مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن دوجداره

مخزن پلی اتیلن دوجداره ، مخزن دو جداره پلی اتیلن

یکی دیگر از انواع محصولات تولیدی نشاگستر مخزن پلی اتیلن دوجداره می باشد. مخزن پلی اتیلن دوجداره تولیدی نشاگستر از قطر 1/2 متر آغاز و تا قطر 3300 میلیمتر بصورت عمودی و افقی و با مقاومت حلقوی متفاوت از 4 کیلو نیوتن تا 63 کیلونیوتن قابل تولید است.

مخزن پلی اتیلن دوجداره یکی از پرمصرف ترین محصولات تولیدی این شرکت می باشد. استفاده بعنوان مخزن نگهداری آب چه بصورت بهداشتی و چه بصورت آشامیدنی و یا مخزن نگهداری اسید با غلظت های مختلف و مایعات قلیایی باعث شده امروز تقاضای بسیار بالایی برای مخازن پلی اتیلن دوجداره بوجود آید.

مخزن نگهداری اسید کلریدریک و مخازن نگهداری انواع اسیدها در شرکتهای مختلف پتروشیمی که قبلا بصورت مخازن GRP تولید و از شرکتهای چینی خریداری می شد، برخی از نمونه های مخازن پلی اتیلن دوجداره مورد استفاده در صنایع هستند.

سپتیک تانک ها نیز یکی از مخازنی هستند که بصورت دوجداره از پلی اتیلن ساخته می شوند.

بزرگترین مزیت مخزن پلی اتیلن دوجداره مقاومت بالای مکانیکی در برابر فشار خاک بدون سازه نگهبان می باشد. مخزن پلی اتیلن دوجداره بصورت ته قیفی نیز قابل تولید می باشد.

مخزن پلی اتیلن دوجداره از حجم 1 متر مکعب تا 120 مترمکعب بصورت عمودی و افقی قابل تولید است.

مخزن پلی اتیلن دوجداره ای که هم اکنون برای ساخت برج میعان شرکت نوپاشیمی در حال ساخت است دارای قطر 1.6 متر و ارتفاع 10 متر می باشد. نقشه این مخزن پلی اتیلن دوجداره بقدری خاص بود که تمام تولیدکنندگان از تولید این دستگاه نا امید شده بودند ولی دستگاه ها و ربات های تمام اتومات شرکت نشاگستر براحتی توانست این دستگاه را تولید و روانه محل نصب در کارگاه شرکت نماید.

مخزن دوجداره پلی اتیلن با توجه به خاصیت انعطاف پذیری آن و انطباق با موارد مختلف کاربردی قابلیت استفاده بصورت مخزن های روزمینی (سطحی یا اسکپوز) و مخزن پلی اتیلن دوجداره زیرزمینی را دارا می باشند. این مخزن های پلی اتیلن دوجداره را می توان به عنوان مخزن های نگهداری آب کشاورزی یا آب بهداشتی، مخزن ذخیره مواد غذایی و مخزن نگهداری انواع سیالات و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار داد.
همچنین از مخزن دوجداره پلی اتیلن می توان به عنوان سیلو برای ذخیره و انبارداری غلات و سایر محصولات کشاورزی بهره برد.

قابل ذکر است که نشاگستر از سازمان غذا و دارو برای مخزن دوجداره پلی اتیلن تولیدی خود، گواهینامه دریافت کرده است.

مخزن پلی اتیلن دوجداره با استفاده از لوله و ورق های پلی اتیلن دو جداره و به روش جوشکاری اکسترودری تولید گردیده و با ظرفیت 1 تا 103 متر مکعب (تولید در کارخانه) و تا 500 مترمکعب بصورت مونتاژ در محل قابل ارائه می باشد.

 

از جمله مزایای مخزن دوجداره پلی اتیلنی تولیدی این شرکت علاوه بر موارد اشاره شده قبل میتوان به موارد ذیل نیز اشاره نمود :

 1. سرعت بالای تولید و نصب سریع و آسان
 1. وزن کم و سهولت در حمل و نقل
 1. قیمت مناسب نسبت به نمونه فلزی و بتنی
 1. مقاومت بالا در مقابل خوردگی
 1. بهداشتی بودن (دارا بودن گرید آشامیدنی)
 1. قابلیت تولید با رنگ های مختلف روشن و تیره
 1. دوام و عمر طولانی
 1. تولید مخزن بدون نشت با جوش اکسترود
 1. هزینه پائین نگهداری
 1. قابلیت اتصال لوله و سایر انشعابات به روش جوشکاری
 1. قابلیت تولید متنوع در حجم و ظرفیت مخزن پلی اتیلن دوجداره

ساختار مولکولی مخزن پلی اتیلن دوجداره

خصوصیات کیفی پلی اتیلن وابسته به نحوه چیدمان زنجیره های مولکولی می باشد. زنجیره های مولکولی بصورت سه بعدی بوده و بصورت تابیده در هم می باشند. زنجیره اصلی دارای زنجیره های فرعی با اندازه های متفاوت می باشد. تعداد، نوع و اندازه این زنجیره های فرعی تعیین کننده خواصی مانند دانسیته، سفتی، مقاومت کششی، انعطاف پذیری، سختی، تردی، کشیدگی، خواص گرانروی و ویسکوزیته مذاب می باشد.

پلی اتیلن یک مولکول نیمه کریستال است که بخشی از آن کریستالی و بخش دیگری از آن بی شکل است. قسمت کریستالی جایی است که زنجیره های جانبی که بصورت منظم چیده شده، بطور دقیق تا خورده و لایه ها بصورت موازی و درهم فشرده قرار گیرند. زمانی این اتفاق می افتد که زنجیره های جانبی کمتری در ساختمان مولکول پلی اتیلن باشد. در بخش کریستالی، مولکولها در هر کریستال دارای خواص منحصر به فرد می باشند. در صورتیکه زنجیره های مولکولی درهم پیچیده، شاخه های اصلی تاخورده و شاخه های فرعی نزدیک به هم که بصورت تصادفی قرار گرفته و جرم مولکولی کمی دارند، بخش بی شکل (amorphous) را تشکیل می دهند. فراوانی زنجیره های منظم پلیمری باعث ایجاد مواد سخت با سفتی متوسط می گردد.
پلی اتیلن سنگین (RIGID PE) دارای بخش کریستالی بیشتری نسبت به پلی اتیلن سبک می باشد. اندازه و نحوه توزیع کریستالها تعیین کننده استحکام کششی و مقاومت طبیعی در مقابل شکافت محصول نهایی می باشد.
پلی اتیلن سنگین (HDPE) که نسبت به پلی اتیلن سبک و متوسط (LDPE & MDPE) دارای شاخه جانبی کمتری است، دارای بخش کریستالی بیشتر و بالتبع دانسیته و مقاومت بیشتری می باشد.
پلی اتیلن سبک (LDPE) که دارای شاخه های جانبی کوتاه و بلند در ساختار خود می باشد، از بخش کریستالی کمتری نسبت به پلی اتیلن سنگین (HDPE) برخوردار است و بنابراین دارای انعطاف پذیری بیشتر ولی مقاومت کمتری می باشد. به طور فرضی، پلی اتیلن کریستالی ترد و شکننده و پلی اتیلن سبک مومی شکل و بیشتر شبیه پارافین است. به محض حرارت دادن، مولکولهای کریستالی منظم به مولکولهای بی شکل و نامنظم تبدیل می شوند، در صورتیکه سرد کردن باعث برگشت برخی از کریستالها به حالت اول می شود. بنابراین با استفاده از این خاصیت می توان دو قطعه پلی اتیلن را به هم جوش داد.
نقطه ذوب پلی اتیلن دمایی است که در آن پلاستیک بطور کامل تبدیل به مولکولهای بی شکل می گردد. در پلی اتیلن سنگین و سایر ترموپلاستیکها زنجیره های مولکولی دارای پیوند خیلی محکمی نبوده و با حرارت کافی ذوب می شوند. با استفاده از حرارت براحتی می توان رزین های ترموپلاستیک را شکل داد.

مقایسه قیمت مخزن پلی اتیلن دوجداره با انواع دیگر مخازن پلی اتیلن

همانطور که بارها در همین سایت توضیح داده شد مخزن پلی اتیلن دوجداره نسبت به مخزن پلی اتیلن دو یا سه و یا حتی 5 لایه تفاوت هایی دارد که از جمله مهترین آنها می توان به استحکام بسیار بیشتر پروفیل مورد استفاده در ساخت مخزن پلی اتیلن دوجداره نسبت به سایر مخازن پلی اتیلن اشاره نمود. در دهه اخیر، مخزن نگهداری اسید در اغلب کارخانجات و پترشیمی ها از جنس پلی اتیلن سه لایه بوده است.

در حال حاضر بدلیل مشخص شدن تاثیر اسید بر پلی اتیلن که صرفا تجربه می توانست این علم را در اختیار بشر قرار دهد، اغلب دست اندرکاران به این باور رسیده اند که باید از مخازن GRP و یا پلی اتیلن دوجداره استفاده نمایند چرا که حتی در صورت خشک و شکننده شدن پلی اتیلن در جداره داخل مخزن پلی اتیلن، بواسطه فاصله 6 سانتی متری جداره داخل مخزن پلی اتیلن دوجداره با جداره بیرون هیچ نوع خطری مخزن نگهداری اسید یا مخزن نگهداری مواد قلیایی را تهدید نمی نماید.

لذا اغلب مشاورین امروز بهنگام طراحی مخزن پلی اتیلن جهت نگهداری اسید و مواد قلیایی تاکید بر استفاده از مخزن دوجداره پلی اتیلن می نمایند.

جهت محاسبه نوع پروفیل مورد استفاده در ساخت مخزن پلی اتیلن دوجداره و نوع سازه مخزن پلی اتیلن دوجداره اعم از مخزن کاروگیت، مخزن اسپیرال و امکان کورتیوب با توجه به دما و درجه اسیدیته سیالی که در مخزن قرار است نگهداری و ذخیره شود و آگاهی از قیمت مخزن پلی اتیلن دوجداره با کارشناسان نشاگستر در ارتباط باشید.

 

شاخصه ای اصلی مخزن نگهداری اسید اعم از مخزن نگهداری یا ذخیره اسید سولفوریک ، مخزن ذخیره یا نگهداری اسید فسفریک ، مخزن ذخیره یا مخزن نگهداری اسید نیتریک و مخزن نگهداری اسید کلریدریک تا درجه اسیدیته 33درصد

معمولا برای نگهداری مواد اسیدی از مخزن اسیدی که بالاتر از سطح زمین قرار می گیرند، استفاده می شود. یکی از مزایای مهم این مخزن اسید، دسترسی سریع به آنها جهت تخلیه و تزریق مواد اسیدی است. سایز نرمال این مخزن اسید باید حداقل 5 برابر حجم موادی باشد که قرار است در داخل مخزن نگهداری شود.
در ساخت این مخزن اسید معمولا از فلز (به صورت پوشیده یا ناپوشیده) و یا پلاستیک  مستحکم شده با فایبرگلاس(FRP)، استفاده می‌شود. مخزن اسید فلزی معمولا از مقاومت و دوام بالایی در برابر فشار و ضربات برخوردار هستند، در حالی که مخزن اسید پلاستیکی – فایبرگلاسی ، اقتصادی تر بوده و برای نگهداری مواد اسیدی کم حجم به مدت کوتاه  مناسب می‌باشند.

مخزن اسید باید به گونه ای طراحی شوند که در هر لحظه امکان دسترسی به دهانه و سیستم خروجی داشته باشیم تا در مواقع لازم نمونه برداری به راحتی انجام شود. معمولا به صورت دوره‌ای محتویات داخل مخزن همگن می شود تا از تشکیل بخار مایع که موجب رهاسازی گازهای سمی و خورنده می‌شود جلوگیری شود. بنابراین سیستم چرخشی یکی از ملزومات مخزن اسید است.

به هنگام نگهداری مواد اسیدی باید خواص فیزیکی این مواد را از هر جهت لحاظ کنیم تا از به وجود آمدن بخارهای خورنده و سمی ممانعت نماییم.
به طور کلی،  ضریب خورندگی مواد اسیدی هنگام نگهداری آنها در محیطی گرم افزایش می‌یابد، پس توصیه می‌شود تا حد امکان این مخزن اسید در محیطی خنک ولی نه زیاد سرد که موجب یخ زدگی مواد اسیدی شود، نگهداری شوند.

معمولا یکی از دلایل افزایش خورندگی مواد اسیدی، نگهداری مخزن در برابر تابش مستقیم نور خورشید است، یک راه حل بسیار ساده جهت ممانعت نمودن از وقوع این واکنش شیمیایی این است که مخزن را با رنگهای ضد تابشی مانند رنگ سفید، رنگ آمیزی نماییم. یک راه حل دیگر برای نگهداری مواد اسیدی داخل مخزن در دمای نسبتا متعادل، استفاده از مواد مبتنی بروینیل، جهت پوشش دادن محیط خارجی مخزن است.
در محیط هایی که احتمال می رود دمای خارجی باعث فریز شدن مواد اسیدی داخل مخزن ‌شود بهتر است از ورقه های مارپیچی یا سایر وسایل گرمایشی جهت متعادل نمودن دمای مخزن اسید ، استفاده شود. استفاده از ورقه های  مارپیچی در داخل مخزن اصلا توصیه نمی‌شود، زیرا این نوع راه حل موجب افزایش میزان خورندگی مواد اسیدی شده و در داخل مخزن رخنه ایجاد می‌کند. علاوه بر این جریان فشار قوی نیز توصیه نمی‌شود، زیرا بارسیدن دمای سطح داخلی مخزن به 100 درجه سانتی گراد، شاهد خورندگی شدید اسیدی خواهیم بود.

مخزن های فشرده شده زمانی که فشار بخار بیش از فشار اتمسفر است، توصیه می‌شوند.

هنگام نگهداری مواد اسیدی در مخزن اسید زمینی بایستی مسئله مهار سیستم  نیز در نظر گرفته شود. به همین دلیل بهتر است که مخزن مورد استفاده دو جداره باشد.

خورندگی معمولا از سرعت بالای اسید به هنگام انتقال آن ، ناشی می‌شود. به همین جهت برای کاستن از سرعت انتقال، بهتر از لوله ها با قطر های بزرگتر استفاده شود.

دیدگاه خود را وارد کنید.

پنج + 11 =