مخزن پلی اتیلن دوجداره

سپتیک تانک چیست ؟

سپتیک تانک یا تانک سپتیک بعنوان اولین کشف بشر در زمینه تصفیه فاضلاب در زمانی که انسان ها مجبور بودند بدلیل برخورداری از امکانات شهری محدود شهرهای خود را بصورت عمودی توسعه دهند و توسعه افقی شهرها باعث هدر رفت منابع می شد به طرز وحشتناکی به بالا بردن بهداشت محیط زیست جوامع خود کمک  کرد. شاید سوال بپرسید سپتیک تانک چیست که امروز در تمامی پروژه ها پیمانکار یا بهره بردار مکلف به نصب سپتیک تانک می باشد و محیط زیست بدون نصب سپتیک تانک شما را جریمه می نماید و اجازه اخذ پایان کار را از شهرداری نمی دهد.

سپتیک تانک در حقیقت یک محفظه پلاستیکی ، بتنی ، آجری و یا سنگی است که با طراحی خاصی که دارد فاضلاب های جامدی که از منازل مسکونی یا اداری و یا هر منبع تولید فاضلاب دیگر را می گیرد و با ته نشینی و تصفیه بی هوازی درصد الایندگی پساب را تا حد زیادی کاهش می دهد به نحوی که آب خروجی از سپتیک تانک براحتی می تواند جذب چاه فاضلاب گردد.

در حقیقت سپتیک تانک همانطور که از نام آن پیداست مخزن یا تانک یا منبعی است که بواسطه طراحی خاص، فاضلاب جامد را درون خود نگه داشته، از طریق فعالیت باکتری های بی هوازی تبدیل به مایع (پساب) و گاز متان نموده و تحویل چاه جذبی و نه رودخانه و نه آبیاری فضای سبز می نماید .

” نکته مهم  : آب خروجی از سپتیک تانک صرفا می بایست به چاه جذبی هدایت گردد . ”

سپیک تانک

سپتیک تانک

بمنظور اینکه اطلاعات کاملی از سپتیک تانک داشته باشیم در ابتدا به تاریخچه پیدایش سپتیک تانک می پردازیم. کامرون در سال 1895 میلادی برای اولین بار در انگلستان مخزنی بنام تانک سپتیک ساخت. تانک سپتیک برای تصفیه مقدماتی فاضلاب مناطق مسکونی، مدارس، پارک ها، کمپ‌های تابستانی و هتل ها بکار می رود و بعلت ارزانی و سهولت ساخت مورد توجه زیادی قرار گرفته است .

سپتیک تانک یک انبار زیرزمینی است که برای نگهداری فاضلاب ساخته می شود . سپتیک تانک بصورت منفرد یا دو انباره ساخته می شود .

سپتیک تانک دو قسمته

در سپتیک تانک دو انباره یا دو قسمته، انبار اول برای ته نشینی، هضم لجن و انبارکردن لجن بکار می رود و انباره دوم سپتیک فاضلاب برای چربی گیری و کاهش BOD5 و ته نشینی مجدد و جلوگیری از دفع لجن و یا مواد جامد دیگری که از انبار اول رد شده اند مورد استفاده قرار می گیرد . در صورتی که سپتیک تانک به صورت عمودی تولید گردد نقشه آن تغییر می کند و بصورت ایمهاف تانک باید اجرا گردد . معمولا در سپتیک تانک های عمودی از جنس بتن حالت قیفی درون مخزن باعث ته نشینی جامدات به قسمت تحتانی سپتیک تانک می گردد ولی در حالت پلی اتیلن در صورت درخواست مشتری بر ساخت سپتیک تانک عمودی موضوع حذف جامدات باید از طریق لوله های بلند و بالایی که به قسمت پایین سپتیک تانک در ابتدا و اتهای دستگاه نصب می گردد انجام پذیرد.

در تانک سپتیک لوله های ورودی و خروجی وجود دارد که معمولاً برای جلوگیری از گرفتگی بشکل T ساخته می شوند و در ضمن شاخه بالایی لوله عمل تخلیه نیز صورت می گیرد .

قطر لوله ورودی نباید کمتر از 4 اینچ باشد.

در سرتاسر عرض تانک مانعی بفاصله 15 سانتی متر از دیواره تانک نصب می شود . کف سپتیک تانک ساخته شده برای جمعیت های کمتر از 30 نفر مسطح و بدون شیب است ولی برای تانک های بیشتر از 30 نفر سطح قسمت اول سپتیک تانک باید شیبی برابر نسبت به سطح افق داشته باشد.
در تانک سپتیک مواد جامد ته نشینی شده و مواد روغنی بصورت شناور در می آیند و لجن نیز در ته سپتیک تانک انبار می شود که این لجن ها هم هر دو سال یکبار از کف سپتیک تانک لجن روبی می شوند.

از آنجائیکه هیچگونه اعمالی از قبیل اختلاط، گرم کردن، کنترل PH و غیره در سپتیک تانک انجام نمی گیرد لذا نمی توان از هضم کامل لجن در سپتیک فاضلاب مطمئن بود و “باید آنزیم هایی جهت تسریع هضم فاضلاب به تانک افزوده نشود.”

عمق مؤثر برای سپتیک تانک افقی یاعمودی حداقل 120 سانتی متر است که همان ارتفاع سطح آزاد فاضلاب می باشد و معمولاً از سطح آزاد فاضلاب تا سقف نیز حدود 30 تا 40 سانتی متر فاصله در نظر گرفته می شود البته در تانک های بظرفیت بزرگ که از نظر اقتصادی لازم است عمق مؤثر بیشتری در نظر گرفت ولی از نظر کار سپتیک تانک عمق مؤثر کمتر دارای بهره بهتری است.

قسمت ورودی (بخش اول) سپتیک تانک معمولاً حجمش در حدود دو برابر قسمت دیگر است. جریان فاضلاب بین دو قسمت یا بوسیله سرریز بوده و یا از بدنه دیوار داخلی بفاصله 30 سانتی متر تا 45 سانتی متر از سطح آزاد فاضلاب سوراخهایی به قطر 10سانتی متر و بفاصله فواصل محور تا محور برابر 30 سانتی متر در نظر می گیرند تا فاضلاب بین دو قسمت جریان داشته باشد.

سپتیک تانک

اینکه بخش اول سپتیک فاضلاب دارای حجم زیادتری نسبت به قسمت دوم سپتیک تانک فاضلاب می باشد، به دو دلیل است.

الف) تغییرات شدید فاضلاب را در طول شبانه روز تحمل کند بدین معنی که تا حدودی از نوسانات سطحی فاضلاب جلوگیری کند. در حقیقت قسمت بزرگتر سپتیک تانک وظیفه حوضچه آرامش درون دستگاه را بعهده می گیرد و از ایجاد شوک درون سپتیک تانک جلوگیری میکند

ب) مقدار مواد جامدی که در این قسمت ته نشین می گردند بیشتر بوده لذا حجم بیشتری  برای بخش اول سپتیک تانک لازم می باشد.

ویژگی های سپتیک تانک باعث کاربرد گسترده آن ها در قسمتهای مختلف خانگی ، بهداشتی و صنعتی گردیده است .

عناوینی که امروز سپتیک تانک با آنها مانوس گردیده است عبارتند از : سپتیک تانک آپارتمان مسکونی ، سپتیک تانک  ویلا ، سپتیک تانک مجتمع مسکونی ، سپتیک تانک مجتمع اداری ، سپتیک تانک هتل ، سپتیک تانک پاساژ ، سپتیک تانک مجتمع تجاری ، سپتیک تانک کافی شاپ ، سپتیک تانک رستوران ، سپتیک تانک تالار ، سپتیک تانک مجتمع ورزشی ، سپتیک تانک کارخانه ، سپتیک تانک نیروگاه ، سپتیک تانک کمپ کارگری ، سپتیک تانککارگاه مهندسی و …

کاربردهای سپتیک تانک

از اصلی ترین موارد کاربرد سپتیک تانک عبارت اند از: پیش تصفیه و تصفیه اولیه فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی ، هتل ها و رستوران ها ، مجتمع های تجاری و اداری ،  سختی گیریهای قوانین شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست ، حذف ذرات قابل ته نشینی ، چربی و روغنهای موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین متعادل سازی و همچنین استفاده از سپتیک تانک بعنوان لیفت استیشن (ایستگاه پمپاژ فاضلاب) در سیستم های تصفیه فاضلاب .

در ادامه بصورت خلاصه چون سپتیک تانک کمتر بمنظور نگهداری اسید و مواد قلیایی استفاده می شود و بیشتر در تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد با کنار هم گذاشتن کلمات سپتیک تانک و فاضلاب به تبیین مجدد مکانیزم عملکرد سپتیک تانک می پردازیم.

از نگاهی دیگر دستگاه سپتیک تانک فاضلاب که با نام سپتیک تانک نیز بیان می شود به عنوان یکی از روش های معمول در تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد . معمولا استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن یا سپتیک تانک پیش ساخته بتنی به علت راندمان پایین تصفیه آن برای حجم های پایین تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد برای حجم های متوسط و بالا از پکیج های تصفیه فاضلاب استفاده می گردد .

مزایای سپتیک تانک

از مهم ترین مزایای دستگاه سپتیک تانک (Septic Tank) یا مخزن سپتیک تانک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مناسب بودن جهت تصفیه پساب واحدهای کوچک بدلیل هزینه پایین ساخت : قیمت پایین سپتیک تانک نسبت به پکیج تصفیه فاضلاب هوازی و … باعث درخواست بالای ان شده است.
  • نصب سریع و راه اندازی بدون نیاز به رعایت دستورالعمل خاص و پیچیده : سپتیک تانک مخصوصا مدلی با جنس بدنه پلی اتیلن سنگین یعنی HDPE باشد بسیار راحت نصب میگردد . در حقیقت نصب آن همچون کار گذاشتن لوله پلی اتیلن درون خاک است که نیاز به تمهیدات خاصی ندارد.
  • هزینه پایین نگهداری و تعمیرات : با توجه به عمر بالای مصالحی که سپتیک تانک با آن تولید می شود از بتن تیپ 5 ضد سولفات گرفته تا لایه های ایزوگامی که روی بدنه سپتیک تانک کشیده می شود و یا پلی اتیلن EX3 امیر کبیر ، شازند ، مارون و … هزینه تعمیرات برای این دستگاه متصور نیست .
  • بدون تجهیزات متحرک و الکترومکانیکال : همانطور که نقشه سپتیک تانک می توان دید هیچگونه تجهیزات برقی درون آن بکار نرفته است لذا نگرانی از بابت سوختن قطعات الکتریکی و یا شکستن قطعات مکانیکی متصور نیست.
  • بدون نیاز به مصرف انرژی : بر خلاف پکیج تصفیه فاضلاب که از نیروی برق زیادی بمنظور هوادهی به بلوئرها استفاده می نماید در هیچ یک از مدل های سپتیک تانک از هیچ کدام از منابع برق ، آب و گاز و … استفاده نمی شود.
  • پایین بودن فضای اشغالی به علت مدفون بودن : سپتیک تانک بدلیل اینکه می باید فاضلاب را بصورت ثقلی دریافت نماید اصولا در طحی پایین تر از پایین ترین تراز فاضلاب خروجی از ساختمان قرار می گیرد لذا در 99 درصد از پروژه ها سپتیک تانک درون خاک قرار می گیرد و فضایی اشغال نمیکند.
  • قابل نصب در هر عمقی متناسب با پروژه : با توجه به اینکه ضخامدت بدنه سپتیک تانک قابل طراحی است و در حقیقت سپتیک تانک هر پروژه بصورت اختصاصی طراحی و تولید می گردد میتوان این دستگاه را تا عمق 16 متر زیر زمین دفن نمود بدون اینکه مشکلی برای عملکرد سپتیک تانک پیش آید.

مکانیزم عملکرد سپتیک تانک

نحوه کارکرد سپتیک تانک اینگونه است که فاضلاب دفع شده از خروجی لوله های بهداشتی پس از ورود به انباره اول سپتیک تانک به علت کاهش سرعت جریان قسمتی از مواد معلق و مواد سنگین آن ته نشین می شود و به صورت لجن در کف انباره سپتیک تانک قرار می گیرد بعد با کمک باکتری های بی هوازی که فعال شده اند شروع به تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب می کنند و می توان گفت لجن فاضلاب را هضم نموده و تبدیل به مایع قابل جذب توسط چاه فاضلاب می نمایند . میانگیر درون سپتیک تانک وظیفه انتقال آرام فاضلاب مایع به قسمت دوم را بر عهده دارد. لوله ورودی که بصورت 90 درجه در ابتدای سپتیک تانک نصب شده است وظیفه گرفتن سرعت پساب ورودی به دستگاه را بر عهده دارد. لوله خروجی 90 درجه نصب شده در انتهای سپتیک تانک نیز وظیفه انتقال بدون هیجان پساب زلال شده به درون چاه را برعهده دارد . پایه های سپتیک تانک در سپتیک تانک افقی پلی اتیلن و فایبرگلاس یا جی آر پی هیچ وظیفه ای بجز جلوگیری از چرخش سپتیک تانک بهنگام حمل و نقل را بر عهده ندارند. ونت نصب شده در عدسی خروجی سپتیک تانک یا در بالاترین نقطه سپتیک تانک نیز تنها یک وطیفه دارد و ان انتقال گازهایی است که حاصل فعالیت باکتری های بی هوازی درون دستگاه می باشد. وجود دو عدد دریچه بازدید در ابتدا و انتهای سپتیک تانک موجبات دسترسی به قسمت ابتدایی و انتهایی سپتیک تانک را فراهم می آورد. در حقیقت از طریق این دریچه ها چنانچه در مکانیزم عملکرد سپتیک تانک مشکلی بوجود آید با ورود یک انسان به هر یک از قسمت های اولیه و ثانویه سپتیک تانک می توان مشکل را برطرف نمود.

در زیر ویدیویی آماده کرده ایم که شما را با نحوه کار سپتیک تانک آشنا می کند :

در ضمن می توانید مقاله بالا را به صورت صوتی استفاده کنید :

مطالب زیر را از دست ندهید :

لوله زهکشی

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

کارخانه لوله کاروگیت

اجرای سپتیک تانک

سپتیک تانک فاضلاب

سپتیک تانک

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.

چهار + یک =