لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن در سایزهای 20 میلیمتر تا 1000 میلیمتر یکی از انواع لوله های انتقال آب و سایر سیالات است که با اکسترود کردن مواد اولیه پلی اتیلن با دانسیته بالا یعنی HDPE در سه گرید pe100 ، pe 80 و pe 63 تولید می شود و تحمل فشار تا 25 بار را داراست

امروزه شاهد کاربرد سیستم‌های لوله‌کشی پلی‌اتیلن در انواع مختلف تأسیسات هستیم؛ مانند خطوط انتقال گاز طبیعی تحت فشار و آب آشامیدنی، سیستم فاضلاب، کاربردهای صنعتی و شیمیایی، کانال‌های مخابراتی و انتقال نیروی برق، تولید نفت و گاز، تأسیسات دریایی و حفاری جهت دار.

لوله پلی اتیلن

لوله‌ پلی‌اتیلن ، راهکاری مقرون به صرفه برای طیف وسیعی از کاربردهای لوله‌کشی، از جمله توزیع گاز طبیعی، آب و فاضلاب شهری، صنایع، تأسیسات دریایی، معدنی، دفن زباله، کانال‌های برق و مخابرات هستند. به علاوه لوله‌های پلی‌اتیلن برای تأسیسات هوایی، زیر زمینی، سطحی، شناور و دریایی، کارآمد هستند. طبق گفته دیوید آ. ویلوبی از شرکت P.O.E. «یکی از دلایل اصلی رشد استفاده از لوله‌های پلاستیکی، صرفه جویی در هزینه‌های نصب، تأمین کارگر و تجهیزات مورد نیاز آن در مقایسه با لوله‌های قدیمیِ رایج است. اگر پتانسیلِ داشتن هزینه‌های نگهداری پایین تر و بیشتر بودن عمر مفید را هم به این موارد اضافه کنید علت رقابت شدید لوله‌های پلی‌اتیلنی را در بازارهای جهانی درمی یابیم.

لوله کاروگیت نیز یکی از اانواع لوله های پلی اتیلن است که بمنظور انتقال فاضلاب از آنها استفاده می شود.

پلی اتیلن :

پلی اتیلن پلیمرگرمانرم با علامت اختصاری C2H4 می باشد که توسط کاتالیزور و روش پلیمراسیون برخی از خواص فیزیکی آن کنترل می گردد . این پلیمر به ترموپلاستیک ها معروفند که بیشترین کاربرد آنها در بخش لوله سازی مورد استفاده صنایع گوناگون اعم از آبرسانی ، گاز رسانی ، نفت ، پتروشیمی و … می باشد . به سبب ویژگی نفوذ پذیری لوله های پلی اتیلن امروزه جایگزینی خوبی برای لوله های فولادی شده اند . لوله های پلی اتیلن دارای 15 درصد مقاومت نفوذپذیری بالاتردر مقابل مواد آلی و غیر آلی شیمیایی نسبت به نوع فولادی می باشند .خاصیت گرما نرمی پلی اتیلن سبب شده تا بواسطه حرارت دادن آنها را ذوب و به هر فرمی که مدنظر باشد شکل داد . پلی اتیلن بر مبنای میزان چگالی به 4 نوع LDPE ، LLDPE ، MDPE ، HDPE تقسیم می گردند . پلی اتیلن زنجیره ای شامل دو اتم کربن پوشیده توسط هریک دو اتم هیدروژن می باشد . میزان چگالی پلی اتیلن به روش سنتز و ساختار وابسته می باشد هرچه ساختار منظم تری داشته باشد دارای چگالی و در نتیجه دانسیته بالاتری می باشد که تحمل بار اتمسفری بیشتری خواهد داشت . امروزه باتوجه به شرایط جوی و روبرو شدن جهان با بحران آبی بواسطه کاهش باران و همچنین روشهای نادرست آبیاری و یا لوله کشی های نامناسب آبرسانی و… استفاده از لوله های پلی اتیلن بخصوص لوله های پلی اتیلن تحت فشار اهمیت بسیاری یافته است . فلزات نیز به خاطر زنگ زدگی ، عدم شکل پذیری ، قیمت بالای فلز و … جای خود را به لوله های پلی اتیلن داده اند .

انواع لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن بسته به نوع پلیمر پلی اتیلن ، گرید آن ، میزان چگالش آن و … به گونه های زیر تقسیم می گردند :

 • لوله پلی اتیلن تک جداره
 • لوله پلی اتیلن دو جداره (کاروگیت )
 • لوله های آبیاری
 • لوله های PEX
 • لوله های PERT

در ادامه شما با لوله های تک جداره بصورت مفصل آشنا خواهید شد . جهت کسب اطلاعات در ارتباط با لوله های پلی اتیلن دوجداره به بخش محصولات سایت مراجعه نمایید و بر روی لوله کاروگیت کلیک نمایید .

مواد اولیه پلی اتیلن

مواد اولیه یا همان پلیمرهای تشکیل دهنده پلی اتیلن به دو نوع تقسیم می گردند :
• مواد پلی اتیلن مشکی یا خودرنگ
• مواد پلی اتیلن سفید

مواد پلی اتیلن مشکی یا خود رنگ

در کل مواد اولیه تولید پلی اتیلن بی رنگ می باشد و این بی رنگ بودن در ارتباط با سه گرید پلی اتیلن صدق می کند . اما به منظور تهیه پلی اتیلن با گرید PE100 در ساخت لوله های پلی اتیلن تک جداره یا همان تحت فشار از ماده افزودنی مستربچ ( دوده یا کربن بلک ) استفاده می کنند که عمل ترکیب پلی اتیلن و مستربچ در اکثرا کارخانه ها بصورت دستی صورت می پذیرد . باید دقت نمود که عمل ترکیب نمودن پلی اتیلن سفید و مستربچ طبق فرمول و بسیار دقیق صورت پذیرد و برای این منظور از دستگاه گراویمتریک استفاده گردد . در مرحله اکسترود نیز باید پراکنش با دقت انجام شود تا از کیفیت لوله کاسته نشود والا این لوله ها در کابری های حساس و استراتژیک مناسب نمی باشد . با پیشرفت صنعت تولید کنندگان معتبر اقدام به تولید مواد پلی اتیلن مشکی که از موا د اولیه خود رنگ مشکی ساخته شده اند ، نمودند.کیفیت لوله های پلی اتیلن دارای مواد اولیه خود رنگ مشکی بالاتر از لوله های پلی اتیلن مشکی ساخته شده از مواد اولیه پلی اتیلن سفید و مستربچ می باشد . لوله های پلی اتیلن مشکی دارای مواد آنتی UV می باشد که سبب افزایش مقاومت در برابر اشعه UV خورشید می گردد .

مواد پلی اتیلن سفید

این نوع مواد توسط صنایع پتروشیمی ساخته می شوند . نکته مهم این است که ظرفیت صنایع پتروشیمی جوابگوی نیاز تولید کنندگان نمی باشد . نکته این است که لوله های پلی اتیلن سفید متشکل از مواد اولیه پلی اتیلن سفید قابل استفاده در مصارف آب شرب ، گاز رسانی و سیستم های آتش نشانی نمی باشد و همچنین این نوع لوله ها دارای عمر کوتاه تری هستند .

لوله پلی اتیلن تکجداره

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله تک جداره پلی اتیلن از جمله لوله‌های پلیمری است که می توان از آنها در فشارهای بین 2 تا 40 بار با قطرهای مختلف استفاده نمود ویژگیهای منحصر بفرد لوله تک جداره پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر لوله منجر به آن گردیده که سرعت رشد استفاده از این محصول در شبکه های انتقال و توزیع آب نسبت به دیگر موارد بسیار بیشتر باشد لوله پلی اتیلن روند رو به رشد استفاده از موادپلاستیکی و بطور خاص پلی اتیلن در صنعت مدیون و مشخصات این مواد و کاربردهای آن می باشد که باعث شده است در مدت زمان کوتاهی که از عمر آن می گذرد از پیشرفت چشمگیری در تولید مشخصات لوله تک جداره پلی اتیلن و میزان کاربری در صنایع مختلف را شاهد باشد.

لوله پلی اتیلن و مشخصا لوله تک جداره پلی اتلین از سایز ۲۰ میلیمتر تا ۱۰۰۰ میلیمتر با فشارهای مختلف و گریدهای  PE80 و 100PE جدیدترین تکنولوژی روز دنیا120 PE که به لوله های  HDPE شهرت دارند.

استانداردهای معتبر لوله تک جداره پلی اتیلن

لوله تک جداره پلی اتیلن دارای استانداردهای مختلفی برای کاربرد‌های متفاوت است که معتبر ترین آنها , استاندارد8074 DIN  آلمان جهت لوله های تک جداره و 16963DIN  جهت اتصالات و استاندارد ASTM و استاندارد 1331Isiri  ایران است .

لوله پلی اتیلن

روش توليد لوله پلی اتیلن

فرآيند توليد لوله هاي تک جداره پلي اتيلن به روش اكستروژن مي باشد كه مواد اوليه به صورت گرانول به داخل دستگاه اكسترودر وارد شده و در اثر حرارت ذوب مي شوند.

مواد ذوب شده به وسيله ماردون (ميله مارپيچ) به جلو رانده مي شده و پس از خروج از اكسترودر وارد قالب مي شوند . مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب ، از كاليبراتور عبور نموده و در تانك وكيوم با اعمال فشار مناسب شكل داده مي شوند. سطح لوله به محض خروج از كاليبراتور بوسيله لايه هايي از جريان آب سرد خنك مي گردد.

حرارت بالاي مذاب پلي اتيلن بعد از خروج از قالب بتدريج در تانك وكيوم و پس از آن در تانك هاي خنك كننده با استفاده از آب سرد كاهش مي يابد .

لوله پلی اتیلن توليد شده بوسيله دستگاه كشنده بتدريج از درون تانك هاي خلاء و خنك كننده كشيده شده و بوسيله دستگاه مارك زن ، مشخصات فني ، تاريخ توليد ، علامت استاندارد و نشان اختصاري نام شركت بر روي آن ثبت مي گردد و سپس بوسيله دستگاه برش در متراژهاي مختلف و معين بريده مي شوند.

کلیه مراحل تولید توسط دستگاه‌های کاملا اتوماتیک کنترل و مانیتور می شوند که کیفیت محصول نهایی قابل قبول و در حد نام شرکت و استانداردها باشد.

مزایای استفاده از لوله تک جداره پلی اتیلن

فروش لوله پلی اتیلن

• سبکی وزن ، مقاومت در برابر ضربه ، امکان حلقوی شدن تا سایز 125 میلیمتر تا متراژ 600 متر موجب شده است تا حمل و نقل آسانی داشته باشد.

• مقاومت در برابر اشعه مخرب خورشیدی UV

• قابلیت جوشکاری لوله به لوله و سایر انواع اتصالات ( اتصالات فلنجی ،اتصالات رزوهای ) باعث شده ضمن کاهش هزینه ها سرعت عمل نیز بسیار بالا برود .

• خاصیت آلاستیسیته در زمان انتقال به ترانشه ( میتوان این لوله ها را خارج از ترانشه به هم متصل نموده و بدون شکست در لوله و نقاط جوش آن را به داخل ترانشه هدایت نمود).

• قابلیت انعطاف پذیری این لوله ها امکان استفاده در زمینهای ناهموار و ایجاد خمهای مجاز درآن رابه کاربران می دهد.

قیمت لوله پلی اتیلنی

• مقاومت بسیار عالی در برابر خوردگی ، سائیدگی ، پوسیدگی ، سیالات شیمیای، و عدم جذب آب نیز مزیتی دیگر از این لوله ها می باشد.

• بر خلاف سایر لوله ها ی انتقال سیالات که ظرفیت انتقال مواد در آن به مرور زمان به دلیل خوردگی ، رسوبات ، نشت پذیری و سایر علل کاهش می یابد ، لوله های پلی اتیلنی با سطحی فوق العاده صیقلی ، حداقل مقاومت را در برابر عبور مایعات از خود نشان داده و باعث یکنواختی و ثابت بودن میزان جریان سیال در تمامی مدت طول عمر لوله می شوند.

• مقاومت عالی در برابر فشارهای ناشی از زمین لرزه و رانش زمین بخصوص در سطح زیر دریا که امکان حرکت لایه های زمین بیشتر می باشد از دیگر مزایای این لوله ها می باشد.

از جمله کاربري هاي اين لوله ها، انتقال آب، مواد شيميائي، سيالات خنک کننده و گرم کننده، مواد غذائي، دوغابها، گازها، هواي فشرده و سيستمهاي خلا، چه در روي زمين و  چه در زير زمين است.

کاربرد لوله پلی اتیلن تک جداره (فشار قوی )

همانطور که گفته شد لوله پلی اتیلن تک جداره از پلیمر پلی اتیلن با ساختار بسیار منظم با چگالی بالا با گرید PE100ساخته شده است و به مزایای و مشخصات فنی آن نیز اشاره شد . بواسطه مقاومت ان در برابر فشار سیالات و همچنین اشعه ماوراء بنفش خورشید و قدرت نفوذ پذیری مواد شیمیایی و وزن سبک و قیمت مناسب آنها ، تحمل فشار حرارتی و اتمسفری در کاربری ها زیر استفاده می گردند :
• انتقال فاضلاب شهری – روستایی
• انتقال گاز طبیعی
• انتقال فاضلابهای صنعتی
• آبیاری تحت فشار
• آبیاری قطره ای و بارانی
• سیستم آبیاری متحرک
• شبکه های زهکشی
• سیستم مایعات
• انتقال آب دریا
• خطوط ترزیق آب پرفشار
• خطوط تهویه مطبوع
• و…
لوله های پلی اتیلن فشار قوی آبیاری و آبرسانی ویژه سوح ناهموار و شیب دار در دو نوع کلافی و شاخه ای (شاخه 6 متری و 12 متری بر اساس سفارش مشتری) و در فشارهای 10 اتمسفر و 16 اتمسفر PE80 و PE100 تولید می شود .

تولید کننده لوله پلی اتیلن

نصب لوله پلی اتیلن

برای نصب لوله تک جداره پلی اتیلن ، ابتدا باید لوله ها را مطابق با نوع سیستمی که می خواهید در آن نصب شود، برش داده شود. لوله ها باید طوری بریده شود که لوله نشکند یا لبه های آن ناهموار نگردد. سطح مقطع بریده شده باید کاملا عمود بر محور لوله باشد. برای برش لوله از اره   آهن بر دندانه ریز استفاده شود و هرگز اره نجاری دندانه درشت به کار نرود.

اگر بخواهید لوله پلی اتیلن با قطر بزرگ را برش بزنید باید از دستگاه های مخصوص برش لوله پلاستیکی استفاده کنید. در هنگام برش لوله، گیره نگهدارنده لوله نباید خیلی محکم بسته شود، زیرا باعث ترک در لوله و آسیب به جداره لوله در محل نصب گیره می شود. در هنگام برش لوله حتماً موارد ایمنی را رعایت کنید. در پایان کار برش، لبه لوله را سمباده بزنید تا هموار شود. پس از آن، لوله های برش داده شده باید به وسیله یک پارچه خشک، تمیز شوند تا هر گونه آلودگی از سطح آن برطرف شود. نصب و جوش لوله تک جداره پلی اتیلن باید در محل کارگاهی انجام شود. اگر لوله ها را برای کاربری زیر زمین در نظر گرفته اید باید قبل از دفن زیر زمین، آن را به هم متصل کنید.

معمولاً یک سری بسترسازی اولیه استفاده می کنند و لوله ها را روی آنها قرار می دهند و سپس عملیات جوش لب به لب ر اجرا می کنند. عملیات جوشکاری لوله باید از یک سمت مسیر آغاز شده و به ترتیب جلو برود. این کار، خط لوله را یکپارچه می کند.

بعد از جوش کاری، لوله توسط جرثقیل بلند می شود و بستر زیرین خارج می شود و لوله در محل خود قرار می گیرد. ممکن است لازم باشد اتصالات خاصی روی خط لوله نصب شود؛ که آن هم طبق روش های استاندارد انجام می شود. برای راه اندازی و ضدعفونی کردن خط لوله، آب کلردار طی مدت 24 ساعت پس از نصب لوله، از لوله عبور داده شود.

موارد عمومی و نکات ایمنی در نگهداری لوله تک جداره پلی اتیلن

لوله‌ تک جداره پلی‌اتیلن مشکی دارای دوده می‌باشد لذا جاذب نور بوده و گرما را در خود نگه می‌دارد این امر باعث داغ شدن و انبساط لوله می‌ شود بنابراین لازم است که در هنگام جابجایی دقت لازم اعمال شود تا از شکستگی، خمیدگی و یا تغییر شکل دائمی جلوگیری به عمل آید. حتی المقدور از جابجا نمودن لوله‌های داغ که مدت طولانی در معرض تابش نور خورشید قرار گرفته اند باید اجتناب شود.

در شرایط دمایی سرد (زیر صفر درجه سانتیگراد) باید دقت نمود تا ضربه‌ای به لوله‌ها وارد نشود. در این شرایط برای لوله‌های پلی اتیلن احتمال شکستگی وجود دارد. در دماهای بسیار سرد (کمتر از 20 درجه) حتی المقدور باید از جابجایی لوله‌ها اجتناب کرد. 

در هنگام تخلیه لوله‌ها از ماشین، از انداختن لوله‌ها به زمین جلوگیری کنید.

در هنگام جابجایی لوله‌ها با لیفتراک، شاخک لیفتراک تا حد امکان باید صاف باشد تا از صدمه زدن به جداره داخلی لوله جلوگیری شود.

از وارد آمدن فشار بیش از حد شاخک لیفتراک به ابتدای لوله پلی اتیلن در هنگام حمل و نقل جلوگیری گردد و تنها از شاخک لیفتراک برای بلند کردن لوله‌ها استفاده کنید.

محل انبارش لوله‌ها باید صاف، هموار، بدون سنگ و عاری از هرگونه مواد مضر شیمیایی برای لوله باشد.

از کشیدن لوله‌ها بر روی زمین خودداری کنید.

در هنگام حمل اجسام سنگین حتما از کفش کار استفاده کنید.

در هنگام جابجایی بار با لیفتراک حتی‌الامکان در کنار آن نایستید.

پلی‌اتیلن قابلیت اشتعال داشته لذا از روشن کردن آتش در کنار آن جلوگیری شود.

مشخصات فنی لوله تک جداره پلی اتیلن را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن کم و مناسب و حمل و نقل آسان
 • مقاومت در برابر ضربه
 • مقاومت در برابر انواع و اقسام مواد شیمیایی
 • مقاومت در برابر فشار های بالا تا سقف 16 اتمسفر
 • مقامت در برابر حرارت های زیر 80 درجه سانتی گراد
 • مقاومت در برابر سرمای شدید تا 70- درجه سانتی گراد
 • دارا بودن اتصالات مختلف
 • آسان بودن نصب لوله پلی اتیلن
 • مقاومت در برابر اشعه اوزون و تابش آفتاب
 • کیفیت بالا

با توجه به دامنه وسیع کاربرد اتصال جوش لب به لب در لوله تک جداره پلی اتیلن و استحکام و قابلیت های بسیار ممتاز این نوع اتصال ، در ابتدا به شرح مختصری از آن می پردازیم.

جوشکاری به روش لب به لب با صفحه داغ

این نوع جوشکاری ، طی مراحل زیر انجام می شود:

 • –          ابتدا دو لوله در دو فک دستگاه جوش ( ثابت و متحرک ) گذاشته می شود و پس از تنظیمات لازم ، قالبها بسته می شوند.
 • –          صفحه قیچی مابین دو لوله قرار می گیرد و لبه لوله ها را کاملا صاف و تمیز می نماید و پس از آن برداشته می شود.
 • –          صفه داغ را که دمای آن به حد مجاز رسیده (210 – 230 درجه سانتیگراد ) ، مابین دو لوله قرار داده و دو سر لوله ها به آن چسبانده می شوند و فشار طبق دستورالعمل های دستگاه جوش ، بالا برده می شود تا در محل تماس لوله ها با صفحه داغ ، برآمدگی مدور و یکنواختی با اندازه معین ایجاد گردد.
 • –          قسمت متحرک دستگاه جوش ، به عقب رانده شده و صفحه داغ به صورتی جدا می شود که هیچ آسیبی به سطح ذوب شده ، وارد نیاید.
 • –          دو سر لوله ، به سرعت به همدیگر چسبانده شده و فشار بتدریج و بر اساس مشخصات مندرج در جدول دستگاه جوش ، افزایش یافته و تا خنک شدن محل جوش ، ثابت نگاه داشته می شود.
 • –          مدت زمان خنک شدن در مرحله فوق ، بستگی به ضخامت لوله ها داشته و مقادیر آن در جدول تعیین شده است. در طی این زمان ، محل اتصال نباید تحت تنش یا فشار غیر مجاز قرار بگیرد.
 • –          لبه جوش در محل اتصال باید به صورت یک برآمدگی دو تکه باشد. تشکیل این برآمدگی ، نشان دهنده آن است که جوشکاری بصورت یکنواخت انجام شده است.
سایز بندی لوله تک جداره

مهم ترین ویژگی‌ لوله تک جداره پلی اتیلن ( تحت فشار )

استحکام دراز مدت

استحکام دراز مدت یا مبنای طراحی هیدرواستاتیکی لوله ، تعیین کننده عمر یک لوله در یک فشار و دمای معین است و معمولا توسط یک سری آزمون در فشار و دماهای مختلف در یک بازه زمانی مشخص انجام می‌شود که لوله پلی اتیلن دارای عمر ۵۰ سال و بیشتر می‌باشند .

مقاومت در مقابل رشد سریع ترک

رشد سریع ترک نقص بسیار مهمی است که به ندرت در خطوط انتقال فولادی دیده می‌شود ، ولی لوله پلی اتیلن به علت دارا بودن استحکام ضربه ای بالا مقاومت بسیار خوبی در مقابل رشد ترک از خود نشان می‌دهند

ضریب انبساط لوله پلی اتیلن

ضریب انبساط برای محاسبات مربوط به میزان فشار بر لوله و اتصالات لوله‌ها و خاک اطراف لازم است .

رسانایی گرمایی

میزان گرمایی که یک لوله پلاستیکی می‌تواند از طریق دیواره خود منتقل کند ، وابسته به رسانش گرمایی لوله است . میزان رسانایی گرمایی پلی اتیلن ۴۳/۰ w/mok می‌باشد.( 177ASTM C)

مسایل بهداشتی

برای انتقال آشامیدنی ، بهداشتی بودن مواد موجود در تولید لوله پلی اتیلن بسیار اهمیت دارد ، مواد اولیه موجود در لوله تک جداره پلی اتیلن با توجه به اینکه مورد تهاجم میکروارگانیک ها قرار نمی‌گیرند در سیستم آب شرب نیز کاربرد بسیاری دارند .

پایداری گرمایی و پرتو فرآبنفش

مواد اولیه تولید لوله تک جداره پلی اتیلنی که معمولاً به صورت گرانول ارائه می‌شود دارای پایدار کننده‌های گرمایی و نیز پایدارکننده پرتو فرآبنفش می‌باشند که در برابر هوازدگی و اثرات بیرونی لوله را محافظت کنند .

لوله تک جداره پلی اتیلن از جمله لوله‌های پلیمری است که می توان از آنها در فشارهای بین 2 تا 40 بار با قطرهای مختلف استفاده نمود ویژگیهای منحصر بفرد لوله تک جداره پلی اتیلن نسبت به انواع دیگر لوله منجر به آن گردیده که سرعت رشد استفاده از این محصول در شبکه های انتقال و توزیع آب نسبت به دیگر موارد بسیار بیشتر باشد لوله پلی اتیلن روند رو به رشد استفاده از موادپلاستیکی و بطور خاص پلی اتیلن در صنعت مدیون و مشخصات این مواد و کاربردهای آن می باشد که باعث شده است در مدت زمان کوتاهی که از عمر آن می گذرد از پیشرفت چشمگیری در تولید مشخصات لوله تک جداره پلی اتیلن و میزان کاربری در صنایع مختلف را شاهد باشد.

لوله پلی اتیلن و مشخصا لوله تک جداره پلی اتیلنی از سایز ۲۰ میلیمتر تا ۱۰۰۰ میلیمتر با فشارهای مختلف و گریدهای  PE80 و 100PE جدیدترین تکنولوژی روز دنیا 120 PE که به لوله های  HDPE شهرت دارند.

انواع لوله پلی اتیلن از نظر مصرف و کاربرد

لوله های پلی اتیلن در صنایع و کاربری های مختلف استفاده می شود . در پایین به انواع این لوله ها بسته به کاربرد آن اشاره خواهیم نمود :
• لوله پلی اتیلن فاضلابی
• لوله پلی اتیلن گازی
• لوله پلی اتیلن کابلی
• لوله پلی اتیلن آبرسانی

لوله پلی اتیلن تک جداره فاضلابی :

این نوع لوله ها به منظور جمع آوری فاضلاب و پسماندهای صنعتی و شهری مورد استفاده قرار می گیرد . از دیگر کاربرد های آن می توان به جمع آوری آب های سطحی ، لوله های زهکشی اشاره نمود . دارای وزن ، ضخامت ، اندازه استاندارد قابل قبول می باشند و قادر به تحمل فشار اتمسفری 6 بار هستند گرچه در فشار های بیشتر نیز تولید می گردند .

لوله پلی اتیلن تحت فشار گازی :

در صنعت پتروشیمی به منظور خطوط انتقال گاز طبیعی به کار می رود . از قیمت بسیار بالایی برخوردار است اما یان قیمت بالا بیانگر کیفیت و استقامت آن می باشد . در ایالات متحده و اروپا قریب به 90 درصد لوله های انتقال و توزیع گاز از نوع پلی اتیلن می باشد . این نوع لوله ها در برابر آتش و خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم هستند .

لوله پلی اتیلن تک جداره کابلی :

با کیفیت ترین نوع لوله جهت عایق بندی و پوشش کابل های برق ، فیبر نوری و … می باشد . لوله های پلی اتیلن کابلی برای حفاظت از کابل ها در برابر بارندگی ، ضربه ، رعد و برق و … به کار می روند ؛ علاوه بر این از این نوع لوله ها گاها به منظور آبیاری قطره ای در مزارع و باغات و همچنین سیستم سیم کشی شهری و بین شهری استفاده می گردد .

لوله پلی اتیلن فشار قوی آبرسانی :

این نوع لوله به منظور انتقال آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد . در فشارهای 2 و نیم تا 25 بار استفاده می شود و بسیاری قدیمی می باشند . به راحتی قابل نصب هستند و دارای قدرت انعطاف پذیری بالا عمر و دوام بالا بوده و در برابر سایش و عوامل طبیعی از جمله زلزله و رانش زمین مقاومت می نمایند . قیمت آنها نسبتا بالا می باشد . سطح اصطکاک آنها پایین است و در برابر حلال های الی ، گرما و سرمای شدید ، اشعه ماوراء بنفش مقاوم هستند ، نیازی به پوشش و حفاظت کاتدی ندارد .

سایزبندی لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن بر حسب میلی متر یا اینچ سنجیده می شوند .گروه تولیدی پایپ گستر قادر به تولید لوله پلی اتیلن از سایز 16 تا 710میلی متر برای تک جداره و کاروگیت 3500میلی متر می باشد .
1- 16میلی متر – سی و هشت صدم اینچ : در سیستم های آبیاری گلخانه ای و قطره ای استفاده می گردد . اتصالات آن براحتی انجام می شود بصورت پیچی و جوشی می باشد .
2- 20میلیمتر – 1/2 اینچ : فشاراتمسفر حداقل 6 و حداکثر 40 بار را می توانند تحمل کنند .مورد استفاده در سیستم های آبیاری می باشند .
3- 25 میلیمتر – 3/4 اینچ : کلاف های 100 الی 150 متری ، مورد استفاده در شبکه انتقال آب سیالات کم حجم و باغها ، فشار اتمسفری 10 الی 16 بار
4- 32 میلیمتری – 1 اینچ : فشار اتمسفری 6-10-16-32 بار ، مورد استفاده در انتقال سیالات با دبی کم و باغات و زمینهای کشاورزی ، کلافهای 100الی 150 متری
5- 40 میلیمتری – 1 و 1/4 اینچ : فشار کاری 6الی 32 بار ، بصورت شاخه و کلاف ، دبی آنها کم ، مورد استفاده در انتقال آب در بخش کشاورزی
6- 50 میلی متر – 1 و 1/2 اینچ : فشار کاری 5 الی 32 بار ، مورد استفاده در باغها و زمینهای کشاورزی
7- 63 میلیمتر – 2 اینچ : جزو پرکابردترین لوله های پلی اتیلن ، فشار کاری 5 الی 32 بار ، شاخه های 6 متری و کلافهای 100 – 150 متری
8- 75 میلی متری – 2 و 1/2 اینچ : فشار کاری 5 الی 25 بار ، مورد استفاده در صنایع و کشاورزی و آبخیزداری ، شاخه 6 متری و کلافهای 100 – 150 متری
9- 90 میلیمتری – 3 اینچ : فشار کاری 5 الی 25 بار ، مورد استفاده در انتقال سیالات مانند آب و گاز
10- 110 میلیمتری – 4 اینچ : مورد استفاده فراوان در بخش کشاورزی و آبرسانی ، فشار کاری وابسته به پروژه
11- 125 میلیمتری – 5 اینچ : مورد استفاده در خطوط انتقال آب با دبی متوسط ، فشار کاری 5 الی 25 بار ، کلافهای 50 – 100 متری
12- 140 میلیمتری – 5/6 اینچ : فشار کاری 6 الی 25 بار ، در ابعاد 6 و 12متری تولید می گردد ، انتقال سیالات با دبی متوسط
13- 160 میلیمتری – 6 اینچ : مناسب جهت انتقال سیالات مایع ، فشار کاری 5 الی 25 بار ، در ابعاد 6 و 12 متری تولید می گردد.
14- 180 میلیمتری – 7/2 اینچ : کم مصرف ترین نوه لوله پلی اتیلن ، فشار کاری 5 الی 25 بار ، شاخه های 6 و12متری ، مورد استفاده در شبکه انتقال سیالات مایع
15- 200 میلیمتری – 8 اینچ : مورد استفاده در تجهیزات آبیاری ، دارای انعطاف پذیری بالا ، فشار کاری 5 الی 25 بار
16- 225 میلیمتری – 9 اینچ : فشار کاری 5 الی 25 بار ، شاخه های 6 و 12متری ، مورد استفاده در مصارف آبرسانی
17- 250 میلیمتری – 10 اینچ
18- 280 میلیمتری – 11 اینچ
19- 315 میلیمتری – 12 اینچ
20- ۳۵۵ میلیمتری – 14 اینچ .

لوله فشار قوی پلی اتیلن

اتصالات لوله های پلی اتیلن

اتصالات با متریال پلی اتیلن به لحاظ اب بندی سریع و عدم نشتی از نوع فلزی و فولادی ارزانتراست. اتصالات پلی اتیلن شامل فلنچ ، زانو ، تراشه و … می باشد . از انواع اتصالات مختلفی در خطوط لوله کشی پلی اتیلنی استفاده می شود :

1) اتصالات پیچی
2) اتصالات دنده ای
3) اتصالات جوشی
4) اتصالات ماشین کاری شده
5) اتصالات الکتروفیوژن
6) اتصالات تزریقی

استفاده از لوله پلی اتیلن آشامیدنی

چندین دهه است که در خطوط انتقال آب آشامیدنی از لوله پلی اتیلن جهت تامین آب شرب و آشامیدنی مورد استفاده قرار گرفته شده است .

قبلا از لوله پلیکا یا لوله پلاستیکی برای تامین آب آشامیدنی منازل و سایر اماکن استفاده می شد ولی از اواخر قرن نوزدهم تصمیم به جایگزینی لوله پلی اتیلن برای آبرسانی مورد توجه قرار گرفت . برای اطمینان از اینکه می توان از لوله پلی اتیلن در آب شرب استفا نمود ابتدا می بایست در آزمایشگاه ها طعم ، بو ، ظاهر آب و آزمایش های رشد میکروارگانیسم های آبی را بررسی کرد که در بسیاری از کشورهای اروپایی حتی ایران این نوع آزمایش ها صورت می گیرد . بعد از انجام این آزمایش ها ثابت شد لوله هایی که از مواد سنتی تولید می شود مانند سیمان ، فلز و… تولید می شود لوله های پلی اتیلن قابل اعتماد تر هستند .

مواد اولیه مورد استفاده در لوله پلی اتیلن تک جداره علاوه بر این که با مواد PE 100 تولید گردند بایستی روی لوله نیز از ترکیبات ، رنگ سیاه یا همان مستربچ سیاه رنگ و نوار های آبی رنگ تولید گردد . لوله های پلاستیکی برای آب آشامیدنی به وضوح توسط هر کشوری عضو اتحادیه اروپا مورد ازمایش قرار می گیرد .

چگونگی اتصال لوله‌های پلی اتیلن به یکدیگر

لوله های پلی اتیلن با استفاده از همجوشی گرم ( جوش پلی اتیلنی ) به یکدیگر متصل می شوند . شایان ذکر است که با توجه به اندازه لوله ، بار کاری لوله ، کاربرد لوله و … میتوان تمامی لوله های پلی اتیلن هم سایز را بهم متصل نمود .

قیمت لوله پلی اتیلن

شما می‌توانید قیمت روز لوله پلی اتیلن تکجداره را بعد از مشخص نمودن سایز ، فشار کاری مورد نیاز ، نوع مواد استفاده شده جهت تولید لوله پلی اتیلن PE80 و PE100 و کاربری لوله پلی اتیلن و استانداردهای اجباری تولید لوله پلی اتیلن از ما استعلام کنید و شاهد دریافت بهترین کیفیت لوله با مناسب ترین قیمت باشید.
لوله‌های پلی‌اتیلن تولیدی این شرکت از سایز 16 تا 710 میلی‌متر با بهترین متریال پلی اتیلن داخلی و خارجی جهت مصارف لوله های آب ، گازرسانی، لوله فاضلاب ، کاور خط برق و فیبره نوری قابل تولید و عرضه است.
قیمت لوله پلی اتیلن تولید شده در شرکت پایپ گستر در گریدهای درخواست شده و باتوجه به نیاز و استفاده مشتری توسط کاشناسان مجموعه مشاوره و تولید و ارسال می‌شوند.
این شرکت با داشتن انبارهای گسترده بهترین پیشنهاد قیمت را با توجه به محل تخلیه شما ارائه می دهد.
برای ثبت سفارش و دریافت قیمت لوله پلی اتیلن با ما تماس بگیرید.

به عنوان نمونه :
لوله پلی اتیلن سایز 63 میلیمتر با فشار کاری 3.2 و 4 و 5 و 6.3 و 8 و 10 و 12.5 و 16 و 20 و 25 و 32 بار از وزن 0.360تا 2 کیلوگرم تولید میگردد بیشتر کاربرد آبرسانی داشته و در فشار کاری 8 بار حدود 264.960 ریال قیمت دارد.

لوله پلی اتیلن سایز 110 میلیمتر با فشار کاری 2.5 و 3.2 و 4 و 5 و 6.3 و 8 و 10 و 12.5 و 16 و 20 و 25 و 32 بار از وزن 0.8 تا 6 کیلوگرم جهت آبرسانی و گاز رسانی و لوله های آتشنشانی بکار میرود و در فشار کاری 8 بار با وزن 1.77 کیلوگرم حدود 566.400 ریال قیمت خواهد داشت.

لوله پلی اتیلن 250 میلیمتر با فشار کاری 2.5 و 3.2 و 4 و 5 و 6.3 و 8 و 10 و 12.5 و 16 و 20 و 25 و 32 بار از وزن 3.83 تا 31 کیلوگرم جهت آبرسانی و گاز رسانی و لوله های آتشنشانی تولید میگردد و در فشار کاری 10 بار با وزن 13.4 کیلوگرم حدود 4.857.600 ریال ارزش خواهد داشت.

لوله پلی اتیلن 400 میلیمتر با فشار کاری 2.5 و 3.2 و 4 و 5 و 6.3 و 8 و 10 و 12.5 و 16 و 20 و 25 و 32 بار از وزن 10 تا 70 کیلوگرم جهت آبرسانی و گاز رسانی و لوله های آتشنشانی و زهکشی بکار میرود در فشار کاری 8 بار با وزن 22.9 کیلوگرم حدود 7.328.000 ریال خواهد بود

لوله پلی اتیلن 630 میلیمتر با فشار کاری 2.5 و 3.2 و 4 و 5 و 6.3 و 8 و 10 و 12.5 و 16 و 20 و 25 و32 و 40 بار از وزن 16 تا 100 کیلوگرم جهت آبرسانی و گاز رسانی و لوله های آتشنشانی و پالایشگاه ها و کارگاه های صنعتی بکار میرود و در فشار کاری 8 بار با وزن 56.4 کیلوگرم حدود 18.048.000 ریال میباشد.

اشتراک گذاری در : share   share   share   share   share  

2 دیدگاه

gravatar

رضا مددینوشته شده در  11:44 ق.ظ - مه 9, 2021

سلام
توی بازار چرا تفاوت قیمت لوله پلی اتیلن اینقدر زیاد هست .
من خودم لوله پلی اتیلن برای آبیاری میخواستم با فشار 10 بار
نمیدونم چرا لوله ها پاره شدن ؟
مگه فشار 10 بار نباید تحمل داشت .
لطفا منو راهنمایی کنین . کارم لنگ مونده
لوله پلی اتیلن سایز 110 میلیمتر 10 کلاف 100 متری میخواستم
ممنون

  gravatar

  پایپ گسترنوشته شده در  11:26 ب.ظ - مه 9, 2021

  سلام دوست عزیز
  در حالت کلی دونوع لوله پلی اتیلن تولید می شود :لوله پلی اتیلن استاندارد و غیراستاندارد
  متاسفانه بعضی مشتریان بدون در نظر گرفتن مواد اولیه بکار رفته در تولید لوله پلی اتیلن بدنبال قیمت پایین هستن . درحالیکه لوله پلی اتیلن تکجداره با فشار 10 بار میتونه از پمپ موتور سه اینچ فشار بگیره و هیچ مشکلی اعم از پاره شدن بدلیل فشار داخلی نداشته باشه .
  به همین دلیل هست که تعداد تولیدکنندگان لوله استاندارد انگشت شمار هست .
  برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید سایت ما رو بررسی کنید و از توضیحات بیشتر استفاده نمایید .

دیدگاه خود را وارد کنید.