سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن

پلی اتیلن (به لاتین : Poly Ethylene) پلیمری از خانواده پلاستیک ها با قابلیت ذوب شدن و قالب گیری است . این پلیمر از پلیمریزاسیون اتیلن که گازی بی رنگ و متشکل از دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن می باشد ، به دست می آید . مهم ترین مشخصه پلی اتیلن که در تولید محصولات پلیمری تاثیر گذار است جرم مولکولی و غلظت می باشد . جرم مولکولی پلی اتیلن وابستگی مستقیم به تعداد مونومر اتیلن موجود در ساختمان آن دارد . از این نظر پلی اتیلن به چندین دسته تقسیم می شود . پلی اتیلن سنگین دارای تعداد مونومر بیشتر در ساختمان خود می باشد و پلی اتیلن سبک تعداد مونومر کمی را در ساختمان مولکولی خود دارد .

مروری بر سپتیک تانک پلی اتیلن (به انکلیسی : PE Septic Tank)

سپتیک تانک پلی اتیلن : همانطور که می دانید در جاهایی که فاقد شبکه فاضلاب شهری باشند و جنس زمین هم غیرقابل نفوذ باشد یا اینکه سطح آب بالا باشد برای دفع فاضلاب ساختمان های مسکونی ، مجتمع ها ادارات ، رستوران ها و … و حتی مدارس از سپتیک تانک پلی اتیلن استفاده می نماییم ، اولین سپتیک تانک پلی اتیلن اجراء شده در ایالات متحده در سال 1876 بوده  جالب است بدانید که اولین پره های جریان باتخته های درخت بلوط ساخته شده بود . بعد از گذشت یک قرن ، اکنون مجموع بزرگی از گندانبار ها احداث شده است . در سال 1903 تعداد زیادی از گندانبار ها با مجموع گنجایش بیش از یک میلیون گالن در ” بندریک وساراتوگ ” ساخته شده و در سال 1920 گندانبارها با یک شکل مشابه با هم ساخته می شدند . بعد از جنگ جهانی دوم سپتیک پلی اتیلن ها به عنوان مهمترین مجموعه جمع آوری فاضلاب مورد توجه قرارگرفته بود به گونه ای که در دفع فاضلاب منازل مسکونی بیشترین میزان استفاده را به خود اختصاص داده بود

سپتیک تانک پلی اتیلن

پیشنهاد ما به خریداران سپتیک تانک پلی اتیلن این است که جهت خرید این محصول حتما در محل تولید حضور یافته و مواد اولیه مورد استفاده در تولید گندانبار را خود بازدید فرمایند تا در صورت بروز مشکل در آینده بواسطه شناختن آدرس کارخانه، بتوانند نسبت به مرتفع نمودن مشکل اقدام نمایند.

بدلیل بالا رفتن نرخ پلی اتیلن پتروشیمی امیرکبیر و پلی اتیلن EX3 پتروشیمی شازند متاسفانه اغلب دست اندرکاران این صنعت  به استفاده از گرانول رو آورده اند. شرکت پایپ گستر با داشتن کد کاربری و پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و معادت بصورت مستقیم مواد اولیه خود را از بورس کالای ایران خریداری می نماید. برای دانلود کاتالوگ سپتیک تانک پلی اتیلن از طریق تلگرام درخواست نمایید . ( کاتالوگ )

جهت تولید یک دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن اولین و مهمترین موضوع 1- آگاهی از میزان خاک (عمق دفن) ، 2- میزان بار ترافیک قابل تردد   3- خاک منطقه ای که این سیستم در آنجا دفن می شود و 4- میزان آگاهی شرکت خریدار از دستورالعمل نصب سپتیک تانک پلی اتیلن جهت بالا بردن تراکم خاک اطراف آن خواهد بود .

مقاومت مکانیکی 31.5 کیلونیوتن (Ring Stiffness)  شرکت پایپ گستر حدود 90درصد از مشکلات موجود در استفاده های بعدی از سپتیک تانک پلی اتیلن را برطرف میکند .

زدودن فاضلاب از محیط زیست بشری همواره یکی از مهم ترین چالش های جوامع مختلف بوده است . به دلیل مستعد بودن فراوان این مواد در ایجاد بیماری های گوناگون ، انسان ناگزیر است تا فاضلاب ایجاد شده توسط خود را به محیطی بیرون از منطقه زندگی خود انتقال داده و با جمع آوری آن به تصفیه و دفع آن بپردازد . امروزه سیستم های انتقال فاضلاب متشکل از خطوط لوله ، منهول ها ، راکتورهای تصفیه و اجزای ریز و درشت دیگری است که فاضلاب از سرتاسر شهر درون آن ها جاری شده و به مکان مشخصی منتقل می شود . به دلیل وجود باکتری های بی هوازی در فاضلاب و فعالیت آنها ، ترکیبات خورنده و بدبویی نظیر گاز هیدروسولفور تشکیل می شود که وجود آنها لزوم یک طراحی دقیق مهندسی برای خطوط انتقال فاضلاب را موجب می شود . سپتیک تانک پلی اتیلن در شهرهای شمالی می تواند راه گریزی از مشکل پیچیده دفع فاضلاب های مسکونی باشد و به همین دلیل با پیشرفت این سیستم می توانیم به شهری سالم تر و امروزی تر بی اندیشیم . در این سایت به انواع سپتیک تانک پلی اتیلن و مزایای این سیستم و نحوه دفع فاضلاب و ساختار و اجزاء … این سیستم خواهم پرداخت . از این سیستم در پروژه های مختلف جهت تصفیه فاضلاب آپارتمان ها و ساختمان های مسکونی ، ویلایی ، هتل ها ، مراکز درمانی ، بیمارستان ها ، کارخانجات ، فاضلاب های شهری و روستایی ، مراکز آموزشی ، پادگان ها ، پایانه های باربری و مسافربری و . . . می توان استفاده نمود .

سپتیک تانک

سپتیک تانک پلی اتیلن

ویژگی های سپتیک تانک پلی اتیلن باعث کاربرد گسترده آن ها در بخشهای مختلف خانگی ، بهداشتی و صنعتی شده است . برخی از اصلی ترین موارد کاربرد سپتیک تانک پلی اتیلن عبارت اند از :

↚ پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری، هتل ها و رستوران ها به دلیل قوانین آب و فاضلاب و سازمان حفاظت محیط زیست

↚ حذف ذرات قابل ته نشینی، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین

↚ متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب

در جدول زیر میزان پساب فاضلاب تولیدی هر نفر در هر یک از موقعیت های اداری ، تجاری ، کارگری ، کارمندی و یا … نمایش داده شده است. از طریق دیتای جدول زیر و اعمال تجربه می توان براحتی ظرفیت سپتیک تانک پلی اتیلن را مورد محاسبه قرار داد.

جدول ظرفیت سپتیک تانک

حجم پساب تولیدی طی یک شبانه روز

سایزبندی سپتیک تانک پلی اتیلن تولیدی شرکت پایپ گستر به شرح جدول زیر است:

3 مترمکعب با قطر 1 و 1.2 متر و طولی که از رابطه πR2 بدست خواهد آمد. بطور مثال طول لوله ای که از رابطه مزبور برای حجم 3 مترمکعب با لوله پلی اتیلن دوجداره قطر 1 بدست می آید عبارت است از 3.82 و طول لوله برای سپتیک تانک پلی اتیلن با حجم 3 و قطر لوله 1.2 متر مساوی است با : 2.65 متر

سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره از مواد اولیه پتروشیمی امیرکبیر و یا اراک با گرید 100 و یا پلی اتیلن گرید 80 (HDPE100) یا (HDPE80) با حجم 4 مترمکعب که با لوله های قطر 1 و 1.2 متر تولید می گردد. سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره 4 مترمکعب دارای 4 پایه نگهدارنده، یک لوله ورودی، لوله خروجی، ونت هوا، دیواره میانی (دوقسمته) یک و در صورت نیاز دو منهول تحت عنوان دریچه بازدید می باشد.

5 مترمکعب : با این ظرفیت بعنوان یکی از حجم های پرمصرف و استاندارد تولید و روانه بازار می گردد. قطر لوله مورد استفاده 1.4 متر با طول 3.26 متر خواهد بود ولی در صورت عدم وجود فضای کافی می توان از لوله با قطر 1.2 متر و طول 4.42 در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن 5 مترمکعب استفاده نمود.

6 مترمکعب : این حجم دارای قطر 1400 میلیمتر و طول 3900 ملیمتر می باشد. این گندانبار دارای دو دریچه بازدید و دو بافل در ابتدا و انتهای آن ، یک ورودی و یک خروجی به قطر دلخواه و یک ونت هوا در بالا بصورت دو قسمته تولید می گردد. قطر بیرون به بیرون این سپتیک تانک پلی اتیلن 1560 میلیمتر می باشد.

7 مترمکعب : این تانک طبق قاعده با لوله اسپیرال قطر 1.4 متر و طول 4.58 متر بصورت افقی و در صورت درخواست کارفرما بصورت عمودی قابل تولید می باشد. سپتیک تانک پلی اتیلن 7 مترمکعب از نظر میزان کاربرد ، تقاضای بالایی ندارد چرا که اغلب مهندسین مشاور بهنگام محاسبه گنجایش گندانبار پلی اتیلن در صورت برخورد به گنجایش 7 مترمکعب ترجیح می دهند اندازه را به 10 مترمکعب پلی اتیلن افزایش دهند چرا که با توجه به اینکه هر میزان گنجایش سپتیک تانک پلی اتیلن دست بالاتر گرفته شود کارایی آن به مراتب بالا تر می رود ، تمامی دست اندرکاران ترجیح در بالابردن درصد میزان کاهش آلودگی از این طریق می نمایند. لوله ورودی در سپتیک تانک پلی اتیلن 7 مترمکعب 7 سانتیمتر پایین از بالای مخزن و لوله خروجی 14 سانیتمتر پایین تر از بالای مخزن سپتیک 7 مترمکعب نصب می گردد.

سپتیک تانک پلی اتیلن

10 متر مکعب : سیستم گندانبار دوجداره با ظرفیت 10 مترمکعب در حال حاضر در ایران تقاضای بسیار بالایی دارد . این سیستم می تواند با لوله اسپیرال یا کورتیوب و یا کاروگیت تولید گردد در هر صورت سپتیک تانک پلی اتیلن 10 متر مکعبی در حالت دیفالت (استاندارد) با لوله دوجداره به قطر 1600 میلیمتر و طول 5 متر تولید می گردد . این دستگاه دارای یک دیوایدر (بافل میانی) ، یک ونت جهت خروج گاز متان ، دو عدد ویزیت ولو یا دریچه بازدید، 4 عدد پایه از لوله کاروگیت جهت نگهداری آن بصورت تراز ، دو عدد عدسی که عموما محدب تولید می گردد ، یک عدد ورودی 4 تا 6 اینچ بسته به انتخاب مشتری ، یک عدد خروجی با ابعاد برابر با ابعاد وروی و با اختلاف ارتفاع 5 تا 10 سانتیمتر پایین تر از ورودی از تاج مخزن سپتیک فاضلاب و دو عدد منهول بسته به انتخاب مشتری می باشد .

12 مترمکعب : این گنجایش یکی از کم مصرف ترین ها در ایران و جهان می باشد . ضخامت بدنه سپتیک تانک پلی اتیلن 12 مترمکعب در صورت تولید شدن به صورت دوجداره از 6 سانتیمتر آغاز و تا 14 سانتی متر افزایش می یابد. قطر لوله مورد استفاده در تولید گندانبار 12 مترمکعب بنا به نظر مشتری از 1.4 متر آغاز و تا 2 متر بصورت 1.4 – 1.5 – 1.6 – 1.8 تا 2 متر متغیر است .

بطور مثال این سیستم لوله دوجداره پلی اتیلن با قطر 1.6 متر و طول 6 متر با دو عدسی با ضخامت 5 سانتیمتر و هر دو دوجداره بهمراه یک جداکننده و دو سیفون  داخلی و دو دریچه بازدید تولید میگردد. تعدا پایه های نگهدارنده نیز 6 عدد می باشد و البته این پایه ها فقط در نقش جلوگیری از چرخش دستگاه عمل نموده و بهیچ عنوان باربر نمی باشند.

15 مترمکعب : سپتیک تانک پلی اتیلن 15 مترمکعب شرکت پایپ گستر تولید شده از مواد اولیه درجه یک پتروشیمی امیرکبیر یا مارون و یا جم یا مواد اولیه پتروشیمی شازند اراک با گرید 80 در جوش ها و 100 در بدنه اصلی  در حالت استاندارد دارای قطر 1.6 متر و طول 7.5 متر می باشد. حالت استاندارد (دیفالت) این پکیج یعنی حالتی که هزینه سپتیک تانک پلی اتیلن در آن حالت در کمترین حالت خواهد بود. در صورت کمبود فضای مورد نیاز بمنظور نصب و محدودیت های ترافیکی می توان سپتیک تانک پلی اتیلن 15 مترمکعب را با لوله کاروگیت اسپایرال با قطر 1.8 و طول 5.9 یا قطر 2 و طول 4.77 و قطر 2.5 و طول 4 متر تولید کرد.

آیا وزن سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره گرید 100 با وزن سپتیک تانک پلی اتیلن گرید 80 (HDPE80 & HDPE100) تفاوت دارد؟

همانطور که می دانیم لوله دوجداره و انواع لوله پلی اتیلن تولید شده با مواد اولیه پلی اتیلن با گرید 100 بدلیل فشردگی با لوله پلی اتیلن گرید 80 تفاوت وزنی و قیمتی دارد. در حقیقت سپتیک تانک پلی اتیلن با پلی اتیلن گرید 100 سبک تر از گرید 80 می باشد.

اکثر موارد شرکتها در پروپزال که برای مشتری ارسال می نمایند ذکر میکنند که  تولید این شرکت با پلی اتیلن با گرید 100 تولید می گردد در حالیکه مطمئنا در تولید مخزن از پلی اتیلن دوجداره با گرید 80 استفاده می نمایند. چرا کهnگرید 80 دارای فلکسیبلیتی بیشتری نسبت به سپتیک تانک پلی اتیلن با گرید 100 می باشد . ذاتا بهنگام جوش پلی اتیلن گرید 100 دارای نواقص بسیاری می باشد که در گرید 80 این مشکلات وجود نخواهد داشت لذا ما پیشنهاد میکنیم که تولیدکنندگان محترم در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن که در زیر خاک بدون سازه محافظ قرار می گیرد و بار مرده زیادی را باید تحمل کند از پلی اتیلن با گرید 80 استفاده نمایند .

در خصوص کیفیت پی اتیلن با گرید 80 و 100 نکته ظریفی وجود دارد که می توانید با کارشناسان پایپ گستر تماس بگیرید تا مهندس عبدالعلی زاده توضیحات کامل را در این خصوص در اختیار شما قرار دهد.

تهران مشهد اصفهان کرج شیراز تبریز قم اهواز کرمانشاه ارومیه رشت زاهدان همدان کرمان یزد اردبیل بندرعباس
اراک زنجان سنندج قزوین خرم‌آباد گرگان ساری بجنورد بوشهر بیرجند ایلام شهرکرد سمنان یاسوج

بهبود عملکرد سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک چیستمواردی که برای بهبود عملکرد سپتیک تانک پلی اتیلن باید رعایت کرد به شرح زیر است :

1- ممانعت از عبور خودروی سنگين به دفعات مكرر در حد امکان و یا تعبیه تمهیدات لازم جهت بالا بردن مقاومت مکانیکی
2- ممانعت از ورود اشيا غير قابل تجزيه مانند پلاستيک و… به درون این سیستم
3- خودداری از ورود رنگ، روغن موتور، سموم، كود شيمیائی و مواد شيميائی به درون دستگاه سپتیک
4- استفاده از آب داغ به جای استفاده از مواد شيميائی جهت باز نمودن مسير فاضلاب مسدود شده به درون گندانبار  در مواقع ضروری

5- هيچگونه مواد و ماده گندزدايي مثل كلر و … نبايد به داخل سپتیک تانک پلی اتیلن ريخته شود چون باعث از بين رفتن باكتري هاي تصفيه كننده فاضلاب مي شود .

6- حتما در زمان های معین و زمانی که انبار ، گندانبار پرشده است بايد لجن جمع شده در كف تانک را خارج کرد . لجن آب را می توان به طرق زهكشي و ثقلي خارج کرد و لجن را معمولا به وسیله پمپ بيرون مي آورند .

7- زمان خالي كردن گندانبار هرگز تمام مواد لجني را بيرون نیاورید چرا که ته مانده لجن در سپتيک ، مکانیزم دوباره آن را بهبود و تسریع مي بخشد .

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

1 دیدگاه

gravatar

پورنگ غفارینوشته شده در  6:25 ب.ظ - دسامبر 28, 2018

باسلام اگر در استان گیلان (ترجیحا شهرستان سیاهکل)نماینگدی فروش دارید خواهش میکنم جهت مشاوره دادن به بنده جهت انتخاب سپتیک برای یک ویلای دو طبقه تماس بگیرید.تلفن بنده0912101—

دیدگاه خود را وارد کنید.