سپتیک تانک در ساختمان

سپتیک ساختمان – کاربرد سپتیک تانک در ساختمان

در زمانهای قدیم که موضوع ساخت مجتمع های مسکونی مطرح نبود و اغلب واحدها به صورت ویلایی بود استفاده از یک چاه جذبی بدلیل وجود زمان کافی برای فعالیت باکتری های بی هوازی و انجام واکنشهای شیمیایی روی فاضلاب اندک خروجی از واحد ویلایی می توانست به تنهایی بار آلودگی پساب فاضلاب را آنقدر کاهش دهد که جذب آن به دل خاک و سفره های آب زیرزمینی مشکلی برای محیط زیست بوجود نیاورد. اما امروزه بدلیل محدودیت های بشر از جمله قیمت بالای واحدهای ویلایی تقریبا” آپارتمان نشینی در تمامی جهان مد شده است . این موضوع سبب آن گشته است که پساب فاضلاب مجتمع های مسکونی آنقدر زیاد شود که چاه جذبی و باکتری های بی هوازی درون آن فرصت کافی برای انجام واکنش های شیمیایی روی پساب جامد و تبدیل آن به پساب مایع را نداشته باشند . از اینرو و بواسطه تحقیقات انجام گرفته توسط دانشمندان و دست اندرکاران محیط زیست دستگاهی بنام سپتیک تانک فاضلاب اختراع وبه بشر معرفی شد.

کاری که سپتیک تانک انجام می دهد این است که فاضلاب جامد خروجی از ساختمان و مجتمع های مسکونی را گرفته و از طریق مهیا نمودن فضا و شرایط لازم برای انجام واکنش های شیمیایی که موجب دگرگونی ساختار فاضلاب می گردد موجبات جذب آن به چاه جذبی که قدرت جذب محدود دارد را فراهم می کند.

در حقیقت سپتیک تانک موجب جلوگیری از کورشدن سوراخ های چاه جذبی می گردد و از پخش شدن فاضلاب بدون انجام واکنش توسط باکتری بی هوازی روی مولکول های آن جلوگیری می کند .

سپتیک تانک ساختمان

سپتیک در ساختمان

سپتیک تانک در ساختمان در بهترین حالت توانایی دارد بارآلودگی را تا حد 63 درصد کاهش دهد ولی نکته مهم در سپتیک تانک ساختمان این است که بار آلودگی میکروبی از یک سو و بوی تعفن حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی و واکنش های شیمیایی که موجب تولید گاز متان و دی اکسید سولفور می گردد , از سوی دیگر بعد از استفاده از سپتیک تانک فاضلاب از بین نمی رود لذا :

1-حتما” می باید برای دستگاه سپتیک از ونت هدایت گازهای بدبو به بالاترین نقطه ساختمان استفاده کرد.

2-پساب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب ساختمان بهیچ عنوان قابل استفاده جهت آبیاری فضای سبز روی سطح زمین نمی باشد.

3-بمنظور بالا بردن کارآیی سپتیک تانک در ساختمان می بایست از ریختن آنچه که موجب از بین رفتن باکتری های بی هوازی می گردد از جمله موادشوینده آنتی باکتریال , آب باران که غنی از اکسیژن است و… جلوگیری نمود .

تعداد واحدی که در هر مجتمع مسکونی وجود دارد اساس محاسبات مربوط به ظرفیت سپتیک تانک خواهد بود . در هر واحد مسکوتی به ازای هر نفر از 120 لیتر تا 250 لیتر آب مصرف می شود . در کشور ما این سرانه مصرف آب هر نفر حدودا 150 لیتر در روز است . 150 لیتر ضربدر تعداد نفرات نتیجه نهایی ظرفیت سپتیک تانک ساختمان را مشخص خواهد کرد.

سپتیک در ساختمان

قیمت سپتیک تانک ساختمان پارامتری وابسته به حجم سپتیک تانک و جنس بدنه سپتیک تانک می باشد . بطور مثال قیمت سپتیک تانک بتنی 10 مترمکعب حدودا 30 میلیون ریال بدون نصب و هزینه حمل می باشد لیکن قیمت سپتیک تانک 10 مترمکعب معادل 70 میلیون ریال می باشد.

سرعت تولید و نصب سپتیک تانک ساختمان نیز پارامتری وابسته به ظرفیت سپتیک تانک و جنس بدنه سپتیک تانک می باشد . بطور مثال مدت زمان تولید و نصب سپتیک تانک بتنی 5 مترمکعب حداقل 3 برابر مدت زمان تولید و نصب سپتیک تانک پلی اتیلنی 5 مترمکعب می باشد.

موارد زیر را از دست ندهید :

سپتیک تانک بی هوازی
پکیج تصفیه فاضلاب
سپتیک تانک بتنی
سپتیک تانک پلی اتیلن
سپتیک تانک

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

دیدگاه خود را وارد کنید.

نوزده + 10 =