر نشان کرد که هر نوع جامعه انسانی کوچک همچون موارد زیر را شامل میشود:

 1. پکیج تصفیه فاضلاب بمنظور تصفیه فاضلاب شهرک های مسکونی
 2. پکیج تصفیه فاضلاب بمنظور تصفیه فاضلاب کمپ های نظامی، کارگری و….
 3. تصفیه فاضلاب شهرهای دور افتاده و روستاها
 4. پکیج تصفیه فاضلاب بمنظور تصفیه فاضلاب پالایشگاه ها و پتروشیمی ها در هنگان شستشوی تجهیزات در زمان اورهال کردن سیستم
 5. پکیج تصفیه فاضلاب بمنظور تصفیه فاضلاب هتل ها
 6. پکیج تصفیه فاضلاب بمنظور تصفیه فاضلاب بیمارستان ها
اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.

چهار × یک =